Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2019


Препоръчани мнения

В момента, Tedy каза:

 При мен например има друг казус... Преди близо 3г. заснех суров файл, който наскоро обработих и се получи фотография, която си харесвам. Та нова ли е или стара? 😀 За мен си е нова, защото преди обработката всъщност фотография нямаше, но да си питам как ще е коректно да постъпя, ако се запази правилото за снимки от последната година. 😀

Да ти имам проблема.

Ти, просто си затвори очите и цъкни с мишката - която снимка се е маркирала, тя ще попадне в календара.

:smile:

Редактирано от ven62
  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, Tedy каза:

 При мен например има друг казус... Преди близо 3г. заснех суров файл, който наскоро обработих и се получи фотография, която си харесвам. Та нова ли е или стара? 😀 За мен си е нова, защото преди обработката всъщност фотография нямаше, но да си питам как ще е коректно да постъпя, ако се запази правилото за снимки от последната година. 😀

Сигурна съм, че и от тази година имаш безброй фотографии и не си останала на тази от преди три години.

преди 4 часа, Tedy каза:

 

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 5 часа, slujitel каза:

Сигурна съм, че и от тази година имаш безброй фотографии и не си останала на тази от преди три години.

Заснет суров материал има много, но фотографии - почти не. Малко съм обработвала.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Естествено, че водеща е датата на снимката, а не датата в която снимката е готова за показване. Ако има голяма амплитуда между двете е риск, който автора трябва да си поеме 🙂

 

Какво мислите за следния по-компромисен вариант. Всеки има право на 3 снимки кандидати от последната година ИЛИ 1 снимка от по-ранен период?

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

Какво мислите за следния по-компромисен вариант. Всеки има право на 3 снимки кандидати от последната година ИЛИ 1 снимка от по-ранен период?

Да наистина варианта е компромисен и не е въобще лош! Означава ли това,че ако се публикува снимка от предходна година то няма да може да се публикуват от тази? 

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Да си кажа и аз мнението...Колкото и да изглежда ограничаващо условието за това снимките да са правени през последната година, считам че то е доста справедливо. Все пак от снимките на магеланското общество се прави годишен календар и за мен си е в реда на нещата, той да е направен от пътешествията на магеланци от последната година.

От друга страна на всички ни е ясно, че това правило не се контролира, а е оставено на съвестта на участващия автор. Така, че всеки сам си преценява какво да пусне. Аз поне в повечето случаи знам коя снимка не е направена от последното пътешествие, предполагам че и повечето магеланци също, изключвам изцяло неизвестни автори . От тук нататък, всеки сам си преценява, дали да гласува за такава снимка или не. Ако е нещо наистина красиво и бих искала да го гледам един месец, пак бих гласувала за него, но в повечето случаи - не. 

И съм категорично против компромисния вариант. Ако той се приеме - как точно ще се осъществява контрола за това? Да кажем, че Теди е известен магеланец и всички и следим пътешествията, та тя ще пусне една снимка и ок. Ама, за останалите не толкова известни магеланци, как ще се знае, дали не са пуснали три снимки от стари пътувания. Ако пак се остави на съвестта на магеланци, ще има доста прецакани за разлика от други, които не пишат за всяко свое пътешествие и никой не знае кога са направили снимката, като в същото време те ще могат да пуснат по три снимки. Не мисля, че е честно.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 13
Връзка към мнение
преди 45 минути , mililia каза:

ще има доста прецакани за разлика от други,

Еми, копирам част от коментара ти, защото имам чувството, че точно си напипала общото настроение. Защо смятате, че старите ви снимки са по-добри от последните? И с отпадането на ограничението някой ще се мине? Моят опит във фотографията показва точно обратното. Каквито и ограничения да налагате, много хора ще се изкушават и ще ги нарушават. Ми да ги премахнем и край на тези спорове, които се водят от години. Нека има препоръка снимките да са актуални от последната година, но всеки да си прецени и толкова. При положение, че никой не следи условието да се спазва и няма дисквалифицирани снимки, защо изобщо да се занимаваме с това. Иначе остава леко горчивия вкус, когато снимка отговаряща на критериите отпадне, за сметка на друга, чийто автор леко е послъгал. Ако искате да има феър плей и да няма разочаровани, тогава нека се следи всичко да е изрядно и да има отпаднали фотоси, когато не се вместват в определения период за заснемане. Няма ресурс това да се прави?!? Тогава какъв е смисъла изобщо да въвеждаме критерия за време?

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 4 часа, Tedy каза:

Заснет суров материал има много, но фотографии - почти не. Малко съм обработвала.

Тъкмо сега е момента да обработиш, а ние да доживеем да видим нещо ново и интересно. Това само 3 снимки, не казвай, че нямаш време. Макар, че много ми е любопитно каква е тази снимка, за която толкова се бориш.

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Понеже ми е супер депресарско, зарази края на лятото и пападането на температурите под 39‛С, ще си позволя да  питам какво е "известен".

За мен тръпката е точно в правилото за последната година, харесва ми това настроение и ако не е,  няма да е същото. 

 

 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

Клоня повече да си останат нещата така, както са сега - 3 снимки от последната година. Притеснява ме това, че ако разчитаме само на 1 снимка и тя не е подходяща за печат или са нарушени други критерии за влизане в календата, може да се получи недостиг при по-малко на брой кандидатствания.

Ако съм разбрала правилно новото предложение де :scratch_one-s_head: - или 3 нови или 1, която може и да е по-стара снимка...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , slujitel каза:

Тъкмо сега е момента да обработиш, а ние да доживеем да видим нещо ново и интересно. Това само 3 снимки, не казвай, че нямаш време. Макар, че много ми е любопитно каква е тази снимка, за която толкова се бориш.

Плами, хич за нищо не се боря. Имам снимки от последната година. Просто логично ви обяснявам, че от условие, което не се следи да се спазва, няма никакъв смисъл. Само се чуват брожения под сурдинка как еди си кой пуснал еди си какво, но не трябвало да се класира, защото... и т.н. и т.н.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Asterisk каза:

какво е "известен"

Еми има предвид, че съм човек, който споделя много информация за пътуванията си - дестинации и фотоси. Всеки може да влезе в темите ми  и да проследи къде съм била, какво съм снимала. Което няма как да се каже за магеланци, които пътуват, но не споделят.

 

 

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 26 минути , Asterisk каза:

Понеже ми е супер депресарско, зарази края на лятото и пападането на температурите под 39‛С, ще си позволя да  питам какво е "известен".

За мен тръпката е точно в правилото за последната година, харесва ми това настроение и ако не е,  няма да е същото. 

 

 

Предполагам, че питането е към мен, тъй като аз съм употребила в поста си думите известен и неизвестен автор/магеланец.  Определенията съм употребила в смисъл, че някои магеланци пишат за пътешествията си и останалите магеланци могат по снимката, която е пусната да познаят, дали тя е направена от последната година. Посочих поименно Теди, но всъщност са доста такива магеланци. И неизвестни за мен са тези, които поради различни причини не пишат за пътешествията си и когато пускат снимка не може да се прецени, кога е направена т.е. никой не знае дали са спазили правилото снимката да е от последната година.

 

преди 34 минути , Tedy каза:

Тогава какъв е смисъла изобщо да въвеждаме критерия за време?

Лично аз вярвам, че при повечето магеланци съвестта има голямо значение и те спазват правилото. Дали се чувстват прецакани, не знам, възможно е. Лично аз ще продължа да го спазвам, дори и да отпадне като правило. 

 

Отделно бих искала броят на снимките да се ограничи до една от автор. Миналата година беше едно дълго гледане и гласуване, а да си кажа честно доста снимки видимо нямаха необходимото качество. Ако всеки кандидатства само с една снимка вътрешно ще се стреми да пусне най-доброто, а понеже и всички сме подвластни на последните преживявания, то снимката е доста вероятно да бъде точно от последната година.

 

 

 

Редактирано от mililia
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Според мен, основното е да се определи същността на календара – дали се иска да се направи календар с 12 възможно най-красиви снимки или календарът ще е ретроспекция на изминалата магеланска година. От там ще произлязат и правилата за участие. Аз лично не изпращам снимки, защото същите ги публикувам и на други места, а смятам, че това не е редно. Е, това последното е провокирано от личните ми разсъждения относно уникалност и авторско право… Но процесът по избор на снимки за календара ми е любим.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 11 минути , mililia каза:

Предполагам, че питането е към мен, тъй като аз съм употребила в поста си думите известен и неизвестен автор/магеланец.  Определенията съм употребила в смисъл, че някои магеланци пишат за пътешествията си и останалите магеланци могат по снимката, която е пусната да познаят, дали тя е направена от последната година. Посочих поименно Теди, но всъщност са доста такива магеланци. И неизвестни за мен са тези, които поради различни причини не пишат за пътешествията си и когато пускат снимка не може да се прецени, кога е направена т.е. никой не знае дали са спазили правилото снимката да е от последната година.

 

Лично аз вярвам, че при повечето магеланци съвестта има голямо значение и те спазват правилото. Дали се чувстват прецакани, не знам, възможно е. Лично аз ще продължа да го спазвам, дори и да отпадне като правило. 

 

Отделно бих искала броят на снимките да се ограничи до една от автор. Миналата година беше едно дълго гледане и гласуване, а да си кажа честно доста снимки видимо нямаха необходимото качество. Ако всеки кандидатства само с една снимка вътрешно ще се стреми да пусне най-доброто, а понеже и всички сме подвластни на последните преживявания, то снимката е доста вероятно да бъде точно от последната година.

 

 

 

1 от автор? За мен е интересно гласуването няколко пъти и избирането на най-хубавите снимки. Накрая нали все пак се избраха по една от автор, където имаше спечелили повече и беше справедливо. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , slujitel каза:

1 от автор? За мен е интересно гласуването няколко пъти и избирането на най-хубавите снимки. Накрая нали все пак се избраха по една от автор, където имаше спечелили повече и беше справедливо. 

Гласуването е интересно и за мен, но с всяка година магеланското общество се разраства, участниците са много и дългото гледане на снимките води до там, че към края на дългия списък от снимки интереса ти е доста охладнял, особено, ако преди това е имало поредица от снимки, които не са те впечатлили по никакъв начин. Лично мнение.

И да, по 1 от автор. Нали само по една от автор, може да влезе в календара. При това правило дори самият автор ще прецени за себе си кое е най-доброто, което може да покаже и ще го направи. Какъв е смисъла да гласуваме на няколко етапа и за трите снимки на Теди  /съжалявам, че пак използвам твоето име като събирателно/ и накрая Георги да определи коя точно нейна снимка да влезе в календара. При този вариант, ако за една дестнинация има харесани повече от една снимка, може да се приложи правилото, че печели тази с по-голям брой гласували за нея. При трите снимки както видяхме се оказва така, че авторът влиза в календара не с най-харесваната снимка, а тази която може да се използва, за да влезе и друг автор. Ами, уж всички избираме пък накрая някой друг решава кое да е. Така ще печелят само снимките с най-много гласове, а няма да има и допълнителни усложняващи фактори. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 5 минути , mililia каза:

Гласуването е интересно и за мен, но с всяка година магеланското общество се разраства, участниците са много и дългото гледане на снимките води до там, че към края на дългия списък от снимки интереса ти е доста охладнял, особено, ако преди това е имало поредица от снимки, които не са те впечатлили по никакъв начин. Лично мнение.

И да, по 1 от автор. Нали само по една от автор, може да влезе в календара. При това правило дори самият автор ще прецени за себе си кое е най-доброто, което може да покаже и ще го направи. Какъв е смисъла да гласуваме на няколко етапа и за трите снимки на Теди  /съжалявам, че пак използвам твоето име като събирателно/ и накрая Георги да определи коя точно нейна снимка да влезе в календара. При този вариант, ако за една дестнинация има харесани повече от една снимка, може да се приложи правилото, че печели тази с по-голям брой гласували за нея. При трите снимки както видяхме се оказва така, че авторът влиза в календара не с най-харесваната снимка, а тази която може да се използва, за да влезе и друг автор. Ами, уж всички избираме пък накрая някой друг решава кое да е. Така ще печелят само снимките с най-много гласове, а няма да има и допълнителни усложняващи фактори. 

Теди е изключение, има и някои други, но като цяло са малко, които правят професионални снимки, тя и една да има, ще спечели. Но така не даваме шанс, според мен на останалите, аматьорите, които от 3 снимки, едната, ако е с лошо качество, другата може да не е и да спечели. Аз, например миналата година за първи път участвах точно поради тази причина, защото преди това снимах с по-лош апарат и снимките ми не бяха достатъчно качествени за да участвам. 

Връзка към мнение
преди 8 минути , slujitel каза:

Теди е изключение, има и някои други, но като цяло са малко, които правят професионални снимки, тя и една да има, ще спечели. Но така не даваме шанс, според мен на останалите, аматьорите, които от 3 снимки, едната, ако е с лошо качество, другата може да не е и да спечели. Аз, например миналата година за първи път участвах точно поради тази причина, защото преди това снимах с по-лош апарат и снимките ми не бяха достатъчно качествени за да участвам. 

Когато се пуска снимка тя трябва да отговаря и на двете правила - да е харесвана от останалите и да е с необходимото качество. Ако отговаря и на двете значи ще влезе в календара. Да не говорим, че колкото печелиш от пуснати три снимки, толкова и губиш. Понякога това води до разхвърляне на гласовете и така да не спечелиш. Не мисля, че е честно всички да са харесали една твоя снимка, която няма необходимото качество, а накрая да участваш в календара с друга снимка, която не е получила толкова много гласове. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Уф, ще ме уморите!

Га че ли, Оскари ще се раздават!

Дайте, да се спрем на компромисен вариант и да си стиснем ръцете.

По две снимки на калпак, който, от когато реши.

Я, да ви питам, като съм си намерила тия дни, едни прекрасни снимки на Синия прозорец на Гозо, дето вече го няма, има ли право да участва?

Според мен, ще е много найс, че да се види, Светът какво губи.

Влизаме в едни безкрайни говорилни, добре че,Жоро ни уйдисва, та ни търпи.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 43 минути , Diana Doncheva каза:

Според мен, основното е да се определи същността на календара – дали се иска да се направи календар с 12 възможно най-красиви снимки или календарът ще е ретроспекция на изминалата магеланска година. От там ще произлязат и правилата за участие.

Споделям го.

Това ще определи и кой ще купува календара - хора, чиито снимки са влезли в календара или хора, които биха го купили за подарък или окачили на стената си/ сложили на бюрото си. С риск да обидя много от вас последните 2 календара не ги закупих.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 15 минути , Childish каза:

Споделям го.

Това ще определи и кой ще купува календара - хора, чиито снимки са влезли в календара или хора, които биха го купили за подарък или окачили на стената си/ сложили на бюрото си. С риск да обидя много от вас последните 2 календара не ги закупих.

Щото нямаше твои снимки или, щото не ти харесаха другите?

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, mililia каза:

Отделно бих искала броят на снимките да се ограничи до една от автор. Миналата година беше едно дълго гледане и гласуване, а да си кажа честно доста снимки видимо нямаха необходимото качество. Ако всеки кандидатства само с една снимка вътрешно ще се стреми да пусне най-доброто, а понеже и всички сме подвластни на последните преживявания, то снимката е доста вероятно да бъде точно от последната година.

 

 

Преди 1 час, mililia каза:

Гласуването е интересно и за мен, но с всяка година магеланското общество се разраства, участниците са много и дългото гледане на снимките води до там, че към края на дългия списък от снимки интереса ти е доста охладнял, особено, ако преди това е имало поредица от снимки, които не са те впечатлили по никакъв начин. Лично мнение.

 

Преди 1 час, mililia каза:

При трите снимки както видяхме се оказва така, че авторът влиза в календара не с най-харесваната снимка, а тази която може да се използва, за да влезе и друг автор. Ами, уж всички избираме пък накрая някой друг решава кое да е. Така ще печелят само снимките с най-много гласове, а няма да има и допълнителни усложняващи фактори. 

Всъщност, това беше лек проблем при предишния регламент и дори и тогава не беше проблем. Когато се е случвало да избирам от две снимки на някой, никога не се е случвало в календара да попадне снимка, която не би попаднала и сама по себе си, винаги са били достатъчно високо класирани за съответния месец. Критериите за този избор също са били достатъчно ясни и прозрачни. 

 

В новия регламент, в който не се гласува по месеци рискът да има подобен казус е минимизиран почти до нула - избира се снимката, която е с най-много гласове от съответния автор. Евентуално с лека уклончивост, ако много би пострадало разнообразието по дестинации, което също е ключово, но до сега не се е налагало да се прави такъв компромис Миналата година имахме 24 различни участника от 22 различни дестинации, всичките подредени по брой гласове. 

 

Броят на снимките ежегодно не се увеличава, горе-долу на едно ниво стои. В първия етап на гласуването, който може да е по-дълъг и уморителен и регламентът е по-свободен - само с харесвания. Всеки, може да прецени да го пропусне (макар че според мен не е уважително спрямо участниците) и да участва само във втория финален етап, в който се избира от около 70 снимки. В никакъв случай не казвам, че първия етап трябва да се игнорира и пропуска, но просто условието че избираме 70 снимки от 200+ позволява определена несериозност да не се отрази на финалната селекция. Дори да се гласува несериозно в този етап, то това няма да накара снимка, която би попаднала в топ 24, да изпадне извън топ 70. Просто защото съм сигурен, че повечето хора подхождат сериозно и с уважение към процеса.  Нямам намерение да въвеждам допълнителни филтриращи критерии за да се улесни гласуването, а и практиката показва че имаме толкова различни вкусове, че просто няма как да стане. 

 

Иначе чета всички мнения, просто се опитвам да усетя общия пулс. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 55 минути , Childish каза:

Споделям го.

Това ще определи и кой ще купува календара - хора, чиито снимки са влезли в календара или хора, които биха го купили за подарък или окачили на стената си/ сложили на бюрото си. С риск да обидя много от вас последните 2 календара не ги закупих.

Това че календарите се купуват само или предимно от спечелилите не може да е по-далеч от истината. Темата с предварителни поръчки, макар и да не отговаря изцяло с направените такива, е публична. Можеш сама да направиш засечка какъв процент от поръчващите са тези, които печелят и по колко поръчват. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , Георги каза:

Това че календарите се купуват само или предимно от спечелилите не може да е по-далеч от истината. Темата с предварителни поръчки, макар и да не отговаря изцяло с направените такива, е публична. Можеш сама да направиш засечка какъв процент от печелившите са тези, които поръчват и по колко поръчват. 

 

И аз съм купувала календара, за да подкрепя идеята и затова, че това е календар на форума. Но за подарък - а аз купувам много календари за подарък - предпочитам с такъв с по-хубави снимки.

Пак по тази причина не участвам с мои снимки, защото не ги намирам за достатъчно хубави.

Може би съм прекалено критична - както към себе си, така и към снимките във въпросния календар. Но това е дискусия, нали.

Подкрепям предложението на @mililia за 1 снимка на автор и доводите ми са точно посочените от нея.

Редактирано от Childish
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 17 часа, Tedy каза:

При мен например има друг казус...

Ама, разбира се, че общите правила трябва да се съобразят с частния казус 😮😉😋

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.