Прескочи до съдържание

Магеланци на разходка из Средна Азия


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Според руските източници Туркменистан, е най-скъпата дестинация за чужденци. Турист трябва да предвиди не по малко от 200 долара дневен бюджет. Най-евтиният вариант си остава с транзитна виза, но висенето в Машхад е бая т.е. трябва да имаш поне месец свободно време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , Йосиф Милчов каза:

Най-евтиният вариант си остава с транзитна виза,

На практика вариантът с транзитна виза е единственият реален практичен вариант. Всичко останало е губене на време и пари.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 53 минути , epetkov каза:

На практика вариантът с транзитна виза е единственият реален практичен вариант. Всичко останало е губене на време и пари.

Че стоенето един месец в Машад също е губене на време и пари.....

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Йосиф Милчов каза:

но висенето в Машхад е бая т.е

Може да се обърне пътуването. Първо се получава иранска виза в България. След това се посещават средноазиатските държави и оттам  се прави транзитната туркменска виза в Астана, Ташкент или Душанбе.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@epetkov точно, върти ми се в главата варианта Баку, Азербайджан от там с транзитна виза и ферибота през Туркменбаши и влизане в Казахстан или Узбекистан. Не съм стигал до проучване на маршрута и възможностите му за осъществяване, все още ми е и далечно и близко. Обмислям, го сериозно, но най-рано за 2020 година.

Редактирано от BlackArt77
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , Йосиф Милчов каза:

върти ми се в главата варианта Баку, Азербайджан от там с транзитна виза и ферибота през Туркменбаши 

Точно този маршрут не прави. Това е най-абсурдният вариант, защото фериботът Баку-Туркменбаши е най-несигурното нещо. Няма точно разписание, тръгва когато има достатъчно камиони. Няма смисъл да стоиш в Баку и да ти горят транзитните туркменски дни. Туркменските транзитни дни и без това са 4-5. В най-добрия случай (голяма рядкост) са 7.

Редактирано от epetkov
Връзка към мнение

Точно така, фериботите от Баку до Тюркменбашъ и до Актау нямат разписание и никой не знае кога ще отпътува. В книгата "С призрачния влак през Ориента" на Пол Теру (която си е пътепис на реално пътуване), въпросният Пол вижда най-много зор именно там, чакайки ферибота, после плаща скъп билет, а в самия Туркменистан е съпровождан навсякъде, нонстоп под наблюдение. Че даже си имаше и неприятности, все пак е западняк и онези параноята ги тресе.  А както epetkov каза и по-рано, приликите със Северна Корея са доста. В Туркменистан май само въздухът вече е единственото позволено нещо. Всичко друго е тотален терор и тормоз... от носенето на дълга коса, през задължението да се дъвчат кокали заради зъбите, забрана за слушане на музика на обществено място  (в Таджикистан също има забрана за музика в автомобилите и градския транспорт), забрана за кучета, май си ги избиват като в Иран, забрана за говор на висок глас, за смях.. особено за жените... Естествено и  задължителните настолни книги на Супармурад Ниязов (Тюркменбашъ) заменени с тези на сегашния тиранин Гурбангули Бердимохамедов... Единият беше отнел пенсиите на милиони пенсионери, другият пък директно избива инакомислещите, досущ като Ислам Каримов (узбекистанския президент, който също почина). Целият петрол в държавата семейството на президента си го има за лично притежание. Полза за народа - Zero. В тези държави винаги трябва да се внимава.... Само усмивки  и похвали към местния диктатор и никакви хвалби за западния свят и така...  😄 

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Аз ''може би" смятам да посетя тази година Тджикистан и Узбекистан,и отново през Киргизстан.Та чуденето ми е дали след Бухара няма да мога да си уредя влизане до Мерв в Туркменистан.Склонен съм и  на нелегално/контрабандно влизане?

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Склонен съм и  на нелегално/контрабандно влизане?

Да лежиш в затвор на диктаторска държава не е най-приятното нещо. По-добре си влез легално или просто прескочи тази държава

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
В момента, montepinar каза:
В момента, montepinar каза:

Да лежиш в затвор на диктаторска държава не е най-приятното нещо. По-добре си влез легално

Не  е като да не си прав.Ама много галимации за тая виза....

 

Връзка към мнение
2 minutes ago, montepinar said:

Да лежиш в затвор на диктаторска държава не е най-приятното нещо. По-добре си влез легално

Това едва ли някой иска да си го причини, особено в диктаторски държава, където не е ясно дали ще чуят повече за теб някога, някъде.

Иначе визирайки проблема с ферибота, значи Иран в тоя случай няма как да се избегне. Едва ли ще те пуснат транзит от Казахстан през Туркменистан до Узбекистан. Разбира се идва и по екстремния маршрут Узбекистан, Туркменистан и влизане в Афганистан или обратното.

Редактирано от BlackArt77
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Склонен съм и  на нелегално/контрабандно влизане?

По-скоро очаквах някой да напише, че е склонен да плати едни 2500 евра за екскурзия, от колкото да прочета за нелегално влизане. Мога само да информирам, че за 1 ден пресрочване на туркменска виза глобата е 1200 $. За нелегално влизане не мога дори да си помисля каква би била санкцията.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 23 часа, Stanislav Dimitrov каза:

Аз ''може би" смятам да посетя тази година Тджикистан и Узбекистан,и отново през Киргизстан.Та чуденето ми е дали след Бухара няма да мога да си уредя влизане до Мерв в Туркменистан.Склонен съм и  на нелегално/контрабандно влизане?

Според мен това няма как да стане, а и не рискувай. Най-добрият вариант си остава взимане на иранска виза от България, кацане и влизане от Узбекистан, кандидатстване за туркменска - транзит, разглеждате си спокойно Узбекистан за 10-15 дена, излиза разрешение за виза и така. Ама пак - гаранции няма. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Happy_Traveler каза:

Ама пак - гаранции няма. 

Това е най-вярното. Получаването на туркменска виза си е лотария. Може да предоставиш всички документи и бумаги и пак да има отказ за виза. Има два интересни нюанса, за които още не съм намерил подтвърждение, че са верни към днешна дата. 1. Може да се кандидатства в едно консулство и след положителен отговор, да се получи визата в друго консулство. 2. Може визата (след положителен отговор) да се получи и на граничен пункт, но тогава се плаща на ГКПП 155 долара, а в консулството е 30 долара.

Редактирано от epetkov
Връзка към мнение
преди 3 минути , epetkov каза:

Това е най-вярното. Получаването на туркменска виза си е лотария. Може да предоставиш всички документи и бумаги и пак да има отказ за виза. Има два интересни нюанса, за които още не съм намерил подтвърждение, че са верни към днешна дата. 1. Може да се кандудатства в едно консулство и след положителен отговор, да се получи визата в друго консулство. 2. Може визата (след положителен отговор) са се получи и на граничен пункт, но тогава се плаща на ГКПП 155 долара, а в консулството е 30 долара.

И двете са вярни, българските агенции ползват вариант номер 2, а хората във форума на караванистан описват за вариант номер 1.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

През tickets.kz в момента тече 50% намаление за полети на Air Astana, има до Баку, Ташкент, Душанбе, Бишкек и други. Може да ви свърши работа 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Памирский тракт, сентябрь 2018. Машины, цены, расстояние.

 
Сообщение: #1

Сообщение Zabuhaylo » 20 янв 2019, 17:14

 
Всем привет!
Расскажу как мы с женой проехали Памирским трактом в конце сентября 2018. Проехали разными машинами от самого запада до северо-востока Таджикистана (граница с Узбекситаном - Турсунзода - Душанбе - Хорог - Мургаб - Ош) в нашей 3х недельной поездке по Средней Азиии.
Душанбе-Хорог ( ~620 км)
В Душанбе нам водителя нашел хозяин хостела где мы жили. Вроде его какой-то то ли родственник, то ли знакомый. Ехали примерно 11 часов. Цена 320 сомони с человека (по тому курсу это около 30$). Машина: Тойота ленд крузер. Контакты водителя есть, пишите -скину. Думаю не будет проблем найти машину и на автовокзале, если прийти туда в 7-8 утра. Очень красивые виды афганских гор и деревушек вдоль реки Пяндж. Время в пути пролетает быстро. Документы и пермит в ГБАО проверяли 2 или 3 раза. Проверяют только иностранцев.
Хорог-Мургаб (~420км)
Советую ввсем хотя бы денек остаться в Хороге, отдохнуть, прийти в себя после дороги Душанбе-Хорог. Машину в Мургаб можно найти на центральном рынке. Площадь рынка у них является и автовокзалом одновременно. Нужно прийти также утром часов в 7-8. Но будьте готовы там еще торчать часа 3, ждать пока заполнится машина. Цена за место в машине 150 сомони (примерно 15$). Время в пути около 7 часов. Приедете в Мургаб под вечер. Документы и пермит проверяли 2 раза: после Хорога и при въезде в Мургаб. Контактов водителя нет.
Мургаб-Ош (~410км)
После ночевки в Мургабе, утром, также в 7-8 утра подошли на местный базар. От туда отправляются машины в Ош или назад в Хорог и т.д. Время в пути в Ош около 10 часов. Цена примерно от 150 до 250 сомони с человека, как сторгуетесь. Мы сторговались по 180 сомони, при условии что это не скажем туристам из Израиля, которые также ехали в нашей машине. Они заплатили по 250 сомони. Контактов водителя нет.

P. S. Путешествовать по Памирскому тракту не с туристическим рюкзаком, а с большим чемоданом на колёсиках вполне реально Памирский тракт, сентябрь 2018. Машины, цены, расстояние.
  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

35% намаление на полетите на Air Astana до 2 февруари. За Средна Азия, Русия и Югоизточна Азия (с полети от Истанбул до 31 май 2019). Има т.нар. "Büyük kış indirimi“ (Голямо зимно намаление)

До Ташкент двупосочен 356 $

 

https://airastana.com/tur/tr-tr/Planlayin/Ozel-Fiyatlar/Big-Winter-Sale-from-Istanbul?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=big-winter-sale-from-istanbul&utm_content=gs-tr

 

image.png.bb2354d795fdaa9852f43b87bc40bd57.png

image.png.9cc134c1c8f660cbc04ded9de718d045.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Информация по маршруту Бишкек - Ташкент - Самарканд - Худжанд -Ош.

 
Сообщение: #1

Сообщение daotravel » 22 окт 2018, 00:13

 
1. В аэропорту Бишкека ходят маршрутки до города, 50 сом. Там же обменник с нормальным курсом, можно чуть поменять.

2. В Бишкеке принимают ТОЛЬКО Visa, мало где, но такие места есть.

3. АВТОБУС В ТАШКЕНТ теперь ходит 2 раза в день: в 19:30 и в 22:00. Цена 1050 сом, передние места 1140. Ехать 12-13 часов, границу быстро проходим.

4. Из Ташкента легко взять ж\д билеты. Поезд из Самарканда в Ташкент в 4:18 в 80% случаев ОТМЕНЯЮТ без предупреждения. Не рекомендую, мне отменили)

5. В Узбекистан лучше брать доллары, рассчитывайте обмен так, чтобы много потом не осталось. Мне ни один обменник не поменял с сум на доллары назад, только через бабок на базаре Чорсу смог поменять))

6. Международные карты в Ташкенте, Самарканде НЕ ПРИНИМАЮТ ВООБЩЕ. Только Union Pay. Я не знаю, где кто был, но Узбекистане я ни разу не смог воспользоваться картой.

7. Раньше в Худжанд(Таджикистан) 3 раза в день ходил автобус из Ташкета. Теперь ходит РАЗ в день, в 16 часов, едем 3-4 часа. Скоро запустят на 11:00. 50000 сум или 50 сомони. Граница легкая, проход очень быстрый.

8. В Худжанде мне удалось расплатиться картой, но опять только Visa.

9. Из Худжанда в Исфару ходят маршрутки, цена 13 сомони. Отъезжает от Автостанции(не автовокзал). Из Исфары переходите границу в Баткен, там ходят маршрутки до Ош, цена около 300-400 сом, либо такси 400-500. Граница быстрая.

10. Из Оша в Бишкек ходят минивены, цена 1000 сом, едем 12 часов. Нереально красивый перевал, высота 3175 метров. За 26 стран это лучшая дорога, где я ездил)
 
 
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

EASA са забранили на Turkmenistan Airlines да летят до ЕС: https://www.flightglobal.com/news/articles/turkmenistan-airlines-suspended-from-eu-operations-455502/

 

Едва ли някой от вас си е правил планове да лети с тях от Лондон, но имайте предвид, че обикновено подобна забрана означава, че са открити сериозни пропуски в цялостната организация по поддръжка на самолетите. Имайте едно-две наум. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение
На 4.02.2019 г. в 17:23, Георги каза:

EASA са забранили на Turkmenistan Airlines да летят до ЕС

Туркменско издание  обясни причините за забраната на полетите до Европа : https://www.hronikatm.com/2019/02/turkmenskoe-izdanie-obyasnilo-prichiny-zapreta-na-rejsy-turkmenskih-avialinij-v-es/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Добре, ние сме 4 човека. Трябва да минем през Туркменистан, за да стигнем Памир с кола. Навръщане пак трябва да се върнем през Туркменистан. Аз друг начин не виждам (освен през Афганистан 😄) и след това Иран и Турция. Тоест за един Памир ми трябват два пъти визи. Как всички пътешественици с мотори и тн ходят към Памир? Друг начин няма според мен. 

Връзка към мнение
На 11.11.2018 г. в 10:28, Tim каза:

Само да припомня, а и да повдигна отново темата...

 

Има ли някакъв резултат?

Предварително благодаря

Мн късен отговор, но сега го видях. В крайна сметка два пъти се опитах да се свържа с туркменистанското посолство в Анкара и не ми отговориха - по мейл и телефон. А когато обикалях Турция така и не можах да мина от там, което сега си мисля, че е било сериозна грешка на подценяване. Сега пак ми е на дневен ред визата и пак ще търся някакви варианти. Почвам да пише и мейли до Туркменистански агенции. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Здравко Ангел
преди 1 час, ruwenzogy каза:

Някой има ли информация как се минава пътя Ташкент - Шимкент, с какво, за колко време и най-вече за границата.

Оги, ние си взехме такси от Ташкент до границата. И после си взехме споделено такси от границата до Шимкент. Няма никакъв проблем. На границата имаше доста хора, но митничарите като ни видяха, че сме само с раници и ни набутаха преди местните с бохчите.

Редактирано от Здравко Ангел
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.