Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

На 23.09.2023 г. в 18:47, mradulova каза:

2. Има ли място за оставяне на багаж на автогарата Esenler Otogar? Не успявам да намеря сайт и да се ориентирам за тази автогара.

 

Независимо с коя фирма пътувате, всички имат големи офиси и при любезна молба никога не отказват да вземат багаж за съхранение, безплатно.
Хубаво е още от изхода от метрото (или спирката от шатъла от летището) да хвърлите око отдалеко кой е номерът на вашия сектор и дали сте от правилната страна на средната сграда в овала на автогарата. Защото секторите са безброй, приличат си, а обикалянето с куфар по периметъра на най-голямата автогара в Европа хич не е приятно. От опит го знам. :biggrin:

На 29.10. повечето неща са си отворени. Дали ще имате сили да се борите с нечовешката тълпа навсякъде обаче, не знам. :smile3: Обикновено по такива празници пускат безплатен транспорт в Истанбул и става страшно... Тази година имат и стогодишен юбилей на въпросната Република. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, r_nikolov1 каза:

Здравейте! Ще помоля който е плувал с делфини в района на Алания (Анталия) - да сподели мнение. Благодаря!

В района на Кемер е. 

От Анталия не е далеч. 

https://www.dolphintherapyland.com/en/index/dolphin-therapy-in-turkey

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Otnesen каза:

В района на Кемер е. 

От Анталия не е далеч. 

https://www.dolphintherapyland.com/en/index/dolphin-therapy-in-turkey

Кемер и Анталия са близо, но Кемер и Алания не са. 

Връзка към коментар
преди 3 часа, r_nikolov1 каза:

Здравейте! Ще помоля който е плувал с делфини в района на Алания (Анталия) - да сподели мнение. Благодаря!

Приятели плуваха с делфини преди време в Sealanya Dolphinpark. Сега не знам как е.

Връзка към коментар

Да попитам, тъй като в края на месец октомври ще пътувам до Истанбул и си мислех дали от Б-я да си взема директно турски лири, или да си нося евро и там да си ги сменя? Разбрах, че в Петрич в момента са на 0,08 лв.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , Иван Попов каза:

Да попитам, тъй като в края на месец октомври ще пътувам до Истанбул и си мислех дали от Б-я да си взема директно турски лири, или да си нося евро и там да си ги сменя? Разбрах, че в Петрич в момента са на 0,08 лв.

8 ст. е висок курс, Тавекс са на около 7, а револют още по-малко.

Ще ти кажа как ходя аз:

1. Карти всякакви.

2. Малко кеш винаги имам (еквивалент на 100+ лв), повече не обменям, че е много волатилна лирата  и в момента имам лири, купувани на 10 ст.

3. Револют – извън уикенд си купувам брой лири според настроението:

а) Тегля лири до 450 левов еквивалент от банкомат на Ziraat (доскоро беше безплатно), а тези 450 лв са за базови потребители, но и да го надхвърлиш, пак си по на сметка от 8-те ст. лира в Петрич. Преди да теглиш, хубаво гледаш да не са лепнали и те някоя такса. Ако има, казват.

б) Плащам основно с революта, където може – магазини, аптеки, сергии (според зависи), заведения (почти всички). Кеш – за дребни улични покупки и бакшиш на сервитьорите.

4. Нося евро и/или долари „за самочувствие“, понякога съм ги обменяла.

Ако си с кола и минаваш денем през безмитния на границата – там обменят, но май само от западна валута.

В туристическия квартал Султанахмет са най-неизгодни курсовете. Преди година най-изгодно от няколко проверени беше от другия край на моста Галата, но нещата и там са силно променливи и няма гаранция кое къде и как.
Ако нямаш револют, виж на какъв курс ти продава банката лирата безкасово, че по едно време ДСК я продаваше на клиентите си със стотинка повече отколкото чейндж бюрата и хората ревяха.
 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , Иван Попов каза:

Да попитам, тъй като в края на месец октомври ще пътувам до Истанбул и си мислех дали от Б-я да си взема директно турски лири, или да си нося евро и там да си ги сменя? Разбрах, че в Петрич в момента са на 0,08 лв.

И аз мисля да пътувам на 28 с Метро,който пристига към 18:30 в Истанбул.В Хасково лирата е 0,076 лв.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 23 минути , Argentique каза:

8 ст. е висок курс, Тавекс са на около 7, а револют още по-малко.

Ще ти кажа как ходя аз:

1. Карти всякакви.

2. Малко кеш винаги имам (еквивалент на 100+ лв), повече не обменям, че е много волатилна лирата  и в момента имам лири, купувани на 10 ст.

3. Револют – извън уикенд си купувам брой лири според настроението:

а) Тегля лири до 450 левов еквивалент от банкомат на Ziraat (доскоро беше безплатно), а тези 450 лв са за базови потребители, но и да го надхвърлиш, пак си по на сметка от 8-те ст. лира в Петрич. Преди да теглиш, хубаво гледаш да не са лепнали и те някоя такса. Ако има, казват.

б) Плащам основно с революта, където може – магазини, аптеки, сергии (според зависи), заведения (почти всички). Кеш – за дребни улични покупки и бакшиш на сервитьорите.

4. Нося евро и/или долари „за самочувствие“, понякога съм ги обменяла.

Ако си с кола и минаваш денем през безмитния на границата – там обменят, но май само от западна валута.

В туристическия квартал Султанахмет са най-неизгодни курсовете. Преди година най-изгодно от няколко проверени беше от другия край на моста Галата, но нещата и там са силно променливи и няма гаранция кое къде и как.
Ако нямаш револют, виж на какъв курс ти продава банката лирата безкасово, че по едно време ДСК я продаваше на клиентите си със стотинка повече отколкото чейндж бюрата и хората ревяха.
 

С Револют и аз съм плащал  навсякъде, никакъв проблем. Да питам нещо друго. Най-вероятно аз съм много зле и бъркам някъде, но с банкомат там не мога да се оправя.

Пробвах какви ли не банки, но не мога да сменя езика, винаги е на турски и не разбирам има ли такса, какво точно натискам, тоест къде е хватката?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Иван Попов Преди 1 седмица в Лозенград, пробвах да тегля лири на няколко банкомата на различни банки и всички имаха такса от 8%. Отказах се. Хубавото е че почти навсякъде може да се плаща с карта. Но както каза @Argentique носи си лири на стийност около 100 лева. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , MayaS каза:

@Иван Попов Преди 1 седмица в Лозенград, пробвах да тегля лири на няколко банкомата на различни банки и всички имаха такса от 8%. Отказах се. Хубавото е че почти навсякъде може да се плаща с карта. Но както каза @Argentique носи си лири на стийност около 100 лева. 

Halkbank е без такса.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Marisha каза:

Halkbank е без такса.

Най-добре е да се проверява, че изненади може да има всякакви. Поне преди тегленето ти казва, че има такса и може да отмениш действието.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 16 часа, HUNT каза:

С Револют и аз съм плащал  навсякъде, никакъв проблем. Да питам нещо друго. Най-вероятно аз съм много зле и бъркам някъде, но с банкомат там не мога да се оправя.

Пробвах какви ли не банки, но не мога да сменя езика, винаги е на турски и не разбирам има ли такса, какво точно натискам, тоест къде е хватката?

Странно, защото на мен винаги за всички карти досега ми е вадило английско меню. Ако ще добавя такса и на турски ще се разбере. Тя е около 5GBP и процент и се изписва. Поне това съм виждала миналата година на няколко банкомата.
И само Ziraat ми е минавал успешно.

Преди теглех с уникредитската карта от Yapikredi на нормални условия, но от над година не е приложимо и там дерат такси.
 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Marisha каза:

Преди 3 седмици имаше такса. Говоря за Револют.

Аз теглих последно от тях без такса с Револут миналата събота, на три пъти.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Благодаря на всички за отговорите, ами значи така ще е, както Вие ми казвате 😊

Ще тръгна с малко пари кеш и всичко ще е картите.

Помня, че аз като бях през 2011 година не беше всичко така както е сега, всичко да е онлайн, но все пак за това си питам 😊

Ние ще пътуваме малко колеги и доста ученици за ваканцията 🙂

@dimitrov6 Ние тръгваме на 29 октомври рано сутринта от Сандански, ако си там ми пиши, за да се видим някоя вечери да пием по една бира 🥂

На 30.09.2023 г. в 18:37, dimitrov6 каза:

В Хасково лирата е 0,076 лв.

Ние ще минаваме през Гърция и няма да имаме възможност да спираме в Хасково.

В нашия район само в Петрич има турски лири. Но ще си тегля от Револута и готово 😉

 

На 30.09.2023 г. в 18:30, Argentique каза:

8 ст. е висок курс, Тавекс са на около 7, а револют още по-малко.

Ще ти кажа как ходя аз:

1. Карти всякакви.

2. Малко кеш винаги имам (еквивалент на 100+ лв), повече не обменям, че е много волатилна лирата  и в момента имам лири, купувани на 10 ст.

3. Револют – извън уикенд си купувам брой лири според настроението:

а) Тегля лири до 450 левов еквивалент от банкомат на Ziraat (доскоро беше безплатно), а тези 450 лв са за базови потребители, но и да го надхвърлиш, пак си по на сметка от 8-те ст. лира в Петрич. Преди да теглиш, хубаво гледаш да не са лепнали и те някоя такса. Ако има, казват.

б) Плащам основно с революта, където може – магазини, аптеки, сергии (според зависи), заведения (почти всички). Кеш – за дребни улични покупки и бакшиш на сервитьорите.

4. Нося евро и/или долари „за самочувствие“, понякога съм ги обменяла.

Ако си с кола и минаваш денем през безмитния на границата – там обменят, но май само от западна валута.

В туристическия квартал Султанахмет са най-неизгодни курсовете. Преди година най-изгодно от няколко проверени беше от другия край на моста Галата, но нещата и там са силно променливи и няма гаранция кое къде и как.
Ако нямаш револют, виж на какъв курс ти продава банката лирата безкасово, че по едно време ДСК я продаваше на клиентите си със стотинка повече отколкото чейндж бюрата и хората ревяха.
 

Благодаря ти за изчерпателния отговор! 😊

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
На 30.09.2023 г. в 17:55, Иван Попов каза:

Да попитам, тъй като в края на месец октомври ще пътувам до Истанбул и си мислех дали от Б-я да си взема директно турски лири, или да си нося евро и там да си ги сменя? Разбрах, че в Петрич в момента са на 0,08 лв.

Днес си купих по 0,068 от Хасково. В Пловдив Тавекс са по 0,0654.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 24.10.2023 г. в 9:30, dimitrov6 каза:

Днес си купих по 0,068 от Хасково. В Пловдив Тавекс са по 0,0654.

Това е наистина много по-добър курс от нашия на 0,08 лв.

Ама хайде здраве да е, не мога да се наервирам за 0,01 или за 0,02 стотинки....... 

Ние утре в 07:30 часа тръгваме от Сандански за Турция през Гърция и сме доста голяма група, включително с ученици. Аз вече всичко съм взел: лири, евро и малко долари съм взел. 

Благодаря ти все пак за информацията! 😊

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Полет с балон в Кападокия вече ще може да се резервира с Uber

orig.jpg?_=1671549410

Uber Technologies започва да предлага нестандартната услуга по резервации на балон с горещ въздух в Кападокия, съобщава Bloomberg. Това е най-новата стъпка на компанията в стремежа си да разшири своята дейност и да навлезе все по-силно в сектор "Туризъм".

Потребителите на приложението, които искат да резервират балон, могат да изберат между 20 места на територията на Кападокия, а цената, която ще трябва да заплатят е 150 евро за 1.5 - часов полет.

Районът на Кападокия е един от най-посещаваните в Турция и привлича около 10% от 44.6 млн. чуждестранни посетители, посетили страната през 2022 год., по данни на Министерството на културата и туризма. Тази година Турция цели да привлече рекордните 60 милиона туристи.

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
На 28.10.2023 г. в 10:39, Иван Попов каза:

Това е наистина много по-добър курс от нашия на 0,08 лв.

Ама хайде здраве да е, не мога да се наервирам за 0,01 или за 0,02 стотинки....... 

Ние утре в 07:30 часа тръгваме от Сандански за Турция през Гърция и сме доста голяма група, включително с ученици. Аз вече всичко съм взел: лири, евро и малко долари съм взел. 

Благодаря ти все пак за информацията! 😊

Как мина екскурзията.  Не е лесно да отговаряш за ученици, все едно си пъдар.🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте,

планираме почивката догодина.

С автомобил (Алания).

Въпроса ми е - има ли възможност, попътно, минавайки през Мармарис, да оставим колата за два-три дни на паркинг, и с ферибот да отидем да разгледаме Родос?

Имам спомен, че съм чел някъде, че след като съм влезнал в държавата с автомобила не мога да я напускам без него.

Така ли е и има ли варианти да осъществим плануваната миниекскурзия?

Благодаря на отзовалите се.

Връзка към коментар
преди 1 час, sforse каза:

Здравейте,

планираме почивката догодина.

С автомобил (Алания).

Въпроса ми е - има ли възможност, попътно, минавайки през Мармарис, да оставим колата за два-три дни на паркинг, и с ферибот да отидем да разгледаме Родос?

Имам спомен, че съм чел някъде, че след като съм влезнал в държавата с автомобила не мога да я напускам без него.

Така ли е и има ли варианти да осъществим плануваната миниекскурзия?

Благодаря на отзовалите се.

Масова практика е, попълваш декларация на митницата къде си оставил колата и че ключовете са в теб.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Nayden Bondzhev
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.