Прескочи до съдържание

бързи въпроси Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Зависи. Последно ми възстановиха само стойността на депозита. Вътре в картите обаче бяха останали по няколко лири, тоест хахал да са му на търговеца. Общо взето е добре в края на престоя в картата да има незначителна сума, която може да бъде оставена на произвола на съдбата или настроението на търговеца...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря! Мисля да я зареда с максимално позволената сума, но нещата са 50/50. Ще се чете турската версия с проводач.

 

ПП. Не се възстановява останалата сума в картата. Голямо неудобство е да се калкулираш колко ще прекачаваш/изхарчиш, че и зареждаш. :lol:

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Зависи. Последно ми възстановиха само стойността на депозита. Вътре в картите обаче бяха останали по няколко лири, тоест хахал да са му на търговеца. Общо взето е добре в края на престоя в картата да има незначителна сума, която може да бъде оставена на произвола на съдбата или настроението на търговеца...

Аз затова написах ... по принцип. :)

Според мен има доста по-голям шанс да ви възстановят сумата, която е останала в павилионите, включени в този списък.

Ще преместя последните мнения в подходящата тема: Истанбул - конкретни въпроси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря! Мисля да я зареда с максимално позволената сума, но нещата са 50/50. Ще се чете турската версия с проводач.

Ти си преценяваш, но поне за трамвай/метро има достатъчно автомати за зареждане, много бързо става. Май имаше и английска версия, но наистина е супер лесно, след като го направиш един път. Моите впечатления са, че хората са много отзивчиви и помагат, ако имаш затруднения.

Редактирано от Мрън
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

имам един въпрос...Кацаме на летище Сабиха Гьокчен имаме престой там около 6 часа за да вземем следващият самолет за Хурхада Египет..Въпросът ми е понеже за първи път ще бъда в Турция,мога ли тези 6 часа престои да уползатворя като разгледам по наблизо някои забележителности в Истанбул.Какво можем да видим там за тези 5 или 6 часа време,или по добре да си чакаме на самото летище

Връзка към мнение

Сабиха е в Азиатската част.Ако все пак решите да разгледате нещо в рамките на 6 часа(не знам дали са "чисти" или са по малко предвид по ранния час за чек -ин) все пак трябва да прецените струва ли си риска да ходите в Европейската част. Все още до Сабиха няма метро,най бързия начин да се придвижите до Кадъкьой или дори до Таксим(в Европейската част) е HAVATAŞ Shuttle в сайта им може да видиш часове на тръгване от/до Сабиха.

Иначе ако се съсредоточите в Азиатската част,забележителности има ,но те пак са край или близо до Босфора: Квартала Мода с ретро трамвая ,женската джамия- Шакирин,хълма - Чамлъджа,Кадъкьой . За Европейската част също има шанс ,часовете не са малко ,но и трафика не е малък....заради едно прескачане до Европа да не изпуснете полета.До Кадъкьой е 9 лири на посока,не сте обвързани с карти,бусчетата са на 30 мин, от от 04:00 до 01:00 Сабиха-Кадъкьой и от 04:15 до 00:45 Кадъкьой- Сабиха.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

  Благодаря ти Ботко,в 17 и 30 сме на летище Сабиха и не бих искала много да се отдалечавам от него...но пък и любопитството да видя нещо интересно също надделява.

Връзка към мнение

Някой може ли да разкодира маршрутите на корабчета, на които изпозлваме остъпка с Истанбул карт? Кой маршрут е удачен за панорамна по Босфора? Благодарим!

 

 

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Някой може ли да разкодира маршрутите на корабчета, на които изпозлваме остъпка с Истанбул карт? Кой маршрут е удачен за панорамна по Босфора? Благодарим!

 

attachicon.gifboats tur.png

Това, което си постнал е къде по принцип важи Истанбулкарт.

Какво точно разбираш под панорамна по Босфора?

 

За класическите панорамни разходки по Босфора, не важи Истанбулкарт.

 

Можеш да влезеш в сайтовете на всички компании, които имат фериботи и да поразгледаш. 

Аз лично се сещам само за един-два маршрута, които  могат да минат за панорамна обиколка, но ... обикновено те са само в едната посока.

Единия вариант е сутринта в 7,55 с  Şehir Hatları

Другия вариант/варианти са вечер и не знам доколко е удачно да пътувате късно с ферибот, а да трябва да се връщата с друг транспорт до началната точка. Мога да ги извадя и тези варианти, ако представляват интерес.

 

Hollywood, сега прочетох коригираното ти мнение за възстановяването на пари от Истанбулкарт и пак искам да кажа, че пари се възстановяват, но на местата посочени в линка, който съм дала. Не възстановяват суми на летищата и предполагам на автогарата.

Въпреки това, можете да си правите сметка и да зареждате с необходимата сума непосредствено преди пътуване. 

Не на всички автобусни спирки има къде да заредите.

Ако ще ползвате автобуси заредете предварително картата!  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

  Благодаря ти Ботко,в 17 и 30 сме на летище Сабиха и не бих искала много да се отдалечавам от него...но пък и любопитството да видя нещо интересно също надделява.

Предвид факта че не си била в Турция, може да посетите и някой близък квартал, колкото да усетите атмосферата. Иначе няма смисъл наистина да се пътува до Босфора, защото съм чувал, че задръстванията може да ви отнемат и 2 часа път до летището. Аз съм пътувал за 40 минути, но наистина нямаше никакво задръстване и въпреки че пристигнахме 6 часа по-рано на Сабиха, тръгнахме така че да имаме много време в резерв. Иначе около летището са си предградия, но предвид темповете на строителство и мащабите, все може да има някой мол, джамия, площад, където да се разходите според предпочитанията. Иначе както и Ботко е писал е възможно да стигнете и до Босфора и интересните места, ама да не се получи общо 4 часа път за 1 час, в който да се завъртите на 300 кв. метра. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това, което си постнал е къде по принцип важи Истанбулкарт.

Какво точно разбираш под панорамна по Босфора?

 

За класическите панорамни разходки по Босфора, не важи Истанбулкарт.

 

Можеш да влезеш в сайтовете на всички компании, които имат фериботи и да поразгледаш. 

Аз лично се сещам само за един-два маршрута, които  могат да минат за панорамна обиколка, но ... обикновено те са само в едната посока.

Единия вариант е сутринта в 7,55 с  Şehir Hatları

Другия вариант/варианти са вечер и не знам доколко е удачно да пътувате късно с ферибот, а да трябва да се връщата с друг транспорт до началната точка. Мога да ги извадя и тези варианти, ако представляват интерес.

 

Hollywood, сега прочетох коригираното ти мнение за възстановяването на пари от Истанбулкарт и пак искам да кажа, че пари се възстановяват, но на местата посочени в линка, който съм дала. Не възстановяват суми на летищата и предполагам на автогарата.

Въпреки това, можете да си правите сметка и да зареждате с необходимата сума непосредствено преди пътуване. 

Не на всички автобусни спирки има къде да заредите.

Ако ще ползвате автобуси заредете предварително картата!  

 

Meрси, Мари! :) Явно няма да може да възстановяваме по картите, защото ще използваме летището за входна и изходна точка. Ще допълваме по-често картата.

Връзка към мнение

Meрси, Мари! :) Явно няма да може да възстановяваме по картите, защото ще използваме летището за входна и изходна точка. Ще допълваме по-често картата.

Предвид сумите, които ще спестите с Истанбулкарт, не е голяма болка, а можете и да си направите много точна сметка колко пари да зареждате. 

На летището(Ататюрк) е разпространено ... да предложите на някой пристигащ, да купи вашата карта, като му покажете на автомата колко пари има в нея. Пробвай и после ни кажи дали става. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само да кажа на мен какво ми се случва най - редовно с Истанбулкарт - зареждам, пътувам по няколко пъти за час - два, показва че ми взема все по - малко пари(стигала съм до под лира) , но парите от картата се изпаряват....Не всеки път гледам колко ми остава, но съм сигурна, че понякога взема повече , отколкото показва...Това ми се случва всеки път като ходя....

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Кадъкьой e квартал ,предполагам не е много далеч от летището и лесно можем да стигнем до него...или греша

Да кажем, че не е далеч за размерите на Истанбул - около 40 км. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Кадъкьой e квартал ,предполагам не е много далеч от летището и лесно можем да стигнем до него...или греша

С автобус се стига за около час. Най-подходящият вариант за вас е http://www.viaport.com.tr/?dil=enмолът на 5 км от летището. За другите неща си заслужава да се отделят поне два-три дни. А това си е перфектен вариант за губене на време за няколко часа. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте имам няколко въпроса. Кацам на Ататюрк в 23:05 от София и не знам дали ще успея да хвана последното метро? В метрото и автобусите трябва ли да се таксува и багажа (голям куфар за чекиран багаж), както в София? Някой е ползвал тази услуга, това е алтернативата да се придвижа до центъра от летището? Гледам хотели около спирката на метрото Aksaray, а автобуса спира на Aksaray(Marmaray). За Marmaray ми излиза хотел и нещо близко до една ж.п. гара, на кое от двете спира?

Връзка към мнение

Зависи колко е натоварено, но мисля, че ще успееш. Трябват ти монети за жетон, по това време не знам откъде ще вземеш иначе, освен от автомат. Ако имаш отпреди-супер.

Куфарите не се таксуват отделно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте имам няколко въпроса. Кацам на Ататюрк в 23:05 от София и не знам дали ще успея да хвана последното метро? В метрото и автобусите трябва ли да се таксува и багажа (голям куфар за чекиран багаж), както в София? Някой е ползвал тази услуга, това е алтернативата да се придвижа до центъра от летището? Гледам хотели около спирката на метрото Aksaray, а автобуса спира на Aksaray(Marmaray). За Marmaray ми излиза хотел и нещо близко до една ж.п. гара, на кое от двете спира?

Не съм ползвала този шатъл, но четейки подробностите, разбирам, че спира на Аксарай и вероятно на Yenikapı(поне в едната посока), където спира Мармарай. 

Когато зададете търсене на Мармарай ви показва местоположение пред гара Сиркеджи(където има спирка на Мармарай), но съм убедена, че шатъла не минава от там!

Връзка към мнение

Зависи колко е натоварено, но мисля, че ще успееш. Трябват ти монети за жетон, по това време не знам откъде ще вземеш иначе, освен от автомат. Ако имаш отпреди-супер.

Куфарите не се таксуват отделно.

нито монети, нито жетон имам :)

Връзка към мнение

Тогава на летището трябва да докопаш. Ако трябва да купиш нещо с ресто 4 лири мисля беше жетончето. Ако не, някой да ме поправи.

ПП:Сетих се, че имам карта за три возения в метрото,а съм ползвала само едно. Така че ако не пътуваш до ден- два мога да ти я изпратя по пощата. На мен не ми е нужна.

Редактирано от Тони
Връзка към мнение

Тогава на летището трябва да докопаш. Ако трябва да купиш нещо с ресто 4 лири мисля беше жетончето. Ако не, някой да ме поправи.

ПП:Сетих се, че имам карта за три возения в метрото,а съм ползвала само едно. Така че ако не пътуваш до ден- два мога да ти я изпратя по пощата. На мен не ми е нужна.

ще пътувам след около месец (18 декември). Ще бъде супер, ако можеш да пи пратиш картата. Ще си спестя едно чудене на летището, а и без това няма да имам много време да хвана последното метро. Пък аз ще почерпя :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От Таксим до капалъчарши как да стигна приятели?

най бързия начин е. Хващате от Таксим Метрото - Линия М2 посока Yenikapi,като слизате на спирка Vezneciler(Laleli Universitet) ,от тази спирка може и пеша в посока света София или на една спирка с трамвай Т1. Спирката за Капалъ чарши е Beyazit-Kapalicarsi(Grand bazar).  Има и друг начин...От Таксим хващате Фуникуляр F1,(лифт в тунел :) до Кabatas(КабатаШ),това е последната спирка на Трамвая Т1 и от там го хващате до Beyazit-Kapalicarsi(Grand bazar).

Редактирано от Botko
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.