Прескочи до съдържание

Туристическа виза за Китай


Препоръчани мнения

stenk, Кога ще е това "сега" ? :)

 

На мен от Китайското посолство в Берн ми казаха, че дават визи само за хора, живущи тук, но опция е и изкарването на виза в някоя от Азиатските страни. Демек бекпекърство от тук директно за Китай - не, но ако вече си в Азия - няма проблем...

Връзка към мнение

След месец  :)

Да , на място може да си извадиш китайска виза много по-лесно. Мисля беше в рамките на деня или най-много от днес за  утре , но не се поинтересувах за таксата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Проучих сега малко, че след 1 юли миналата година е станала каша. Ето интересните детайли:

 

- За българи е по-висока таксата, заради реципрочност. Оскъпяването грубо е около 500 хонконгски долара или около 50 евро. 

http://www.fmcoprc.gov.hk/eng/zgqz/blsjfy/ - тук пише 620 долара, стандартната мисля е 150. 

 

- По идея е включено условие, че уж в Хонконг може да се издават визи само за местни временни или постоянни жители. На практика и преди и сега това правило не се спазва. Но пък може да е повод да ти откажат виза, никога не се знае. 

http://www.fmcoprc.gov.hk/eng/zgqz/hzsyjbtk/

7, Applicants without HK resident status are required to submit their applications through the Chinese Embassy or consulate office around your resident country. 

 

- Трябва да имаш двупосочен полет и поне резервиран един хотел в Китай. Другото е груб план кой ден в кой град смяташ да бъдеш. Ако смяташ да пресечеш с влак не съм сигурен как работи. 

 

- Има много местни агенции, които спестяват реденето по опашки в Хонконг и изглаждат ако има някакви ръбове във формите. Често препоръчвана е тази фирма:  http://www.fbt-chinavisa.com.hk/

Като им гледам цените, за нормална виза искат 350 хонконгски долара, при официална цена в консулството 150, т.е. щипват около 20 евро. Българската виза трябва да струва 70 евро, при нормална цена 50.

 

Прецени си дали си заслужава занимавката да се редиш по посолства там, дали 20-те евро си заслужават да ги дадеш на местната агенция, а може да пробваш и колко струва с българска агенция да си вземеш визата директно от тук, което ще е най-малко главоболния вариант. Потърси в гугъл за българска агенция, че не ги обсъждаме открито тук. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Георги, мерси за подробната информация.

 

Като почнах да пресмятам, на мен само влака Женева-Берн ми е около 90 франка, а ако трябва да ходя 2 пъти, демек 180 франка, плюс визата 50... Златен започна да ми излиза този Китай, още преди да съм тръгнала :)

Така че най-удачно ми излиза или бг агенция, ако може да поръчам и получа онлайн, или на място в Хонг Конг.

Намерих бг агенция и ще им пиша за подробности.

 

Но пък днес получих мейл от Бернското посолство на Китай, и ми казака, че мога да поръчам виза от всяка една страна в Азия... Демек нищо, че не съм жител на Хонг Конг, би трябва да ми издадат без запънки...

Връзка към мнение

Назад бях писал колко е таксата на БГ агенцията. Мразя да плащам на посредници , но ако искаш да ти е най-спокойно плащай и забравяй. Обясниха ми , че виза може да се издаде ако подам документи поне седмица преди пътуването

Връзка към мнение

http://www.hongkongairport.com/eng/passenger/arrival/t1/visa-tourism-info/china-travel-service.html

 

China Travel Service Hong Kong Ltd (CTS) at Hong Kong International Airport offers China Visa application to Mainland China under simple, speedy and reliable procedures.

 

Visitors with valid passports or travel documents are welcomed to apply for China Visa via CTS airport Counter A04. It takes about five to six hours to get a Group Visa (two persons or above with applications submitted before 13:00). For individual China Visa, it will take one working day (applications submitted before 08:30). However, the processing time for certain cases may be longer*.

 

Location : Counter A04, Arrivals Hall, Terminal 1

 

 

The main issuing bodies in Hong Kong are the Chinese Ministry of Foreign Affairs, a government body, and China Travel Service (CTS), a quasi state travel agent. The Chinese Ministry of Foreign Affairs offers cheaper prices but CTS offers full service, walking you through what’s needed step by step.

 

Предполагам подплътено с хотелски/хостелски/влакови/самолетни резервации и най-вече изходен полет  от Китай, не би било повод за отказ, но ще видим - на път като на път!

Редактирано от Maya
Връзка към мнение

Проучи само въпросната фирма, има ги много които предлагат такива услуги, а в Азия ще се учудиш на какви чудеса са способни хората :) Например за Виетнам, понеже и там ще ходиш, - има една тур. агенция Sinh Cafe, която е много популярна с достъпните си екскурзийки. Същата има безброй ментета и онлайн и офлайн из цял Виетнам, които имитират логото, името на фирмата, всичко. Страшна работа са, като цяло ти го казвам за региона :)

 

 

Тази, която дадох линк отгоре беше препоръчвана от доста хора в трип адвайзъра, при всички положения проучи ревюта и им сравни таксите. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ето че наближава времето за изкарване на визата. Има ли някой, пътувал наскоро, който да изкаже някаква нова информация по темата, специално по въпроса с поканата - къде, как и колко? 

 

И другото, което ме притеснява - видях, че се иска някаква разписана програма по дни. Тъй като само първата част на престоя ми е фиксирина, пък за останалата е "каквото дойде", дали ще има някакъв проблем да напиша някакъв фиктивен маршрут и после да си ходя, където пожелая? 

 

Благодарности! :) 

Връзка към мнение

Сигурен съм, че няма да има проблем ако нахвърлиш някаква измислена програма. 

 

Относно поканата - на мен ми я изпрати познат, което е най-добрият вариант. Ако нямаш човек там, който да има право да ти изпрати покана, опцията ти е да си платиш за услугата на туристическа агенция тук. Когато разучавах тази опция попаднах на една такава агенция в руския културно-информационен център на ул. Шипка в София. Работят с Аерофлот и могат да съдействат и за билет. Ако вече си рискувал и си взел билет ще им трябва копие от билета, паспорт, мисля 2 снимки също. Цената на поканата, където аз проверих беше $80. Дано намериш по-евтин вариант. Успех!

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Два бързи въпроса:

 

- Ако имаш издадена виза за Китай, трябва ли да вадиш допълнителни визи/разрешителни за Хонконг и Макао? 

 

- Ако влизаш в Хонконг и Макао от Китай, връщайки се после обратно в Китай, ще ти го броят ли като второ влизане, съответно да трябва двукратна виза за Китай? 

Връзка към мнение

Два бързи въпроса:

 

- Ако имаш издадена виза за Китай, трябва ли да вадиш допълнителни визи/разрешителни за Хонконг и Макао? 

 

- Ако влизаш в Хонконг и Макао от Китай, връщайки се после обратно в Китай, ще ти го броят ли като второ влизане, съответно да трябва двукратна виза за Китай? 

 

- не мисля, но нека други да кажат

 

- да, трябва ти или двойна виза или да си изкараш нова в Хонконг, процедурата по-горе я обсъждахме

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Малко подробна информация за ваденето на туристическа виза от първа ръка:

 

Посолството на Китай се намира на ул. Александър Фон Хумболт №7. Консулската служба се помещава в едно павилионче вдясно от основната сграда. Работи всеки вторник и четвъртък между 9:00 и 11:00 ч. Отивайки, трябва да си поискате номерче от охраната и да си изчаквате реда на опашката. Особено за подаване може да са чака доста дълго, но предполагам, че няма да ви върнат, ако изтече определеното работно време и редът ви още не е дошъл. Примерно аз влязох около 11:30, а след мен имаше още поне 5-6 чакащи. 

 

Документи, които трябва да представите при подаването:

 

1. Международен паспорт с валидност минимум 6 месеца след влизането в Китай и минимум една свободна страница за полагане на визата. Също така едно копие (черно-бяло е окей) на основната страница на паспорта.

 

2. Попълнен формуляр със залепена актуална снимка паспортен формат. Под актуална снимка разбират такава, направена в последната година. Така че, ако представите снимката от международния си паспорт, който е издаден преди 3-4 години, твърде вероятно да ви върнат за по-актуална снимка, както стана с една жена пред мен. Попълването става на английски, с четливи главни букви. Иначе формулярът се взима на място - представлява две двустранни странички формат А4. Всъщност има го и онлайн: http://www.chinaembassy.bg/bjly/lsyw/P020131018553407349164.pdf (ама нещо май не го отваря всеки браузър)

 

3. Резервация на самолетен билет - отиване и връщане. За сухопътно влизане не знам какъв ще е заместващият документ, не съм се интересувал, но някъде по пътеписите срещнах, че имало известен проблем. 

 

4. Хотелски резервации за периода на престоя. Тук на моя въпрос дали е възможно да пропусна някои нощувки, тъй като през това време планирам да ползвам нощни влакове, а там билети е невъзможно да резервирам толкова рано, ми беше отговорено, че е най-добре да представя хотелски резервации за всички дни от престоя, пък после евентуално да си отменям ненужните резервации.

 

На формуляра има едно поле, в което трябва да напишете на какъв адрес ще пребивавате в дните на престоя си. Гледайте да съвпадат с хотелските резервации. Аз буквално преписах адресите на хотелите, за които представих резервация.

 

Хотелската резервация трябва да съдържа: име (адрес) на хотела, дните на престой и вашето име като гост на хотела. Това го няма изрично записано като изискване, но видях да го чавкат специално при приемането на документите. Специално го казвам това, защото примерно аз резервирах през booking.com, а там форматът за принтиране е уникална пръчка, ако нямаш принтер към машината (в смисъл, че не можеш да си го свалиш на файл и да ти го принтират - просто няма такава опция или аз не можах да открия такава). Потвърждението, което изпращат на мейла, е удобно за принтиране, ама съдържа име на резервиралия, но не и име на госта... Направо си скъсах нервите с този малоумен сайт, накрая реших въпроса с добрата стара опция "принт скрийн" и станаха много прегледни и компактни резервации, издържани във всички традиции на фъншуя   :)

 

5. Покана от китайска страна. Тук идва тънкият момент, че поканата може да се избегне, ако представите следните неща: 

 

- Здравна застраховка за периода на престоя. Тук имаше въпрос дали приемат като застраховка кредитна карта със съответното покритие. Нямам представа, но предполагам, че няма да върви, освен ако не представите някакво хартиено доказателство, което да си прикачат там в папката с подаваните документи.   

 

- Извлечение от банкова сметка с налична сума, равна на дните престой по 100 долара (тоест ако престоят ви от момента на кацането до момента на отлитането е 20 дни, ще ви искат да представите наличност: 100х20=2000 долара. Тук още един тънък момент - в банката имат някаква специална тарифа за изготвяне на такъв документ, служещ за доказване на средства пред посолства. Българската версия струва 30 лева, английската - 60 лева. Тъй като не бях сигурен коя да направя и не исках да се набутвам да вадя едната, а после да ми искат другата, реших да мина със съвсем обикновена справка-разпечатка с наличните сметки и сумите по тях, издаването на която като клиент на банката ви идва напълно безплатно. Приеха я без проблеми в посолството. Все пак гледайте да ви сложат подпис и печат на банката върху листа със справката, че да има някаква официална стойност, иначе си е типичен хвърчащ лист с цифрички :)

 

Таксата за еднократна виза е 80 долара, за двукратна беше 120 долара, а имаше и една за многократни влизания в рамките на колко месеца беше там и вече не помня колко струваше, май 150 долара. Иначе плащането става в клоновете на ПИБ не по-късно от един ден преди датата, определена за получаване на визата. При подаването на документите ви дават едно листче с номер (pick-up form), като във вносната бележка при превеждането на сумата като основание за плащане трябва да напишете номера от въпросното листче. При получаването на визата трябва да им представите документа за плащане на таксата, издаден от банката, както и да им върнете въпросното листче (pick-up form).  

 

Визата ви е готова от вторник за вторник или от четвъртък за четвъртък (тоест ако сте подали документи във вторник, на следващия вторник отивате да си приберете визата). Процедурата за получаване на виза е същата като при подаването - отивате и си взимате номерче от охраната и чакате да ви повикат. Тук опашката върви доста по-бързо. Ако отидете във втория час (между 10 и  11 ч.), е възможно да няма никаква опашка.

 

Като финал, колкото и безпроблемно да изглежда всичко, все пак откази за визи ИМА. Точно пред мен отказаха туристическа виза на една мацка с основание, че беше шишалкавила нещо във формуляра, ама тя май беше сгазила лука по-дълбоко. Както и да е, стройно и изрядно във формуляра и педантично събрани документи и нямате никакви проблеми. 

 

:)

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Трябва ли лично да си подадеш и съответно да си получиш документите и паспорта или може примерно съпруга ми да отиде и оправи нещата и заради мен, да не ходя и аз?

Връзка към мнение

Аз си ги подавах лично и не мога да съм 100% сигурен, но на опашката имаше хора, които подаваха за двама и повече неприсъстващи човека и не съм разбрал да са ги върнали. Отделно, на формуляра май имаше поле за попълване при нелично подаване, тъй че по всичко личи, че може. Само някъде в условията четох, че ако не предоставиш покана, наред с исканите банково извлечение и застраховка може да се проведе и кратко интервю, което  вероятно би изисквало лично присъствие, но мен специално не са ме питали нищо.

Връзка към мнение

Супер информация.  Бях чел от тук от там, че поканата не е задължителна и може да се замени с извлечение+застраховка+хотелски резервации, но е друго да е потвърдено от първа ръка. Радвам се, че и тук агенцията може да се избегне и да не се дават излишни пари :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Странна работа , но вече и в Хонконг не полагат входно-изходни печати по подобие на Израел. Това да не е някаква нова мода , щото не знам Хонконг да има визови проблеми с някоя държава ...

Все им треперя да не ги загубя тия хвърчащи листчета макар , че за разлика от евреите тия са безкрайно по-разбрани и няма да е голям проблем. Лесно се вади ново листче в града.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Значи, като чета, вариантите са няколко:

80$ + застраховка и банково извлечение

150$- фирма в БГ- тук би трябвало да има потенциал за по-добра цена. Някой?

650HKG =~85$ oт Хонг Конг с много въпросителни

А вариант сами да си издействаме покана? Дали би станало от някоя китайска агенция, ако я ползва човек само за част от престоя, съответно да не е голямо набутването?

Връзка към мнение

Покана можеш и сам да си извадиш, продават ги из нета. Но искрено не препоръчвам този вариант, според мен повечето са ментета. Само като куриоз ги пускам: http://www.alibaba.com/product-detail/China-visa-invitation-letter_169949961.html

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

идвам с прясна информация - агенцията на Шипка са си вдигнали цената, вече е 165 долара <_< като единственото, което поискаха от нас са паспортите и снимки. Всички останали документи те ги осигуряват ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

идвам с прясна информация - агенцията на Шипка са си вдигнали цената, вече е 165 долара <_< като единственото, което поискаха от нас са паспортите и снимки. Всички останали документи те ги осигуряват ...

След като колегата Meidj вече е проправил магеланския път на цена 80$, защо не последвате примера му?

Връзка към мнение

няма от къде да си намеря покана <_<

 

Няма нужда от покана :) Поканата се избягва с един тон допълнителни документи, банкови извлечения и т.н. Варианта е покана ИЛИ документи. Прочети пак мнението на Meidj по-рано в темата. 

Връзка към мнение

да, да , знам го това, но за съжаление, няма как да покажа толкова пари в банката :) това беше едно от първите неща, които проверявах ... просто няма да имам толкова пари накуп B)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.