Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

...

 

Първо хотела който резервирахме е Magnificent Hotel видя ми се ок и е близо до няколко забележителности. Все пак ако някой има мнение за хотела и района ще се радвам да го сподели.

...

Както Мрън каза, доста от въпросите имат отговор в пътеводителя за Истанбул.

Ако сте за пръв път в Истанбул и хотела ви не е с неотменяема резервация, бих ви посъветвала да изберете друг.

Можем дружно да се опитаме да помогнем.

 

Началото на април е прекрасно време за посещение и има голяма вероятност да видите лалетата в цялата им прелест.

 

По т.2 Метро със сигурност имат съпътстващ превоз за всеки курс, но не съм сигурна дали и при МАТПУ е така. Върти ми се в главата, че нямат всеки ден, но не съм сигурна. Ако ще ходите към мола, то съпътстващия превоз малко се обезсмисля.

 

По т.3 - супер лесен е достъпа с метрото, а не е невъзможно и пеша да отидете. Съветвам ви да си оставите багажа в офиса на фирмата с която пътувате, защото не си спомням да има място за съхранение на багаж в Мол Форум.

Последния път видях, че и там пред мола са поставили симулация за полет с хеликоптер, която е много приятна и показва основните забележителности.

 

Ако имате още въпроси, не се колебайте да попитате. :)

Връзка към коментар

Благодаря за бързия отговор!

 

Прочетох пътеводителя и доста неща ще са ми много полезни, проблема идва от хотела води се в Фатих но навсякъде се говори за Лалели много не са ми ясни районите там.

Хотел къде бихте препоръчали да резервираме, на този района ли не е ок?

 

За Форум мисля да го посетя с багажа :) ако е близо за да не се връщам после пак до там и ако го правя няма да ползвам допълнителен превоз. До колкото разбирам от Форум после има метро ще го комбинирам с нещо до хотела( който и да е той :)  )

 

За пътувалите с рейс кой биха препоръчали

 

 

Отново благодаря :)

Редактирано от Sheyz
Връзка към коментар

...

Хотел къде бихте препоръчали да резервираме, на този района ли не е ок?

 

...

Показвам предпочитания лично от мен район - Sirkeci.

Надявам се, че се показа правилно на картата.

Връзка към коментар

Aз съм била в хотел на улицата, кедето е Magnificent Hotel... Районът вечер е неосветен и доста криминален. Но най - неприятното е, че има почти отвесен баир до спирката на трамвая - като си тръгвате, ако не е с такси, ще ви излезе въздуха докато стигнете до горе... Поддържам Мари за избора на район ако искате да обикаляте исторически забележителности. Аз съм била в Hurriyet Hotel, съвсем приличен, с много приятна тераса за закуска, вежлив персонал. Не е луксозен, но за мен е идеален - на минута от спирката на трамвая, на 5 минути от корабчетата и десетина от спирката на метрото...На десетина минути пеша от Султанахмет, на толкова и до моста Галата... Ако имате безплатна анулация, потърсете си друг хотел - ако не ви притеснява баира, със сигурност вечер ще ви е ужасно неприятно да се прибирате по тъмно....

 

За автобус - Метро, малко по - скъп е, но има интернет в автобуса, вода, кафе, чай, широки седалки, безплатен транспорт от автогарата до някои места в града...

Редактирано от Ивайла
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Излиза ти Fatih, защото това е името на централния район, който е доста обширен. Sirkeci е част от него, както и laleli и много други. Послушай Mary и виж за хотел в Sirkeci - по-евтино е от Sultanahmet, а е близо до забележителностите, достъпът с трамвая от метрото също е удобен. 

 

При мен линкът на Mary се отваря на точното място, но дори и да не работи при теб - просто отметни Sirkeci в секцията 'район'

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако си взела: http://www.muzekart.com/en/museum-pass/about_27.html,

той включва:

- Hagia Sophia Museum - цената на единичен билет е 20 лири; Добре е да го комбинираш със св. Ирина - намира се близо до св. София, в парка на двореца;

 

- Topkapı Palace Museum and *Harem Apartments,

 

- İstanbul Archaeological Museums - обикновено посетителите искат да видят саркофага на Ал. Македонски и много красивите експонати от Месопотамия и пр. Съветът ми е да отскочиш във втората сграда на музея, където има цяла секция с експонати и снимки от великите константинополски църкви. Ще откриеш прототипа на венецианската църква Сан Марко; ще видиш от коя църква венецианците са гепнали два красиви пиластъра и пр. Много си струва!

 

- İstanbul Mosaic Museum - това е единствената запазена част от големия дворец на константинополските императори;

 

- **Museum of Turkish and İslamic Arts,

 

- Museum for the History of Science and Technology in Islam,

 

- Chora Museum - задължителна спирка в разглеждането на византийски Константинопол. Великолепни мозайки. Още повече, че основателката на църквата е била внучка /на брата/ на цар Самуил - Мария.

 

- Galata Mevlevi House Museum - около Галата, по-точно под Галата, има запазени много сгради от генуезците - една от тях е досущ като палацо Сан Джорджо в Генуа. Потърсете, ако ви е интересно Арап джами - в района са били настанени изселени от Испания араби.

 

- Yıldız Palace,

- Rumeli Hisar Museum,

 

- Fethiye Museum - една от най-хубавите константинополски църкви със запазени /не много/ изображения. Аз лично много се радвах на това посещение, защото си бях сама, нямаше блъсканица и на воля си снимах. Но ако ходите в Хора /Карие джами/, можете да пропуснете Фетие /Памакаристос/.
 

Районът Сиркеджи е екстра. И във Фетие не е зле - много по-евтино и автентично. Освен това сте близо до Египетския пазар, до моста Галата и до новия мост, по който върви метрото. Ако искате да си купите подправки, това ви е най-точното място. Последният път бяхме в чудно хотелче със закуска в Кючук Пазар /северната част на Фатих, точно между двата моста/. Беше прекрасно, навсякъде ходехме пеша. Изключение: посещение на Рибния манастир, за който мога да разказвам до утре сутринта... :)

Успех!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

И аз... :) Дори не съм чувала за него...

Аз предполагам, че става дума за Рибята църква „Св. Богородица Живоносен източник“, та сигурно си я чувала под това име. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз... :) Дори не съм чувала за него...

 

Именно. Това е едно много специално място. Свързано е и с българската история, но известността му се дължи най-вече на факта, че е играело специална роля в императорските сватбени церемонии - било е място за лустрация. Може би ще напиша скоро за този манастир.  

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Благодаря на всички <3 мога да смена хотела , сега разгледах мисля този да резервирам, но моля кажете на правилното място ли е и ако някой е бил там :) мерси 

Hotel Old Panorama 
Връзка към коментар

Смея да твърдя, че много съм чела за Истанбул, тъй като е любимия ми град. Но, срам не срам, трябва да птизная, че не дъм чувала за манастира под нито едно име...

Връзка към коментар

 

Благодаря на всички <3 мога да смена хотела , сега разгледах мисля този да резервирам, но моля кажете на правилното място ли е и ако някой е бил там :) мерси 

Hotel Old Panorama 

 

Предполагам, че това е хотела?

Ще се изкажа само за мястото, защото вътрешността на хотела и условията по резервацията, можете за анализирате и сами.

Удобно е мястото. Мисля, че е точно до полицейския участък там.

 

На 1 минута е Мармарай.

На  2 минути е трамвайната спирка.

На 5-10 минути е до пристаните, откъдето тръгват корабчета във всички посоки.

Смея да твърдя, че много съм чела за Истанбул, тъй като е любимия ми град. Но, срам не срам, трябва да птизная, че не дъм чувала за манастира под нито едно име...

Ива, ще се поправиш скоро, макар по спомен подхода към тази църква да не е от най-леснодостъпните. :)

Редактирано от Mary
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Именно. Това е едно много специално място. Свързано е и с българската история, но известността му се дължи най-вече на факта, че е играело специална роля в императорските сватбени церемонии - било е място за лустрация. Може би ще напиша скоро за този манастир.  

Рояк, за Балаклъ ли говориш? :rolleyes:

Връзка към коментар

Благодаря Mary, значи вече поне ще съм на правилното място за начало на приключенията 

 

Да, за този манастир става дума.

 

Пълното име, за да го търсите по картите, е:

Balikli Meryem Ana Rum Manastiri

 

Всъщност отиването до това място не е никак трудно. Взема се линия 1 на трамвая /някъде из центъра/ и се пътува до спирка: Merkez efendi.

Оттам до манастира е съвсем близо. Още като слезете от трамвая с план в ръка, местните хора ще ви попитат дали търсите Мириам Ана и ще ви упътят. Минава се през една поредица от автомобилни сервизи и след ляв завой се излиза на улицата, на която е въпросният манастир. Той ще ви се падне от дясната страна. От лявата страна също има християнски храм, но това е  църква, която арменците построили "напук" на гърците, защото не могли да се разберат кому принадлежи "Живоносният източник". Спорът бил разрешен от султана чрез бой с петли и "случайно" победител се оказал гръцкият петел.

В момента манастирът се обитава от румънски монахини. В кафенето отсреща ще ви говорят на гръцки, което показва колко важно и посещавано място за братята гърци е мястото. Голяма икона със сюжет "Живоносен източник", т.е. богородица, има в притвора на огромната гръцка църква на площам Таксим. Доколкото успях да схвана, била подарък или нещо като жест на приемственост между манастира и църквата.

Както ще прочетете в инфото, цар Симеон е опожарил Живоносния източник през 924 г, а малко по-късно синът му Петър се оженил за византийка именно там.

https://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_St._Mary_of_the_Spring_(Istanbul)

 

Въобще византийски Константинопол е много вдъхновяващо нещо!

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте пак,

имате ли инфо как мога да си купя онлайн билети. Успях само за аквариума, в сайта на сапфир не мога да се регистрирам за да си купя Мюзеум пасс/билети - иска адрес за достасвка в ТР или се бъркам Йербартан ,Долмбахче , Галата и Миниатюрк нямат мисля, и ако знаете поне за някои ще съм благодарна

 

Мерси

Връзка към коментар

И още нещо в пътеводителя виждам други варианти за посещение на Емирган, аз имам идея да обиколя Босфора като HOP ON HOP OFF и да слезна на Емирган и  да разгледам и него , нов пътеводителя виждам други спирки, на коя е най добре да слезна 

Връзка към коментар

Здравейте пак,

имате ли инфо как мога да си купя онлайн билети. Успях само за аквариума, в сайта на сапфир не мога да се регистрирам за да си купя Мюзеум пасс/билети - иска адрес за достасвка в ТР или се бъркам Йербартан ,Долмбахче , Галата и Миниатюрк нямат мисля, и ако знаете поне за някои ще съм благодарна

 

Мерси

Не съм купувала онлайн билети, затова не мога да бъда много полезна.

Museum Pass Istanbul може да се купи бързо и без да чакате на опашка от автоматите, които са до Hagia Sophia.

За Долмабахче по едно време можеше да се резервира билет, но сега гледам, че не работи опцията..

За Йеребатан не е имало онлайн билети. Там даже и да има опашка, тя върви доста бързо.

Кула Галата, мисля, че също няма. Там обаче опашката може да върви мнооооого бавно. Особено вечерно време - когато искат да наблюдават залеза. 

 

 

И още нещо в пътеводителя виждам други варианти за посещение на Емирган, аз имам идея да обиколя Босфора като HOP ON HOP OFF и да слезна на Емирган и  да разгледам и него , нов пътеводителя виждам други спирки, на коя е най добре да слезна 

На спирката с име ... Emirgan. :) От нея имате да повървите пеша около 5-6 минути.

Предполагам, че сте видели, че корабчетата тръгват от Kabataş.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте Mary !Пише Ви едно семейство което е влюбено в Истанбул.На 22.04.2016 заминаваме за любимия град с туроператор.Заради събитията в Истанбул иТурция през последните месеци и дни, много хора се отказаха,но все пак екскурзия ще има!Аз и съпругата ми ще го посетим за дванадесети път.Имаме си собствена програма за разглеждане /фактически използваме само транспорта до там и спането/.С голямо нетърпение, но и с леко притеснение очакваме тръгването.На сайта с камерите наблюдаваме ежедневно,че почти няма хора по улиците,площадите и най-посещаваните до преди няколко месеца обекти!Въпроса ни е :Какво е истинското положение в момента в Мегаполиса и какво трябва да правим /или да не правим/ за да си изкараме за пореден път перфектно.Не следим турските медии защото не знаем много добре езика а нашите и англоговорящите не казват почти нищо /освен плашещата статитика за жертвите от почти ежедневните атентати в Турция/! Ще Ви бъдем много благодарни ако споделите Вашето мнение и виждане по въпроса.Благодаря предварително...

Допълнение:Личната ни програма за разходка и посещение е свързана с използване на почти всякакъв вид транспорт в Истанбул /трамвай,метро,корабчета,Marmaray и т.н./

Връзка към коментар

Здравейте!

За съжаление и моята информация е от втора ръка - живея в София.

 

Но имаме тук представител, който живее в Истанбул и се надявам той да са включи с актуална информация.

 

Какво мога да кажа аз, като обобщение: Избягвайте местата със струпване на много хора.

По данни от приятелка - по Истиклял има в пъти по-малко хора сега.

 

На мен лично ми се струва, че в азиатската част е по-спокойно.

 

Ще ми бъде интересно да споделите програмата си за дванадесетото ходене.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за първоначалната информация!!!Ще очакваме с нетърпение актуалната информация......

За сегашното пътуване /след дълго обмисляне/ решихме:първи ден - 22.04 /петък/ - Лалели/там ще е хотела/-Marmaray - Азиатска част /цял ден - разходка по алеята до острова на девата,посещение на петъчния пазар там,джамии,хапване и т.н/Връщане от Uskudar до Eminonu с корабче.Мислихме да се помотаем доста на Египетския пазар,но размислихме /опасничко ще дойде/

Втори ден - 23.04 - Лалели - Eminonu /трамвай/ - Rahmi M. Coch Muzesi /автобус/.Там мислим да изкараме цял ден.В него има ресторанти,кафенета и т.н/.Връщане с автобус до Eminonu.

Трети ден - 24.04 - заедно с цялата група - посещение на Емиргян и живот, и здраве връщане в BG.

Самостоятелната ни екскурзия този път ще е малко по-бедна,но и ние се старахме да избягваме ступванията на хора,макар,че ще използваме градски транспорт.....

Това е !

Ще следим форума за допълнителна информация от истабулския източник........

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хубава ви е програмата - лежерна. Дано времето да бъде хубаво и да се насладите на разходките и парка.

От/до  музея на  Rahmi M. Coch , можете и с корабче.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за пожеланията......и ние я структурирахме така,че да избягваме навалицата.Планувахме си почивка и спокойствие.Дано някой извратеняк не ни обърка плановете!

Корабчето за музея от  Karakoy ли се взема?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.