Прескочи до съдържание

Магеланци на разходка из Средна Азия


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

преди 15 минути , Гост каза:

:offtopic:  Като резултат от дискусията погледнах предлаганите работни места (от тукашни фирми) в Казахстан :grin:

О, да. Предлагат им работа за 550 лв на курортите ни по северното Черноморие. Пълна подигравка. Даваха в новините как тази година са наети не знам колко хиляди работници от Украйна, Молдова, Армения и Казахстан, защото са рускоговорящи и ще се оправят с руските туристи по нашето черноморие. Само за Албена били 7000 души от Украйна. И питаха една девойка украинка колко получава, тя каза, че взимала чисто 500 лв (WTF?), репортерката я пита дали й стигат парите изобщо, тя каза, че в Украйна взимала двойно по-малко. А от тези пари успява да спести у нас, защото не плаща за спане и храна. И спестеното си го харчи в Украйна през зимата. 

И нашите иззедници се ВЪЗПОЛЗВАТ от беднотията на бившите съветски републики, за да ги експлоатират по 12 часа на ден за 250 евро. Докато българите бягат в Гърция или на запад за да взимат повече отколкото в БГ.

Що за кретения?   Не знам какви точно са заплатите в Казахстан, но... това, което правим ние тук, да се възползваме от по-ниския им стандарт и да ги експлоатираме за минимална работна заплата на 12 часов ден е много долно. 

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 2 минути , montepinar каза:

О, да. Предлагат им работа за 550 лв на курортите ни по северното Черноморие. Пълна подигравка. Даваха в новините как тази година са наети не знам колко хиляди работници от Украйна, Молдова, Армения и Казахстан, защото са рускоговорящи и ще се оправят с руските туристи по нашето черноморие. Само за Албена били 7000 души от Украйна. И питаха една девойка украинка колко получава, тя каза, че взимала чисто 500 лв (WTF?), репортерката я пита дали й стигат парите изобщо, тя каза, че в Украйна взимала двойно по-малко. А от тези пари успява да спести у нас, защото не плаща за спане и храна. И спестеното си го харчи в Украйна през зимата. 

И нашите иззедници се ВЪЗПОЛЗВАТ от беднотията на бившите съветски републики, за да ги експлоатират по 12 часа на ден за 250 евро. Докато българите бягат в Гърция или на запад за да взимат повече отколкото в БГ.

Що за кретения?   Не знам какви точно са заплатите в Казахстан, но... това, което правим ние тук, да се възползваме от по-ниския им стандарт и да ги експлоатираме за минимална работна заплата на 12 часов ден е много долно. 

Подигравка е, факт. Но такива са реалностите. В цял свят тази индустрия е изключително ниско платена, включително и в Западна Европа, оттам и огромното текучество... 

 

Всъщност, имах предвид работа ВЪВ Казахстан с договор оттук 🙂 Явно езикът - извън руския - е проблем там... 

Връзка към мнение

 От бившите съветски републики около 2 милиона украинци работят в Русия , а напоследък и доста в съседна Полша. И взимат два пъти повече отколкото в Украйна. Така че тези 7000 са просто луди.

Връзка към мнение

П.П. "От тук" имам предвид Великобритания.

преди 1 минута , Гост каза:

Всъщност, имах предвид работа ВЪВ Казахстан с договор оттук 🙂 Явно езикът - извън руския - е проблем там... 

 

Връзка към мнение
преди 1 минута , muchachote каза:

 От бившите съветски републики около 2 милиона украинци работят в Русия , а напоследък и доста в съседна Полша. И взимат два пъти повече отколкото в Украйна. Така че тези 7000 са просто луди.

Аз съм питала някой от момичетата, казаха, че те са от hospitality management училища и ги пращат на "летен стаж в туризма". Взимат се само млади студенти, нещо като нашия Work and Travel USA едно време. Така че за тях това е "стаж" с осигурена храна и спане и те са доволни. Както Рейни каза - това е навсякъде, с нас го правеха в Америка със 7 долара на час. Аз виждам този процес от добрата му страна - България вече става страна, в която за 500-600 лева НЯМА КОЙ ДА ИМ РАБОТИ! Нека да се занимават сега да си вкарват чужди работници или да се научат да плащат добре. Аз бих си наела филипинци. Както и да е, отклоняваме се по темата, моля другари - придържайте се към пост-съветските републики. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 58 минути , montepinar каза:

Тук те занимават само с това и изведнъж се озоваваш в нов свят,  в който хората дори не знаят що е то емигранти, изобщо "за кво ми говориш"... Нали в Русия няма бежанци, там и не говорят за това.

Не.

Според доклада на ООН от 2015 за миграцията Русия е на трето място в света по нетен брой на имигранти (над 11 милиона). И основната част от тези хора всъщност идва точно от -становете. Така че в онзи нов свят хората много добре знаят що е то емигранти, а в Русия има бежанци, и то много.

Лично, без да съм бил там, по косвени впечатления, намирам жителите на -становете за много добри хора.

Редактирано от Goal & Boss
Връзка към мнение

@Венелин а ти с коя авиокомпания летя Бишкек-Душанбе? Виждам, че директни полети има с Таджик Еър, Авиа Трафик Къмпъни. И двата сайта изглеждат умопомрачително като започнеш да резервираш билет - купи за ....едикаква си цена и с малки букви едвам разбери какво включва. Коя авиолиния би препоръчал? 

Връзка към мнение
1 hour ago, Happy_Traveler said:

За Таджикистан действа странно правило (което ме кара да си мисля, че може и за другите страни наоколо) - не се споделят въобще негативни случай с туристи. По никакъв начин не мога да разбера реално колко им е добър контролът по границата с Афганистан, от където минава и прекрасната магистрала. Ако се е случило веднъж - как да е, но това е втори случай в медиите.

https://abcnews.go.com/International/american-cyclists-dead-terror-attack-tajikistan/story?id=56911753

https://globalnews.ca/news/4375584/us-couple-killed-by-isis/

Вторият линк е прекрасен пример как се "рециклират" новини. Всъщност става въпрос за двойка от четиримата убити в първия линк, а не за две отделни събития. Трагедията с колоездачите е нещо изключително единично в Таджикистан, затова достигна толкова голям отзвук и в страната. Като цяло, пост-съветското пространство е много безопасно за външни хора - местните диктатори знаят, че добър начин за реклама е "да не се изложим пред чужденците". В Афганистан отвъд реката се води главно беден селски живот и наркотрафик на микрониво, "лелки с торби", които се просмукват към Таджикистан. Няма обстрел и други подобни случаи. Бруталната реакция на властите за трагедията с колоездачите (разстрел на всички петима "заподозрени" при "опит за арестуване"), ме кара да мисля, че ако започне обстрел през реката към Таджикистан, таджиките ще отговорят решително.

 

Quote

става ли за самостоятелно, желателно ли е организиран тур с водач или може само с наем на кола и т.н. Wikitravel казва да не очакваме "the red carpet treatment for foreigners as in Iran and Afganistan", където никой никъде няма да те остави сам ако си solo female traveler

Все пак е имало комунизъм, а не ислямска диктатура - жената е човек като всички и щом е тръгнала сама, явно сама ще се оправя. Ако пита за помощ, ще помогнат, може би малко по-покровителствено спрямо помощта към мъж. Но има много повече литература по темата, отколкото може да сподели човек, пътувал в мъжка компания.
Наем на кола по Памирската магистрала е сложно и скъпо удоволствие за сам човек. Класическият път Ош-Душанбе с не много чести навлизания в планините извън пътя е 4-5 дни, колата трябва после или да се върне, или да се плати на човек да си я прибере. Колите са 4х4 с цени от 70 долара на ден нагоре. В международни форуми като Караванистан, знам, реклама е :) хора обсъждат планове и се организират в групи. Предполагам и на място в двата града човек може да се включи в някоя. Но поне в Душанбе нямаше открито предлагане на места в групи за прекосяване на Памир, в Ош може и да е имало.
За сам човек винаги има опцията да пътува със споделено такси / платен автостоп и да слиза сред природата или по селцата, както си му харесва.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
15 minutes ago, Happy_Traveler said:

@Венелин а ти с коя авиокомпания летя Бишкек-Душанбе? Виждам, че директни полети има с Таджик Еър, Авиа Трафик Къмпъни. И двата сайта изглеждат умопомрачително като започнеш да резервираш билет - купи за ....едикаква си цена и с малки букви едвам разбери какво включва. Коя авиолиния би препоръчал? 

Авиа Трафик ми беше удобен като разписание, по принцип ако човек има време в Бишкек и не вижда полетите на Таджик еър в онлайн разписанието, може да опита да си купи билет и на летището, възможно е да има допълнителни курсове (за вътрешните полети в Таджикистан така работи, билети трудно излизат налични онлайн).
Въпреки сайта, (който все пак не е толкова зле) компанията си е напълно нормална и като самолети, и като experience на борда. Е, самолетите са на по 25-30 години, ама чартърите от София и Черно море ползват също 25-30 годишни бракми. Не знам дали билетите включват багаж, защото имах само раница. Виждайки огромните куфари на опашката на летището, смятам, че багажът е включен 🙂
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мерси много за инфото. И двете са ми напълно достатъчни. Много ми харесва "решението" на проблема със заподозрените, кара ме да вярвам, че наистина не правят компромиси за сметка на сигурността.  Продължавам да ти разгледам снимките и се връщам пак да те разпитвам. 

Връзка към мнение

Другарчетата от tickets.kz са ми пратили ето този линк за намаления. Мисля, че ще ви е от полза по онези земи, ако още не сте купили билети 🤙

https://tickets.kz/avia?refid=549&utm_medium=email&utm_source=UniSender&utm_campaign=175528965

Редактирано от Eager_Traveler_Paul
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Така... ето ме отново, вече с подновени знания и сили. Маршрутите ми за Узбекистан и Киргизстан са готови.

 

1. Узбекистан - Ташкент - Самарканд- Бухара- Хива 

 Дали от Хива към Ташкент или от Ташкент към Хива ще зависи само от набавянето на туркменска виза.

 

2. Киргизстан - Бишкек - северната част на Исък Кул със стоп/нощуване и ден за плаж в Чолпон-Ата (или някое друго място, където се намери приятно местенце за настаняване). След това се продължава към Каракол (Пржевалск), остава се за ден. От там в зависимост от времето, с което ще разполагам - 1-2-3 дена разходка до Altyn-Arashan, спане в юрта и къпане в гореща вода (пътеписа на @Красен) и от там обратно към Бишкек по южната част на езерото. Ако открия друго интересно местенце по пътя - може и там да остана за ден. Но 1 седмица за планини и зелени гледки ми е достатъчна. 

 

3.Туркменистан - също ясен с програма -  влизане от Иран- Ашхабат-Дарваза- границата с Узбекистан и преминаване. Този маршрут е съвсем изпълним дори за 3 дни, което е супер - дори да съкратят 5-дневната транзитна виза на 3, макар че обикновено дават 5. Смятам да спя на Couchsurfing и да си намеря транспорт за Дарваза и оттам за границата. От страната на Узбекистан - хващане на такси за Нукус и спане там, а ако остане повече време - предвижване и до Ургенч (Хива).

 

4. Таджикистан - давайте и там да мислим 😁

 

Имаме си доброволец, който ще провери системата за взимане на туркменска виза от Истанбул - @milenski777 

Може ли някой от вас, с повече приятели в Истанбул, да ги помоли да звъннат в посолството на Туркмения, да се събере детайлно инфо за документите за виза за български гражданин като се представи маршрут подаване на документите в Истанбул и пътуване към Техеран и Машхад и визата да се вземе в Махшад? След това пращаме нашия магелански пратеник да извърши това славно дело! 🙂 Мерси!

@montepinar @Mary

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 24 минути , Happy_Traveler каза:

и от там обратно към Бишкек по южната част на езерото. Ако открия друго интересно местенце по пътя - може и там да остана за ден. Но 1 седмица за планини и зелени гледки ми е достатъчна. 

 

Веднага мога да ти кажа няколко доста интересни места на южния бряг на езерото - и двете удобно разположени по път за Бишкек. Каньонът Сказка - червена почва, интересни скални образувания (разгледай снимки в нета да видиш дали ще те грабне). Другото е Боконбаево - резерватна етно зона, в която можеш да гледаш лов с ястреб, как едно време са правили дървени лъкове, как се язди кон, да си закупиш разни дървени джунджурии за спомен и т.н.   Маршрутките могат да спрат и на двете места, ама за Сказка специфично си поискайте. На Боконбаев повечето си имат организирани спирки така или иначе.  На Сказка отидох  и много ми допадна, но за резервата нямах време, а и някои от местните казаха, че не било кой знае какво. 

Друга идея е и дей трип от Бишкек, ако можеш да го сместиш в програмата. Определено и там си заслужава - дали ще гледаш петроглифи/кула или планини все нещо може да се измисли 🙂 Пък ако не ви се снове толкова много, предполагам и Чолпон е ок. Ама не очаквайте много от там.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 54 минути , Happy_Traveler каза:

Може ли някой от вас, с повече приятели в Истанбул, да ги помоли да звъннат в посолството на Туркмения, да се събере детайлно инфо за документите за виза за български гражданин като се представи маршрут подаване на документите в Истанбул и пътуване към Техеран и Машхад и визата да се вземе в Махшад?

Към настоящия момент не се сещам кой може да свърши това, но ако измисля, ще пиша.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Happy_Traveler каза:

 

Може ли някой от вас, с повече приятели в Истанбул, да ги помоли да звъннат в посолството на Туркмения, да се събере детайлно инфо за документите за виза за български гражданин като се представи маршрут подаване на документите в Истанбул и пътуване към Техеран и Машхад и визата да се вземе в Махшад? След това пращаме нашия магелански пратеник да извърши това славно дело! 🙂 Мерси!

@montepinar @Mary

 

Имам познат, когото ще помоля да звънне. Моля за текст, който да му пратя довечера. Ще звънна и на един познат в турското консулство.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Happy_Traveler каза:

подаване на документите в Истанбул и пътуване към Техеран и Машхад и визата да се вземе в Махшад?

 Тази схема е невъзможна! Ще предложат  там където се подават документите, там и да се получава визата!

Връзка към мнение
преди 9 часа, Happy_Traveler каза:

с повече приятели в Истанбул, да ги помоли да звъннат в посолството на Туркмения

Имам приятел там, който даже ми е виза-длъжник 🙂

Mиналата година му вадихме във Варна виза за Китай.

Така че пусни къде точно да се обади и какво детайлно да пита и ще му го пратя.

Редактирано от Tim
Връзка към мнение

Аз лично не бих обикалял всичките тези държави на едно пътуване. Това е едно лудо препускане и виждаш  за секунда, снимаш и бягаш за следващото.  (Така съм пътувал преди време до Йордания, Сирия и Ливан, търчане, виждаш 100 неща, едно пренасищане и никъде не успяваш да се задържиш повече от ден). Нужно е време да се усети атмосферата. Бих комбинирал до  2 държави на едно пътуване, но не повече.


Ето и нещо любопитно, новина от днес за Туркменистан. Знаете, че още в началото на 90-те Тюркменбашъ разрешава газта и електричеството да са безплатни за всички, но сегашният президент Гурбангули Бердимохамедов решава, че петролът си му е лично богатство, от което да се възползва само той и семейството му. А това е една от най-богатите държави на петрол в региона   https://money.bg/politics/kray-na-bezplatnite-tok-voda-i-gaz-v-turkmenistan.html?utm_source=Push Notifications&utm_medium=article&utm_campaign=Край на безплатните ток%2C вода и газ в Туркменистан

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да! Абсолютно съм съгласна с теб. Мразя такива диви обиколки само с цел отмятане на страни и места. И аз не смятам да ги обикалям 4-те за кратък период. Например 15-20 дни. Смятам по 2 седмици за Узбекистан+Туркменистан и едно поне минимум 10 дена Киргизстан и Таджикистан. 100% съм за това, освен ако не стане да ми откажат туркменска виза, тогава може да се опитам да съчетая Уз+Кз+Тдж. 

 За визата какво трябва да се пита: 

1. Какви документи да приготвим за кандидатстване за ТРАНЗИТНА виза за Туркменистан (български граждани)? 

 Нека да опише, че се предвижда пътуване през Турция, Иран, Туркменистан, Узбекистан, чак до Киргизстан (за всеки случай, да изглежда по-сериозно). Защото изискването за транзитна виза е да няма друг път за стигане от точка А до точка Б.

2.  Кога трябва да подадем документите и колко време да предвидим за отговор, за да знаем колко време имаме? По принцип процесът отнема 14 дни, но опитът показва и други неща. Да поясни, че искаме да кандидатстваме в Истанбул, да се обадим след 14 дни (или колкото те кажат) и като е готова - да получим визата в Машхад, Иран.

 Вероятно ще кажат, че трябва да имаме предоставени визи за Иран и Узбекистан - не е проблем да се набавят и логично, за да се докаже транзит. 

Колко ще струва също и какво е работното време на посолството за подаване на документи?

 

Мерси предварително! В гугъл за телефон е посочен +90 212 662 02 21

 

П.П. Информацията за този процес е от форума на Caravanistan, както и от други пътували, така че "невъзможни неща" няма. По принцип стандартното е кандидатстване в Техеран, Иран и вземане от Машхад, Иран.

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

 

А исках да добавя, че от Баку освен връзките до Грузия и Иран (с автобус, самолет и влак) и  фериботите до  Казахстан (гр. Актау) и Туркменистан (гр. Тюркменбашъ) има и директни автобуси и влакове до Дагестан (до гр. Дербент и столицата Махачкала) и пътуването не е дълго, защото е съседна държава.  Около 300 км. Но и за там трябва виза... (Руска Федерация)

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 27.09.2018 г. в 23:15, Happy_Traveler каза:

За визата какво трябва да се пита: 

и другите въпроси....

Пуснах ги днес на колегата в Истанбул, че беше няколко дни в Италия и сега се прибра.

Следобед ще звъни в посолството на Туркмения в Истанбул.

Ако има още въпроси, моля пускайте ги тук...

Получените отговори ще ги кача веднага.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 20.09.2018 г. в 11:22, muchachote каза:

Така че тези 7000 са просто луди.

Не са луди. Става въпрос за сезонна работа на студенти. 99% са студенти. Да,  знаят, че  заплащането не е голямо, но са на работа в морски курорт. През свободното време ходят на плаж.  В  Полша биха вземали 1200 лева, ама без  никакви развлечения. Само работа в производствен цех. Пък и за работа в производството се търсят хора на възраст над 30 години и  за по-голям период от три месеца. 

На 20.09.2018 г. в 11:15, montepinar каза:

Докато българите бягат в Гърция или на запад за да взимат повече отколкото в БГ.

 Всички бягат на запад. Българите в Гърция.  Украинците, казахстанците и киргизстанците  бягат  в България. 

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 1.10.2018 г. в 14:53, Tim каза:
На 27.09.2018 г. в 23:15, Happy_Traveler каза:

За визата какво трябва да се пита: 

и другите въпроси....

Пуснах ги днес на колегата в Истанбул

Следобед ще звъни в посолството на Туркмения в Истанбул.

Само да информирам...

Колегата е звънял два пъти в посолството, но и двата пъти не е случил на служител, който може да му помогне.

Посъветвали го да си зададе въпросите писмено.

Така че е помолил тяхната агенция който ползват редовно да пише на посолството, писали са и сега чакаме отговорите.

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.