Прескочи до съдържание

Размяна на пощенски картички


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Адрес за изпращане на пощенски картички: София 1505, пк. 4, Георги Пенин

 

След време се появяват в темата 🙂

Препоръчани мнения

преди 13 минути , AlexandraKo каза:

Не, не съм се объркала. Тази картичка е ценна със собствената марка на Мелия.

Пратила съм две, че да имаш да си менкаш с друг колекционер. Ако са ти различни, няма да искаш .:)))

 

@AlexandraKo,браво!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Втори опит - успешен 🙂

Първи опит - в Ница, Монако и Езе безуспешно търсих марка и не изпратих картичка. 

Не съм пращала картички от задължителната кореспонденция със съветско другарче в ученическите години 🙂

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, bulpa каза:

Не съм пращала картички от задължителната кореспонденция със съветско другарче в ученическите години 🙂

To и аз така.

Георги, като получиш картичка от Ботсуана с разкривен бебешки почерк, да не се чудиш от кого е. От мен е. Забравих да си напиша ника.:fool:

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, bulpa каза:

Втори опит - успешен 🙂

Първи опит - в Ница, Монако и Езе безуспешно търсих марка и не изпратих картичка. 

Не съм пращала картички от задължителната кореспонденция със съветско другарче в ученическите години 🙂

Ама виж как хубаво се пули лоса от марката тук. Едно от най-канадските възможни неща, лос на пощенска марка 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Следващата порция картички 🙂

 

@домосед от Азорските острови. 

IMG_20180908_120346.jpg

 

IMG_20180908_120356.jpg

 

Отново @домосед от Чинкуе Тере. 

IMG_20180907_123945.jpg

 

IMG_20180908_120415.jpg

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Поздрави от @Childish и @nomad от португалското Камино. Ако не се чете текстът, кажете да го препиша 🙂

 

IMG_20180908_120300.jpg

 

IMG_20180908_120330.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...
  • 5 седмици по-късно ...
преди 1 минута , Childish каза:

От кого е картичката от Ботсвана?

Предполагам от @patilana 🙂

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

С тоз разкривен почерк, чия ли може да бъде?:lol: Браво на @chandni

Бях я забравила тази тема, а картичките ми пристигнали.

Австрийските сякаш са ходили на война ! Тази от Виена  и без печат. Как ли става това ? Не съм я предала лично в ръцете на Основателя, пуснах я в кутията на Шонбрун.

Пак разгледах всички публикувани с удоволствие .

Така ми се иска да съм била на всички места, които виждаме на тях.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...
На 15.07.2019 г. в 10:01, Фил каза:

Брей, нещо много отдавна няма хабер ... :rolleyes:

 

Хабери има, няма кой да ги публикува 😞 Изцяло моя вина, но се боря с някакъв жесток беклог (за всички фенове на чуждиците!). @dimitrov6 и той ме чака да наваксам с разказа за Исландия, ама и него почнах да го мотам. 

 

До края на идната седмица ще наваксам, обещавам. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , Георги каза:

Хабери има, няма кой да ги публикува 😞 Изцяло моя вина, но се боря с някакъв жесток беклог (за всички фенове на чуждиците!). @dimitrov6 и той ме чака да наваксам с разказа за Исландия, ама и него почнах да го мотам. 

 

До края на идната седмица ще наваксам, обещавам. 

Нямам разказ за Исландия.

Ходил съм само за 5 часа и бях на летището и паркинга до него.

Връзка към мнение
преди 2 минути , dimitrov6 каза:

Нямам разказ за Исландия.

Ходил съм само за 5 часа и бях на летището и паркинга до него.

Сбърках те с @digitalpr. И той няма разказ, ама чака разказ. Стана малко компютри/компоти 🙂

  • Смея се 2
Връзка към мнение

Затягайте коланите, дълъг пост ще е, защото и много поизостанах 🙂

 

Започваме с @AlexandraKo и поздрави от Ница!

IMG_20190723_110015.jpg

IMG_20190723_110023.jpg

 

Може би картичката от най-далечното място (до сега!). @батко Биси и @Sju от Великденския остров. Специално за именния ден на вожда!

IMG_20190723_110036.jpg

IMG_20190723_110043.jpg

 

И една "плаваща" от Балтийско море между Талин и Стокхолм. Подател: @Фичо

IMG_20190723_110053.jpg

IMG_20190723_110059.jpg

 

@домосед предлага да се съберем на сбирка в Кабо Верде по време на карнавала. Колко му е...

IMG_20190723_110108.jpg

IMG_20190723_110115.jpg

 

Следващата картичка не печели точки за пропътувани далечни разстояния, но ги наваксва със стил. @patilana от Истанбул. 

IMG_20190723_110130.jpg

IMG_20190723_110137.jpg

 

Пустите му французи не са се постарали да напишат и на английски какво е изобразено на картичката, та ще разчитаме на @bulpa да помогне. Иначе картичката е от Корсика. 

IMG_20190723_110148.jpg

IMG_20190723_110158.jpg

 

След иконата от Ница, една по-класическа гледка от Марсилия. Отново от @AlexandraKo.

IMG_20190723_110212.jpg

IMG_20190723_110218.jpg

 

Обратно на Балканите със снимка от Мостар. Отново от @AlexandraKo.

IMG_20190723_110228.jpg

IMG_20190723_110234.jpg

 

И пак @AlexandraKo, този път от доста по-далече - Доминиканска република

IMG_20190723_110243.jpg

IMG_20190723_110248.jpg

 

Първата колумбийска картичка не е подписана, но мисля че подателят е ясен - @AlexandraKo

IMG_20190723_110301.jpg

IMG_20190723_110307.jpg

 

На втората вече е имало място за посвещение!

IMG_20190723_110317.jpg

IMG_20190723_110322.jpg

 

На финалната права сме с картичка от Намибия от @patilana

IMG_20190723_110332.jpg

IMG_20190723_110338.jpg

 

И за десерт една любопитна история от Гана, изпратена ни от @iabulka

IMG_20190723_110347.jpg

IMG_20190723_110353.jpg

 

Извинявам се, че така накуп, но много се забавих и нямаше за къде вече да се мотам да ги пускам на части. 

  • Харесвам 18
  • Браво 4
Връзка към мнение
преди 55 минути , Георги каза:

Може би картичката от най-далечното място (до сега!). @батко Биси и @Sju от Великденския остров. 

Освен че е от много далеч, вижда се, че или Sju или батко Биси (а може би и двамата) има рисувачески талант. 

 

Цитат

Първата колумбийска картичка не е подписана 

image.png.37a21fdea2baf2ed6fda30e3f520f691.png

Меделин, неподписана ... хмм-м-м :rolleyes: ..., провери ли внимателно дали няма следи от бял прах? :grin:

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

Може би картичката от най-далечното място (до сега!). @батко Биси и @Sju от Великденския остров. 

С радост забелязвам, че пощенското клеймо поне е запазило стилизираните моайски глави, за разлика от сувенирния печат в паспортите, който беше леко разочароващо-изненадващ.

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Георги каза:

Пустите му французи не са се постарали да напишат и на английски какво е изобразено на картичката, та ще разчитаме на @bulpa да помогне. Иначе картичката е от Корсика. 

image.png.29201de0aaf5eca347ce58fc9219a9d0.png

 

Те корсиканците не са точно франсета, а това на  картичката  е символът на Корсика, който е изобразен и на корсиканския флаг  – мавърска глава.
Има известни спорове сред историците за произхода на този символ, но съществува следната корсиканска легенда:
( както обикновено в такива случаи „Cherchez la femme!“ :grin:

По време на един от многото набези в Корсика, средиземноморски пирати отвлекли младата корсиканка Диана от градчето Алерия и я продали на емира на Гранада.  (Ако не е хубавата Елена, ще е хубавата Диана :wink:
Нейният годеник Паоло обаче успял да я спаси от плен и след като се крили няколко дни и нощи по скалистите брегове на Сиера Невада, успели да намерят лодка, с която се прибрали на острова. Емирът, естествено, много се ядосал и пратил своя подчинен Монсур бен Исмаил да върне пленницата жива или мъртва. Веднага била сформирана флотилия, която отплавала за Корсика и дебаркирала на западния бряг на острова, в района на Пиана. Мансур и хората му прекосили острова, като грабили и опустошовали всичко по пътя си, докато стигнат Алерия. Там, на портите на града, ги очакали Паоло и другарите му и започнала ожесточена битка. Отначало се разменяли залпове със стрели и камъни от разстояние, но впоследствие, въпреки численото превъзходство на маврите, Паоло повел хората си в близък бой и настанала страшна сеч, при която корсиканците извоювали победа над сарацините . Когато паднала нощта, луната осветила бойното поле, осеяно с хиляди трупове.  Годеницата на Паоло Диана открила  тялото на  Монсур бен Исмаил, отсякла главата му и я побила на кол. След това кървавия трофей бил разнасян от село на село, от единия край наострова до другия.
Традицията предавала от век на век историята за това събитие.
Ето защо, векове по-късно, било решено мавърската глава,  като един вид предупреждение и заплаха (не ни закачайте, да не ви резнем шишарката), да бъде изобразена на флага на Корсика.

Други версии (всъщност по-официалните)  свързват произхода на мавърсаката глава като символ с Реконкистата и по-точно битката при Алкорас, при която краля на Арагон и Навара Педро I Санчес побеждава маврите и съответно гербът на Арагон, на който са избразени четири мавърски глави:

220px-Official_Coat_of_Arms_of_Aragon.sv    Cruz_de_Alcoraz._Armorial_of_Aragon,_153


А Корсика ( и Сардиния) са били във владение на кралство Арагон.

А пък флагът на Сардиния  е с четири мавърски глави:


langfr-225px-Flag_of_Sardinia.svg.png

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Георги каза:

И пак @AlexandraKo, този път от доста по-далече - Доминиканска република

@AlexandraKoТова на картичката мол ли е? Или пожарна? Църква май не е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Фил, много интересна история. Напомни ми на една от серийките на South Park, в която разискваха дали градското знаме е расистко:

 

image.png

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 37 минути , домосед каза:

@AlexandraKoТова на картичката мол ли е? Или пожарна? Църква май не е.

 @домоседДомоседко, ако питаш за първата картичка, това е Фарът на Колумб в Санто Доминго.

https://novosianie.com/?p=52934

  • Шок 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.