Прескочи до съдържание

бързи въпроси Бързи въпроси за Скандинавия


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани със Скандинавия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли метро в Осло?

- Какво е работното време за посещения на кораба Ваза?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Колко дни да отделим на Копенхаген?

- Заслужава ли си круиз из норвежките фиорди?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Благодаря, търсил съм в търсачката на форума с ключови думи Tromsø и Тромсьо. Мерси за помощта, кликвам веднага на линка ти.

 

Връзка към мнение

тази сутрин в 5:30 се събудихме със съобщенията на Wizz, че полетът от Стокхолм ще закъснее с три часа, поумувахме малко какво да правим, в крайна сметка цялата група от осем човека си отидохме на автобусите за летището в 6:10, по-късно през деня гледах в приложението дали ще пуснат извънреден автобус, съобразен с новия час на полета, но такъв така и не се появи, възможно е да е имало, няма как да съм сигурна, просто го споменавам, ако на някого му се случи подобно нещо там, защото няма много други опции за придвижване, и ако е нямало автобус примерно в 10, би станало тегаво за стигане до летището 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Имаш предвид полета до това летище Сковста, дето е близо до Нюшопинг, нали? Че обикновено за него трябва и трансфер после до Стокхолм. И какво се случва, ако човек има предварително купен билет онлайн за ФлигБусСарна или Фликсбус... да речем за 9.50 ч? Едно е автобусите да изчакат 10-20 минути закъснение, друго е 3 часа. Ето затова като летях преди 2 седмици, предпочетох да пътувам с влак от Нюшопинг до Стокхолм, поне има влакове на всеки час почти. А автобуси от летището до гарата в Нюшопинг има по два пъти на час. Но изпуснеш ли Фликсбуса в 9.50 от летището до Стокхолм, следващият е след 14 ч. И какво се случва с платените пари за билета за изпуснатия автобус, не е ясно.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Hakkâri Spor каза:

И какво се случва, ако човек има предварително купен билет онлайн за ФлигБусСарна

Закупеният билет за Flygbussarna нали важи 3 месеца?  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това не го знам. Аз купих за Фликсбус, но в обратната посока. (Тогава поне си знаех, че ще бъда навреме на автогарата и няма да завися от закъсняващ полет). На отиване - с трен 😄

Връзка към мнение
преди 14 часа, chandni каза:

Закупеният билет за Flygbussarna нали важи 3 месеца?  

То важи, ама изпускаш автобуса. Следващият може да е след 4-5 часа. И всеки ще предпочете да вземе влака след половин-един час, отколкото да стои пред летището с часове.

Така ми се иска да пуснат полети до Арланда. Раян допреди 2-3 години летяха до Сковста, после го смениха с Арланда (но не и с полети от София), най-вероятно плащат и по-високи летищни такси. 

Връзка към мнение
преди 5 часа, Hakkâri Spor каза:

То важи, ама изпускаш автобуса. Следващият може да е след 4-5 часа. И всеки ще предпочете да вземе влака след половин-един час, отколкото да стои пред летището с часове.

Така ми се иска да пуснат полети до Арланда. Раян допреди 2-3 години летяха до Сковста, после го смениха с Арланда (но не и с полети от София), най-вероятно плащат и по-високи летищни такси. 

Аз така взех билети до Скавста в събота през юни. Полета е ранен и има цял ден за Стокхолм. Обратен сутрешен полет във вторник не ме устройваше като цена. Отделно трябва да се спи около летището. За това купих за връщане купих билети от Раян до Вроцлав от Арланда в неделя вечерта. В понеделник след обяд се лети от Вроцлав до София. Обща цена за човек за трите полета 150 лв. Така ще видим и Вроцлав за няколко часа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А какво ще видиш от Стокхолм за 24 часа ... не е ясно 😄 Гамла Стан и дотук 😄 (Иначе имам и аз за Вроцлав в края на юни... да видим. Ще е светло до късно)

 

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Hakkâri Spor каза:

А какво ще видиш от Стокхолм за 24 часа ... не е ясно 😄 Гамла Стан и дотук 😄 (Иначе имам и аз за Вроцлав в края на юни... да видим. Ще е светло до късно)

 

 

Не четеш внимателно...пиша,че ще летя към Вроцлав в неделя вечерта от Арланда...мисля да видя повече от Гамла Стан.😉

Връзка към мнение
На 20.05.2023 г. в 23:12, chandni каза:

Закупеният билет за Flygbussarna нали важи 3 месеца?  

Къде мога да си оставя багажа за през деня в Стокхолм?

На гарата дали има клетки?

На 20.05.2023 г. в 20:52, antea каза:

тази сутрин в 5:30 се събудихме със съобщенията на Wizz, че полетът от Стокхолм ще закъснее с три часа, поумувахме малко какво да правим, в крайна сметка цялата група от осем човека си отидохме на автобусите за летището в 6:10, по-късно през деня гледах в приложението дали ще пуснат извънреден автобус, съобразен с новия час на полета, но такъв така и не се появи, възможно е да е имало, няма как да съм сигурна, просто го споменавам, ако на някого му се случи подобно нещо там, защото няма много други опции за придвижване, и ако е нямало автобус примерно в 10, би станало тегаво за стигане до летището 

Интересно защо има такова закъснение. Аз пътувах с полета до Стокхолм и престигна навреме.Точно в 9.00 хванахме шатъла.

Връзка към мнение
Преди 1 час, vladimira74 каза:

Къде мога да си оставя багажа за през деня в Стокхолм?

На гарата дали има клетки?

На гарата има клетки, но е скъпо. Записала съм си, че в съседния мол има и са по-евтини.

Багаж: Вървите 2 минути до съседния търговски център, наречен Åhlen's. Влезте вътре до втория етаж и следвайте знаците към wc. Има  лице, което наблюдава wc и  платихме 6€ за целия ден.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 5 часа, vladimira74 каза:

Къде мога да си оставя багажа за през деня в Стокхолм?

На гарата дали има клетки?

Интересно защо има такова закъснение. Аз пътувах с полета до Стокхолм и престигна навреме.Точно в 9.00 хванахме шатъла.

на гишето за информация, на което се раздаваха хартиените ваучери /въпреки че ги получихме електронно, се оказа, че не можели да се ползват така, а само на хартия/, ни казаха, че машината от София след кацане е взела пътниците за Гданск /също ранен сутрешен полет, за който явно са нямали машина/, ще докара съответно и хората от обратния полет Гданск-Стокхолм и след това сме ние към София, точно така показваха и сайтовете за следене на полети и машини; естествено това не попречи в кабинките за пушене на летището да се генерират всякакви легенди от сорта, че вашият полет се бил "разбалансирал a.k.a. декомпресирал" по пътя, някой си мернал хората да им се подгъват краката на излизане от летището, и затова висим да го зашият пустия му самолет 😉

 

на Cityterminalen големите клетки са по 6 евро на час, но на нас ни свършиха работа, защото набутахме вътре по три куфарчета и по три ранички, така че за повече хора заедно също е опция

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към мнение
На 21.05.2023 г. в 0:00, Hakkâri Spor каза:

И какво се случва с платените пари за билета за изпуснатия автобус, не е ясно.

Относно FlixBus - може да искаш да ти възстановят парите като се дължи такса, която не е много голяма, но както беше писано по-горе в темата ако купиш билетите през чешката или полската версия може да ги отмениш безплатно до 15мин преди часа на заминаване на автобуса.

 

Ние ползвахме влака и в двете посоки, като на връщане пътувахме привечер и беше истинско удоволствие. Без да преувеличавам за 1 час пътуване с влака мисля, че видях повече диви зайци отколкото за целия ми живот в България, бяха десетки и то гледайки само от едната страна. Отделно видяхме и сърни, доста птици и няколко ферми с красиви коне и крави. Все едно пътуваш през резерват за животни.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Иван Попов

Не знам дали гледахте, но в Стокхолм е станал инцидент с влакче

Един загинал и 9 ранени след инцидент с увеселително влакче в Стокхолм (видео)

Един човек е загинал, а девет са ранени, включително деца, при инцидент с влакче в увеселителния парк "Грона Лунд" в шведската столица Стокхолм, съобщиха от полицията, цитирани от информационната агенция TT.

Общественият телевизионен канал SVT, позовавайки се на очевидци, съобщи, че влакчето "Джетлайн" в парка частично е дерайлирало.

Свидетели разказват, че атракционът дерайлирал по време на пътуване, карайки хората да падат на земята.

Джени Лагерстед, журналистка, посещаваща парка със семейството си, каза пред SVT, че е била наблизо и е чула метален звук и е забелязала, че структурата на пистата се тресе по време на инцидента. "Съпругът ми видя влакче с хора в него да пада на земята", каза Лагерщед. "Децата ми бяха уплашени."

 

Полицията съобщи, че все още се води разследване за причините за инцидента. "Опразваме парка и започнахме разследване", каза говорител на полицията.

Линейки, пожарни коли и хеликоптер пристигнаха в парка и полицията започна разследване. Трима от ранените са в тежко състояние.

Представител на 140-годишния парк "Грона Лунд" не беше открит веднага за коментар.

Влакчето "Джетлайн" има стоманени релси, развива скорост до 90 км/ч и достига височина 30 метра, като превозва над един милион души всяка година, се казва на уебсайта на увеселителния парк.

 

Връзка към мнение

Чудехме се защо полиция беше спряла движението в онази посока, но се видя отдалече, че не работят съоръженията.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имате ли идеи за някакви круизи от Осло за 3-4 дни от 15 юли? На 19 пак трябва да сме в Осло до 12:00 най-късно! Знам, че е малко късно за такива неща, но ако някой има идея ще е много хубаво 😇

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 22.05.2023 г. в 10:58, Цвете каза:

Багаж: Вървите 2 минути до съседния търговски център, наречен Åhlen's. Влезте вътре до втория етаж и следвайте знаците към wc. Има  лице, което наблюдава wc и  платихме 6€ за целия ден.

@Цвете, по 6€ на раница/куфар ли се плаща или за някаква клетка с определена големина?

Връзка към мнение
преди 3 часа, chandni каза:

@Цвете, по 6€ на раница/куфар ли се плаща или за някаква клетка с определена големина?

Използвах Radical Storage. Оставихме раница за цял ден за 6,75 евро. Магазин за сувенири на търговската улица съвсем близо до гарата. В самата гара имаше клетки за багаж, но не видях колко струва да оставиш багаж там.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, chandni каза:

@Цвете, по 6€ на раница/куфар ли се плаща или за някаква клетка с определена големина?

Би трябвало да е на клетка.

Ние ползвахме локърите на гарата, защото се омотахме. Те са понече пари( не помня колко)

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Как стои въпросът с паркирането в Рейкявик около основните туистически обекти? 

и

Къде можем да си оставим бягажа около Skarfabakki Harbour в Рейкявик?

Чудим се как ще е най-добре - слизаме от круизен кораб сутринта, полетът ни е от летище Keflavík вечерта - искаме да разгледаме малко от града. Дайте идеи къде да оставим багажа, за да се разходим.

Връзка към мнение

И нещо, което сигурно сте обсъдили, но в последните няколко страници не го видях в коментарите: как стоят нещата с роуминга в Норвегия? Знам, че не са в ЕС, но май са асоциирани и май няма нужда да сменям СИМ картата? Предстоят ми две пътувания до Норвегия за няколко месеца и не знам трябва ли да активирам някакъв пакет или просто да си третирам картата все едно съм си в ЕС?

 

Виждам предният коментар за Исландия, предполагам, че там пък трябва да се купи местна СИМ карта, иначе е резачка с роуминга.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.