Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Скандинавия


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Скандинавия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли метро в Осло?

- Какво е работното време за посещения на кораба Ваза?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Колко дни да отделим на Копенхаген?

- Заслужава ли си круиз из норвежките фиорди?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

11 minutes ago, Hakkâri Spor said:

И нещо, което сигурно сте обсъдили, но в последните няколко страници не го видях в коментарите: как стоят нещата с роуминга в Норвегия? Знам, че не са в ЕС, но май са асоциирани и май няма нужда да сменям СИМ картата? Предстоят ми две пътувания до Норвегия за няколко месеца и не знам трябва ли да активирам някакъв пакет или просто да си третирам картата все едно съм си в ЕС?

 

Виждам предният коментар за Исландия, предполагам, че там пък трябва да се купи местна СИМ карта, иначе е резачка с роуминга.

Все едно си в ЕС , карай си българската сим карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мерси много. С влак на къси разстояния от Осло някъде да се иде? Имате ли идея за хубави местенца... наблизо? Зимата ще ходя в Тромсьо, но тогава ще го мисля като наближи.

Връзка към мнение
преди 16 часа, Jane* каза:

Как стои въпросът с паркирането в Рейкявик около основните туистически обекти? 

Ние бяхме с кемпер ван и паркирахме ето тук, в непосредствена близост до Sun Voyager, до други наспирали коли:

 

1.jpg

 

Оттам вървяхме пеша, разстоянията не са големи.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Преизпълнихме плана и днес неочаквано се оказахме с няколко свободни часа в Трьомсо. Някой може ли да предложи нещо интересно за правене около или в града? Гледка? Или нещо друго? С кола сме.

Гледах онлайн и единствено ми се видя ок cable car-a, но билетът е скъп. С кола сме.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 29.07.2023 г. в 10:33, Яничка каза:

Преизпълнихме плана и днес неочаквано се оказахме с няколко свободни часа в Трьомсо. Някой може ли да предложи нещо интересно за правене около или в града? Гледка? Или нещо друго? С кола сме.

Гледах онлайн и единствено ми се видя ок cable car-a, но билетът е скъп. С кола сме.

Може да разгледаш това: https://www.heartmybackpack.com/norway/things-to-do-in-tromso/

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! Другата седмица ми предстои пътуване до Норвегия. Оказа се, че Тавекс /ползвам основно тях/ не продават норвежки крони. Бях в още две бюра /едното беше Лимар/, но отговорът и там беше същия. Някаква идея от къде мога да си взема норвежки крони в Пловдив.

 

Другата опция е да взема евро, но там са си твърдо с крона и ще трябва да търся  място за обмяна на валута.  Естествено, ще си взема и карти /Револют и дебитната ми бг карта/, но за всеки случай ми се иска да имам и малко кеш. Ако някой има идея - ще съм благодарен.

Връзка към мнение

Навсякъде може да плащате  с карта и с телефона. Не Ви трябва кеш в Норвегия. Но за всеки случай си носете евро, ей така, за лично спокойствие.

 

Ако ще летите от София, има норвежки крони на Граф Игнатиев в обменно бюро “Никар” (до площад Славейков). Но само ще ги обмените и после ще си ги върнете обратно в България. Вие си знаете 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Няма много наличност на скандинавски валути, защото не се търсят - и без кеш можете да минете.

Ако купите или изтеглите много и ги върнете - не ги искат обратно.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Без да преувеличавам , за 2 седмици из Норвегия видях един единствен път как изглеждаат норвежки банкноти (на касата на един супермаркет). При двете ми пътувания не съм имал дори крона в кеш.

Просто вземи 2-3 карти.Не бих се доверил изцяло на Revolut , но в комбинация с Visa или MC  на традиционна банка едва ли някъде ще ти трябва друго.Цялата Скандинавия реално е почти изцяло cashless.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз смятам, че най-разумното Ви плащане да бъде изцяло с карти.

Северните страни нямат никакви проблеми с онлайн плащанията, цялото население плаща онлайн (телефони, карти и т.н.)

Но Вие си знаете

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Toyotomi Hideyoshi каза:

 Благодаря на всички за отговорите! Така или иначе крони не успях да намеря, ще си взема Револют-а и дебитна карта. 

Действай спокойно с картите. Преди седмица се върнах от Норвегия, навсякъде с КК плащахме. Кеш бяхме взели за всеки случай, имаше малко в бюрото на Витошка и Гладстон в София, на Графа също имаше.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да, така излиза. Аз имам ходене следващата седмица. Интересува ме има ли някакви близки места в областта на Осло, където да се иде с влак и да се разгледат? 

Или нещо с кораб/лодка до неотдалечен остров или фиорд?

Връзка към мнение
преди 38 минути , Alexander каза:

В Норвегия как стой въпроса с мобилния нет? Според прочетеното излиза, че е както в Европа - ЕС.

Така ли е?

Да

Аз когато бях нямах никакъв проблем с интернета и с разговорите, всичко си е като как си е в Европа 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Hakkâri Spor каза:

Да, така излиза. Аз имам ходене следващата седмица. Интересува ме има ли някакви близки места в областта на Осло, където да се иде с влак и да се разгледат? 

Или нещо с кораб/лодка до неотдалечен остров или фиорд?

Ние направихме двучасов тур с корабче на фиорда край Осло. Има доста опции  за избор, нашия беше този - https://www.fjordtours.com/things-to-do-in-norway/fjord-cruises/fjord-cruise-in-oslo/

 

Относно места за посещение край Осло, опции има доста, зависи колко време си склонен да отделиш. Например Гьотеборг е на около 4 часа с влак от Осло.

Иначе има един не лош сайт, в който има интересни опции, ако на човек му се рови - https://www.visitoslo.com/en/. Там има десетина предложения за посещения в близост до Осло. Лилестрьом е на oкoлo 15 минути с влак и също има какво да се види. Норвежките железници - VY са най-добрата опция като цена, имат влакове в посока през двайсетина минути. Иначе има по-добри и по-бързи влакове през по-кратко време - Flygotet.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 21 часа, Hakkâri Spor каза:

Много благодаря. Накрая може би имаш предвид Flytoget? Или Flygotet?

Извинявам се за по-късния отговор. Имах предвид flytoget, изпращам линк.

 

https://flytoget.no/

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, пътешественици!

 

https://copenhagencard.com

 

Каква карта да купя? - Диксавър или хоп........видях, че първата включва 80+ атракции , а втората 40+, както и всякакви градски и регионални транспорти, но ме интересува долните ми занимания, ще се покрият ли с по-скъпата Дискавър? Изглежда , че е така, но да не стане цък-цък- язък....

 

COPENHAGEN CARD - DISCOVER® includes the public transportation and gives you access to the metro, regional trains, buses and much more as well as it allows you to travel the entire Capital Region. This includes travel to/from the Airport.

 

Ще ползвам транспорт от/до летището, из града, ако не е хубаво времето, както и мисля да ходя до 2 двореца извън града на север - Кронборг (Хелсингор) и Фредериксборг. Е, тука не ми е ясно влиза ли в картата Discover транспорта от Копенхаген до тези 2 двореца или ще трябда еднодневна карта City Pass LARGE - https://www.publictransport.dk/tickets/city-pass, която да е допълнително към Copenhagen Card Discover?

 

Ще се завра и в максимално на брой музеи.

 

И ако остане време........и крака - тур с корабче.

 

Искам да отида до Малмьо също....  Тук, разбирам, че трябва отделен билет? Или има някакви хитрини?

 

Благодаря сърдечно предварително!

Връзка към мнение

виж кръговия билет за Оресунд, много е писано във форума

Копенхаген - Малмьо - Хелзингборг - Хелсингор - Малмьо

Връзка към мнение
На 13.07.2023 г. в 20:11, chandni каза:

@Цвете, по 6€ на раница/куфар ли се плаща или за някаква клетка с определена големина?

Сама да си отговоря на въпроса: в интернет видяхме, че се предлага съхранение на багаж за 5 евро на куфар за 24 часа, не сме го ползвали, а на Cityterminalen Stockholm локърите за багаж бяха със следните цени:

Малка клетка - 39 kr/h, максимум 199 kr/24 h, голяма клетка - 69 kr/h, максимум 299 kr/24 h.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 17 часа, neuromancer каза:

виж кръговия билет за Оресунд, много е писано във форума

Копенхаген - Малмьо - Хелзингборг - Хелсингор - Малмьо

Благодаря! Нямам никакво време да се ровя. Ако някой отговори-добре, ако никой не отговори-пак е добре. Живи и здрави!

Връзка към мнение
преди 18 часа, Balkanka каза:

Каква карта да купя? - Диксавър

На страницата им във FB отговарят веднага. Да, ще можеш да пътуваш до двата двореца с карта Discover:
image.png.503606902f18164e9b993f8ac5b1d113.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 18 часа, Balkanka каза:

Здравейте, пътешественици!

 

https://copenhagencard.com

 

Каква карта да купя? - Диксавър или хоп........видях, че първата включва 80+ атракции , а втората 40+, както и всякакви градски и регионални транспорти, но ме интересува долните ми занимания, ще се покрият ли с по-скъпата Дискавър? Изглежда , че е така, но да не стане цък-цък- язък....

 

COPENHAGEN CARD - DISCOVER® includes the public transportation and gives you access to the metro, regional trains, buses and much more as well as it allows you to travel the entire Capital Region. This includes travel to/from the Airport.

 

Ще ползвам транспорт от/до летището, из града, ако не е хубаво времето, както и мисля да ходя до 2 двореца извън града на север - Кронборг (Хелсингор) и Фредериксборг. Е, тука не ми е ясно влиза ли в картата Discover транспорта от Копенхаген до тези 2 двореца или ще трябда еднодневна карта City Pass LARGE - https://www.publictransport.dk/tickets/city-pass, която да е допълнително към Copenhagen Card Discover?

 

Ще се завра и в максимално на брой музеи.

 

И ако остане време........и крака - тур с корабче.

 

Искам да отида до Малмьо също....  Тук, разбирам, че трябва отделен билет? Или има някакви хитрини?

 

Благодаря сърдечно предварително!

С картата Copenhagen Card - Discover е включен и транспорта до тези замъци, входът за тях, от и до летището и повечето музеи/замъци в самия Копенхаген. Мисля, че day trip до Roskilde (ако има време, но по-скоро няма да ви остане). Щом ще обикаляте на макс, Discover e за вас.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тенкю вери мач! Решила съм да ма'ам гащи здравата...Дори не съм убедена, че ще стигна до Малмьо.....но ако успея, едва ли ще пътешествам кръгово Хелзингор-Хелзингбор. Ако обаче напредна с програмата и остане време, ще пиша. Бъдете здрави!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.