Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Няма да пропусна и аз да се изкажа. :)

Става за чудесна разходка!

tom777, като местен, не може да погледне на маршрута с очите на турист! :)  

Със сигурност обаче ще ви отнеме повече от час и половина, защото все пак и ще се поогледате къде вървите, можете да кривнете тук-там(идеи много), можете да хапнете нещо, задължително да пийнете прясно изцедени сокове - в района от Кула Галата към моста са с най-ниски цени. Не пропускайте сока от нар, ако не сте опитвали такъв.

Самия мост Галата не е място, където да стоите дълго време, освен, ако не сте рибари. Разбира се, гледката е много хубава!

На първото ниво на моста има доста заведения, но ... внимателно се информирайте за цените, ако решите да седнте точно там!!!

Към Топкапъ не пропускайте разходката из парка Гюлхане и кафенето в края на парка, откъдето се открива чудесна панорама към Босфора.

Сигурно мога и още да пиша... :)

По скоро живеещ в Истанбул :)

Връзка към коментар

Сводка ... няма! :)

Разбита съм от обикаляне и не стигам до писането.

Днес бях на Kiz kulesi - Момината кула. Много беше приятно!

Кафето с възглавничките май доста се е разрастнало и вече има и столчета. :)

И на още едно място бях - Sariyer. Отдавна му се канех и днес му дойде реда! :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не са го написали, както правят в други теми когато местят нещо. :)

 

 

Ето тук е другата тема :)http://magelanci.com/topic/5089-срок-на-валидност-на-паспорта-при-посещение-на-т/

Връзка към коментар

Oт Таксим до Топкапъ пеша става ли и приятна разходка ли би било?

Или направо да се взима транспорт до Топкапъ и района?

Приятна е разходката и изпълнима, като минеш през Еипетския пазар ще вървиш само по трамвайната линия, не буквално де :) , поглеждай в дясно и ще видиш Високата порта

https://harita.yandex.com.tr/11508/istanbul/?from=morda_new&rtext=41.038288%2C28.986981~41.011082%2C28.982867&rtt=auto&ll=28.974846%2C41.013615&z=18&l=stv%2Csta&panorama%5Bpoint%5D=28.978116%2C41.011055&panorama%5Bdirection%5D=314.113516%2C8.100323&panorama%5Bspan%5D=130.000000%2C44.443631

Връзка към коментар

Специално за Lindt, пускам няколко снимки на щъркелите, които прелитаха над Истанбул тези дни. Не, че от снимките ще познаете щъркелите, за което съжалявам, но толкова са ми уменията с фотоапарата. :(

Този случай е един от тези, в които ми липсваше голям зум, но не ми се носи по-голям фотоапарат.

 

P8237574.JPG

 

P8237575.JPG

 

P8237577.JPG

 

P8237579.JPG

 

P8237888.JPG

 

P8237889.JPG

 

P8237893.JPG

 

P8237900.JPG

 

Първите снимки са от хотела ми, а останалите пред Сиркеджи.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Mary,както и при предишното си пътуване до Истанбул черпих доста идеи и съвети от теб.Сега ми е интересно да споделиш за Sariyer,тъй като последния път и аз си го набелязах като една от точките на следващото ми пътуване до там.Благодаря! :)

Връзка към коментар

Mary,както и при предишното си пътуване до Истанбул черпих доста идеи и съвети от теб.Сега ми е интересно да споделиш за Sariyer,тъй като последния път и аз си го набелязах като една от точките на следващото ми пътуване до там.Благодаря! :)

Някъде разказвахте ли за това ви пътуване, че съм го пропуснала? :(

 

На Sariyer бях му отлелила половин ден, но предвид, че до там се пътува поне час и половина в едната посока, то ми остана малко време за изследване на района както аз обичам. :)

 

Пътувах с 25Е, който по едно време доста се напълни и едва се дишаше в него. Хубавото е, че бях седнала поне.

За мой късмет почти нямаше задръствания в избрания от мен период.

Когато се добави и задръстване, към и без това дългото пътуване става доста неприятно.

Вариант е да се отиде  с корабче, но не са много добри часовете или пък цената е доста висока(ако се ползва дългия тур по Босфора с тази цел).

Sariyer е интересен, живописен и значително по-спокоен от централните части на Истанбул.

На мен повече ми допадат и Arnavutköy, и Tarabya, но и в Sariyer  е хубаво. Сигурно щеше да ми хареса още повече, ако бях оставила цял ден за там, но някой друг път ще бъде това.

Заведенията на брега са добри - това мога да кажа. :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не съм помествала разказ,защото щях да се повторя,нямаше да е новост.Именно разхождайки се с дългия тур по Босфора набелязах Sariyer, определено ми допадат по-спокойните места.Arnavutkoy и Tarabya също не съм ги посещавала,ти си просто неизчерпаем извор. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, магеланци ! Организирам екскурзия до Истанбул и черпя много идеи от Вас. За което много благодаря. Не мога да взема решение как да съчетая 4 дестинации в два дни. Хотелът е близо до пристанище Емонюню. Вариянтите са:

1. първи ден - Тур по Босфора последвано от кафенето Пиер Лоти и втори ден - Виаленд с екскурзия до Принцовите острови.

2. първи ден - Тур по Босфора с Принцовите о-ви и втори ден - Виаленд с кафенето Пиер Лоти.

Според Вас, кой вариянт е най-добър ?

Връзка към коментар

Здравейте, магеланци ! Организирам екскурзия до Истанбул и черпя много идеи от Вас. За което много благодаря. Не мога да взема решение как да съчетая 4 дестинации в два дни. Хотелът е близо до пристанище Емонюню. Вариянтите са:

1. първи ден - Тур по Босфора последвано от кафенето Пиер Лоти и втори ден - Виаленд с екскурзия до Принцовите острови.

2. първи ден - Тур по Босфора с Принцовите о-ви и втори ден - Виаленд с кафенето Пиер Лоти.

Според Вас, кой вариянт е най-добър ?

Ще напиша какво бих направила аз. :)

 

Първия ден

- Виаленд

- вечерта(привечер) Пиер Лоти - по възможност така нагласете програмата, че да видите част от деня, залеза и да почакате да се стъмни.

 

Втория ден

- Принцови острови

- Следобед или вечерта тур по Босфора, като е хубаво да ги разделите с нещо, което да видите на сушата. Можете да се разходите по Египетския пазар например.

 

Обектите ги написах в поредността, в която аз бих ги посетила. Ще кажа и защо: Виаленд най-напред, защото за мен това ще е най-уморителното от всички запланувани неща.

Принцовите острови по същата причина слагам първи за посещение, защото в зависимост от желанието ви, там можете да походите доста.

 

И понеже всички неща, които искате да посетите са на открито, ви пожелавам хубаво време! :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря много !

Изчетох цялата тема, но не можах да намеря вариант за предвижване от Виаленд до кафенето. Знаете ли някакъв начин ?

За тура по Босфора намерих само един в 14:30, има ли в друг час ?

Връзка към коментар

Благодаря много !

Изчетох цялата тема, но не можах да намеря вариант за предвижване от Виаленд до кафенето. Знаете ли някакъв начин ?

За тура по Босфора намерих само един в 14:30, има ли в друг час ?

Аз бих взела такси от Виаленд до Пиер Лоти. Сигурно може и с градски транспорт, но трябва да проверя.

 

Турове по Босфора има непрекъснато.

Този, който виждате е на една от компаниите, които имат регулярно разписание.

На място има и други корабчета, които канят за разходка. Дори има и такива, които тръгват по светло, а се връщат по тъмно.  

Връзка към коментар

Миналата седмица ми се отвориха неочаквано три свободни дни, и тъй като се очакваше застудяване в България, реших , че ще ми е най - бързо за организиране, а  и най - приятно да отида за седми път в Истанбул. И аз бях решила да отида до Саръйер - дори само заради маршрута на автобуса (25Е) си заслужава да се посети...Бяха ми казали, че там са най  - вкусните бюреци в Истанбул - не съм пробвала на много места, но там бяха изключително вкусни...Много приятна част около пристанището, по - спокойна атмосфера като цяло,  с две думи - много си заслужава разходката до там..А и навръщане може да се ползва корабче , така удоволствието ще е пълно...

А за разходка по Босфора - на мен ми е много любим маршрута на линията Истиние - Ченгелкьой, корабчето минава покрай прословутите яли - красивите дървени къщи...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Върнахме се миналата седмица от Истанбул.За мен и дъщеря ми беше първото пътуване  и тъй като го организирах сама, бях малко притеснена дали всичко ще бъде наред.Но слава Богу, нямаше никакъв проблем.Бяхме за 4 дни, успяхме да разгледаме доста и доста неща останаха за следващия път.Важното е, че вече ми е познато и ще бъда със сигурност по-смела при следващото ни ходене.

Пътувахме с Турските авиолинии от Болоня, класата си е класа! Полет, обслужване, всичко - даже не разбрахме кога сме пристигнали.

След доста колебания накрая избрах хотел в района на Сиркеджи - Султанахмед ( Благодаря ти, Mary!) Така имахме възможност за 5 минути да стигнем до Света София, Синята джамия, Водохранилището, Хиподрума и т.н.

Хотелчето не е голямо, но много кокетно, чисто, разположено на тиха уличка и същевременно близо до всичко.Персоналът говори английски, много симпатични и внимателни, винаги готови да помогнат.

Още току що пристигнали се разходихме до Еминьоню да се порадваме на красивата панорама.

post-3846-0-25466200-1443017626_thumb.jpg

post-3846-0-34023400-1443017651_thumb.jpg

post-3846-0-14270300-1443017675_thumb.jpg

Следващият ден още сутринта започнахме разходката си до основните забележителности на Историческия полуостров.

post-3846-0-69886700-1443018266_thumb.jpg

post-3846-0-21896300-1443018361_thumb.jpg

post-3846-0-23985100-1443018435_thumb.jpg

post-3846-0-04007100-1443018476_thumb.jpg

Благодарение на многото полезна информация, която намерих тук, знаех за Istanbul Museum Pass - 85 лири за 5 дни.Така избегнахме дългите опашки и губене на ценно време.Не успяхме да посетим всички включени музеи, но посетихме Топкапъ - двореца и харема, Археологическия музей, Музея на мозайките, Света София, така че при всички случаи си заслужава.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
  • 2 месеца по-късно ...

Добър ден! 

Изчетох цялата тема и пътеводителя на Мари, но имам няколко въпроса.

1. Въпросните Истанбулкарт, се купуват от някакви специални бутки, както тези за жеоните, или от някакво магазинче в близост до спирката /става дума за спирката Laleli-Üniversite/

2. Ще бъдем 4 човека, дали е по-добре да си вземем една карта или за всеки по отделно?

Много благодаря!

Връзка към коментар

Добър ден! 

Изчетох цялата тема и пътеводителя на Мари, но имам няколко въпроса.

1. Въпросните Истанбулкарт, се купуват от някакви специални бутки, както тези за жеоните, или от някакво магазинче в близост до спирката /става дума за спирката Laleli-Üniversite/

2. Ще бъдем 4 човека, дали е по-добре да си вземем една карта или за всеки по отделно?

Много благодаря!

1.Продават се освен в специални павилиони и на доста други места.

На тази спирка има павилион, от който можете да си купите карти.

Бъдете внимателни там колко пари ще ви вземат за картата и колко ще ви заредят! Често заедно с картата продават и калъфче за нея на стойност 1-2 лири, но като я връщате ... няма да ви дадат пари за калъфчето.

2.По-изгодно ще ви бъде с поне 2 карти, но ако за вас е по-лесно можете и с една обща за всички. Ако ще връщате накрая картата, то внимавайте колко пари ще ви останат в нея, за да не ги подарите на някой продавач. Имате право да ви върнат останалите в картата пари!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте Мегаланци, 

 

отдавна се каня и ето най-после дойде времето и на Истанбул. Планирам го от 07 Април заради лалетата разбира се и тъй като ще ми е за първи път имам нужда от няколко съвета.

 

Първо хотела който резервирахме е Magnificent Hotel видя ми се ок и е близо до няколко забележителности. Все пак ако някой има мнение за хотела и района ще се радвам да го сподели.

 

Второ ще ползвам Истанбулкарт и тъй като ще пътувам до Истанбул с рейс въпросът ми е дали мога да си я купя от автогарата при пристигане. Второ четох че има превоз, който е комбиниран с рейсовете от тук за да стигнеш по близо до хотела, ако някой има повече инфо , все още се колебая дали да пътувам с  Мерто или МАПТУ , моля ако някой е пътувал да сподели мнение.

 

3.Разбрах че Форум и Аквариума са близо до автогарата и т.к ще пристигна рано ( преди настаняването в хотела) ми се иска да се отбия да видя първо тях та как да стигна от автогарата и мога ли да си купя онлайн билет за Аквариума.

 

4. Istanbul Museum cart- видях такава за 3 дни, знаете ли къде мога да видя кои обекти са включени и кое ще мога да посетя за тази цена, беше 85 лири мисля,а има и някаква за 50 лири но не разбирам какво включва.

 

5. Парка Емирган - от местоположението на хотела ( което както видях на картата е доста далеч) как най лесно да стигна и да комбинирам на връщане с посещение на Сапфир.

 

 

Благодаря много съжалявам ако се повтарям но четох доста и вече може да съм повторила нещо 

Редактирано от Sheyz
Връзка към коментар

Ако искаш погледни в пътеводителя тук - има подробни отговори на много от въпросите ти. Ако има нещо за доизясняване след това сме насреща. 

 

Истанбул е прекрасен, надявам се да си прекарате добре. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.