Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

В момента, Otnesen каза:

Ако отседнете в Памукале и сте близо до градския вход е удобно да влезете от там . Северния вход е далечен и не е е удобен. На южния паркинга се пълни бързо.

Ефес можете да го разгледате за ден .

 

Благодаря! :)

преди 3 минути , Velin S каза:

Благодаря! :)

Имате ли представа как вървят цените на балоните? Заслужава ли си да останем още една нощувка само за сутрешно летене?

Връзка към коментар
преди 5 минути , Velin S каза:

Благодаря! 🙂

Имате ли представа как вървят цените на балоните? Заслужава ли си да останем още една нощувка само за сутрешно летене?

Потърсете в Гугъл Pamukkale balloons. 

Излизат няколко сайта - там може да се ориентирате за цени. Така като гледам искат около 80 евро на човек. 

Иначе може да посетите басейна на Клеопатра докато сте там. 

https://maps.app.goo.gl/rm8zukcZmfRE2GRK8

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Velin S каза:

Здравейте, може ли да ми кажете за Памукале, ще с сме с младежи 11, 13 и 16, къде е по подходящо да отседнем за една нощувка и да разгледаме сутринта природната забележителност? Виждам, че има 3 входа - градски, където се ходи нагоре, южен с кола и северен с кола. Букинг ми вади настаняване в самото Памукале, и в Карахайят (Karahayıt) и се чудя къде ще е по-удачно да отседнем? 

 

Гледам, че има и балони, дали някой се е возил, дали си заслуажва и ако има предства цените как върят?

 

Също така Ефес един пълен ден с нощувка ще ни стигне ли да разгледаме?

 

Благодаря! :)

Както ви каза колегата Otnesen, от градския вход в Памуккале е най-добре - така ще се качите сами по бялата скала боси и то без тълпите, които горе ги карат с автобуси.
Ние бяхме в самото село, в хотел Venus Suite Hotel, гледам още имат висока оценка, а закуската им беше супер. На края на селото, няма тълпи и автобуси, реве магаре. :biggrin: Самото Памуккале е диво село и по-евтините (съвсем) хотели може да се очаква съответното качество. 

В Карахаит има и спа хотели, но там се отива на друг бюджет.
За Памуккале се купува билет общ с древния град Йераполис - там има куп неща за гледане, амфитеатър, гробницата на Свети Филип, навъртяхме за деня 18 км пеш предимно там.
Басейнът на Клеопатра е с доплащане, но бива, ако не е много жега. А то е жега - август си е +40-45, ние бяхме към 7 ноември, денем беше +27 и поизгоряхме.
Така че ако отивате лятото - за отварянето.

Ефес - същата работа. Жега е и там, така че за отварянето. После идват тълпите. Ако ви е интересно, можете да видите единствената останала колона от едно от седемте чудеса на света от храма на Артемида до Селчук (безплатно, току до пътя). В самия Селчук има и базилика на Свети Йоан, където е гробът на светеца. 
И съвсем на моя глава ви пращам в едно близко селце Шириндже, да хапнете, пък и малко на хлад. И вино правят там, ама не им се получава.

 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
На 28.07.2023 г. в 15:07, borislavpetkov84 каза:

За всяка бележка получаваш такъв отделен документ и след това всеки отделен документ се регистрира в офиса на Global blue и съответно на всеки отделен документ трябва да има печат от митницата. Според мен гледай да събираш покупките в колкото се може по-малко бележки и съответно документи, че като отидеш на границата да не се изнервят митничарите.

Интересно, дали връщат ДДС и за извършени медицински услуги, защото доста българи се лекуват там?

 Също и за козметични манипулации.

Връзка към коментар
преди 27 минути , nino каза:

Интересно, дали връщат ДДС и за извършени медицински услуги, защото доста българи се лекуват там?

 Също и за козметични манипулации.

Сам си отговарям -  не важи за услуги и алкохол. От качения линк на Globalblue от @iMari

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, Argentique каза:

ви пращам в едно близко селце Шириндже, да хапнете, пък и малко на хлад. И вино правят там, ама не им се получава.

Ооо, Шириндже-то определено ДА! Два-три часа, заедно с вкусно хапване там (например лозови сърмички или нещо патладжанено, а после и гюзлеменца с чай или кафе) под някоя асма, разбирай малко семейно ресторантче.

А виното им е наистина далеч от французки, италиански и т.н. Но пък има сума ти чешити плодови вина, които на вкус са... по-скоро като ликьор, но не толкова плътен: от нар, малини, къпини, ягоди, кайсии, ябълки, портокали, вишни, джанки, френско грозде, смокини... абе, каквото се сетиш. И ако ви казват, че при тях цената е най-ниска, наистина е така - в Кушадасъ, например, има от тези вина, но са на по-високи цени.  И сладка и конфитюри от същите плодове продават. Също и зехтинови сапуни с безброй билки и аромати. Красиви дантелени покривки, блузи и рокли, плетени на една кука. Шарени терлици и... кадънски шалвари /за ценители 😉 /
До Шириндже се отива с долмуш (микробус) от автогарата в Селчук. Пътуването трае около 10-15 мин., билети от шофьора. А от Кушадасъ до Селчук се отива също с долмуш от автогарата, също е съвсем близо.

Моята препоръка: от сутринта до обед в Ефес и от обед до към 17-18 в Селчук и Шириндже. Който иска може и да преспи в Шириндже, има хотелче, може и повече да са. Вечерта ще се радва на звездите, а сутринта ще го събудят петли вместо алармата на телефона  🙂

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 16 часа, Velin S каза:

Здравейте, може ли да ми кажете за Памукале, ще с сме с младежи 11, 13 и 16, къде е по подходящо да отседнем за една нощувка и да разгледаме сутринта природната забележителност? Виждам, че има 3 входа - градски, където се ходи нагоре, южен с кола и северен с кола. Букинг ми вади настаняване в самото Памукале, и в Карахайят (Karahayıt) и се чудя къде ще е по-удачно да отседнем? 

 

Гледам, че има и балони, дали някой се е возил, дали си заслуажва и ако има предства цените как върят?

 

Също така Ефес един пълен ден с нощувка ще ни стигне ли да разгледаме?

 

Благодаря! 🙂

Аз летях с балон но преди 4 години. Тогава на фона на други места с балони беше евтино, сега не знам как е. Букнах директно през сайт. Отседнахме в хотел близо до градския вход. Качихме се пеша през травертините и слязохме пеша по пътя. 

преди 16 часа, Velin S каза:

Благодаря! 🙂

Имате ли представа как вървят цените на балоните? Заслужава ли си да останем още една нощувка само за сутрешно летене?

Заслужава си, но аз съм пристрастена към летене с бало.ни.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Дайте препоръка за някой много романтичен ресторант в Истанбул - примерно rooftop, или нощен круиз по босфора. Поводът е рожден ден на половинка и трбява да стане нещо като изненада. 💗

Връзка към коментар
преди 35 минути , Salsam каза:

Дайте препоръка за някой много романтичен ресторант в Истанбул - примерно rooftop, или нощен круиз по босфора. Поводът е рожден ден на половинка и трбява да стане нещо като изненада. 💗

Neolokal на известния в 24kitchen готвач Максут Ашкар. С резервации. 
Повечето круизи са с жива музика (турска), което не е много романтично, но може и тихи да има.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Salsam каза:

Дайте препоръка за някой много романтичен ресторант в Истанбул - примерно rooftop, или нощен круиз по босфора. Поводът е рожден ден на половинка и трбява да стане нещо като изненада. 💗

https://www.mukellefkarakoy.com/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Nayden Bondzhev каза:

Хубава гледка, достъпни цени, вкусна храна?  Локацията ми е баш!

преди 3 часа, Argentique каза:

Neolokal на известния в 24kitchen готвач Максут Ашкар. С резервации. 
Повечето круизи са с жива музика (турска), което не е много романтично, но може и тихи да има.

И този като локация ми е екстра. Само не знам дали няма да се наложи да си продам органите за да платя сметката или? 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Salsam каза:

 

И този като локация ми е екстра. Само не знам дали няма да се наложи да си продам органите за да платя сметката или? 

Вероятно ще се продава някой вторичен орган. :biggrin: В Галата и Каракьой има много rooftop ресторанти, без да са съвсем претъпкани с туристи, като онези до Султанахмет и Света София в историческия център.
Можете да поогледате из google maps.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Salsam каза:

Хубава гледка, достъпни цени, вкусна храна?  Локацията ми е баш!

И този като локация ми е екстра. Само не знам дали няма да се наложи да си продам органите за да платя сметката или? 

Април бях там, нямам забележки, но както ми направи впечатление навсякъде по кръчмите, цените на алкохола бяха завишени.

Връзка към коментар
преди 20 часа, Salsam каза:

Дайте препоръка за някой много романтичен ресторант в Истанбул - примерно rooftop, или нощен круиз по босфора. Поводът е рожден ден на половинка и трбява да стане нещо като изненада. 💗

Uskumru - http://www.uskumru.com.tr/

 Под втория мост е, на брега до водата, много добър но и много скъп. Имат катер който може да ви вземе откъдето си го поръчате и да ви върне след вечеря там за да не се бутате в задръстванията. 

Залеза е уникален. За романтична вечеря го препоръчвам с две ръце. 

Връзка към коментар
Преди 1 час, EmoKrastev каза:

Uskumru - http://www.uskumru.com.tr/

 Под втория мост е, на брега до водата, много добър но и много скъп. Имат катер който може да ви вземе откъдето си го поръчате и да ви върне след вечеря там за да не се бутате в задръстванията. 

Залеза е уникален. За романтична вечеря го препоръчвам с две ръце. 

този също е с бакшиш бъбрек, иначе е уникален

Връзка към коментар
На 2.08.2023 г. в 11:10, Salsam каза:

Дайте препоръка за някой много романтичен ресторант в Истанбул - примерно rooftop, или нощен круиз по босфора. Поводът е рожден ден на половинка и трбява да стане нещо като изненада. 💗

@Salsam, извинявай, че ще излеза извън контекста на питането ти, но ще си позволя да ти дам друго предложение за романтичното отпразнуване на рождения ден.

Вместо да си продаваш единия бъбрек за романтична вечеря в ресторант на брега на Босфора ще ти дам предложение за романтично прекарване в Истанбул в апартамент на брега на Босфора, с гледка, за която няма е необходимо да си продадеш бъбрека и която по нищо не отстъпва, а мисля , че е доста по-добра от гледките в ресторантите по брега.

Като в това романтично прекарване е включена разбира се и романтичната вечеря на уникалната панорамна тераса. На теб оставям избора дали ще поръчаш кетъринг доставка или сам ще я приготвиш вечерята/ мисля, че жените оценят повече второто/. А панорамата, на която ще се любувате по време на романтичните Ви вечери от терасата е към европейския бряг и включва: Топ капъ, Св.София, Кулата Галата, Галата порт, дворецът Долмабахче,Чирган палас, небостъргачите в Левент, джамията Ортакьой и моста. Преминаваме след това към азиатския бряг- дворците Кючуксу и Берлирбей и т.н. и т.н.

Допълнението към романтичните вечери са романтичните закуски и романтичните слънчеви бани / ако сте в топъл период в Истанбул/ с абсолютно същата гледка през деня както вечерната.

Апартаментът, който ти предлагам ползвахме преди месец за една седмица и беше невероятно да отседнем в него.

Ето ти линк към обявата на апартамента, има и  мой отзив за него:

https://bg.airbnb.com/rooms/49143554?source_impression_id=p3_1691130733_XxecTlfiuim6HR4q

 

 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, Roje каза:

@Salsam, извинявай, че ще излеза извън контекста на питането ти, но ще си позволя да ти дам друго предложение за романтичното отпразнуване на рождения ден.

Вместо да си продаваш единия бъбрек за романтична вечеря в ресторант на брега на Босфора ще ти дам предложение за романтично прекарване в Истанбул в апартамент на брега на Босфора, с гледка, за която няма е необходимо да си продадеш бъбрека и която по нищо не отстъпва, а мисля , че е доста по-добра от гледките в ресторантите по брега.

Като в това романтично прекарване е включена разбира се и романтичната вечеря на уникалната панорамна тераса. На теб оставям избора дали ще поръчаш кетъринг доставка или сам ще я приготвиш вечерята/ мисля, че жените оценят повече второто/. А панорамата, на която ще се любувате по време на романтичните Ви вечери от терасата е към европейския бряг и включва: Топ капъ, Св.София, Кулата Галата, Галата порт, дворецът Долмабахче,Чирган палас, небостъргачите в Левент, джамията Ортакьой и моста. Преминаваме след това към азиатския бряг- дворците Кючуксу и Берлирбей и т.н. и т.н.

Допълнението към романтичните вечери са романтичните закуски и романтичните слънчеви бани / ако сте в топъл период в Истанбул/ с абсолютно същата гледка през деня както вечерната.

Апартаментът, който ти предлагам ползвахме преди месец за една седмица и беше невероятно да отседнем в него.

Ето ти линк към обявата на апартамента, има и  мой отзив за него:

https://bg.airbnb.com/rooms/49143554?source_impression_id=p3_1691130733_XxecTlfiuim6HR4q

 

 

Ох, предложението ми взе акъла, но няма свободн и дати до края на годината почти 😞

Връзка към коментар
преди 3 часа, Roje каза:

@Salsam, извинявай, че ще излеза извън контекста на питането ти, но ще си позволя да ти дам друго предложение за романтичното отпразнуване на рождения ден.

Вместо да си продаваш единия бъбрек за романтична вечеря в ресторант на брега на Босфора ще ти дам предложение за романтично прекарване в Истанбул в апартамент на брега на Босфора, с гледка, за която няма е необходимо да си продадеш бъбрека и която по нищо не отстъпва, а мисля , че е доста по-добра от гледките в ресторантите по брега.

Като в това романтично прекарване е включена разбира се и романтичната вечеря на уникалната панорамна тераса. На теб оставям избора дали ще поръчаш кетъринг доставка или сам ще я приготвиш вечерята/ мисля, че жените оценят повече второто/. А панорамата, на която ще се любувате по време на романтичните Ви вечери от терасата е към европейския бряг и включва: Топ капъ, Св.София, Кулата Галата, Галата порт, дворецът Долмабахче,Чирган палас, небостъргачите в Левент, джамията Ортакьой и моста. Преминаваме след това към азиатския бряг- дворците Кючуксу и Берлирбей и т.н. и т.н.

Допълнението към романтичните вечери са романтичните закуски и романтичните слънчеви бани / ако сте в топъл период в Истанбул/ с абсолютно същата гледка през деня както вечерната.

Апартаментът, който ти предлагам ползвахме преди месец за една седмица и беше невероятно да отседнем в него.

Ето ти линк към обявата на апартамента, има и  мой отзив за него:

https://bg.airbnb.com/rooms/49143554?source_impression_id=p3_1691130733_XxecTlfiuim6HR4q

 

 

Това предложение и на мен ми харесва. Жалко, че нямам повод!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 25 минути , Дани Магелани каза:

Това предложение и на мен ми харесва. Жалко, че нямам повод!

А един хубав уикенд в Истанбул не е ли достатъчно добър повод? 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Salsam, не зная как гледаш календара, но до края на годината има съвсем малко заети дати. 

Повечето туристи благодарение на агенциите се тъпчат като сардели в Лалели и историческия полуостров и в истински хубавите райони на Истанбул остават много прекрасни апартаменти за настаняване. 

На не много стръмни и хълмисти места. Изключително комуникативни и в същото време много тихи и спокойни.

Така е и с този апартамент. Той е в изключителна близост: три четири минути пеша до Мармарая, метрото, фериботния терминал и спирките на всички автобуси, които обикалят най-големите забележителности в азиатската част на Истанбул.

Като единствено Сиркеджи и Кадъкой могат  да съперничат на Юскадар по местоположение, транспортни услуги и удобства.

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
На 19.08.2022 г. в 12:55, borislavpetkov84 каза:

Някой пътувал с ферибот от Бодрум до Кос и обратно за ден? Прочетох, че ако купиш онлайн билета е 30€ двупосочен, а ако го купиш директно от пристанището е много по-евтин.

Направи ли тази еднодневна екскурзия от Бодрум до Кос? Ако да, може ли малко подробности? Билети откъде взе?

Скъпата свекърва ще е на почивка в края на септември, така че моля помагайте, да не вземе да се загуби някъде из пристанищата😉😂

Хотелът й е близо до Turgutreis. Ако има ферибот до Кос от пристанището на този град, ще е по-удобно. Някой има ли информация за фери от Turgutreis до Кос? Къде да търся?

Благодаря🙂

Връзка към коментар
преди 16 минути , ДиянаВ каза:

Направи ли тази еднодневна екскурзия от Бодрум до Кос? Ако да, може ли малко подробности? Билети откъде взе?

Скъпата свекърва ще е на почивка в края на септември, така че моля помагайте, да не вземе да се загуби някъде из пристанищата😉😂

Хотелът й е близо до Turgutreis. Ако има ферибот до Кос от пристанището на този град, ще е по-удобно. Някой има ли информация за фери от Turgutreis до Кос? Къде да търся?

Благодаря🙂

https://www.bodrumexpresslines.com/?gclid=Cj0KCQjwuNemBhCBARIsADp74QTsRcKbCh1R6LsADp6yMGUxy-f9pf8ILapsaBQuDm4WhsmccIZqf9EaAnTaEALw_wcB

 

Но може в гугъл в масовите търсачки за ферита. Пак там ще те пратят. 😉

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В интернет не намирам ферибот до Самос за автомобили. Дали има такъв от Турция?

Например до Хиос от Чешме, в търсачките не излизат всички разписания.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.