Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

Keша е цар и често като ме попитат как ще плащам в хотел или другаде грейват в усмивка при плащане в брой .

Често казвам - предпочитам кеш и също толкова често съм получавал отговора - ние също  :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Че те предпочитат кеш е ясно, но не винаги е удобно да се разнасят бали с пари, или да се пренасят през граница. Да не говорим, че често не е безопасно да се носят пари в брой.

Имах и трудности с употребата на 500 евро банкноти напоследък...

Връзка към мнение

Във Франция на много места не приемат кредитни карти за покупки под 10 евро и кеш в банкноти над 100 евро  :)

Та политики разни ... разбира се , че не е удобно да се носи бала пари , но въпросът беше друг.

Връзка към мнение

Подозирам, че точно това е идеята. Само не разбрах защо трябва да е "за съжаление"?!? 

Поне според мен, е доста по-удобно да си нося кредитната или дебитната карта и да си плащам с нея на всякъде, във всякаква валута. Не се занимавам с купища монети и банкноти, винаги имам в наличност, получавам детайлни извлечения за всяка транзакция и мога да планирам как харча, а и не на последно място, съм сигурен, че търговеца ще си плати данъците. Това последното естествено е в кръга на шегата разбира се. :)

Както се казва, разни хора разни идеали. Има държави в които плащането с карти е супер разпространено за абсолютно всичко от сутрешното кафе до автобуса, а има и такива, в които е почти невъзможно да се плати с карта каквото и да е.

Редактирано от djgeorgie
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Винаги като пътувам зад граница нося нужните ми средства в кеш в съответната местна валута. Ако щете ме наречете старомоден, все тая... По-удобно е, по-бързо е, по-безпроблемно е. Да не говорим, че 90% от пътуванията ми са по места, където ако нямаш кеш в джоба си останал гладен и жаден! Естествено за непредвидени ситуации си нося едно тесте кредитни и дебитни карти - различни видове и от различни банки, но тях ползвам в крайни случаи, а от банкомат тегля в изключително крайни, че като знам що народ около мен се издържа със скимиране на данни...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Относно планирането - забелязал съм, че с кредитна карта човек е склонен на много повече излишни харчове и набутвания, отколкото с фиксирана кеш пара в джоба. То за това е цялата борба да те "насърчат" (да те "принудят" май е по-подходящото определение) да си извадиш безценната карта, която уж щяла да ти направи живота песен.  

 

Относно сигурността - каквото и да си говорим, много по-рисково е да останеш без една хвърчаща пластика, отколкото без "бала с пари" (да, в единия случай вероятно е да си запазиш наличността в сметката, но и в двата случая оставаш с празни джобове насред пътя), да не говорим за всевъзможните случаи на: повреда на пластиката, глътване от банкомат, блокиране на сметката, изтичане на картата и т.н.

 

За възпитанието (или по-точно липсата на такова) да задържаш цяла опашка заради каприза да плащаш с карта за сутрешното кафе или други подобни дребни покупки в магазина, въобще не ми се отваря приказка.  

 

Тъй че по-скоро съжалението е за държави, където картите са разпространени до степен основни ежедневни услуги да са с ограничена възможност за кешово разплащане, с тенденцията да става още по-ограничена. Има места, където едно билетче за градския транспорт не може да си купиш без карта. 

 

Та така :)

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За възпитанието (или по-точно липсата на такова) да задържаш цяла опашка заради каприза да плащаш с карта за сутрешното кафе или други подобни дребни покупки в магазина, въобще не ми се отваря приказка.  

 

Ти сериозно ли считаш за невъзпитано плащането с карта в посочения от теб случай? :O

 

Никога не бих се изнервил ако се наложи да изчакам една минута, за да се осъществи транзакцията на клиента пред мен. Дори не съм се замислял, че тази минута може да ме забави до степен, че да обвиня в липса на възпитание някой дръзнал да заплати сутрешното си кафе с карта. Искаме или не искаме, безналичните плащания започват да се налагат все повече и в България, нищо, че закъсняваме с десетилетия... ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Може би по-точната дума е "несъобразителност", макар че в отделни случаи си е точно липса на възпитание, граничеща с простотия. Не случайно на някои места не може да се ползва карта за покупки под определени малки суми, както е отбелязал и колегата stenk малко по-нагоре в темата. Всъщност това трябва да се наложи като писана или неписана норма навсякъде.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз предполагам, че развитието на кеш-а ще бъде поне в няколко насоки:

- Традиционните книжни пари и карти ясно... вече и в БГ има разни Vpay системи, при които картата работи от разстояние.

-  Високотехнологични устройства -  смартфони с пръстови идентификации съответно с достъп до сметка.

-  Карти с микросметка, които си купувате предварително.

Например в Кения отдавна си ползват евтини телефони за целта.

http://en.wikipedia.org/wiki/M-Pesa

 

Т.е. развитието на микропортфейлите (10 -30 лв.), независимо от тяхната физическа форма, ще намали нуждата от оторизации и съответно намали забавянето на опашката :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен е въпрос на нагласа, традиции и наличието на съответните технологични възможности. Съгласна съм обаче също, че човек харчи повече с карта отколкото ако плаща в брой, защото с картата по-малко се замисля точно колко пари му остават и това естествено е една от причините да се промотират плащания с карта. Затова  и понякога предпочитам да изтегля кеш и да се разплащам в брой за по-дребни суми, а с карта да плащам само  по-големи суми, които не искам да нося в себе си.

 

Правило ми е впечатление в чужбина, че често се е случвало да отидем напр. с френски или немски колеги в кръчма във Франция или Германия и всеки да плаща с карта своята част от сметката, която не е голяма. Често аз съм единствената, която плаща кеш. Сервитьора не се нерви, седи си до масата и си смята и го приема за съвсем нормално. В същото време хич не си представям в България десет човека да плащаме сметката си в кръчма, като сервитьора смята на всеки сметката поотделно и всеки един плаща с карта . 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тъй че по-скоро съжалението е за държави, където картите са разпространени до степен основни ежедневни услуги да са с ограничена възможност за кешово разплащане, с тенденцията да става още по-ограничена. Има места, където едно билетче за градския транспорт не може да си купиш без карта. 

Сигурно обаче не е случайно съвпадение, че точно страните, кадето безналичното плащане е най-разпространено (най-вече северноевропейски страни като Финландия, Швеция, Норвегия) са също страни с висок жизнен стандарт, с ниски нива на корупция и с по-малко сива икономика ...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може би по-точната дума е "несъобразителност", макар че в отделни случаи си е точно липса на възпитание, граничеща с простотия. Не случайно на някои места не може да се ползва карта за покупки под определени малки суми, както е отбелязал и колегата stenk малко по-нагоре в темата. Всъщност това трябва да се наложи като писана или неписана норма навсякъде.  

 

В държавите, в които се плаща кафето с кредитна карта, обикновено само я сканират и става несравнимо по-бързо отколкото да дадеш пари и да чакаш касиера да брои стотинките за ресто. Визирам Исландия. А причината да не приемат карти за малки суми, е че май има някаква минимална твърда сума такса на транзакция. И ако си купиш нещо от 1 евро и банката като прибера такса от 10 цента, това е кажи речи всичката печалба на търговеца. За това се и кефят като плащаш с кеш, защото не трябва да плащат комисионните на банката. 

 

Аз свикнах само с карти и според мен е несравнимо по-удобно, по-приятно и по-бързо. За Холандия говоря естествено, в бг има време, докато стигнем до там...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В държавите, в които се плаща кафето с кредитна карта, обикновено само я сканират и става несравнимо по-бързо отколкото да дадеш пари и да чакаш касиера да брои стотинките за ресто. Визирам Исландия. А причината да не приемат карти за малки суми, е че май има някаква минимална твърда сума такса на транзакция. И ако си купиш нещо от 1 евро и банката като прибера такса от 10 цента, това е кажи речи всичката печалба на търговеца. За това се и кефят като плащаш с кеш, защото не трябва да плащат комисионните на банката. 

 

Аз свикнах само с карти и според мен е несравнимо по-удобно, по-приятно и по-бързо. За Холандия говоря естествено, в бг има време, докато стигнем до там...

Чета темата и точно мислех да се включа с плащане на кафе в Исландия с кредитна карта :)

Бързо лесно и удобно и на много места даже не искат да им се подписваш и толкова са свикнали с това, че след секунда-две се сещат, че ти може да си искаш бележката, в момента в който поемаш дъх да им го кажеш... :)

В България рядко ползвам карти. Не съм пътувал много, но сега в Исландия, за сефте от първия до последния ден съм плащал с карта.

Редактирано от Light
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чета темата и точно мислех да се включа с плащане на кафе в Исландия с кредитна карта :)

Бързо лесно и удобно и на много места даже не искат да им се подписваш и толкова са свикнали с това, че след секунда-две се сещат, че ти може да си искаш бележката, в момента в който поемаш дъх да им го кажеш... :)

В България рядко ползвам карти. Не съм пътувал много, но сега в Исландия, за сефте от първия до последния ден съм плащал с карта.

Абсолютно нормално. Както доста хора вече казаха, в най-богатите страни в Северна Европа си е абсолютно нормално да плащаш всичко с карти. Интересно обаче, че единствено в Швейцария ми направи впечатление, че никой почти не приема карти и всички плащат с кеш, нищо, че е супер богата страна. Странна работа.

А иначе, не съм съгласен с Георги за това с кеша и данъците. Търговеца винаги си слага надценката на артикулите, спрямо това, колко му е комисионната от съответната банка. Ако клиент плати с карта - добре, ако плати кеш - още по-добре, но в никакъв случай търговеца не си губи своето. Аз съм забелязал, че единствените търговци, поне в Англия, които не приемат карти са голяма част от турските търговци гастарбайтери. Абсолютно всички останали, по дефиниция приемат карти, а ако става въпрос за сутрешното кафе, под 20 паунда, ако картата е безконтактна, на много места е достатъчно просто да се докосне до терминала и плащането минава за секунда, без нужда от въвеждане на пин или подпис.

Връзка към мнение

А причината да не приемат карти за малки суми, е че май има някаква минимална твърда сума такса на транзакция. И ако си купиш нещо от 1 евро и банката като прибера такса от 10 цента, това е кажи речи всичката печалба на търговеца. 

 

Търговецът си е опекъл нещата с надценката. Реалната причина е, че плащането с карта за дреболии си е абсолютно ненужен каприз и глезотия от страна на клиента. Защото е въпрос на елементарна съобразителност и минимално усилие да си предвидиш някаква малка джобна сума за ежедневните дребни покупки. В крайна сметка не говорим за "бали с пари" или за "кесии с монети", ами за някакви си кирливи пет-десет лева! Да ви кажа, точно визираната глезотия е най-дразнещото нещо в ситуацията с кафето и опашката, а не че са те забавили някакви си 30-40 секунди повече на опашката. То ако е на въпрос, бабката, която си брои стишките от портмонето при плащане, или пиклата, която купува пакетче дъвки със столевка, бавят (и изнервят) многократно повече, ама не там е работата...

 

Относно вметката на Фичо - по-добре в "сивата икономика", отколкото в пазвата на разни безполезни хрантутници, паразитиращи по веригата!!! Справка - горния цитат на Георги. Вземи тия 10 цента (или колкото са там) на всяка кирлива транзакция, които, близко е до акъла, ще ти се калкулират в цената на крайния продукт. И не само на твоя, ами на всички останали съвестни платци. Не знам и никога не съм се интересувал сериозно как точно стоят нещата, но намирам за най-честно комисионата да се начислява пряко на сметката на клиента при всяка една безкешова транзакция. И да не е 10, ами да е поне 50-80 цента на превод. Да видим тогава кой ще се глезоти да си пазарува кафенца с карта.Така де, човек трябва да си плаща за "по-удобното, по-приятното и по-бързото", неелитека? :) Ама явно е точно обратното по причината, която разисквахме по-горе - да се "насърчавали" хората да се обърнат към безкешовите плащания. Колко е за добро, времето ще покаже. Аз лично си оставам краен задръстен традиционалист и всеки търговец, който ми откаже плащане в кеш, получава един високо развят среден пръст. Както онзи хотел в Болоня, за който бях писал в една друга тема - така се случи, че стаята им остана празна, а аз си намерих много по-удобно, по-евтино и по-уютно място. Кой загуби в крайна сметка? new_wave.gif

 

Както и да е, малко се отплеснахме от темата главно по моя вина, за което се извинявам. Нека се обединим около златното правило всеки да прави и ползва това, което сметне за най-добро, стига да не пречи на останалите :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нека се обединим около златното правило всеки да прави и ползва това, което сметне за най-добро, стига да не пречи на останалите :)

 

Чудесно, но това как точно кореспондира с казаното от теб по-горе? :O

 

За мен лично е далеч по-дразнещо на опашка да видя как клиентът пред мен в последния момент вади портфейла си, уточнява няколко пъти точната сума, вади една по една банкнотите, брои стотинки и т.н. През същото това време мога да извърша три транзакции и да получа три кафета с кредитна/дебитна карта...

 

Не бива да се абсолютизира, това се опитвам да намекна... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам и никога не съм се интересувал сериозно как точно стоят нещата, но намирам за най-честно комисионата да се начислява пряко на сметката на клиента при всяка една безкешова транзакция. 

Ами, поинтересувай се! При безкешови транзакции търговецът плаща комисионна, но парите автоматично отиват в сметката му. При кешови транзакции търговецът трябва да отиде в банката да внесе тези пари - това понякога е свързано с много по-големи разходи (напр. заявяване на инкасо автомобил, риск от съхранение на парите в извънработно време и т.н.).  А търговците имат нужда от пари в сметката си, не в джоба си, защото пазаруват на едро и плащат с преводи. Не бива да се гледа толкова едностранчиво на нещата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Търговецът си е опекъл нещата с надценката. Реалната причина е, че плащането с карта за дреболии си е абсолютно ненужен каприз и глезотия от страна на клиента. Защото е въпрос на елементарна съобразителност и минимално усилие да си предвидиш някаква малка джобна сума за ежедневните дребни покупки. В крайна сметка не говорим за "бали с пари" или за "кесии с монети", ами за някакви си кирливи пет-десет лева! Да ви кажа, точно визираната глезотия е най-дразнещото нещо в ситуацията с кафето и опашката, а не че са те забавили някакви си 30-40 секунди повече на опашката. То ако е на въпрос, бабката, която си брои стишките от портмонето при плащане, или пиклата, която купува пакетче дъвки със столевка, бавят (и изнервят) многократно повече, ама не там е работата...

 

Дори да е каприз и глезотия, търговеца или поне търговеца който си държи на клиентите ще задоволи тоя каприз. Това, ако както казваш не е заради таксите на банката. Търговци, които си гонят клиентите като индиректно ги наричат глезльовци обикновено не прогресират кой знае колко :) Всъщност всеки търговец би приел абсолютно всяко заплащане, стига да не го удряше него по джоба и точно таксите на банките са причина да не се приема кредитна карта за малка покупка

 

http://www.bankrate.com/brm/news/cc/20010418a.asp

 

"The interchange fee is usually expressed as a percentage: maybe 2 percent. If you have a $2 item or a $2,000 item, that 2 percent is the same. Most credit cards also have a transaction fee: maybe 10 cents per transaction. Obviously, if you're selling $2 items that fee is a lot bigger than if you're selling $2,000 items."

 

А има хиляди ситуации, в които можеш да се окажеш без кеш, особено за пътуващи хора. Пак ще дам пример с Исландия, знаеш ли колко е приятно просто да подам картата и да се приключи и така цяла седмица. А не да нося евра (преди това прехвърлени от левове), да търся банки за да сменя една сума, да правя сметка колко кеш да обменя за през цялата седмица при положение, че си нямам на идея кое колко ще ми струва. След това още няколко пъти да ми се наложи същата процедура, защото сметката ми естествено не е перфектна, да се окаже, че кеша ми свършва през уикенда, когато банките не работят, а накрая сметката ми пак да е била крива и да остана с една камара безполезни крони, които трябва да обменя по кожодерски курс на летището. За да се справям само с кеш трябва да мина през левове-евро-исландски крони-евро-левове и това няколко пъти, като всяко обръщане щипва проценти. Къде къде е по-добре левове-крони и до там, без недостатъци и без излишъци. 

 

Но да, всеки си преценява :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Поредната ниша за банкерите, все пак от къде ще печелят? Та може би се явяват един вид посредници при плащане с карта. ОК е ако е от полза и спестява главоболия, но когато в целия хаос човек се обърка или се налага да чете най-ситните буквички в някой договор, обикновено забелязани след доста време....тогава вече не е ОК :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ОК е ако е от полза и спестява главоболия, но когато в целия хаос човек се обърка или се налага да чете най-ситните буквички в някой договор, обикновено забелязани след доста време....тогава вече не е ОК :)

 

Защото напоследък стана някак модерно да се говори за "най-ситните буквички в някой договор", реших да направя едно леко професионално отклонение. Няма "едри", "средни" и "ситни" букви в договора. Има БУКВИ, а предназначението на буквите е да бъдат прочетени. Договорите се ЧЕТАТ преди да се подпишат, а ако нещо от написаното остава с неясен смисъл, тогава е добре да се потърси професионална помощ. От двадесет години се опитваме да живеем в  условия на пазарна икономика, която предполага и съответните прийоми на лоялна и не дотам лоялна конкуренция. В този смисъл би трябвало да свикнем да четем договорите преди да ги подпишем, а ако не го сторим да се сърдим на себе си, ако впоследствие открием наличието на "ситни" буквички в тях... ;)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Факт е , че търговците често  злоупотребяват със ситните буквиГолям пример за порочна практика са например брошурите на мобилните оператори. Виваком са сместили на последната страница всичко най-важно белким никой не го види и дори аз без лупа трудно го разбирам ...Така са и западните ...След като изнудиха самолетните компании за пълна прозрачност време е и тук ,  и при банките ЕС да вземе мерки

Връзка към мнение

Във Франция на много места не приемат кредитни карти за покупки под 10 евро и кеш в банкноти над 100 евро  :)

Та политики разни ... разбира се , че не е удобно да се носи бала пари , но въпросът беше друг.

 

В Швейцария по бензиностанциите и по разните малки магазинчета изрично е написано, че не приемат банкноти от 1000 CHF.

CHF1000_8_front_horizontal.jpg

 

Виждал съм и надпис - плащане с карта само за суми над 10 CHF.

 

Иначе безконтактното PayPass навлиза все повече.

 

Интересно обаче, че единствено в Швейцария ми направи впечатление, че никой почти не приема карти и всички плащат с кеш, нищо, че е супер богата страна. Странна работа.

 

Това къде точно ти се случи - град, кантон? Ако е било някъде в планините на 3000 метра е възможно.

Другата възможност е по разните градски пазари и панаири, които са временни и там обикновено продават разни фермери, които по разбираеми причини нямат ПОС терминали.

Вярно е, че са традиционалисти и много често се плаща кеш, но е изключение търговец да откаже плащане с карта. Банките в Швейцария имат силни позиции.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Защото напоследък стана някак модерно да се говори за "най-ситните буквички в някой договор", реших да направя едно леко професионално отклонение. Няма "едри", "средни" и "ситни" букви в договора. Има БУКВИ, а предназначението на буквите е да бъдат прочетени. Договорите се ЧЕТАТ преди да се подпишат, а ако нещо от написаното остава с неясен смисъл, тогава е добре да се потърси професионална помощ. От двадесет години се опитваме да живеем в  условия на пазарна икономика, която предполага и съответните прийоми на лоялна и не дотам лоялна конкуренция. В този смисъл би трябвало да свикнем да четем договорите преди да ги подпишем, а ако не го сторим да се сърдим на себе си, ако впоследствие открием наличието на "ситни" буквички в тях... ;)

 

Ако "ситните буквички" противоречат на Закон? Можем ли да ползваме професионална помощ след като сме подписали?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако "ситните буквички" противоречат на Закон? Можем ли да ползваме професионална помощ след като сме подписали?

 

Разбира се, но обикновено "ситните буквички" никога не противоречат на закона, защото са написани от такива като мен в услуга на търговеца, а това изключва каквото и да е било несъответствие с материално-правните норми... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С материално правните ясно . Какво морално има в това да се опитваш да заблудиш всячески  клиента ....защото точно това е целта

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.