Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Скандинавия


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Скандинавия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли метро в Осло?

- Какво е работното време за посещения на кораба Ваза?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Колко дни да отделим на Копенхаген?

- Заслужава ли си круиз из норвежките фиорди?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Данчо Сливенски

Някой да е имал проблеми с български дебитни карти (Visa и Mastercard) на банка ДСК в Швеция и Дания? Че за първи път тръгвам без кеш за чужбина и ми е малко странно (но в чейндж бюрата или нямат датски / шведски крони или курсът е мега дървен и не искат да ги купуват после обратно). Всички мои приятели, пътували до двете държави казват да тръгвам само с дебитни карти, без да се притеснявам.

Връзка към мнение

Аз ходих в Стокхолм миналата година през м.май. Дори не видях как изглежда тяхната валута. Навсякъде плащах с карта. Билети за автобус и влак купувах онлайн.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Данчо Сливенски каза:

Всички мои приятели, пътували до двете държави казват да тръгвам само с дебитни карти, без да се притеснявам.

и тук всички така казват

Връзка към мнение
преди 1 час, Данчо Сливенски каза:

Някой да е имал проблеми с български дебитни карти (Visa и Mastercard) на банка ДСК в Швеция и Дания? Че за първи път тръгвам без кеш за чужбина и ми е малко странно (но в чейндж бюрата или нямат датски / шведски крони или курсът е мега дървен и не искат да ги купуват после обратно). Всички мои приятели, пътували до двете държави казват да тръгвам само с дебитни карти, без да се притеснявам.

Дори в тоалетните може да плащаш кеш.... Смело само с карти или онлайн плащане на билети. Няма да имаш проблеми.

Връзка към мнение
преди 11 минути , Otnesen каза:

Дори в тоалетните може да плащаш кеш.... 

Обратното е, в тоалетните с карта 😉

 

Аз съм имал проблеми в Нидерландия с картите, на много места ми отказва наши Виза и Мастеркард. Но на много места ги и приема. Просто има магазини, които работят само с нидерландски карти. Но предлагам тази държава не е за тази тема 😉

Връзка към мнение
преди 7 часа, Hakkâri Spor каза:

Обратното е, в тоалетните с карта 😉

 

Аз съм имал проблеми в Нидерландия с картите, на много места ми отказва наши Виза и Мастеркард. Но на много места ги и приема. Просто има магазини, които работят само с нидерландски карти. Но предлагам тази държава не е за тази тема 😉

Не точно. В Нидерландия на много места приемат само Maestro Card, а както знаем в други държави масово разпространени са само Visa и Mastercard. 

Връзка към мнение
преди 8 часа, Hakkâri Spor каза:

Обратното е, в тоалетните с карта 😉

 

Аз съм имал проблеми в Нидерландия с картите, на много места ми отказва наши Виза и Мастеркард. Но на много места ги и приема. Просто има магазини, които работят само с нидерландски карти. Но предлагам тази държава не е за тази тема 😉

Грешка. Да. 

Връзка към мнение

Миналото лято в Копенхаген трябваше да платим в кеш билет за градски транспорт. После се ориентирахме как да стане с апп, но е самия автобус с карта не ставаше.

 

Аз винаги нося и някое евро с мен в брой в случай на фал. Не ми се е налагало да стигам до него, но поне е вървежна валута на доста места и в краен случай ще ползвам чейндж, ако се наложи.

 

Иначе в тия държави имат и места, където не приемат плащания в брой.

Връзка към мнение

За градски транспорт съм плащал с карта на автомат на спирката, още пред летището за метрото, има машинки, плащаш с телефон или карта и то изплюва билетчето, беше нещо от рода на 35 крони.  Иначе евро винаги трябва да има в джоба, все пак може да ни послужи в още почти 25 държави (скоро и у нас, иншаллах)

Връзка към мнение
Иван Попов

Влакът, който ви отвежда в "дома" на Северното сияние.

Някой дали е правил това пътуване и как Ви се струва? Дали си заслужава или?

orig.jpg?_=1712069311

За тези, които се отправят на 17-часов път с влак от Стокхолм до Абиско, целта е една - да видят Северното сияние. Малкият град, разположен на около 195 км северно от Арктическия кръг, е едно от най-северните населени места в Швеция и има едни от най-чистите небеса в Европа. Уникалният микроклимат в Абиско създава феномена "синя дупка" ("дупка" в небето, която е без облаци), дължащ се на прочистващи небето въздушни струи, които увеличават шансовете за наблюдение на сияние.

"При най-големите изблици на слънчевата активност полярното сияние може да обхване цялото небе - спиращ дъха, бързо движещ се калейдоскоп от цветове", казва астрономът Джон Мейсън.Ето какво трябва да знаете, преди да отправите към Абиско.Светлинно шоуВлакът тръгва от Стокхолм в 18 часа всеки ден и пристига по време на розовия изгрев над снежни равнини и елхови дървета в Сапми (наричана от чужденците Лапландия) - традиционната територия на народа саами, която обхваща Северна Норвегия, Швеция, Финландия и руския Колски полуостров.

orig.jpg?_=1641980665

Няколко туроператори организират дневни екскурзии от Абиско, които може да включват риболов на лед, ледено катерене, културни преживявания сред саамите, наблюдение на лосове и фотографски обиколки из съседните норвежки фиорди.През нощта можете да забележите Млечния път и други феномени на тъмното небе от прозореца на хотела си или да се отправите към покрайнините на Абиско, като кея на езерото Торнетреск, за обиколка с екскурзовод. "Тук има слабо светлинно замърсяване", казва Никлас Хьорт, управител на Abisko Mountain Lodge. "Можете просто да отворите вратата и да погледнете навън, за да видите Северното сияние."Излизам през вратата на моя хотел и... ето ги — преливащи се ленти от танцуващо зелено.Чад Блекли, основателят на Lights Over Lapland, казва, че феноменът на синята дупка отличава Абиско от другите светлинни дестинации. "Абиско има едни от най-ясните небеса на планетата", казва той. "Имаме доминираща посока на вятъра, която, когато удари норвежките планини, оставя малка дупка в облаците."Тази почти постоянна малка синя дупка създава ефект на ветрозащита, като планините разпръскват облачния слой, за да осигурят ясни нощи за града отдолу. Тъй като няма облаци, имате 88% шанс да видите Северното сияние в рамките на тридневно посещение в Абиско."Това е пример за така наречения микроклимат, набор от локализирани атмосферни условия, които се различават от тези в околността и създават метеорологичен модел, уникален за този регион." казва Мейсън. "Националният парк "Абиско" в Северна Швеция се радва на повече ясни нощи от повечето други места в северната аврорална зона." Посетителите на парка могат да станат свидетели на играта на светлините над долината Абиско и езерото Торнетреск от голямата открита тераса на Aurora Sky Station (900 м над морското равнище).И все пак, най-добрият начин да наблюдавате сиянието може да е на връщане с влака за Стокхолм. Изминават едва 30 минути, когато от високоговорителите на влака прозвучава съобщение: "Ако пътниците погледнат през десния прозорец, ще видят прекрасния спектакъл на нашето северно сияние." Шепата туристи във вагона бързат да притиснат лицата си към прозорците, където ги очакват танцуващи с часове светлини.

image.png.759e014cc46464c09e0faf410ea34e98.png

Норвежките железници Vy пускат директен влак от Стокхолм до Абиско всеки ден, който тръгва в 18:00 ч. и пристига до 11:00 ч. Възможностите за единичен билет включват единична седалка (от 95 долара), място в кушет вагон за шест души (от 140 долара), място в кушет вагон за трима души (от 170 долара), частно купе втора класа за групи от трима души (от 400 долара) или частно купе първа класа с тоалетна и душ (от 500-600 долара).Vy предлага алтернативни варианти за пътуване с автобус или с друг равностоен транспорт, ако времето повлияе на пътуването ви. Вие се отправяте към едни от най-суровите климатични условия, така че се подгответе за малки закъснения - всичко това е част от преживяването, предупреждава National Geographic.

 

 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение

Пак аз. 🙂 В крайна сметка ще спим само в Копенхаген. Карта ще си купим за 72 часа.

В https://copenhagencard.com/ цената е Adult 124.00 EUR (243 лв) на човек

От букинг я предлагат с около 20-25 лв по- евтино - Adult BGN 220.01 на човек

Някой взимал ли е от букинг атракции ( в случая карта за транспорт и атракции)?

Малко смотано, че е с невъзвръщаема стойност...

 

Връзка към мнение

Аз съм взимал, бяха ми дали 20€ кредит за атракции по време на едно пътуване и city card-a се считаше като такава. В моя случай след потвърждение на резервацията ми пратиха QR код, който показваш на някой card pickup пункт и ти дават самата карта. Доста бързо и удобно беше, така че препоръчвам.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 22 часа, Иван Попов каза:

Влакът, който ви отвежда в "дома" на Северното сияние.

За тези, които се отправят на 17-часов път с влак от Стокхолм до Абиско, целта е една - да видят Северното сияние. Малкият град, разположен на около 195 км северно от Арктическия кръг,

Идеята за влака е екстра, ама гаранция, че ще видиш сиянието... никаква. Аз бях не на 195 км, а на 400 км северно от Арктичния кръг и нямаше сияние. Просто улучих облачна седмица (началото на февруари). Скъп или не.. такъв влак пък компенсира  скъпите хотелски нощувки.

Не разбрах защо Норвежките железници обслужват линия между два шведски града?

 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Иван Попов
На 4.04.2024 г. в 21:53, Hakkâri Spor каза:

Идеята за влака е екстра, ама гаранция, че ще видиш сиянието... никаква. Аз бях не на 195 км, а на 400 км северно от Арктичния кръг и нямаше сияние. Просто улучих облачна седмица (началото на февруари). Скъп или не.. такъв влак пък компенсира  скъпите хотелски нощувки.

Не разбрах защо Норвежките железници обслужват линия между два шведски града?

 

Как беше, гаранция Франция няма 😃 Ако имаш късмет може и да го видиш сиянието

Ама и на мен ми харесва самата идея, аз много си харесвам да си се возя с влак 😊

 

На 4.04.2024 г. в 21:53, Hakkâri Spor каза:

Не разбрах защо Норвежките железници обслужват линия между два шведски града?

 

Това и аз се чудих иначе.......

Но явно така са се разбра 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Данчо Сливенски
На 4.04.2024 г. в 17:40, aleksandrina каза:

Пак аз. 🙂 В крайна сметка ще спим само в Копенхаген. Карта ще си купим за 72 часа.

В https://copenhagencard.com/ цената е Adult 124.00 EUR (243 лв) на човек

От букинг я предлагат с около 20-25 лв по- евтино - Adult BGN 220.01 на човек

Някой взимал ли е от букинг атракции ( в случая карта за транспорт и атракции)?

Малко смотано, че е с невъзвръщаема стойност...

 

вземайте я през апп-а на картата, няма смисъл според мене за тези 20 лева от букинг. Ще си я избиете в пъти, ние я бяхме взели за 72 часа (144 евро)

Връзка към мнение
On 4/8/2024 at 4:34 PM, Данчо Сливенски said:

вземайте я през апп-а на картата, няма смисъл според мене за тези 20 лева от букинг. Ще си я избиете в пъти, ние я бяхме взели за 72 часа (144 евро)

Може ли да обясните защо е по- добре картата да се закупи от апп- а, а не от букинг ?

Питам, тъй като и на мен ми предстои пътуване до Копенхаген, и на мен букинг ми предлага да си закупя картата с около 10%. А и аз ще купувам повече от една карта, та затова питам.
 

Връзка към мнение
Данчо Сливенски
На 12.04.2024 г. в 18:54, Miladina каза:

Може ли да обясните защо е по- добре картата да се закупи от апп- а, а не от букинг ?

Питам, тъй като и на мен ми предстои пътуване до Копенхаген, и на мен букинг ми предлага да си закупя картата с около 10%. А и аз ще купувам повече от една карта, та затова питам.
 

защото не знам през букинг дали ги има всичките функционалности на аппа - карта, кратки данни за всяка забележителност, работно време и прочие.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.