Прескочи до съдържание

Турция - конкретни въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Турция. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва билетчето за трамвай в Истанбул?

- Как се пресича от европейската към азиатската част на Истанбул?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Къде да спим в Кападокия?

- Заслужава ли си отбивка до Памуккале?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Тя жегата и в Коня ще си я събира. :biggrin:

Ако съм в София, бих летяла през Анталия. Наблюденията сочат, че малко магеланци искат да пътуват девет часа с автобус до Истанбул, за да се прекачват там.
И тези девет часа са много по-неприятни от четири-пет от Анталия до Коня. Даже може и да не са девет, защото юли/август на Капъкуле е купон голям - всичкото гастарбайтер от Западна Европа е там плюс безброй автобуси. 
Най-бързо е с Търкиш през Истанбул, но ще е цифра.

И за Коня - там са по-консервативни хората и ако жена се развява по презрамки и по-къси панталони/пола, да бъде готова, че ще я зяпат. Всички. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 11 часа, Bobby76 каза:

Здравейте, магеланци, търся идеи как най-лесно, бързо, безпроблемно и на последно място икономично може да стигне 21 годишно момиче, пътуващо само от София до Коня? Опасно ли би било? Дъщеря ми е канена на сватба на приятелка там и доста съм притеснена от това пътуване лятото, а и търся варианти на пътувания.

С риск да не е много магелански коментарът ми и ако имах 21-годишна дъщеря, която трябва да пътува до Коня, бих купила билет с Търкиш, ако ще пътува сама.

За мен не е опасно в Турция, но ако ще пътува само момичето ми, бих предпочела да е по този начин.

Ако ще има компания, тогава можете да търсите варианти да спестите от билета. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
3 hours ago, Argentique said:

Аз пък бих я пратила през Анталия със самолет от София с Pegasus и после Анталия-Коня с автобус 4-5 часа. Пълно е с автобуси. И аз съм пътувала по линията.
Анталия не е Истанбул, по-лесно може да се оправи човек – има директен трамвай летище-автогара с озвучаване и на английски. 
Няма защо да се безпокоите за безопасността.
Цена на автобусния билет - еднопосочно няма и 20 лв.

Ехааа, ето тази идея търсех 🙂 Много, много  благодаря ! Има и добри цени на билети до Анталия за периода! Ще черпя 😉 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
2 hours ago, Mary said:

С риск да не е много магелански коментарът ми и ако имах 21-годишна дъщеря, която трябва да пътува до Коня, бих купила билет с Търкиш, ако ще пътува сама.

За мен не е опасно в Турция, но ако ще пътува само момичето ми, бих предочела да е по този начин.

Ако ще има компания, тогава можете да търсите варианти да спестите от билета. 

Абсолютно сте права! И аз така разсъждавам и неслучайно написах, че последното и не най-важно за мен е и икономичност, с оглед че вече има доста наситена програма с пътувания за лятото и изненадващо изникна тази сватба и необходимостта да отиде и там 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Bobby76 каза:

Ехааа, ето тази идея търсех 🙂 Много, много  благодаря ! Има и добри цени на билети до Анталия за периода! Ще черпя 😉 

Пак е малко сложно, защото от летище Анталия трябва да се иде до града и намери автогара. С Търкиш през Истанбул е по-просто ,но най-скъпо от София

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , dimitrov6 каза:

от летище Анталия трябва да се иде до града и намери автогара.

Пред летището има един-единствен трамвай, който се плаща с безконтактна карта и директно отива на Отогар (автогарата) за лев и нещо. Т.е. с търсенето всеки ще се справи, а турците навсякъде слагат табели и стрелки. В същия трамвай и на автогарата ще е пълно с руско и англоговорящи чужденци, винаги готови да помогнат, ако знаят.
На автогарата се обръщаш към някой, ако ще и турчин, и си казваш града с въпросителна интонация - поне с ръка ще ти посочат накъде. Даже и ще те заведат.

От опит го казвам. :smile3:

 

Местните в Анталия и Истанбул се различават по възпитание и готовност да помогнат. В Анталия по трамваите почти цялата мъжка част на населението (без много възрастни) отстъпваше седящо място на всички жени на възраст 0-99+ г.

Това в Истанбул е мираж.
 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Магистралите и мостовете в Турция ще са безплатни 9 дни заради Рамазан байрам

 

През 3 дни на Рамазан байрам - от сряда до петък (10-12 април), пътуването за гражданите в автобусите, метробусите и метролиниите в мегаполиса Истанбул, а също в автобусите и метролиниите в Анкара, Измир и Бурса ще бъде безплатно.

 

Безплатно ще се превозват гражданите и по електрическата жп линия Мармарай, която свързва европейския и азиатския бряг на Истанбул, минавайки по дъното на Босфора.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 58 минути , dimitrov6 каза:

През 3 дни на Рамазан байрам - от сряда до петък (10-12 април), пътуването за гражданите в автобусите, метробусите и метролиниите в мегаполиса Истанбул, а също в автобусите и метролиниите в Анкара, Измир и Бурса ще бъде безплатно.

Припомням само, че това вероятно отново не се отнася за туристите.

Поне последните две години беше така.

Навсякъде навалица от народ, който се вози безплатно, ти си плащаш и си като риба в консерва.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 7 минути , Mary каза:

Припомням само, че това вероятно отново не се отнася за туристите.

Поне последните две години беше така.

Навсякъде навалица от народ, който се вози безплатно, ти си плащаш и си като риба в консерва.

Ако помолиш някой местен да минеш безплатно с неговата Истанбулкарт сигурно ще се съгласи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , dimitrov6 каза:

Ако помолиш някой местен да минеш безплатно с неговата Истанбулкарт сигурно ще се съгласи.

Не мисля, че това е толкова лесно, защото май не може два пъти един след друг да се маркират и те с персоналните си карти.

Също така съм била свидетел на проверка на картите на корабче - качиха се двама служители на общинска сигурност и един по един провериха картите на всички, като искаха и документ за самоличност.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , Mary каза:

Не мисля, че това е толкова лесно, защото май не може два пъти един след друг да се маркират и те с персоналните си карти.

Също така съм била свидетел на проверка на картите на корабче - качиха се двама служители на общинска сигурност и един по един провериха картите на всички, като искаха и документ за самоличност.

Сега прочетох в немски сайт,че може за 2 души с 1 карта,но сигурно с туристическа. Защо направо не отворят турникетите на метрото и всеки да влиза без карта.

2024_04_05_15_12_54.jpg.57cc3539e0e2f101ef33479590299bda.jpg

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , DGTG каза:

Букинг приложим ли е за резервации в Истанбул или е несигурен?

Досега не съм имал проблеми, но при директно резервиране с дадения хотел, цената идва по-добра, поне последните ми две резервации бяха така.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте,

имам полет SOF - IST (само с ръчен багаж), който пристига в 22:40.

Дали ще е много рисково, ако взема полет до Анталия, който отлита в 23:55?

Също така, има ли някакви рейсове след 1:30 в Анталия, с които да стигна до центъра или трябва такси, след като спре трама?

Връзка към коментар

ами ако предположим, че може да закъснее (а той е късен полет) ще е много рисково

Ще имаш излизане от транзитната зона и паспортен контрол, така че дори и ако предположим, че няма да закъснее пак ще е неясен изхода

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 14.04.2024 г. в 16:22, neuromancer каза:

ами ако предположим, че може да закъснее (а той е късен полет) ще е много рисково

Ще имаш излизане от транзитната зона и паспортен контрол, така че дори и ако предположим, че няма да закъснее пак ще е неясен изхода

Да, по-скоро няма да рискувам, ще взема билет за 5 сутринта, излитащ от Сабиха

Връзка към коментар
На 4.08.2023 г. в 9:37, Roje каза:

@Salsam, извинявай, че ще излеза извън контекста на питането ти, но ще си позволя да ти дам друго предложение за романтичното отпразнуване на рождения ден.

Вместо да си продаваш единия бъбрек за романтична вечеря в ресторант на брега на Босфора ще ти дам предложение за романтично прекарване в Истанбул в апартамент на брега на Босфора, с гледка, за която няма е необходимо да си продадеш бъбрека и която по нищо не отстъпва, а мисля , че е доста по-добра от гледките в ресторантите по брега.

Като в това романтично прекарване е включена разбира се и романтичната вечеря на уникалната панорамна тераса. На теб оставям избора дали ще поръчаш кетъринг доставка или сам ще я приготвиш вечерята/ мисля, че жените оценят повече второто/. А панорамата, на която ще се любувате по време на романтичните Ви вечери от терасата е към европейския бряг и включва: Топ капъ, Св.София, Кулата Галата, Галата порт, дворецът Долмабахче,Чирган палас, небостъргачите в Левент, джамията Ортакьой и моста. Преминаваме след това към азиатския бряг- дворците Кючуксу и Берлирбей и т.н. и т.н.

Допълнението към романтичните вечери са романтичните закуски и романтичните слънчеви бани / ако сте в топъл период в Истанбул/ с абсолютно същата гледка през деня както вечерната.

Апартаментът, който ти предлагам ползвахме преди месец за една седмица и беше невероятно да отседнем в него.

Ето ти линк към обявата на апартамента, има и  мой отзив за него:

https://bg.airbnb.com/rooms/49143554?source_impression_id=p3_1691130733_XxecTlfiuim6HR4q

 

 

Здравей @Roje,

не съм си отбелязала името на апартамента, който си препоръчал миналото лято.

Сега правя организация за Истанбул и се сетих за твоя пост, но линка отваря търсене за настаняване в Гърция. Би ли написал името на апартамента или направо да дадеш нов линк? Благодаря! 🙂

Връзка към коментар
преди 1 час, Nayden Bondzhev каза:

Някакъв шанс водата около Чешме/Алачатъ да става за бързо потапяне около великден @Mary? Благодаря.

 

Съмнява ме, но ще се радвам да ме опровергаеш, че тази година си е бая странна. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Nayden Bondzhev каза:

Някакъв шанс водата около Чешме/Алачатъ да става за бързо потапяне около великден @Mary? Благодаря.

 

Зависи какъв ти е прагът на търпимост, но едно-две питиета преди потапяне вършат чудеса. Къпала съм се в началото на април на Пафос и в началото на май на Корфу и си беше ободряващо:) Ако денят е слънчев и топъл, защо пък да не става😊

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.