Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Ето я информацията за фестивала на лалето.

Понеже инфото е на турски, а аз не разбирам нищо от него ще се помъча да внеса някаква яснота по-късно. :(

Ето и Фейсбук-страница на Емиргян, където пускат по-нови снимки.

Допълвам информация за допълнителния транспорт до парка.

 Относно фестивала на лалето - Ето я програмата / на английски е/  за 2015. Оркриването тази година е на  11 април, закриването ма 3 май.

 

http://www.ibb.gov.tr/sites/istanbuldalalezamani/Documents/LALEBROSUR2015.pdf

 

За любителите на хубави градини и цветя, фестивала на лалето е радост за очите. Все пак е само веднаж в годината и си заслужава да се посети.

Редактирано от tom777
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте!Казаха ми че в събота имало голям пазар в азиатската част на Истанбул около спирката на MARMARAY - USKUDAR.Някой знае ли къде точно е този пазар,защото другата събота съм в Истанбул и искам да го посетя?Благодаря предварително на знаещите 

Връзка към коментар

Здравейте!Казаха ми че в събота имало голям пазар в азиатската част на Истанбул около спирката на MARMARAY - USKUDAR.Някой знае ли къде точно е този пазар,защото другата събота съм в Истанбул и искам да го посетя?Благодаря предварително на знаещите

Изобщо не съм ориентирана в пазарите на Истанбул, но откривам този пазар: Cuma Pazari

 

Никога не съм го посещавала, но ще се надявам, след като се върнете да споделите вашия опит. :)

Връзка към коментар

Изобщо не съм ориентирана в пазарите на Истанбул, но откривам този пазар: Cuma Pazari

 

Никога не съм го посещавала, но ще се надявам, след като се върнете да споделите вашия опит. :)

Mary,благодаря много!!!Сигурно за него става дума!Ще го намеря и ще пиша тук като се върна!Обожавам да се гмурна в първичната ориенталска атмосфера.Чуството е фантастично!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да попитам: Какво е разстоянието пеш от USKUDAR до Девичата кула?За колко време се стига?По крайбрежна алея ли се върви?Има ли заведения с изглед към кулата?Въобще,който има впечатления от там,моля да напише няколко реда  :) Благодаря на всички предварително....

Връзка към коментар

Преди месец бяхме на същото място. Разстоянието е около петнадесет минути ходене пеша. Има тротоар по крайбрежната, а мястото е популярно за разходка на влюбени двойки. Има и пейки с изглед към острова. На места търговци продават чай/кафе и различни лакомства. Много приятна разходка, препоръчвам...

Връзка към коментар

Преди месец бяхме на същото място. Разстоянието е около петнадесет минути ходене пеша. Има тротоар по крайбрежната, а мястото е популярно за разходка на влюбени двойки. Има и пейки с изглед към острова. На места търговци продават чай/кафе и различни лакомства. Много приятна разходка, препоръчвам...

Искренно благодаря за хубавата информация!Ще се възползваме.А и времето за другия петък го дават слънчево.Ще си направим хубави снимки,а като се върнем - ще ви разкажа  :)

Връзка към коментар

Здравейте,

в края на месеца ще ходим до Истанбул. Специално на мен ще ми е за първи път и затова все още не мога да се ориентирам, но темите тук са ми много полезни.

1. Най-много ме притеснява настаняването. Запазили сме си места тук:

Istanbul Family Apartments

Muhsine Hatun Mah. Mustesar Sok N:2, Fatih, 34400 Истанбул, Турция

 

Много моля, ако някой има представа от района да напише. Като го гледам на Sreet view ми се вижда страшничко, а цената си е направо ниска. Най-вече ме интересува опасен ли е района, специално вечер и има ли удобен градски транспорт?

 

2. Другото ми питане е кои забележителности е подходящо да се гледат следобед и вечер, защото навсякъде чета идете сутринта, има опашки и т.н. :)

Връзка към коментар

Здравейте,

в края на месеца ще ходим до Истанбул. Специално на мен ще ми е за първи път и затова все още не мога да се ориентирам, но темите тук са ми много полезни.

1. Най-много ме притеснява настаняването. Запазили сме си места тук:

Istanbul Family Apartments

Muhsine Hatun Mah. Mustesar Sok N:2, Fatih, 34400 Истанбул, Турция

 

Много моля, ако някой има представа от района да напише. Като го гледам на Sreet view ми се вижда страшничко, а цената си е направо ниска. Най-вече ме интересува опасен ли е района, специално вечер и има ли удобен градски транспорт?

 

2. Другото ми питане е кои забележителности е подходящо да се гледат следобед и вечер, защото навсякъде чета идете сутринта, има опашки и т.н. :)

 

1. Апартаментът изглежда много добре във Booking.com и макар че няма отзиви за него, според мен е добър избор. Причината за тази цена е, че вероятно искат да го наложат и в началото го предоставят на атрактивна цена. По отношение на квартала - преди години съм бил в хотел наблизо до този, някъде между Лалели и Султанахмед е май. Удобството е, че след като се изкачиш до главната улица (може би 500 - 800 м),имаш на разположение спирка на метрото по линията Т1 с директен достъп до 4-5 от основните забележителности в рамките на 3-4 спирки, а с прекачване и до останалите. Прибирането в хотела вечер е удобно, но в същото време леко неприятно, но не и опасно. Обикновено по това време търговците прибират стоката от улицата в магазините си, а работници почистват улиците. Самите улици не са особено големи и са стръмни, както казах, т..е. "сокаци", както са и много от улиците на Истанбул, и след определен час бързо се обезлюдяват, но това не ги прави опасни. Няма нищо притеснително, поне за мен, в една вечерна разходка. Случвало ми се е да се прибираме от Таксим и в полунощ (най-скоро беше снощи :)), и то до хотел, който е на още десетина спирки след вашата. В момента основните транспортни средства в Истанбул работят до 0:00 часа.

2. Съвсем правилно някой посочи, че основните забележителности трябва да са в първия часови пояс на туристическото денонощие. ;) Вече трети ден гледам от метрото със смесени чувства километричната, оформена в три колони опашка пред водохранилището. Смесени, защото сме го виждали преди няколко години и няма да има нужда да се редим на нея, но и защото приятелите ни, които също са тук, не са, ...а трябва. :) За следобедите и вечерта бих препоръчал всевъзможни разходки, примерно по Таксим и Истиклял и надолу до кулата Галата, която е осветена и изглежда чудесно вечер, нощна разходка с корабче и пр. И не забравяйте, че април е месецът на лалетата в Истанбул - усещането за хармония, красота и спокойствие от днешното посещение в Емиргян парк все още ме владее!

Редактирано от rik4o
Връзка към коментар

rik4o, много ти благодаря за включването. Имам още много въпроси, но програмата горе-долу взе да се оформя. Как най-лесно стигнахте до Емиргян? Може ли да се комбинира например така: Долмабахче, Емиргян и разходка с корабче в един ден?

Връзка към коментар

rik4o, много ти благодаря за включването. Имам още много въпроси, но програмата горе-долу взе да се оформя. Как най-лесно стигнахте до Емиргян? Може ли да се комбинира например така: Долмабахче, Емиргян и разходка с корабче в един ден?

 

Ползвах вариант 1 от Истанбул - магелански пътеводител на Mary - през Кабаташ. Благодаря ти, Mary! Стори ми се най-елементарен и лесен за осъществяване и се оказах прав. До Кабаташ се ползва метрото - синята линия, автобусната спирка е съвсем близо. Пътува се по крайбрежния булевард  и през цялото време можеш да се наслаждаваш на изглед към Босфора. Минават се около 10-15 спирки. Вярно е, че автобусът беше препълнен, но някъде по средата се освобождават места. 

Освен това в момента са пуснати и допълнителни линии до парка по повод фестивала на лалетата. Актуална информация - в pdf файла. Не се задълбочих особено в нея и не мога да помогна.

 

Въобще като цяло транспортът в Истанбул става все по-удобен и с възможности за всякакви комбинации. Пробвахме и придвижване с Мармарай (сивата линия) - идеален за достигане до Юскюдар. Е, очакванията ми зад дебело аквариумно стъкло около мен в метрото да плуват риби и октоподи  не се оправдаха  :) (Впрочем, дали има нещо подобно някъде по света?).

Оганизацията на придвижване и скоростта за достигане до определена, и то не една, желана точка в азиатската част чрез едно от най-новите им транспортни съоръжения обаче са незаменими.

 

post-735-0-35747800-1428419697_thumb.jpgpost-735-0-16973100-1428419784_thumb.jpg

Една от станциите на розовата линия на метрото в азиатската част, която прави впечатление с модерния си интериор.

lale_ulasim.pdf

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Здравейте, тази сутрин се върнах от Истанбул, за пети път ми беше и знам, че пак ще отида...

До Емиргян - с автобус 25Е, 22 или 22Е . Може да ги хванете от спирка Кабаташ, но по - добре слезте от трамвая на предната, Finfikli - по - малко хора има там. Рано сутрин планирайте парка - в 9 - 10 да сте там, после има огромно задръстване по крайбрежната. Ние слязохме на спирката на пристанището Арнавуткьой. Точно срещу пристанището има една уличка, която се казва Арнавуткьой Бебек.От едната страна е морето , от другата - къщите, пред които има около метър,два вода - все едно си във Венеция...Малка е уличката, но много красива.От там пеша стигнахме до Емиргян.Идеално е разходка, особено в слънчево време...От Емиргян отидохме до пристанище Истиние (ние ходихме пеша, но си е доста ходене), оттам с ферибота до Анадолухисар и пеша към Кючюксю, което е около 5 минути ходене.Препоръчвам ви да си хапнете в едно заведение на брега на Босфора, http://www.sabanciogretmenevi.com.tr/tr/. Влизате от главния вход, насреща е ресторанта, не сте за там, а по пътечката вляво, която ви води в голяма зала, нещо като закусвалня на самообслужване.Има градина с масички точно до водата, гледайки към Румели Хисар....Чудно е там, нормални цени...Кючюксю е в съседния двор - 10 лири вход, приятно е , прилича на Бейлербей и Долмабахче. И оттам с автобус, доста се пътува, за Юскюдар, разгледахме джамиите около крайбрежната, кафенето срещу кулата на Девицата и с корабче, един час пътува, по един път е на час (15:40, 17:40 и т.н.) до Еюп и Пиер Лоти.

Другото място, което аз много харесвам за разходка е крайбрежната в Кадъкьой, мисля че се казва Мода, но не съм сигурна.Там залезите са златни....

За парковете с лалета - Емиргян е чуден, в Йълдъз нямаше почти никакви лалета, а и дърветата още не са се раззеленили, Гюлхане беше много красив, също и в Гьозтепе  беше много красиво, въпреки че в розариума нямаше цъфнали цветя, но в самия парк е пълно с лалета...

Където и да отидете - Истанбул си е Истанбул, красота навсякъде...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Добро утро,

 

Моля за съвет, утре пътуваме за Истанбул и се опитах да направя предварителна резервация за Долмабахче през http://www.millisaraylar.gov.tr/portalmain-en/default.aspx, но сайта не ми дава тази възможност в общи линии при мен не се зарежда изобщо конкретната страница. Има ли друг начин да си резервирам билети за там за събота, за да избегна опашките? Благодаря предварително.

Връзка към коментар

Аз имам проблем пък с този сайт https://muze.gov.tr/tr на последна стъпка ми казва, че има грешка :(( дано до края на деня успея да купя билетите

 

Sepetinizde bir hata oluştu. Lütfen sayfayı yenileneyip tekrar deneyiniz.

"Възникна грешка в кошницата. Моля, опитайте отново yenileneyip страница."

Редактирано от Petinka_iv
Връзка към коментар

Аз имам проблем пък с този сайт https://muze.gov.tr/tr на последна стъпка ми казва, че има грешка :(( дано до края на деня успея да купя билетите

 

Sepetinizde bir hata oluştu. Lütfen sayfayı yenileneyip tekrar deneyiniz.

"Възникна грешка в кошницата. Моля, опитайте отново yenileneyip страница."

Museum Pass İstanbul мисля, че е на най удачното за чужди граждани.  

Редактирано от tom777
Връзка към коментар

А когато се поръча картата, после от къде си я получаваме

Сигурно пише - не съм чела, но защо не си я купите на място.

Мисля, че до Света София имаше разположени автомати, на които няма никакви хора и става за минути.

Връзка към коментар

Здравейте.

Много полезна тема. Ние пътуваме утре и се чудя как и с какво може да се стигне от Пиер Лоти до Миниататюрк? Има ли транспорт някакъв? 

По спомен - нямаше удобен директен траспорт между двете, но по-късно или утре сутринта ще проверя пак.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Гледайки ето тук 

http://www.buradanoraya.com/istanbul/en/#route-from=11187-Üsküdar&route-to=4868-Beylerbeyi%20Sarayı%20(Üsküdar)&route-hour=8&route-date=2015-04-01&route-walking=0&route-less-changes=0&f=find-route&active-tab=page-route_planner

Нали това е сайта на гр.транспорт? Или аз така реших ....

Дава ми разни номера рейсове, ама дали ще ни закарат  :rolleyes: .

Нашата програма е с корабче до Пиер Лоти и от там Миниататюрк. След това трябва да се върнем към хотела в Лалели....

Леко почва треска да ме тресе, май късничко се осъзнах и почнах да ровя за информация...

Редактирано от nonich
Връзка към коментар

Сигурно пише - не съм чела, но защо не си я купите на място.

Мисля, че до Света София имаше разположени автомати, на които няма никакви хора и става за минути.

Благодаряяя!

Като се върна ще споделя програмата ни : ))

Връзка към коментар

Гледайки ето тук 

http://www.buradanoraya.com/istanbul/en/#route-from=11187-Üsküdar&route-to=4868-Beylerbeyi%20Sarayı%20(Üsküdar)&route-hour=8&route-date=2015-04-01&route-walking=0&route-less-changes=0&f=find-route&active-tab=page-route_planner

Нали това е сайта на гр.транспорт? Или аз така реших ....

Дава ми разни номера рейсове, ама дали ще ни закарат  :rolleyes: .

Нашата програма е с корабче до Пиер Лоти и от там Миниататюрк. След това трябва да се върнем към хотела в Лалели....

Леко почва треска да ме тресе, май късничко се осъзнах и почнах да ровя за информация...

Ето варианта с автобуси, който ми дава сайта за транспорт:

Първо с едни от многото автобуси от Eyüp до Alibeyköy и после от Alibeyköy с друг автобус до Miniatürk

 

Друг вариант е отново с корабчето да пресечете Златния Рог:

После от спирка Sütlüce до Miniatürk с някой от многото автобуси.

 

Не се поддавай на треската, а си набележи основния транспорт, а на място винаги можеш да питаш. Всички са много любезни и дори да не говорят английски ще ти помогнат.

 

Ако имаш и други въпроси, на които мога да отговоря съм насреща.

 

Погледни и Магеланския пътеводител за Истанбул - има полезна информация там. :)

Редактирано от Mary
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.