Прескочи до съдържание

Един ден в Доха


patilana

Препоръчани мнения

Много благодаря на всички за отговорите.👏

Факт, че това е транзитно място и така ми се иска @ivooo да е добър фей, и да ме е орисал вече, много пъти да минавам от там☺️. Тогава със сигурност ще си чета книгата в прохладното легло и ще казвам - Да ходи този дето не е ходил ...

Днес, това ми е невъзможно. Днес искам да видя и ще се постарая да се получи, доколкото и докъдето е възможно. Наистина не е Рим и няма да бъде.

Много приятна цена за тричасова нощна разходка ! Супер! Аз няма да се справя с пазарлъка, но се надявам да има достатъчно зъл мъжки поглед, който не се нуждае от подсилване чрез изръмжаване и нещата да се получат.😄

Времето ни е основно през деня - живот и здраве, кацаме в 3.20  и излитаме в 2.00 на следващия ден.Колкото и дълги опашки да има, каквито и имиграционни да ми се паднат на мен ( любопитен спомен, не от това летище ) , и при 4 часово предварително явяване за следващия полет има предостатъчно време бившето рибарско селце да бъде огледано и наснимано. Дори и в името на сиестата в леглото, за следващия път.

@ivelina666 ще разгледам още веднъж картата, за да подредя местата препоръчвани от туристическият сайт на Катар и да представя списъка си за одобрение на прекрасната ми компания.

На връщане ще гледаме летището - 5 часа престой. Любопитна съм да го сравня с Инчеон.🙂

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Таксито няма нужда от пазарлък, ако е с пуснат апарат, както в нашия случай. Накрая каквото отчете, това е. Само вижте курса риал-долар, за да сметнете колко дължите. Той шофьорът също ще го сметне. И си извади на 1 лист обектите, за да му ги покажеш. Те не говорят много английски, но като ги имаш написани той ще разбере. Само за разходка по Корниш едва ли ще го устрои да ви чака. Но пък това може да е крайната ви спирка с това такси вечерта. После да си се разходите и да хванете друго до летището/хотела.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

А, значи и сама ще се справя с таксито. Пък и се сещам в момента за Uber, както е казано по - горе. Да се пробва вариант с него.

Точно такъв списък ще творя тези дни.Само Корниш няма да е в никакъв случай. Той си е обхождан от автобус 777 почти открай до край. Имам предвид онези неща от списъка на Мари.

Хотелите чрез авиокомпанията са с трансфер. Това не го мисля изобщо. Пък ако сме закъснели, автобусите са до 23.30.До тогава стотина пъти трябва да сме стигнали до летището.

Много благодаря за уточненията и насоките.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Виждам, че Ася добре се справя с помощта на въздесъщите магеланци. Само да вметна, че май ще бъдем трима, защото Малкия е с друг полет...

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Без магеланците никаква задача не може да бъде изпълнена. Хиляди благодарности на всички включили се.

Трима , трима. Дано на мен не ми се падне ролята на предателя.😄

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Ходих, върнах се и да разкажа какво се получи.

От сайта на катарците резервирах безплатен хотел - Radisson Blue Doha.

На летище Hamad имаше само 40 - тина пътника от нашия полет. Късмет! Минахме бързо и взехме решение да се пробваме за хотелско настаняване. На изхода на летището имаше служител,  чакащ клиентите на няколко хотела, който ни настани и ни извика, когато се появи шатълът на нашия. Смело се качихме и потеглихме на нощна обиколка на града. Летището е близо, но градът е строен с мисълта да остане място и за други, така че, докато стигнем, си попътувахме.

Представихме се на рецепция и О, Чудо!, нямаха нищо против да ни настанят, въпреки, че бях заявила много по - късен час. Посрещнаха ни с безплатна напитка, сладкиш, вода и плодове.Хубави стаи,  климатик 😉 и предложение за закуска. Речено сторено - хапнахме и на тръгване си платихме.

За наша радост, шатълът можеше да се ползва безплатно от клиентите по всяко време и така спестихме от такси към разходката си. Върнахме се на летището и през него излязохме на автогарата - тръгваш вляво от входа и тя е в края. Купихме си карти за 20 пари от шофьора и потеглихме към комплекс Перла. Това си е точно на срещуположния край на града. Използвахме автобус 777. Минахме покрай всичко, което представлява някакъв интерес, освен венециано подобния МОЛ. Гледката към Персийския залив е красива. Булевард Корниш е обграден от добре поддържани алеи.

Слязохме на последната спирка и изръшкахме цялата първа част на комплекса. Продължиме към втората и там се потвърдиха впечатленията ни - освен нас, работниците по озеленяването и охранителите на магазините, никой друг не се мяркаше наоколко. Призрачно.

Хора открихме на първия етаж на един МОЛ. На втория отново бяхме сами.

След това се върнахме с автобуса и пропуснахме сити центъра поради липса на спирка:

 

Спирките на автобус 777 не са една срещу друга, като у нас. От летището към Перлата той спира на две места в Ситито, но само на едно на връщане.

 

Така се озовахме до пазара, който уж работи само вечер. Напротив, работи си целодневно. Почти нямаше затворен магазин. Представете си поовехтяла Капалъ чарши, сменете златарските магазини с такива за птици и сте готови! Отстрани има и пазар за камили.

Срещу него, от другата страна на булеварда е отворената раковина с перличка. Скромен размер. Зад нея е пристанището за лодки за разходки и вдясно, покрай брега, е Музеят. Колкото и да обичам музеи, не можах да си надвия да измина около 400 метра до него. Асфалтът вече се разтапяше. Сигурно наближаваше 45С !

Едва дочаках автобуса и се прибрахме в хотела. Последва прохладно легло, четиво и сладък сън.

В 22:30 бяхме обратно на рецепция. Е, няма толкова много хора! На това му казвам нощен живот!

 В заключение ще кажа, че Доха си е съвсем нормална столица и като такава ни най - малко не ме е разочаровала. Останаха неща за гледане и за следващ път. Дано имам такъв😀

 

Още веднъж изказвам благодарности към всички, които ми помогнаха да подготвя да осъществим този ужасно горещ юнски ден далеч от дома. Снимки  - на по - късен етап. Обещавам.

 

 

 

 

Редактирано от patilana
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Обещаването не е като даването, но снимките не ми се свидят хич 😉

Започвам с летище Hamad :

DSC04769.JPG.1b91241e0715d6b6362835791cfc2325.JPG

DSC04784.JPG.9b6b95bce34100df5e48955b9ed6916e.JPG

DSC04782.JPG.957230f430149349ed46243dacd22c93.JPG

DSC04788.JPG.917bd340cc0eb3882dd847ee60468c78.JPG

VIP терминала на летището:

IMG_20180621_140329.thumb.jpg.39751c2c5988a26f0c38f22b20c33247.jpg

Следва хотела:

DSC04638.JPG.33e7653d64ca792c17d060d88e12a89a.JPG

DSC04637.JPG.265acc0fbca25f19a6f9ac0f14f4b642.JPG

DSC04636.JPG.4453b244b8344fcf5ba57a67bca82e0d.JPG

Харесах, наподобяващата пясъчна роза, сграда на новостроящ се музей ( нямам друга снимка, извинявайте) :

DSC04648.JPG.97cc243a835ae437f076428c57c56b30.JPG

Комплекс Перла:

DSC04673.JPG.1cc14aa541e9fa58e03f9bbe22bfcaca.JPG

DSC04682.JPG.932cb11f0f209cf2b9dba848c983c599.JPG

DSC04678.JPG.30c930739470a25559541e7d5d59cfe3.JPG

DSC04690.JPG.fedfbcd5f9a55e4a6d8876997261bc5c.JPG

DSC04700.JPG.798fe169de3f6734ed77a72599a09d51.JPG

DSC04706.JPG.65086b7ed48c5f7ccd261ba19c5a67e1.JPG

Лагуна МОЛ:

DSC04727.JPG.765aa4f0ffa92e79d7aaba88da5b0b01.JPG

Обърнете внимание на цитатите :

DSC04725.JPG.f1b41dde26cd1127c2c16e79d9c47f4b.JPG

Пазарът:

IMG_20180621_120001.jpg.bd1b19066a7bfffb1c98792ae1100631.jpg

DSC04749.JPG.f6d89fed3a725c511112701ca61eb099.JPG

DSC04742.JPG.87ac93b331e48227efd62bccb261b986.JPG

DSC04730.JPG.5b111762b2dd8a8dd476b6569d35b14e.JPG

Символът на Доха:

DSC04760.JPG.6810f2f18158d550bb4907984ad9a8d0.JPG

DSC04756.JPG.666ea21ace51c05c0f3cdc9df2dccbde.JPG

Този квартал много ми заприлича на омар и ми се видя като пожелание за успешно пътуване от всички Раци по време на техния ъгъл от Зодиака. Благодаря !

DSC04604.JPG.ecaa6aa801d180ff27fd9d52700aabce.JPG

 

Редактирано от patilana
  • Харесвам 11
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, реших да си направя 1 ден престой в Доха, явно нямам право на хотел, тъй като това е мой избор. Търся хотел в близост до автобусна спирка при някой от по-честите автобусни линии. По принцип се опитвам да търся с картите на автобусните линии, но там са само някои хотели, явно като реклама. Ще ползвам сигурно първоначално такси, но искам да използвам и автобуси с еднодневна карта. Ако някой има проверен вариант, ще Ви бъда благодарен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Автобусите от летището са краен брой. Най - подходяща линия за разглеждане на града е линия 777. Търсете хотел около Перла монумент ( Музея на ислямското изкуство или Пазара ) или Сити център. Изборът на различни категории е голям. Използвайте програмата за безплатни хотели от сайта на катарците. Просто за да ви покажат местоположението на този или онзи. След това си резервирайте избрания от собствения му сайт или потърсете по - ниска цена из други сайтове, предлагащи настаняване. Като отворите картата на града, за който и да е, може да видите всички хотели в града, като я увеличите.

От спирката при Перличката, до Сити центъра се върви по булевард ''Корниш" покрай Персийския залив и е много приятно и красиво. Дават ги 7 км, но не мисля, че ще ви досади или преумори. Ако не е 45 С, разбира се.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Благодаря, междувременно се възползвах от програмите за безплатни хотели и резервирах в Oryx Rotana Doha. Тук ще споделя нещо, може да е полезно за някой. По принцип, когато престоя е доброволен и има  други по-бързи варианти за следващ полет, не се полага хотел.  Аз правя стоповър при пътуване до Сайгон  и тъй като това е мое решение, не ми осигуриха такъв. Но от офиса в София на Qatar airways    ме насочиха към други програми за безплатни хотели, свързани с Discover Qatar, по която си осигурих такъв. Това е страхотно решение, позволяващо разнообразяване, но този вариант не излиза автоматично в профила и трябва да се отнесете към офиса.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

 Много се радвам, че си успял да решиш положително проблема си. Благодарности за споделената нова възможност, защото програмата по която аз резервирах хотел е временна.

Ще ми се да знам как ги мотивират тези дами от офиса на Qatar airways, че са толкова отзивчиви!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Да споделя опита си от еднодневното си прекъсване в Доха. Имах безплатен хотел Oryx Rotana Doha по програмата за Опознаване на Катар. Хотелът е много хубав, 5 звезди, но основната за мен екстра беше безплатния трансфер и в двете посоки. През целия ден имат на 30 минути, а в някои интервали и на 15 минути трансфер от летището и от хотела. Районът е малко настрани,  същевременно е близо до летището. Районът  има предимства, защото могат да се намерят кафенета и малки ресторантчета, където може да се обядва и вечеря, при това на доста ниски цени. Оттам, на около 500 м., точно до сграда, в която е офиса на Qatar airways, може да се хване автобус 747, който минава на 20 минути и предлага достатъчно добра разходка и достъп до Музея на ислямското изкуство и други забележителности. Карта за пътуване може да се купи лесно, директно от шофьора, като картата за 24 часа неограничен достъп до мрежата е 20 QAR, крайна спирка е автогарата, от която могат да се взимат и други автобуси и правят комбинации. Автобусите са много добре климатизирани, но не спират на всяка спирка и трябва да сигнализирате, а ако чакате на спирката, да сигнализирате, че искате да се качите. Явно е, че в автобусите не се возят високоплатежоспособните местни, но преценявам, че са напълно безопасни, като аз имах и нощни пътувания. За съжаления спирките са на по-големи разстояния. Пари могат да се отменят на летището, там има и банктомати. Прекъсването определено си заслужаваше, особено при опцията за безплатен хотел. За съжаление, петък е почивен ден и пазара беше затворен, както и около него заведенията. 

Редактирано от Иван Петров
  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 13 минути , chandni каза:

И на сайта на Diners Club International все още стои... Дано не го махнат, че избрахме полет с по-голям престой в Доха, за да можем да я разгледаме... В последствие се оказа, че няма да можем да излезем, понеже ще пътуваме с дрон, а там конфискували дроновете на влизане в държавата ако не си жител на Катар. Ако и салона премахнат, ще се окажем в доста неприятна ситуация. 

 

P.S. Току-що говорих с Diners Club International на посочения 24-часов телефон в линка по-горе и ми потвърдиха, че работят с Аl Maha.

Сигурно има начин да оставите дрона на някакво отговорно пазене в транзитната зона, най-малкото на рецепционистките на салона.

Не изпускайте възможността за 2-3 часа в Доха.

На нас много ни хареса, особено Сука (пазара) им.

Но аз съм малко вманиачен по тия пазари.

---------

Иначе Дядо Коледа нещо се ослуша за дрон, но като се появи някоя "финансова ниша" ще ти пиша, да кажеш модел...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
24 minutes ago, chandni said:

И на сайта на Diners Club International все още стои... Дано не го махнат, че избрахме полет с по-голям престой в Доха, за да можем да я разгледаме... В последствие се оказа, че няма да можем да излезем, понеже ще пътуваме с дрон, а там конфискували дроновете на влизане в държавата ако не си жител на Катар. Ако и салона премахнат, ще се окажем в доста неприятна ситуация. 

 

P.S. Току-що говорих с Diners Club International на посочения 24-часов телефон в линка по-горе и ми потвърдиха, че работят с Аl Maha.

 

1 minute ago, ven62 said:

Сигурно има начин да оставите дрона на някакво отговорно пазене в транзитната зона, най-малкото на рецепционистките на салона.

Не изпускайте възможността за 2-3 часа в Доха.

На нас много ни хареса, особено Сука (пазара) им.

Но аз съм малко вманиачен по тия пазари.

---------

Иначе Дядо Коледа нещо се ослуша за дрон, но като се появи някоя "финансова ниша" ще ти пиша, да кажеш модел...

Като се замисля, мисля че съм виждал даже и шкафчета за съхранение на багаж на много места по терминалите около тоалетните така, че го проверете наистина може да е добра опция. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , ven62 каза:

Сигурно има начин да оставите дрона на някакво отговорно пазене в транзитната зона, най-малкото на рецепционистките на салона.

Не изпускайте възможността за 2-3 часа в Доха.

На нас много ни хареса, особено Сука (пазара) им.

Но аз съм малко вманиачен по тия пазари.

---------

Иначе Дядо Коледа нещо се ослуша за дрон, но като се появи някоя "финансова ниша" ще ти пиша, да кажеш модел...

 

преди 8 минути , Jorro каза:

 

Като се замисля, мисля че съм виждал даже и шкафчета за съхранение на багаж на много места по терминалите около тоалетните така, че го проверете наистина може да е добра опция. 

Абе и ние много се надяваме да можем да го оставим някъде, за да можем да направим бърз тегел из Доха, но четох, че locker-и няма, та единствената ни надежда е именно да си оставим ръчния багаж в салона, но за целта пак ще трябва Diners да работят с тях. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , chandni каза:

 

Абе и ние много се надяваме да можем да го оставим някъде, за да можем да направим бърз тегел из Доха, но четох, че locker-и няма, та единствената ни надежда е именно да си оставим ръчния багаж в салона, но за целта пак ще трябва Diners да работят с тях. 🙂

Малко спам се получи.

Последно.

Нали знаеш за двата начина да излезеш в Доха - безплатния тур, който се организира от летището и с безплатните визи и после вие - на собствен ход. Възможно е си изкарате визите и да пробвате да се включите в тура - едното не пречи на другото. Аз така, двойно, се бях подсигурил.

Ако на гишето ви откажат тура - да кажем "няма свободни места", не се отказвайте - "ама ние имаме годишнина от сватбата, рожден ден,..."

Винаги допускат изключения, а и автобуса с който ви развеждат е полупразен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вярно, че оспамихме темата, но като стигна до компютър ще разчистя. Турът в Доха вече не е безплатен, а 40 € (или беше $), но ако намерим къде да оставим дрона, ще се повозим на автобус 747,за който @Mary беше писала. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@chandni Няма да можете да оставите дрона в лаунджа заради ремонта. 

На летището има багажни клетки ( между C 07-09) , но са само за персонала.

Вариантите изглежда са два:

1) ползване на спа центъра на горният етаж срещу 55$ и ползване на техните клетки

2) оставане на дрона на митницата (важи само за транзитни пътници), издават ви бележка и навръщане си го взимате.

 

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g294009-i3512-k9901297-o10-Luggage_storage_in_Hamad_airport_drone_travel-Doha.html

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, ven62 каза:

На нас много ни хареса, особено Сука (пазара) им.

 

За съжаление полетът ни е точно в петък, а по думите на Иван Петров

На 8.01.2019 г. в 14:48, Иван Петров каза:

...петък е почивен ден и пазара беше затворен, както и около него заведенията. 

Което не означава, че няма да се разходим ако намерим вариант да оставим дрона (било то на митницата или в салона - полетът ни е чак в края на юни, така че се надявам да го отворят до тогава, а и нали има алтернативен лаундж осигурен).

преди 2 часа, stanislavpp каза:

2) оставане на дрона на митницата (важи само за транзитни пътници), издават ви бележка и навръщане си го взимате.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, stanislavpp said:

@chandni Няма да можете да оставите дрона в лаунджа заради ремонта. 

На летището има багажни клетки ( между C 07-09) , но са само за персонала.

Вариантите изглежда са два:

1) ползване на спа центъра на горният етаж срещу 55$ и ползване на техните клетки

2) оставане на дрона на митницата (важи само за транзитни пътници), издават ви бележка и навръщане си го взимате.

 

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g294009-i3512-k9901297-o10-Luggage_storage_in_Hamad_airport_drone_travel-Doha.html

Ал маха ли е в ремонт? При това положение кой лаундж е алтернстивния и ще работи ли с дайнърс?

Връзка към мнение
преди 11 минути , Jorro каза:

Ал маха ли е в ремонт? При това положение кой лаундж е алтернстивния и ще работи ли с дайнърс?

Да, Al Maha. @stanislavpp е посочил алтернаативата в темата за салоните.

Връзка към мнение
преди 3 часа, chandni каза:

locker-и няма, та единствената ни надежда е именно да си оставим ръчния багаж в салона, но за целта пак ще трябва Diners да работят с тях.

Шкафчета със заключване (големи) има в Orix и  Al Mourjan. Не става с Дайнърс, мисля. Но не пречи кавалерът да плати лоунджа, а дамата да ползва багажното и басейна. 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , cck каза:

не пречи кавалерът да плати лоунджа, а дамата да ползва багажното и басейна.

...'ми той бюджетът на кавалера и на дамата е общ... :blum2: А престоят ни в Доха е от 17:30 до 02:00 (т.е.това са часовете на пристигане и заминаване, а престоят е още по-кратък), та няма да има време дамата да ползва басейна... А $55 за клетка за багаж... :girl_crazy: Да ме извиняват катарците, но ако това е цената да разгледам Доха за 4-5 часа, няма да я гледам... :fie:

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , chandni каза:

...'ми той бюджетът на кавалера и на дамата е общ

Аз, такова... шегичка, нали знаеш. С наличие на Дайнърс няма голям смисъл да плащаш за салони, разбира се. Но не мисля, че ще е проблем просто да ползваш локърите. Те са досами рецепцията на лоунджа (за Orix) в отделно помещение. Ако пък толкова много не искат да ти дадат само локър, просто помоли някой от гостите, които са вече платили. Убеден съм, че помощ ще дойде веднага!

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря! Като мине пътуването, ще пиша как (и дали) сме успели да скалдираме Тамагочито някъде и да разгледаме Доха 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.