Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

Разбира се, но обикновено "ситните буквички" никога не противоречат на закона, защото са написани от такива като мен в услуга на търговеца, а това изключва каквото и да е било несъответствие с материално-правните норми... ;)

 

Това явно включва доста голяма доза самоирония.

Примери много, някои още от 2008 година са в телевизиите и вестниците.

 

А най-забавно беше, когато търговецът изпрати хората, писали договорите, да го защитават в съда :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

С материално правните ясно . Какво морално има в това да се опитваш да заблудиш всячески  клиента ....защото точно това е целта

Проблемът би се решил простичко като се забрани да се съставят договори, написани с два различни шрифта, ма нещата нарочно се поддържат в състояние на хаос.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В Швейцария по бензиностанциите и по разните малки магазинчета изрично е написано, че не приемат банкноти от 1000 CHF.

CHF1000_8_front_horizontal.jpg

 

Виждал съм и надпис - плащане с карта само за суми над 10 CHF.

 

Иначе безконтактното PayPass навлиза все повече.

 

 

Това къде точно ти се случи - град, кантон? Ако е било някъде в планините на 3000 метра е възможно.

Другата възможност е по разните градски пазари и панаири, които са временни и там обикновено продават разни фермери, които по разбираеми причини нямат ПОС терминали.

Вярно е, че са традиционалисти и много често се плаща кеш, но е изключение търговец да откаже плащане с карта. Банките в Швейцария имат силни позиции.

Случваше ми се  в заведения в центъра на Цюрих. Аз за това казах, че ми е странно, защото реших, че няма да тегля франкове изобщо и ще си плащам с картите, обаче на местата на които ходихме с колегите, или не приемаха карти, или нещо не сработваше плащането, а хем картите са ми издадени от едни от най-големите банки в света - NatWest (част от Royal Bank of Scotland Group) и Barclaycard (част от Barclays PLC). Най-вероятно ми е бил такъв късмета просто, другият път пак ще опитам, да видим дали пак ще има проблеми.

 

Между другото, сега се сетих, че може би трябваше да опитам да платя с Българска карта. Българските карти по принцип нямат никакви защити против Fraud, или ако имат, защитите им не са толкова сериозни и понякога, колкото и странно да звучи, спасяват положението, ако някоя от другите прехвалени международни карти не сработи.

Редактирано от djgeorgie
Връзка към мнение

Тая дискусия относно удобството и полезността на кредитните карти и безкешовите плащания във форум за предполагаеми пътещественици и често пътуващи последното тримесечие на 2013та година не е просто абсурдна, а супер тъжна.

 

И по-лошото е, че измести фокуса на темата, а темата е интересна и може да е извънредно полезна. Да, оплаквам се :)

Връзка към мнение

Моята идея на темата беше, някой да хване всичките банки за ушите, да им обърне въпросния ситен шрифт с хастара навън и да видим така и така, ей тва е най-добрата оферта. Ама си е работа, при това досадна, а явно нямаме специалист точно в тая сфера, който да ги знае всичките тънкости след като повечето препоръки бяха тип "ползвам тая и нямам проблеми", а не активно сравнение между различните предложения :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това няма как да стане просто защото няма идеална карта, не че няма разбирачи.

 

Не знам дали споменахме една друга добра опция - Visa Electron на Unicredit Bulbank. Таксите са нормално високи и не се различават съществено от тези на другите български банки. Но картата дава възможност за безплатно теглене от всеки банкомат на Unicredit Group в Европа. Това е почти цяла средна и източна Европа и само по себе си е уникално предимство.

Връзка към мнение

Пиреос имат Visa Electron, с която теглиш безплатно навсякъде. Аз я имам в Пакет Заплата, месечна такса 3.70 и никакви такси при теглене в БГ и чужбина. Плюс още някаква "бонуси", но това е най-смисленото от тях. Пробвах я няколко пъти и съм доволна :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги, за какво активно сравнение става дума? Идеята на кредитната карта е ясна на всички или поне така се надявам. Оттам нататък е въпрос на избор от коя банка да получим кредитна карта. Изборът е чисто потребителски и логично се върти около предлаганите условия от самите банки. Именно принципът "ползвам тая и нямам проблеми" е най-меродавен в конкретния случай. Завъртането на темата около "ситните буквички" е, както казва Kyuubi, доста тъжно и показателно, но това е дълга тема...

Връзка към мнение

Изборът е чисто потребителски и логично се върти около предлаганите условия от самите банки. 

 

Еми ей за тия условия ми беше проблема. Защото предполагам лихвените проценти са различни, лимитите са различни, някой имат кешбек, други нямат, може би има и разлики при употреба в чужбина. Ако всички потребители са запознати с това и са направили своя избор ОК, но подозирам, че повечето ползват просто карта на тяхната банка, докато в друга предложенията може да са по-добри.

Връзка към мнение

Това няма как да стане просто защото няма идеална карта, не че няма разбирачи.

 

Не знам дали споменахме една друга добра опция - Visa Electron на Unicredit Bulbank. Таксите са нормално високи и не се различават съществено от тези на другите български банки. Но картата дава възможност за безплатно теглене от всеки банкомат на Unicredit Group в Европа. Това е почти цяла средна и източна Европа и само по себе си е уникално предимство.

 

Понеже каза "всеки банкомат на Unicredit Group в Европа" , та се сетих за един случай от преди 2-3 години. Един колега италианец, понеже често идва към България и разчита да тегли кеш левове от картата, издадена от банка от Уникредит Груп в Италия. Да, ама не. Опитал на няколко банкомата, включително и такива на Булбанк - ядец. Носеше си Евра кеш и сменяше.

Обадил се на телефона на картата, онези му казали, че България била в някакъв списък и било забранено. Ако искал да тегли, трябвало да им се обади, да му разблокират временно и после пак да блокират тегленето. Смешна работа.

От тогава карти на Булбанк на никого не препоръчвам, не че съм бил някога фен на Булбанк де.

Връзка към мнение

За сравнението - според мен трябва първо да се разберем за критериите. Аз написах някои, които считам за важни специално за пътуващи.

Като подредим критериите, вече всеки може да пише за картите, които е ползвал и доколко отговарят на критериите.

Иначе някой да вземе да направи такова сравнение и да е изчерпателно и адекватно не ми се вижда много реалистично.

Но пък като се насъберат мнения, ще имаме поне информацията накуп.

Редактирано от georgiev
Връзка към мнение

Е, то уж има един сайт, който би трябвало да дава някакво подобно сравнение, ама не съм съвсем сигурен доколко са верни/актуални данните:

 

http://www.moitepari.bg/Kreditni_Karti/Kreditni_Karti.aspx

Връзка към мнение

Важно е също и за кои страни говорим, защото преполагам, че за Европа нещата са малко или много канализирани вече.

Обаче като тръгна да се сещам за случки в по-екзотични страни, избодът е поне 3-4 разллични карти на семейство/група, например 2 дебитни и 2 кредитни ианче не става.

 

off topic

както и с мобилните оператори, ако си мислите, че Мтел има роуминг във всички държави, отидете в Свазиленд :)

Връзка към мнение

Еми ей за тия условия ми беше проблема. Защото предполагам лихвените проценти са различни, лимитите са различни, някой имат кешбек, други нямат, може би има и разлики при употреба в чужбина.

На това ще ти отговоря така:

 

Колкото и да е вкусна стръвта, кукичката си остава кукичка!

 

А лихвените проценти, ах.... лихвените проценти  са като волни птички в безоблачно небе!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изобщо не ме интересуват лихвените проценти, докато си плащам преди падежа и няма лихви.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Лихвените проценти са много по-маловажни, ако сравняваме карти за често пътуващи.

Имат смисъл ако търсите кредит, а не карта или някаква комбинация "2в1", но тогава пак се отклоняваме от темата.

И да, вярно е че са като волни птички, но ако си плащате цялата сума на падежа не ги плащате изобщо.

Връзка към мнение

Изобщо не ме интересуват лихвените проценти, докато си плащам преди падежа и няма лихви.

.....докато....

 

А когато дойде времето да те интересуват лихвите, това ще означава, че вече не можеш да плащаш преди падежа.

 

В една Гърция, например, доходите се сринаха с 30-40 %. Дали успяват да плащат преди падежа???

Редактирано от но нейм
Връзка към мнение

Ми тогава ще си намаля разходите. Или ще търся допълнителна работа, щото да живееш на кредит не си е работа, колкото и да са ниски лихвите.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Лихвени проценти имам предвид и случаи, в които може да ти се наложи в чужбина да теглиш кеш от банкомат. Малко хора знаят например, че лихвата почва да тече в момента, в който грабнеш сумата от банкомата, и хич не е малка. Ако си чакаш падежа за да погасиш тая сума може да останеш неприятно изненадан.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е, ние в този форум се уморихме да повтаряме, че пари кеш от кредитна карта не се теглят за нищо на света, но си прав, че е добре да се напомня това правило периодично, за да няма изненади...

Връзка към мнение

Е, ние в този форум се уморихме да повтаряме, че пари кеш от кредитна карта не се теглят за нищо на света, но си прав, че е добре да се напомня това правило периодично, за да няма изненади...

 

Ще хвана да напиша, ако не тая седмица, то другата нещо като статия "Какво трябва да знаем за кредитните карти". Мисля си, че ще е полезно с малко практически съвети, лесно смляни и без ситен текст :) Не съм експерт в областта, но след като я завърша ще редактирам и ще помагате. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ще хвана да напиша, ако не тая седмица, то другата нещо като статия "Какво трябва да знаем за кредитните карти". Мисля си, че ще е полезно с малко практически съвети, лесно смляни и без ситен текст :) Не съм експерт в областта, но след като я завърша ще редактирам и ще помагате. 

Аз (както и родителите ми) хич не съм наясно с каквито и да било карти, та ще ми е много полезна такава информация. :)

Връзка към мнение

Лихвените проценти са много по-маловажни, ако сравняваме карти за често пътуващи.

Имат смисъл ако търсите кредит, ...

То и да търси кредит човек,  кредитна карта трябва да е последната му опция!

(Или айде - предпоследната преди кредитни и заложни къщи ;) )

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Между другото, ние хубаво си говорим за кредитни карти, обаче някой има ли практически опит, банките в България изобщо биха ли се навили да издадат кредитна карта на човек, който изобщо не е бил клиент на дадената финансова институция? Аз не зная, в крайна сметка, има ли вече централизирани кредитни агенции, които да събират кредитна история на едно място и т.н. Идеята ми е, че ако е трудно човек да сменя или взима кредитни карти, без да смени банката, която използва по принцип, може да се окаже, че сме леееко подранили с темата.

 

Off topic: Със сигурност зная, че в България физическите лица не могат да банкрутират, което е жалко и може би до някъде обяснява страха на много хора, да взимат карти.

Редактирано от djgeorgie
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.