Прескочи до съдържание

Магеланци на разходка из Средна Азия


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Здравейте банда! 

Аз току-що научих, че визите за Узбекистан за български граждани са трансформирани вече в e-visa, която при това се взима лесно! Влизането в Киргизстан и Таджикистан също вече не е проблем, а Казахстан от много време ни е лесно достъпен. 

 

Я да питам - някой мислил ли е вече маршрути, схема, полети? С @montepinar обсъждахме вариантите през Истанбул, някой от които излизат на много прилични цени.

 

Моят фокус конкретно е Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан, тъй като в Казахстан вече съм била... Интересува ме и една друга опция много горещо - начин за взимане на транзитна виза за Туркменистан. Всякакви контакти на хора, които могат да ни вкарат.  Чувам за популярен вариант - кацане в Машхад, Иран и от там взимане на разрешение за виза, 5 дни транзит - Ашхабат - Дарваза и към Узбекистан. Би било много добър вариант.

 

Като цяло най ми се иска да обсъдим маршрути за Узбекистан - какво има да се види, как да се пътува, толкова ли им е хубав влакът и т.н. Есента май ще я изпусна, но на пролет искам да съм готова вече за региона. 😘

@valpet гледам се е запътил... 

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 7
  • Шок 1
Връзка към мнение

Аз следващата есен съм планирал живот и здраве Pamir Highway и точно през тези страни ще мина, но и тогава без Туркеминстан всичко пропада. Ще следя с интерес темата ти 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние това лято летяхме от Тел Авив през Истанбул до Бишкек, с Pegasus. Нискотарифна компания. Билета на човек беше някъде около 90 евро. А ако е само от Истанбул би трябвало да е още по-евтино. 

Иначе маршрут от Машхад през Туркменистан, Узбекистан до Киргизстан е изключително интересен, и аз отдавна планирам подобно пътуване. В Узбекистан се минава през двата исторически града Бухара и Самарканд. Ще следя темата с интерес! 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз хвърлих едно око на билетите от Истанбул до Бишкек за октомври, но под 130 евро еднопосочно не видях. То билетите с прекачване често са по-евтини от еднопосочните (нямам идея защо, сигурно като по-нежелани...)

 

Миленски, и аз гледах живописния Pamir Highway - от коя точка до коя искаш ти? Вариантът с влизане в Афганистан го изключвам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

"И аз ще следя темата с интерес", защото го планирам в най-скоро време / до година-две-три/.  Варианта от Машхад ми харесва. Казахстан също не ми влиза в плановете, а Памир Хайуей ме кефи....

Връзка към мнение
преди 31 минути , Happy_Traveler каза:

Аз хвърлих едно око на билетите от Истанбул до Бишкек за октомври, но под 130 евро еднопосочно не видях. То билетите с прекачване често са по-евтини от еднопосочните (нямам идея защо, сигурно като по-нежелани...)

 

Миленски, и аз гледах живописния Pamir Highway - от коя точка до коя искаш ти? Вариантът с влизане в Афганистан го изключвам.

Когато имат промоции (покрай празници, св. Валентин, Нова година и Байрамите най-вече) Пегасус пускат по 79 евро на посока до Казахстан и Киргизстан (с ръчен багаж до 8 кг). Преди имаха директна линия Истанбул-Ташкент, сега са я махнали и предлагат само опция с прекачване през Бишкек...  до Ош (Кирг.) и Ташкент (Узб.).  Малко след като спряха линията си до София, Пегасус спряха и до Ташкент, но пък пуснаха много други.  За някаква по-средна цена може да се чакат Türk Hava Yolları пак по време на промоции. Най-скъпо е с Uzbekistan Airlines 

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Проверих за визата за Туркменистан - това е начинът - от Машхад за Узбекистан (имали и през Афганистан, айде мерси). Визата е 5-дневна и транзитна само, трябва да се действа бързо и експедитивно. В Машхад има консулство на Туркменистан и пътуващите кандидатстват, чакат за одобрение и после потеглят. Писах на 10 човека в каучсърфинг, които бяха спали при местни - т.е. не са имали тур и чакам отговор да разбера какво са направили.

Редактирано от Happy_Traveler
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, Happy_Traveler каза:

Аз хвърлих едно око на билетите от Истанбул до Бишкек за октомври, но под 130 евро еднопосочно не видях. То билетите с прекачване често са по-евтини от еднопосочните (нямам идея защо, сигурно като по-нежелани...)

 

Миленски, и аз гледах живописния Pamir Highway - от коя точка до коя искаш ти? Вариантът с влизане в Афганистан го изключвам.

Аз го виждам през Иран, Туркменистан, Киргистан и обратно Узбекистан, Казахстан и вече в зависимост от обстановката дали през Турция или Украйна прибирането. Също така не е решено дали ще е с високо проходима машинка, която ще си направим на нещо като мини кемпер с един приятел или с мотори, но засега планът е за октомври 2019

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 18.09.2018 г. в 1:43, Красен каза:

Бухара и Самарканд

Два много велики града в исторически аспект за този район на света.

Така че присъединявам се и аз към групата "ще следя темата с интерес" 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, Happy_Traveler каза:

Проверих за визата за Туркменистан - това е начинът - от Машхад за Узбекистан (имали и през Афганистан, айде мерси). Визата е 5-дневна и транзитна само, трябва да се действа бързо и експедитивно. В Машхад има консулство на Туркменистан и пътуващите кандидатстват, чакат за одобрение и после потеглят. Писах на 10 човека в каучсърфинг, които бяха спали при местни - т.е. не са имали тур и чакам отговор да разбера какво са направили.

@Happy_Traveler поради що са тези проблеми с визата за Туркменистан? Иначе и на мен ми е интересно да ви чета 🙂 

П.П. Аха, прочетох разни изисквания, където са дадени детайли... Странно защо са направили влизането в страната си толкова трудно.

Връзка към мнение

При такава обиколка на Средна Азия, мисля, че трябва да се включат и Фаните, едни от най-красивите планина на земята..... И да се поназнайва руски език.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 43 минути , ruwenzogy каза:

При такава обиколка на Средна Азия, мисля, че трябва да се включат и Фаните, едни от най-красивите планина на земята..... И да се поназнайва руски език.

@ruwenzogy, ще дадеш ли някакъв линк да се запозная - аз не съм чувала за тези планини, за съжаление... 

Връзка към мнение

И аз не съм, я дай малко...?

 

Ситуацията с визата я обсъдихме в темата за визите:  https://magelanci.com/forums/topic/4177-виза-туркменистан/

От това следва, че най-добрият вариант е да се кандидатства в Истанбул, да си се изчака спокойно в България (и така да се избегнат разходи при евентуален отказ) и вече чак когато е готова (те иначе информират по телефона) - да се лети за Машхад, да се вземе там и да се потегля към Ашхабад. Това е вариант за хора с по-малко свободно време. За тези, които искат да разгледат и Иран - кандидатстването в Техеран и обиколката му през тези 2 седмици са вариант номер 2. Току що разбрах и вариант номер 3 - резервираш си щанд на тяхното Expo и те ти дават виза. Повече не знам за този вариант обаче.

 

@milenski777 "Аз го виждам през Иран, Туркменистан, Киргистан и обратно Узбекистан, Казахстан" - как я виждаш ти тази работа? 😀 Туркменистан и Киргизстан нямат обща сухоземна граница - т.е. ще летиш? Нали беше с моторно превозно средство. 

 

Иначе за Памир Highway - хора, тази работа някой от нашия форум въобще правил ли я е?@ruwenzogy ти къде си бил в Таджикистан и Киргизстан?  @домосед мисля беше минавал по Памирската магистрала, не помня от къде до къде обаче? Аз познавам хора, които са ходили и са много впечатлени, но като чета пътят е в лошо състояние (казват, че на много места е черен път). Изключително ме притеснява фактът, че в южната част на Таджикистан минава и пътят на дрогата, а наскоро имаше отвлечени туристи. Притеснително е, защото тези новини не излизат никъде и външните министерства не споменават нищо за обстановката и така човек не може да си изгради ясна представа. Освен това до колкото разбирам Таджикистан не предоставя безплатен ескорт за туристи по тези места, тъй като цяло се смята за спокойна страна и всичко е супер. Така че ще ми е интересно да обсъдим кои участъци са поне в прилично състояние. 

 

Поради изложеното по-горе аз гледам вариант Душанбе - Обигарм- Ош - Бишкек (или в обратен ред).  Не съм мислила още за места за стоп по пътя. Пътуването смятам да разделя на 2 части - ако времето не стигне за един път.  Двете части са най-общо Туркменистан и Узбекистан и вторият път - Киргизстан и Таджикистан.

За един път мисля, че най-добре с оглед на пътищата е Машхад-Ашхабад-Дарваза-Хива-Бухара-Самарканд-Ташкент-Шимкент-Алмати (или без Алмати)- Бишкек- Джалал Абад-Ош-Сарйташ и от там по западния път към Таджикистан. Памирската магистрала обаче продължава на юг и ми се струва направо грях човек да не мине през Мургаб и Хорог... Също така през Мургаб може да се продължи към Китай (Каракорум) и от там човек да се прибере от Кашгар или може на юг към Пакистан. Само че за тези страни трябват визи, а аз не обичам да вадя визи. 😀

 

Та, какво ще кажете?  

Редактирано от Happy_Traveler
Връзка към мнение

Аз мога да помогна с разни разнообразни логистични питания за Киргизстан и Казахстан, ако има нужда😉. Една приятелка скоро беше в Узбекистан на спортно събитие, не съм сигурен колко адекватна информация може да даде за там, че е киснала само в столицата. Но при нужда мога да попитам, току-виж знае нещо интересно и полезно.

 

Памирската магистрала ми е на радара от година-две. Ще следя и аз темата.

 

П.П. @Rainy http://www.centralasia-travel.com/ru/countries/tadjikistan/sights/fan_mountain

Редактирано от Eager_Traveler_Paul
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Страхотен сайт. Кажи за Киргизстан какво е положението с обществения транспорт, има ли споделени пътувания, маршрутки, как и от къде се хващат, до кои направления има?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Happy_Traveler каза:

Страхотен сайт. Кажи за Киргизстан какво е положението с обществения транспорт, има ли споделени пътувания, маршрутки, как и от къде се хващат, до кои направления има?

Има постоянно маршрутки и автобуси до Алмати и Ташкент, Кашгар и още много. Ето ти сайта на едната (по-представителната) гара в Бишкек.

https://www.open.kg/tourist/transfer/bus/2275-bishkekskiy-zapadnyy-avtovokzal.html

 

Като имай предвид, че возят и до други дестинации, неопоменати в брошурата. Винаги се пита на място. "Аааа, познавам Айконур, той ще ви закара до еди-къде си. Там питайте Айсулу, тя ще ви насочи." Естествено, разговорът протича на руски език. Или на киргизски, ако сте много запалени фенове и го научите до времето на пътуването. Така става в Средна Азия. С питане и до Самарканд се стига. В много от случайте по-изгодно от пътите, в които не сте питали.

Влакове не съм ползвал в Киргизстан, само за Казахстан мога да гарантирам, че ЖП транспортът е ок. Що се отнася до споделено пътуване, то всеки втори е импровизирано такси. На много места развяват табели до Еди-Къде-Си, както съм споменал горе.

Със сигурност знам, че може да се придвижите до големите градове в Узбекистан, Таджикистан и Туркменистан от някоя по-голяма гара в Казахстан. Например удобно близката до Бишкек гара в Алмати *намиг*

Редактирано от Eager_Traveler_Paul
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Също много важен въпрос е по кое време ще пътувате. Зимата половината пътища навсякъде в тая част на света затварят. Тук влизат и някои проходи, граници и тем подобни пътни артерии.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз определено НЕ смятам зимата, а лятото или късна пролет-ранна есен. Ти си по тия студени изтезания. 🙂

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 56 минути , Eager_Traveler_Paul каза:

Аз мога да помогна с разни разнообразни логистични питания за Киргизстан и Казахстан, ако има нужда😉. Една приятелка скоро беше в Узбекистан на спортно събитие, не съм сигурен колко адекватна информация може да даде за там, че е киснала само в столицата. Но при нужда мога да попитам, току-виж знае нещо интересно и полезно.

 

Памирската магистрала ми е на радара от година-две. Ще следя и аз темата.

 

П.П. @Rainy http://www.centralasia-travel.com/ru/countries/tadjikistan/sights/fan_mountain

Много съм впечатлена, благодаря! Издирвах името и на английски, но ме насочваше към някакви funny mountains :grin:

 

Много се загледах в тази магистрала и аз... 

Връзка към мнение
преди 53 минути , Happy_Traveler каза:

Страхотен сайт. Кажи за Киргизстан какво е положението с обществения транспорт, има ли споделени пътувания, маршрутки, как и от къде се хващат, до кои направления има?

@Happy_Traveler, ти сериозно ми вкара муха в главата 🙂 Много, много красиво... И вместо да работя, зяпах Средна Азия и опциите за Памирската магистрала, и коли под наем 😞 

Аз не мога да се ангажирам с обещания за момента, както и ако хукнете за един месец и съм аут веднага. Но ако обхванете периода 13-28 април, може сериозно да се замисля (subject to financing :grin:)

Връзка към мнение

Гале, моята идея е да избегна колите под наем, тъй като знам, че в тази част на Азия, както @Eager_Traveler_Paul каза, споделеното пътуване е много добро и наистина хем цените са хубави, хем хората мили и най-вече с основни познания по руски може да се разбираме. 

 Пол, за направленията на юг и към Таджикистан къде мога да добия представа как изглеждат рейсовете и маршрутките? За споделените пътувания - колко са редовни към Душанбе? Можеш ли и да ми кажеш малко повече за състоянието на пътищата - кои са по-добрите направления и има ли някой, които по-добре да се избягват? 

  Видях, че има опция и за Кашгар, която никак не е лоша ако човек иска да разгледа този автономен китайки регион и да съчетае Памирската магистрала с Каракорумската. Ако някой реши да прави това - да пита, там съм разучила най-известните варианти и има доста опции. Но по направлението Бишкек - Кашгар се пропуска Таджикистан, а аз искам и там. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , Happy_Traveler каза:

Гале, моята идея е да избегна колите под наем, тъй като знам, че в тази част на Азия, както @Eager_Traveler_Paul каза, споделеното пътуване е много добро и наистина хем цените са хубави, хем хората мили и най-вече с основни познания по руски може да се разбираме.

Чудесно! Правиш маршрута и ако се вмествам в параметрите - или в част от тях, ще се лепна наготово :grin: Руският не е дерт. 

Връзка към мнение
преди 25 минути , Гост каза:

Памирската магистрала, и коли под наем

Какви коли, виж камили, кози, кервани с шерпи... 😁

Под "магистрала" не се разбира нещо като М4 в UK

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
В момента, neuromancer каза:

Какви коли, виж камили, кози, кервани с шерпи... 😁

Под "магистрала" не се разбира нещо като М4 в UK

Смея се на глас 😂 Е, не баш M4 си представям, но има коли под наем, вече проверих... ахахахахахахахахахааа... 

 

Оставям Сънито да се грижи за логистиката 😄

Връзка към мнение
преди 11 минути , neuromancer каза:

Какви коли, виж камили, кози, кервани с шерпи... 😁

Под "магистрала" не се разбира нещо като М4 в UK

Така е, прав си. Има маршрути с коне. Повечето са с рейс и пеша. Само че аз не обичам над 5-6 км на ден пеша в планината, то пак зависи от ходенето де, те ги описват в километри, а не в часове и трудност, както би трябвало. 

Мисля да заложа на някой от опциите " Протяженность: 36 км на лошадях, 60 км — на автобусе" на лошадях.

 

https://www.open.kg/tourist/tourist-routes/399-harakteristika-otdelnyh-populyarnyh-turisticheskih-marshrutov-v-kyrgyzstane.html

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.