Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2019


Препоръчани мнения

Сигурно на много от вас ви е депресиращо, че лятото още не е свършило, а почваме да се занимаваме с коледни неща, но това е положението 🙂

 

Отварям тази тема за общи дискусии около календарите. Като цяло не смятаме да правим резки промени в регламента и правилата много ще приличат, ако не и дословно повтарят миналогодишните. 

 

Съвсем скоро ще е готова формата за публикуване на кандидат-снимки и подробните правила и условия. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Единственото, което ми се иска да бъде променено спрямо миналогодишните условия е някак си да бъде ограничено участието на снимки, правени от професионални фотографи, които са се регистрирали само/предимно за да участват в анкетата за календарите.

 

Излишно е да казвам, че нямам нищо лично против тях/него (снимките му са едни от най-хубавите в миналогодишната кампания, но има 6-7 мнения, половината от които са в "Здравейте, приятели" ). За такива като него си има специализирани (в друга област) форуми. Да си се състезава там.

 

Един от възможните начини за ограничение е от днес (датата на която @Георги е обявил, че ще има тазгодишна кампания ) новорегистрирали се да не могат да участват.

Н-н-не, ако тази идея се предложи на гласуване - аз самия не знам как бих гласувал - вероятно против… Не знам …

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Е, наистина не е много редно, професионален фотограф, да се състезава с любители като нас!

То е ясно, че тука ще изпъкне. И какво, като спечели участие в Магеланския календар? Ще си го напише в си-ви -то ли? Според мен, човек върви нагоре и напред, не, като се състезава с по-слаби от него, а с такива, които са по-способни и по -напреднали. Но, това е въпрос на личен избор.

Така че, аз съм съгласна с теб. Ама, чак,   до гласуване на ограничения, не мисля, че трябва да се стига. 

 Лично за себе си, съм решила, че тази година няма да участвам. Две поредни години имах снимки в календарите, нека, тази година, други да могат да участват. Да не сме все едни и същи.

Пожелавам успех на новите участници!

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 5 часа, AlexandraKo каза:

Е, наистина не е много редно, професионален фотограф, да се състезава с любители като нас!

...

Пожелавам успех на новите участници!

Всъщност, аз нямам против да участват професионални фотографи, стига те да са и активни участници във форума. И тъй като това "активни" е трудно измеримо, нещо като "топло" и "студено", нещата вероятно ще останат така.

Сещам се и как такива професионални фотографи ("активните" :wink: ), с техни мнения и най-вече с техните изключителни снимки са ме вдъхновявали да планирам една или друга дестинация.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 10 часа, ven62 каза:

Единственото, което ми се иска да бъде променено спрямо миналогодишните условия е някак си да бъде ограничено участието на снимки, правени от професионални фотографи, които са се регистрирали само/предимно за да участват в анкетата за календарите.

 

Излишно е да казвам, че нямам нищо лично против тях/него (снимките му са едни от най-хубавите в миналогодишната кампания, но има 6-7 мнения, половината от които са в "Здравейте, приятели" ). За такива като него си има специализирани (в друга област) форуми. Да си се състезава там.

 

Един от възможните начини за ограничение е от днес (датата на която @Георги е обявил, че ще има тазгодишна кампания ) новорегистрирали се да не могат да участват.

Н-н-не, ако тази идея се предложи на гласуване - аз самия не знам как бих гласувал - вероятно против… Не знам …

 

Ако визираш който си мисля, той идва на почти всяка форум сбирка. 😉  Монетата има  и друга страна - човекът си предоставя безвъзмездно топ кадрите за ползване.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 10 часа, ven62 каза:

някак си да бъде ограничено участието на снимки, правени от професионални фотографи,

Моля, дефинирай понятието "професионален фотограф". И друг въпрос имам, как да различим професионалния фотограф от човека, чието хоби е фотографията?

 

преди 6 часа, AlexandraKo каза:

професионален фотограф, да се състезава с любители като нас!

А защо не приемем обратното, любителите да се състезаваме с професионалните фотографи 🙂 Да се стремим да правим по-хубави снимки, да помислим за композицията...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Няма да има такова ограничение. Магеланци може да са с 1, може и да са с 10 000 мнения. С оглед на това, че няма абсолютно никаква изгода от участието, освен безплатния календар, който получават участниците, не мисля че това е сфера, с която се злоупотребява и която има нужда от контрол. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Може би най-сериозната промяна, с която жонглирам в момента е да отпадне препоръчителното и без това ограничение снимките да са правени в рамките на последната година. От една страна ми се струва логично снимките, които влизат в календара да са правени година за година, а не разпръснати из десетилетия, от друга страна малко става, че за календар 2019 използваме снимки от 2017... Може да се случи и някой новорегистриран магеланец да има страхотни снимки, но да не може да участва с тях, защото са стари, а в същото време да не е пътувал последната година. А и като цяло е правило, което е трудно за контролиране и съм имал 1-2 неприятности по случая. 

 

Аз като цяло се стремя към опростяване на регламента, без да засягам по някакъв начин основните идеи на календара, но ми се ще да чуя и вашето мнение. За съжаление няма да има време за анкета, така че ще реша основно на базата на аргументацията, която предоставим 🙂

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Може да се направи един календар само с ретро снимки - как са изглеждали местата преди 20+ години примерно. 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз пък си мислех / и всяка година си го мисля/,  че условието снимките да са от последните пътувания/година  -  от септември до септември,

трябва да стане задължително. Какъв е смисъла да се пускат стари снимки. Така всеки може да извади най-хубавата си снимка от целия си живот.

Идеята според мен беше за пътувания през последната година. Но това все пак си е мое мнение.....

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Отново идва време за календари и отново на дневен ред излиза темата "хубави снимки" или "социално занимание за членовете на форума". А простата истина е, че това е философски въпрос и никое решение не е по-вярно от другото. От екипа зад платформата се изисква да наложи желаната от тях политика. 🙂

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги каза:

Може би най-сериозната промяна, с която жонглирам в момента е да отпадне препоръчителното и без това ограничение снимките да са правени в рамките на последната година. От една страна ми се струва логично снимките, които влизат в календара да са правени година за година, а не разпръснати из десетилетия, от друга страна малко става, че за календар 2019 използваме снимки от 2017... Може да се случи и някой новорегистриран магеланец да има страхотни снимки, но да не може да участва с тях, защото са стари, а в същото време да не е пътувал последната година. А и като цяло е правило, което е трудно за контролиране и съм имал 1-2 неприятности по случая. 

Ако отпадне правилото за годините,ще имам снимки на тема Франция за следващите 20-30 календара.😀 

Едно мога да кажа само и то е-когато нещо работи добре то не се променя!

 

 

  • Харесвам 8
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги каза:

Аз като цяло се стремя към опростяване на регламента, без да засягам по някакъв начин основните идеи на календара, но ми се ще да чуя и вашето мнение. За съжаление няма да има време за анкета, така че ще реша основно на базата на аргументацията, която предоставим

Препоръчително, може да стане "последните 2-3 години"
Най-същественото ограничение е 3 кадъра на човек. Колкото и да "скачам" вътрешно срещу него, намирам го за справедливо и някак отсяващо. Първо от самия фотограф, после при гласуването от всички нас. Точно това ще се случи и с кадрите на професионален фотограф 🙂
И като съм почнала да казвам... мисля си, че ретро, тематични и др. подобни календари ще са нещо изключително, НО не е по силите на 1 човек, дори с няколко помощника, да организира това. Също цената на тематичните би била доста по-висока от цената на стандартните Магелански календари. 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги каза:

Може би най-сериозната промяна, с която жонглирам в момента е да отпадне препоръчителното и без това ограничение снимките да са правени в рамките на последната година.

При това положение ще се разреши ли да се пускат едни и същи снимки година след година, докато не им излезе късметът?

  • Харесвам 12
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Знам, че е почти кауза пердута :smile3:, но все пак да повдигна пак идеята единият календар да е тематичен "Природа", а другият "Урбанизирана среда".   
(При положение, че пак ще са два, разбира се) 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 10
  • Браво 1
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, T.E.Lawrence каза:

Може да се направи един календар само с ретро снимки - как са изглеждали местата преди 20+ години примерно. 🙂

Преди 20 години, едва ли сме разполагали с дигитални снимки на необходимата резолюция, а и едва ли кой знае колко хора си пазят лентите. 

Снимките е логично да са от последната една година, разбира се - подкрепям евентуално допускане не изключение от типа "снимката е от август, пътувах докато се правеше календара, нямаше как да я пусна" или нещо от сорта - защо да губим някой прекрасен кадър заради няколко дни (ама не и заради няколко години, то така всеки може да си пуска най-хубавата снимка, докато някой път влезе, а и актуалността съвсем изчезва)

 

"Природа" и "Урбанизирана среда“ наистина са добри варианти да се разделят тематично календарите, но предполагам, че това доста вдига работата покрай тях. 

Но в крайна сметка - след като нещо работи и се е наложило - защо да го пипаме?
 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 51 минути , Фил каза:

Знам, че е почти кауза пердута :smile3:, но все пак да повдигна пак идеята единият календар да е тематичен "Природа", а другият "Урбанизирана среда".   

Фичо,според теб Златният павилион в Киото с езерцето около него и невероятната градина или австрийско селце с църква на преден план  и зад него величествените алпи към коя от двете категории ще спадат?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 минути , krasen_denev каза:

Фичо,според теб Златният павилион в Киото с езерцето около него и невероятната градина или австрийско селце с църква на преден план  и зад него величествените алпи към коя от двете категории ще спадат?

Очаквах такъв въпрос, съвсем резонен е.  :smile3:
Ето какво е решението, по мое мнение: 
- според което е преобладаващо
и за да не влизаме сега в разсъждения и спорове как се определя това (като в другата актуална тема - кое е "очевидна грешка" ) ето предложение как да става:
1. Първо сито - самият автор преценява в коя категория да участва съответната му снимка
2. Второ сито - гласуващите магеланци - ако снимката получи достатъчно (според съществуващия регламент) гласове за да се класира - то значи магеланците са преценили, че авторът е предложил снимката си в правилната категория. 

И последно - това не състезание с награда 1 милион долара, та разграничението между двете теми да е педантично регламентирано до последната буква, в смисъл - ако случайно стане така, че снимка с леко преобладаващ градски пейзаж попадне в календара "Природа", или обратното - не смятам, че ще е фатално.  :wink3:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Мерси за мненията, взимам ги предвид 🙂

 

@домосед - и сега правилото е, че дадена снимка кандидаства само за една година. Как го контролирам...разчитам на памет - и моята, и вашата 🙂 С олекотяването на изискването по-скоро си мислех дали няма да привлечем добри снимки от хора, които не са пътували и не са знаели за форума в последната година, от колкото да има възможност за многократни участия. Като гледам, повечето хора не са съгласни с това, така че може би няма да променяме планът в тази му част. 

 

@Фил, по темата с тематичните календари имахме и гласуване и не се прие. Доста сериозно мнозинство имаше да си останат така. В допълнение, в момента шаваме снимки между двата календара и поради това, че не винаги изходния материал е с достатъчно качество на файла за големия календар. Въобще, не са една или две бели с подобно решение, но ако имаше категорично мнозинство сигурно щяхме да се напънем. Аз лично не виждам проблем снимка от сафари да се комбинира в един календар със снимка от Ню Йорк например. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Според мен правилото снимките да са от последната година трябва да отпадне. По-важно ми се струва да има разнообразие на дестинациите.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 6 минути , Tedy каза:

Според мен правилото снимките да са от последната година трябва да отпадне. По-важно ми се струва да има разнообразие на дестинациите.

Следващата година календарът ще е 100% от Бали. Спонсор за издаването: Търкиш  еърлайнс. 😄

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Смея се 20
Връзка към мнение

 При мен например има друг казус... Преди близо 3г. заснех суров файл, който наскоро обработих и се получи фотография, която си харесвам. Та нова ли е или стара? 😀 За мен си е нова, защото преди обработката всъщност фотография нямаше, но да си питам как ще е коректно да постъпя, ако се запази правилото за снимки от последната година. 😀

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.