Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

Нека да си уточним (а и на мен да ми се изясни)

Как да си изберем кредитна карта?

- Сравнение на годишната или месечна такса за поддържане /обслужване на картата

- Сравнение на лихвата при покупки и теглене на суми в брой

- Сравнение на гратисния период като брой дни

- Избиране на най-рекламирания продукт

- Предоставяни отстъпи, бонуси и кеш-бек

- Такса за теглене на суми в брой

 

Като тегленето на суми в брой го отхвърляме на 99% (освен ако не опре ножа до кокалът)

 

И една извадка от текст за пояснение

След като вече бъде избрана картата следващият важен момент е как да я ползваме. Кредитната карта е електронен платежен инструмент, който е подходящ за извършване предимно на покупки. Така потребителят ще има възможност да ползва гратисния период, в рамките на който да върне усвоените суми, без да бъде начислена лихва за ползваната част от кредита . В по-голямата част от случаите банките предоставят гратисен период, който се прилага само при извършване на покупки с картата. По този начин потребителят има възможност да ползва сумите по нея като безлихвен заем. Единственият разход при тези операции е годишната или месечна такса за поддръжка на картата. Ползвайки гратисния период, свързан с неначисляването на лихва трябва да бъдат спазвани дните, които банката е определила. В рамките на този фиксиран календарен период от време картодържателят трябва да погаси изцяло натрупаното задължение.

 

Операцията, която не е препоръчително да бъде извършвана с кредитната карта е тегленето на суми в брой. В този случай картодържателят дължи освен лихвата и таксата за теглене на сумата. Отделно, банката може да начислява по-висока лихва при теглене на суми в брой, отколкото тази при покупки. Именно поради повечето разходи, свързани с операцията – теглене на суми в брой, стандартният ГПР при теглене на суми в брой е по-голям от ГПР при извършване на покупки. Така, поради възможността за начисляване на такси и по-високи лихви, броят на операциите за теглене на суми в брой трябва да бъде намален.

 

Въпрос: Когато наемете автомобил и ви се блокира определена сума по картата как влияе това на КК? Като покупка или като теглене в брой го приемат банките това блокиране.

Връзка към коментар

блокираната сума не се отчита, нито като покупка, нито като теглене, само ти се намалява разполагаемия лимит

Т.е. ти не плащаш лихва върху блокираната сума, освен ако фирмата не си вземе пари оттам за нещо, тогава си става плащане (отделна транзакция)

 

относно как избираме, аз гледам

1) месечна/годишна такса

2) кешбек

3) допълнителни ползи, като ВИП салони на летищата от Дайнърс клуб

 

лихвата след просрочване не ме интересува, тъй като не смятам да я плащам, освен при извънредни обстоятелства

същото и таксата за теглене в брой

добре е да имаш някаква текуща сметка с онлайн банкиране, откъдето да можеш да прехвърляш към кредитната карта, примерно ако пътуваш по това време

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ето как ги подреждам и аз, но всичко много зависи как се употребява картата. 

 

- Сравнение на годишната или месечна такса за поддържане /обслужване на картата

Сравнително маловажно. Мисля, че повечето годишни такси са приблизителни като сума, естествено ако има промоционална без такса за 1-2 години е добре дошло. 

- Сравнение на лихвата при покупки и теглене на суми в брой 

Това е важно, ако смяташ да ползваш револвиращ кредит, а да не покриваш сметките си всеки месец преди изтичане на гратисния период. Ако смяташ да погасяваш винаги навреме, то това не би трябвало да е фактор.

- Сравнение на гратисния период като брой дни

Това е донякъде важно, но 30 дни ги мисля за достатъчно, а то повечето кредитни карти започват от толкова. 

- Избиране на най-рекламирания продукт

Това не го разбирам.

- Предоставяни отстъпи, бонуси и кеш-бек

На запад кажи речи това е най-важното, след като условията са сравнително осреднени между различните карти. Така ако летиш често с Ер Франс е най-добре да си вземеш тяхната брандирана карта, защото дава точки за програмата им, достъп до ложи, безплатен багаж и т.н. В България единствено кредитната на ЦКБ дава отстъпки и привилегии при покупка с България Ер, не съм запознат да има друга на пазара. 

 

- Такса за теглене на суми в брой

Тези такси са резачка винаги, така че не мисля, че трябва да е фактор при избиране на кредитна карта. Ако ще се тегли често кеш дебитна и това е. 

 

Бих добавил някой други важни елементи:

 

- Такси за покупки

Това безумие на Булбанк да взимат пари за всяка покупка с кредитна карта, когато повечето места те поощряват да купуваш с бонуси е ултра глупост. Т.е. при никакво положение не бих избрал такава карта

 

- Размер на лимита

Това е може би фактора, който за мен е най-важен. Особено ако трябва да се взима кола под наем, когато ти блокират голяма сума или ако трябва да се купят 2-3 скъпи самолетни билети накуп. Пък и да има винаги "за всеки случай".

 

- Допълнителни застраховки

Аз като цяло съм скептично настроен към автоматичните застраховки, които вървят с кредитните карти, но май доста хора ги ползват и са предявявали искове и са доволни. Със сигурност не пречат. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Гратисният период няма как да е 30 дни, тъй като не е фиксиран. 

Гратисният период е срокът между началото на отчетния период и последния ден за плащане на сумата по изразходваното за него - затова винаги се обявява като "до хх дни", което води до разни заблуди.

 

Прост пример - Евролайн Амекс на Пощенска:

отчетен период: 1-31 декември, срок за плащане: 1-19 януари - гратисен период до 50 дни - обаче ако си направил транзакцията на 1-ви ще е 50, ако си я направил на 30-ти ще са 20, а ако е на 31-ви - само 19 дни.

Предвид това, че човек обикновено мисли и действа в "месечни" периоди със начало 1-ви и край 31-ви тук нещата са прости

 

Друг пример - Виза на ПИБ

отчетен период 20 ноември - 19 декември, срок за плащане: 20 декември - 5 януари - гратисен период до 45 дни

транзакция на 20.11 ще има 46, такава на 5.12 ще е с 31 дни, а направена на 19 - 17 дни

Сметките са +- 1 ден в зависимост от броя дни за месеца, за февруари не питайте  :P

Разликата с горния пример (освен 5-те дни по-малко) е и че "едномесечнното" харчене и плащане се разпростира в три календарни месеца (ноември, декември и януари) и човек малко започва да губи точна представа кога, какво и колко. Нещо се купува, нещо се внася, и все едни пари не стигат...

От което пък идва и другото важно - срокът за плащане, който за мен е по-важен от гратисният период. Всеки получава доходите си на различна дата (обичайно веднъж в месеца) и ако периодът за плащане се разминава сериозно с нея може да се окаже, че си одумкал голяма част от парите си и не може да платиш сумата за пълно погасяване и влизаш в лихвената спирала (което е и целта на мероприятието всъщност).

Или нагледно - ползващият визата на пиб си получава заплата на 6 декември и има 14 дни да се раздели с голяма част от нея преди да е настъпил 20 декември и да внесе нещо, но не всичко. Предвид големите харчове през декември и доизстискването на кредитната карта около празниците заплатата му на 6 януари съвсем няма да стигне до 20 януари, на който трябва да плати вече още повече пари (изхарчено+лихва, а ако е късметлия и годишната такса за обслужване <_< ). И така до края на света....  :unsure:

Редактирано от adreno
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ето как ги подреждам и аз, но всичко много зависи как се употребява картата. 

 

- Сравнение на годишната или месечна такса за поддържане /обслужване на картата

Сравнително маловажно. Мисля, че повечето годишни такси са приблизителни като сума, естествено ако има промоционална без такса за 1-2 години е добре дошло. 

- Сравнение на лихвата при покупки и теглене на суми в брой 

Това е важно, ако смяташ да ползваш револвиращ кредит, а да не покриваш сметките си всеки месец преди изтичане на гратисния период. Ако смяташ да погасяваш винаги навреме, то това не би трябвало да е фактор.

- Сравнение на гратисния период като брой дни

Това е донякъде важно, но 30 дни ги мисля за достатъчно, а то повечето кредитни карти започват от толкова. 

- Избиране на най-рекламирания продукт

Това не го разбирам.

- Предоставяни отстъпи, бонуси и кеш-бек

На запад кажи речи това е най-важното, след като условията са сравнително осреднени между различните карти. Така ако летиш често с Ер Франс е най-добре да си вземеш тяхната брандирана карта, защото дава точки за програмата им, достъп до ложи, безплатен багаж и т.н. В България единствено кредитната на ЦКБ дава отстъпки и привилегии при покупка с България Ер, не съм запознат да има друга на пазара. 

 

- Такса за теглене на суми в брой

Тези такси са резачка винаги, така че не мисля, че трябва да е фактор при избиране на кредитна карта. Ако ще се тегли често кеш дебитна и това е. 

 

Бих добавил някой други важни елементи:

 

- Такси за покупки

Това безумие на Булбанк да взимат пари за всяка покупка с кредитна карта, когато повечето места те поощряват да купуваш с бонуси е ултра глупост. Т.е. при никакво положение не бих избрал такава карта

 

- Размер на лимита

Това е може би фактора, който за мен е най-важен. Особено ако трябва да се взима кола под наем, когато ти блокират голяма сума или ако трябва да се купят 2-3 скъпи самолетни билети накуп. Пък и да има винаги "за всеки случай".

 

- Допълнителни застраховки

Аз като цяло съм скептично настроен към автоматичните застраховки, които вървят с кредитните карти, но май доста хора ги ползват и са предявявали искове и са доволни. Със сигурност не пречат. 

Бих добавил и такса при плащане с картата в чужбина и такса за конвертиране на валутата на картата в местната валута на страната, в която ще бъдат правени транзакции. Важно за тези, които пътуват често. Някои карти имат само сума, която се начислява при превалутирането и тя варира от 2 до 3.5 % от сумата на транзакцията, като много често тя е около 2.75%, но има и такива, които начисляват и допълнителни 0.2-1% върху цялата сума, като такса използване в чужбина,  която такса не е свързана със самото превалутиране по никакъв начин и бива начислявана дори и дадената транзакция да е извършена в чужбина, но в същата валута, в която е и балансът на картата.

Редактирано от djgeorgie
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Бих добавил и такса при плащане с картата в чужбина и такса за конвертиране на валутата на картата в местната валута на страната, в която ще бъдат правени транзакции. Важно за тези, които пътуват често. Някои карти имат само сума, която се начислява при превалутирането и тя варира от 2 до 3.5 % от сумата на транзакцията, като много често тя е около 2.75%, но има и такива, които начисляват и допълнителни 0.2-1% върху цялата сума, като такса използване в чужбина,  която такса не е свързана със самото превалутиране по никакъв начин и бива начислявана дори и дадената транзакция да е извършена в чужбина, но в същата валута, в която е и балансът на картата.

Това не го разбрах, ако платя 100$ с моята карта, която е в ебро и да кажем прави 70евро и ще ми вземат 2-3%, независимо от курса, при който също си има печалба(разликата между купува и продава)?

Връзка към коментар

Това не го разбрах, ако платя 100$ с моята карта, която е в ебро и да кажем прави 70евро и ще ми вземат 2-3%, независимо от курса, при който също си има печалба(разликата между купува и продава)?

 

Зависи от банката и условията по договора за кредитна карта. Нормалните банки не калкулират такса при превалутиране, напротив, обикновено излиза дори по-евтино да плащаш в различна валута от тази по сметката на кредитната карта. Наскоро плащах в долари на "Орбиц" и ми направи впечатление, че "спечелих" от курсовите разлики...

Връзка към коментар

Баси зора с те кредитни карти. Яко over-engineering, дето се вика... Аз тотално сеобърках за БГ ли се пише или по принцип...

 

Акоеза БГ, малко да спестя четене на мързеливитекато мен - земете си КК ВИЗА на Фибанк в евро и Мастъркард на Алианц в долари примерно - от собствен опит - няма преебавки при превалутиране, няма драми, признават се навсякъде, няма такси транзакции, може да има кеш бек, годишната такса е нормална или липсва и така.

 

И сте готови. Ако нещо се сдуха по горните карти ще спра да ги ползвам. Ако се появи КК към Мили&море, екзекутивклуб на БА щеси взема от тях. Засега няма нищо по-добро или по-малко лошо според мен...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

djgeorgie е обърнал внимание на най-важното, понеже все пак говорим за кредитна карта за пътуване.

 

За покупки и кредити в БГ май е по-добре да отворим нова тема.

 

Другото важно нещо при пътуване за мен е възможността за онлайн погасяване и свързаните с това такси и други разходи.

Давам пример - кредитна Виза от Българска банка, засега няма да и казвам името. Сметка към нея няма. Ако ползваш само картата, можеш да погасяваш само на каса в клон на банката и е безплатно (йеее :)). Ако искаш някак си електронно, се започва - първо трябва да имаш онлайн банкиране в банката и второ разплащателна сметка в банката, която струва по 1 лев на месец. Вече със сметката и онлайн банкирането можеш да си превеждаш пари по твоята сметка в банката от сметката ти в другата банка (пак по 1 лев), където ти е заплатата и после да си пускаш отделен превод (май е безплатен). Не знам доколко е удобно, но със сигурност не е евтино.

Моят съвет е винаги да питате за начините на погасяване и кое колко струва. Кредитни карти със възможност за онлайн погасяване (превод по сметка) със сигурност са AMEX. Имах и една друга такава, ама я закрих, така че не знам доколко е актуална информацията.

 

Другото безумие на българските банки е да ти блокират картата ако не си преведеш погасителната вноска в срок - това в Европа го няма. Ако по някаква причина си възпрепятстван ей така ще си останеш и без кредитна карта.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Другото безумие на българските банки е да ти блокират картата ако не си преведеш погасителната вноска в срок - това в Европа го няма. Ако по някаква причина си възпрепятстван ей така ще си останеш и без кредитна карта.

Мхм,  това определено е едно от най-идиотските малоумия в България, за съжаление не единственото. Няколко пъти ми се е случвало спешно да търся дежурен клон на съответната банка, защото приятел от чужбина ми се е обадил, че картата му е блокирана, и трябва да погася кредита, за да му я отблокират и да продължи да си я ползва по предназначение в оставащите дни от пътуването. Това условие направо може да изгони клиенти, според мен. А уж се стремят да привличат повече. Парадокси колкото щеш у нас...

Връзка към коментар

Първо бих добавил още един критерий за сравнение (може и някой да го споменал, но мисля, че не го видях) - имали смс известяване за транзакции и колко струва. Първата ми карта (виза, Прокредитбанк) ме известяват срещу 18 ст на транзакция. При втората ми карта (виза, ПИБ) е 10 ст на транзакция. Чувал съм, че може би при някои банки е безплатно, но не съм сигурен при кои.

И сега малко практичен опит: картата ми от ПИБ е е на няколко месеца и хванах промоцията за безплатно теглене от банкомат (промоцията важи до 28.02.2014). Тъй като никога не тегля пари от банкомат поради високите такси, сега ме сърбяха ръцете да опитам и да видя какво ще стане, т.е. колко наистина е безплатно. Във Фиджи тествах на банкомат и ми излезе съобщение, че местната банка ще ми вземе 10 FJD отгоре на това, което ще ми вземе банката в БГ. Аз съответно отказах. В Самоа тествах отново и този път нямаше съобщение за допълнителна такса. Изтеглих 200 WST. Получих смс, че това прави 64.37 евро. Веднага сметнах, че това е доста по-добре от местните чейндж бюра. Имах нужда от още 200 WST до края на престоя в Самоа и за това пак ги изтеглих от банкомата. След като се прибрах в БГ настъпи часът на истината:

- в месечната разпечатка нямаше никаква допълнителна лихва за теглене на пари от банкомат (мисля, че някой преди няколко страници беше писал за съществуването на такъв негативен сценарий), т.е. беше описано като обикновена транзакция (както всяка покупка);

- нямаше никакви допълнителни такси за теглен, т.е. извода е, че има определени тегления от банкомат в чужбина, които са изгодни.

След като изтече промоцията най-вероятно тегленето ще стане неизгодно. Обаче благодарение на тази случка си направих труда да проверя колко ще ми струва тегленето чрез дебитна карта виза от Прокредит - 2,5 евро +1%, т.е. ако изтегля 100 евро това ще ми струва 3,5 евро. При такива условия тегленето от банкомат вече е опция за мен, особено при държави с лоши курсове в чейнджовете (според мен курса за превалутиране на банките е много добър, естествено ако няма такса превалутиране - при ПИБ и Прокредит няма такава).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За покупки и кредити в БГ май е по-добре да отворим нова тема.

 

Другото важно нещо при пътуване за мен е възможността за онлайн погасяване и свързаните с това такси и други разходи.

Давам пример - кредитна Виза от Българска банка, засега няма да и казвам името. Сметка към нея няма. Ако ползваш само картата, можеш да погасяваш само на каса в клон на банката и е безплатно (йеее :)). Ако искаш някак си електронно, се започва - първо трябва да имаш онлайн банкиране в банката и второ разплащателна сметка в банката, която струва по 1 лев на месец. Вече със сметката и онлайн банкирането можеш да си превеждаш пари по твоята сметка в банката от сметката ти в другата банка (пак по 1 лев), където ти е заплатата и после да си пускаш отделен превод (май е безплатен). Не знам доколко е удобно, но със сигурност не е евтино.

Моят съвет е винаги да питате за начините на погасяване и кое колко струва. Кредитни карти със възможност за онлайн погасяване (превод по сметка) със сигурност са AMEX. Имах и една друга такава, ама я закрих, така че не знам доколко е актуална информацията.

 

Другото безумие на българските банки е да ти блокират картата ако не си преведеш погасителната вноска в срок - това в Европа го няма. Ако по някаква причина си възпрепятстван ей така ще си останеш и без кредитна карта.

Това като извън темата за кредитните карти, но за банките и онлайн услугите в БГ по принцип.

Като четох поста та се подсетих, че дори и да има онлайн погасяване, за да се запише човек за онлайн банкирането на банка в БГ, се налага... ами да отиде на място и да подава и подписва някакви бумаги. Е те това му викам аз онлайн услуги от 21-ви век. А, да, и като му пуснат най-накрая банкирането, се налага да има електронен подпис.В Неделя ми се наложи да помагам за инсталирането на това чудо на IT индустрията. Едвам успях да го подкарам само след 2 часа мъки, при положение, че имах всичките компоненти, които изискваше устройството, вече инсталирани. А ако бях начинаещ потребител, който не е много добре с компютрите или човек, който просто иска да си използва онлайн банкирането, НАП или някаква друга услуга изискваща електронен подпис, за да си върши работата, сигурно щях да викам неволята или най-малкото да зарежа цялата работа. Винаги съм смятал, че нещата трябва да се правят възможно най-лесно за потребителя, а не да бъдат усложнявани излишно.

Положителното при кредитните карти в БГ е, че повечето банки предлагат известяване чрез SMS, за всяка индивидуална транзакция. Аз не съм чувал в Европа да има подобна услуга или поне такава, която да изпраща съобщение при всяка нова транзакция. ПО принцип известията се настройват да бъдат изпращани само ако балансът на картата надвиши или падне под определен лимит, ако остават няколко дни за погасяване на баланса за предишен период и т.н, което всъщност е хитра хрумка на родните банкери.

Мисля, че това за блокирането на картата, трябва да се добави към критериите за избор на добра кредитна карта, защото при често пътуващи хора, това наистина може да се окаже голям препъни-камък, особено в критични ситуации.

Редактирано от djgeorgie
Връзка към коментар

В ПИБ, а предполагам и в други БГ банки, има вариант за електронно банкиране с Токен (устройство, което дава еднократни кодове). Така няма нужда от електронен подпис и можеш да си проверяваш сметките и да правиш транзакции и през телефон.

Иначе купуването на токена и бумагите в началото си ги има.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Не знам дали точно за такава питаш, но аз имам класическа (не електрон) Виза дебитна на ОББ. Водят я също "Charge" карта. Разпознава се общо взето като кредитна, макар и да не разрешава да плащаш с повече, отколкото имаш по сметката. Бяхме наели веднъж и АТВ с нея в Гърция. Дали са най изгодни условията на ОББ не знам, защото не съм проверявала на другите.  Годишната такса е 50лв.

Става ли такъв тип карта за наемане на автомобил?

 

Все още се чудя как да наема автомобил без да си вадя кредитна карта.

 

Ако все пак се наложи да се сдобия с кредитна карта, имам следните конкретни въпроси:

 

- взимам карта без такса годишно обслужване през 1-вата година. Мога ли да я върна без някакви наказателни такси (като при предсрочните погасявания на кредити).

- има ли карти без изискване за минимален оборот за определен период - моето намерение е по такава карта да има нула транзакции, освен ако рент-а-кар компанията не си дръпне пари, например за глоба.

- взимам карта с най-малкия лимит, да кажем: 1000 евро, мога ли да внеса по картата лични средства и, ако компанията си дръпне пари за щета или глоба, предполагам, плащането се приема, че е извършено с личните ми средства по картата.

-картата в EUR ли да е, или в лева? Изобщо валутата има ли значение?

 

Най-общо: става ли картата да е със статут "кредитна", за да са "доволни" рент-а-кар компаниите, а аз да оперирам с нея (само в краен случай) като дебитна чрез внесени лични средства?

Редактирано от но нейм
Връзка към коментар

- можеш да я върнеш без проблем

- няма минимален оборот

- можеш да си внесеш и така да си 'увеличиш' лимита

- аз бих в евро

Това важи поне за ПИБ, вероятно и за почти всички други.

Изобщо хора, не се притеснявайте толкова от тези кредитни карти, тя си е необходимост.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

но нейм, напиши дестинацията и ще видим дали има опция да се наеме без кредитна карта. Като бях писал, че е специфично нямах предвид, че има определени трикове, които биха работили по целия свят, а че много зависи от държавата, в която търсиш дали ще има фирма, която приема дебитни карти. 

 

Иначе да, кредитната карта си е необходимост в днешно време. Вместо да я зареждаш с пари, просто си приготви парите да ги имаш в края на месеца и няма да плащаш нищо. Само елементарна финансова дисциплина е нужна :)

Връзка към коментар

но нейм, няма нищо страшно да ползваш кредитна карта, и ако плащаш цялата дължима сума на падеж не се плащат лихви. При тази уговорка няма никакво значение дали си платила на кредит или със "собствени средства", които си внесла предварително. Предимството на кредитната карта е, че ако харчиш много през нея, ефективно имаш 1% намаление, и освен това можеш да полваш пари, които ще получиш в бъдеще, примерно заплата.

Виж и тази виза дебит, която споменава Бръмбар, тя си е дебитна карта, но търговеца я вижда като кредитна. Там назаем не взимаш, ползваш само средства в сметката ти. Но не съм я ползвал за наем на кола, предполагам, че става, но не съм сигурен.

Връзка към коментар

Най-общо: става ли картата да е със статут "кредитна", за да са "доволни" рент-а-кар компаниите, а аз да оперирам с нея (само в краен случай) като дебитна чрез внесени лични средства?

Става. Моята кредитна карта е с лимит 500 лв., специално исках да е малък, защото мога да харча, да харча, да харча.... :) И когато ще пътувам или искам да купя нещо по-скъпо с нея си внасям повече пари, т.е. харча без проблем внесени лични средства.

Връзка към коментар

Но нейм, в интерес на истината - не знам със сигурност. Ние го направихме на Санторини, с някакъв малък, местен гараж взехме АТВ. Не зная дали в Сицилия и с големи международни компании ще върви. Аз също мислия, че няма от какво да се плашиш за кредитните карти. Тази, за която аз говоря, си я издадох преди много време тъй като точно тогава не работех, а за кредитна се искаше извлечение от работната заплата и т.н. Така че за мен беше вариант да мога да правя транзакции като с кредитна карта без да имам такава. Сега вече това изискване за доказване на доходи го няма. Аз я държа по-скоро от мързел и като резервна такава. Имам и друга кредитна карта, а тази я използвам най вече за интернет покупки и там почти не държа пари. Не мисля, че е по-добра опция от кредитните карти.

Редактирано от Бръмбар
Връзка към коментар

Пуснах нова тема за конкретния случай с колите под наем, че сигурно и друг път ще изскача. Скоро ще направим отделна секция за такива взаимопомощни теми, където информацията е по-организирана и структурирана:

 

http://magelanci.com/topic/1699-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D0%BC-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0-%D1%81-%D0%B4%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B5%D1%88-%D0%B8/

Връзка към коментар

Аз имам един въпрос: моята кредитна карта е на ОББ, доволна съм от всичко, годишна такса - 25 лв., първата година нямаше. Лихви не плащам, защото не просрочвам, няма такса за превалутиране, но при плащане в чужбина на посттерминал ми взема 0,5 % от сумата - такса за плащане в чужбина, Не, че е много, но от вашите коментари останах с впечатлението, че в другите банки няма такава такса.Изобщо имате ли някаква такса или просто плащате сумата по курса на деня и в кои банки е така?

Връзка към коментар

Моята Visa е на ПИБ и освен годишна такса, нямам абсолютно никакви други начисления. Напротив, ползвам програмата "cash-back" и на практика през годината "избивам" няколко пъти таксата за поддръжка...

Връзка към коментар

Не можах да открия никъде такава такса за плащане при търговец в чужбина на ОББ... Моята кредитна е на БДСК, нямам такси за плащане на ПОС.

 

Иначе ето тук има събрани условията по различни кредитни карти на българските банки:http://www.moitepari.bg/Kreditni_Karti/Kreditni_Karti.aspx

 

Редакция: Сега видях, че твоята е кредитна Visa Electron, наистина си има такса за покупки в чужбина в размер на 0.5%, предполагам и при покупки в интернет.

Редактирано от Пожето
Връзка към коментар

През годините съм ползвал повечето български банки. Останах при тази, която ми предлага най-добро клиентско обслужване и безплатно електронно банкиране. По стечение на обстоятелствата, тя се оказва и най-изгодна като условия за обслужване на разплащателни сметки, кредитни карти и т.н. :)

 

Offtopic: налага ми се да открия разплащателни сметки в UK, Германия и Швейцария, които да са вързани с електронно банкиране и дебитна карта (това последното, за мое удобство). Някой знае ли каква е процедурата?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.