Прескочи до съдържание

Как правим багажа си малък?


Препоръчани мнения

Преди 1 час, Роца каза:

Това е магия, която и аз бих искала да овладея 😀. Обичам да казвам, че мечтата ми е да пътувам само с четка за зъби и дебитна карта, но още не съм го постигнала. 

Още един глас в полза на навиване то, наистина се пести място! Аз навивам дрехите поотделно. Нося основно памук и не съм забелязала тениските ми да са много измачкани... Нищо, което парата от банята да не може да оправи. Но аз съм и от хората, които не държат всичко да е безупречно изгладено, де 😀

Освен това, ще съм доживотно благодарна на @Цвете, че ме светна за вакуумиращите пликове с навиване - също се пести място и благодарение на тях, прибрах багаж за триседмична лятна почивка в салонен куфар. А аз съм прилично дебела жена в разцвета на силите си и дрехите ми заемат място 😉

Друго нещо, което се опитвам да правя, е "капсулният" гардероб - всичко да си върви с всичко, така вземам по-малко дрехи. 

Благодаря ти, Роце .

 

Преди 1 час, Роца каза:

Това е магия, която и аз бих искала да овладея 😀. Обичам да казвам, че мечтата ми е да пътувам само с четка за зъби и дебитна карта, но още не съм го постигнала. 

Още един глас в полза на навиване то, наистина се пести място! Аз навивам дрехите поотделно. Нося основно памук и не съм забелязала тениските ми да са много измачкани... Нищо, което парата от банята да не може да оправи. Но аз съм и от хората, които не държат всичко да е безупречно изгладено, де 😀

Освен това, ще съм доживотно благодарна на @Цвете, че ме светна за вакуумиращите пликове с навиване - също се пести място и благодарение на тях, прибрах багаж за триседмична лятна почивка в салонен куфар. А аз съм прилично дебела жена в разцвета на силите си и дрехите ми заемат място 😉

Друго нещо, което се опитвам да правя, е "капсулният" гардероб - всичко да си върви с всичко, така вземам по-малко дрехи. 

 

Връзка към мнение

Понеже не споменаваш с какво ще пътуваш, ще дам един съвет за стягане на раница  - най-отдолу се слагат по-леките неща, по-тежките се нареждат отгоре и близо до гърба. Най-отгоре се слагат нещата, които често ще се вадят и слагат.

И още един съвет, с толкова много трикове как да сместиш най-много багаж на едно място, внимавай да не забравиш, че има някакъв лимит и за допустимите килограми 😉

Редактирано от Open World
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За себе си открих, че най-лесно правя багажа си малък, като не вземам излишен багаж, а не като ползвам някакви трикове, като навиване на руло и т.н. Колко обем ще спестя ако си навия дрехите и ги натъпча плътно, може би 10%, естествено полезно е да се прави, но по този начин се заобикаля главния проблем. А проблемът е, че се пътува с излишен багаж. Открих, че ако оставя всичко, освен това без което няма начин да тръгна, мога да пътувам с 25 литрова раница, дори и на пътешествия от по 2-3 седмици. Най-пресния пример е тази година на португалското камино, бях с въпросната 25л раница, при това времето беше почти зимно, макар и през юни, с дневни максимуми от 14-15 градуса а нощем 7-8 градуса. Като в раницата, освен дрехи и джапанки, носех и чаршаф за албергетата, защото не навсякъде дават. При друго пътуване в Панама за 3 седмици пак бях със същата раница, там дори си носех в нея и кроксове, но в Панама е 35 градуса денем и 25 нощем и не е проблем да се пътува с леки дрехи. При наистина студено време и температури близки до 0, ми трябва 40-45л раница, през 2015 за 3 седмици в Аржентина и Чили, основно в Патагония бях само с ръчен багаж, 45 литра раница и имах всичко необходимо за суровия патагонски климат и дневни трекове в Андите. Миналата година, пак в Патагония бях с 40л ташев вихрен. Единствено, ако трябва да спя на открито, трудно ще се се вместя в ръчен самолетен багаж, заради необходимостта от палатка и спален чувал.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 12 минути , nomad каза:

За себе си открих, че най-лесно правя багажа си малък, като не вземам излишен багаж, а не като ползвам някакви трикове, като навиване на руло и т.н. Колко обем ще спестя ако си навия дрехите и ги натъпча плътно, може би 10%, естествено полезно е да се прави, но по този начин се заобикаля главния проблем. А проблемът е, че се пътува с излишен багаж. Открих, че ако оставя всичко, освен това без което няма начин да тръгна, мога да пътувам с 25 литрова раница, дори и на пътешествия от по 2-3 седмици. Най-пресния пример е тази година на португалското камино, бях с въпросната 25л раница, при това времето беше почти зимно, макар и през юни, с дневни максимуми от 14-15 градуса а нощем 7-8 градуса. Като в раницата, освен дрехи и джапанки, носех и чаршаф за албергетата, защото не навсякъде дават. При друго пътуване в Панама за 3 седмици пак бях със същата раница, там дори си носех в нея и кроксове, но в Панама е 35 градуса денем и 25 нощем и не е проблем да се пътува с леки дрехи. При наистина студено време и температури близки до 0, ми трябва 40-45л раница, през 2015 за 3 седмици в Аржентина и Чили, основно в Патагония бях само с ръчен багаж, 45 литра раница и имах всичко необходимо за суровия патагонски климат и дневни трекове в Андите. Миналата година, пак в Патагония бях с 40л ташев вихрен. Единствено, ако трябва да спя на открито, трудно ще се се вместя в ръчен самолетен багаж, заради необходимостта от палатка и спален чувал.

Имаме тема за раници, но би ли споделил тук каква 25 литрова раница използваш.

Причината за въпроса ми са новите минимално допустими размери на Райън и Уиз за кабинен багаж, а и все пак тази тема предполага коментари за определен полезен обем - 25, 35 .... 55 литра.

Редактирано от Таньо
Връзка към мнение
преди 2 минути , Doctor Who каза:

Имаме тема за раници, но би ли споделил тук каква 25 литрова раница използваш.

Причината за въпроса ми са новите минимално допустими размери на Райън и Уиз за кабинен багаж, а и все пак тази тема предполага коментари на багаж в определен полезен обем - 25, 35 .... 55 литра.

Въпросната 25л раница е deuter gogo, здрава и качествена. Ползвам я от десетина години и като гледам, може би ще изкара още няколко, преди да стане неизползваема. Обемът от 25л при нея е реален, има едно основно отделение, отвън има само един малък водоустойчив джоб, в който евентуално да се смести някоя дреболия и две мрежи за бутилки с вода отстрани. Харесва ми, че кръстният колан е символичен и може да се маха напълно, което е за предпочитане при толкова малки раници. Пътувал съм в Уиз с нея, като малък ръчен и никога не са ми правили проблем, мисля че напълно отговаря на изискванията им.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При пътувания над една седмица аз задължително ползвам услугата пране, на хотели, круизни кораби или обществени перални. Тази тактика редуцира сериозно количеството на нужните дрехи. Когато бях по млад използвах и “технологията“ на самоизчистване. Едно поло ако не се носи 3-4 дни по естествен път се освобождава от миризмата на пот 🙂 Същото се отнася и за чорапите 🙂

 

Колкото и да редуцирам багажа, обаче винаги осъзнавам, че съм взел нещо излишно...Все още не мога да достигна до върховата сентенция на главния герой в един американски филм:

"- На един пътуващ му трябват само две неща: пистолет и кредитна карта! 😄

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани

Може да ви се стори странно, но аз пътувам най-често с дрехи и бельо, които стават за носене, но са ми омръзнали. Обувки също. Ползвам и изхвърлям. Отварям място за закупените нови дрехи, обувки и подаръци. Не се притеснявам от това, че не пътувам с най-новите си дрехи на отиване.  Важно е да са удобни. А за обувките - задължително да са по-стари и удобни.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

И аз като номад и Дани. Вземам максимално малко багаж, но, противно на всеобщото мнение, винаги моя багаж е най-най-малко от цялото семейство. По една тениска за всеки ден, 1 или 2 чифта дънки, маратонките на мен, козметиката е четка и паста и това е. Ако сме на круиз, нося и 3 рокли за 7 вечери и хич не ми пука за снимките ) Мъжа ми е по-сложен, защото мъкне винаги един несесер с лекарства, един с козметика, джапанки за баня (дори и да сме за 1 вечер само), резервни обувки и какво ли не. Ама като не събира той багажа, му е широко около врата. Номера с навиването и аз го прилагам, много е удобно. На дълги пътувания обаче винаги имаме чекиран багаж, така и така пътуваме с компании, които го позволяват. Тази тема ми е интересна и ще се възползвам от предложенията за вакуум пликове от джъмбо, плюс органайзерите, много свежа идея, още тези дни ще се обзавежда. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, luba_rizova каза:

джапанки за баня (дори и да сме за 1 вечер само)

Това и аз нося винаги. В хотелските бани може да живеят гъбички... Имам едни много тънки и леки джапанки, почти не заемат място.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Пътувам с раница. На дъното винаги слагам джапанки - така те служат за основа. След това са обемните неща. Дрехите на руло, обикновено опаковани в такова нещо https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/A19e3zq7MTL._SL1500_.jpg , имам два размера. 

И аз обичам да се разделям с дрехите по пътя. Винаги го правя.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Много полезна тема.

 

Другата седмица заминавам за 15 дневен трип, който ще мине през различни климатични зони вариращи от -20 до +35 градуса, и отгоре на всичко държа да пътувам само с ръчен багаж. И май вече го измислих 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

И аз навивам дрехите. Задължително, без значение сезона, нося едни джапанки с тънки подметки и тънки... ха, не се сещам как се казват ония "ластици" отгоре 🙂  Защото използвам джапанките и като чехли в хотелската стая, и за къпане (да не стъпвам боса по банята, заради евентуални гъбички и тем подобни). Ако съм за повече от 3-4-5 дни някъде нося и втори чифт обувки, които натъпквам с чорапи, кърпички, гащи - сложени в полиетиленови пликчета (дето са за сандвичи, но без цип). Навивам по една тениска/тънка блузка, предпочитам памук, евентуално с малък процент ликра, че те даже съвсем не се мачкат, и по един чифт бельо за всеки ден от престоя ми, ако е до 6-8 дни. Ако е за повече дни, в някакъв момент поне част от дрехите трябва да се изперат. 1-2 връхни дрехи, 1-2 панталона, 1 нощничка и толкова. Целият този багаж заема обикновено до 2/3 от куфарчето за голям ръчен багаж (използвам малка раничка за документи, разни дреболии, изобщо като малък ръчен, че не се чувствам комфортно да нося всичко на гръб. Останалата 1/3 запълвам със зарядните, фотоапарата, тоалетните неща, винаги 1-2 морени, шоколад и солети, евентуално и 1-2 ябълки, пакетче лекарства за първа помощ, чадър и дъждобран, независимо прогнозата за времето. Якето на гърба или в ръка, по-стабилните/обемни/ обувки са на краката. Задължително скатавам в куфара и една чанта от тънък плат с размери 40/30/16, която после използвам за разни неща, когато не пътувам със самолет, а с наземен транспорт. Тази чанта я закрепвам върху куфара с една китайска джаджа, ето как изглежда:
https://ru.aliexpress.com/item/-/32915602816.html?spm=a2g0v.search0104.3.82.6e393551Xijmdg&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_1_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10924_454_10083_10618_10920_10921_10304_10307_10922_10820_10821_537_10302_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103%2Csearchweb201603_51%2CppcSwitch_0&algo_pvid=d9c085d0-be97-440a-b137-7304e8dcdedd&algo_expid=d9c085d0-be97-440a-b137-7304e8dcdedd-11

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, Георги Матеев каза:

Много полезна тема.

 

Другата седмица заминавам за 15 дневен трип, който ще мине през различни климатични зони вариращи от -20 до +35 градуса, и отгоре на всичко държа да пътувам само с ръчен багаж. И май вече го измислих 🙂

Надявам се да споделиш измисленото.

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 5 часа, iaia_mama каза:

Надявам се да споделиш измисленото.

Ще приложа комбинация от изхвърляне на дрехи по пътя (тръгвам с най-старото си зимно яке) + междинно изпиране по средата на пътуването.

 

Ненавиждам да пътувам с чекиран багаж просто...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 14 часа, nomad каза:

Единствено, ако трябва да спя на открито, трудно ще се се вместя в ръчен самолетен багаж, заради необходимостта от палатка и спален чувал.

Има начини разбира се.Light серия имат почти всички сериозни марки.Аз имам палатка и чувал(до -15)от по 800g,и надуваемо шалте 500г-общо обемът им е най-много 7-8 литра на трите,а тежат около 2кг.Иначе от години пътувам само с ръчен багаж,макар почти винаги да имам право на чекиран.A от няколкото си мръзнения в самолети и автобуси в Азия,както и спането чат-пат по летища(преди ранни полети и преди Дайнърс-а)съм се обедил,че чувал и надуваем матрак са винаги необходими.Пътуванията ми почти винаги надхвърлят месец и в раница от 30л се побира всичко необходимо,включително DSLR апарат.Дрехите навсякъде по света са по-евтини от БГ,а и laundry има почти навсякъде(е бельото се пере на ръка,доста често,но за мен това не е проблем)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не видях някой да е споменал микрофибърните кърпи за баня на Декателон, които заемат изключително малко място и са идеални за път. Постоянно мъкна с мен такива 🙂 https://www.decathlon.bg/p/8387958_mikrofibrna-krpa-razmer-xl-110-x-175-sm-lilava.html#/17-254-_

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ние винаги пътуваме с ръчни багажи. Вземаме по 1 тениска, 1 чифт бельо и чорапи за всеки ден, по 2-3 чифта панталони (ако е топла дестинация - 2-3 чифта къси + един чифт дълги за всеки случай) за мъжа ми, за мен - няколко клина, които не заемат много място. Носим си именно от споменатите по-горе микрофибърни кърпи от Декатлон. По 1 чифт джапанки, които се напъхват на дъното на куфара между водaчите на изтеглящата се дръжка. Дрехите нареждаме както ние му казваме като лук... 🙂 На кръст поставяме панталоните и тениските и започваме да сгъваме, като в центъра на целия този вързоп опаковаме хавлии, чорапи и бельо, които служат за ядро на "луковата глава" и по този начин донякъде се предпазват тениските от намачкване. Не е идеално, но се мачкат много по-малко от навиването на руло, а и мястото се оползотворява по-добре отколкото при навиване, понеже не остават никакви празни пространства. Пликовете с течности се поставят най-отгоре, за да могат да се вадят на секюрити. Ето едно видео, което демонстрира "луковата глава", за която говоря 🙂 

 

 

Последният "трик", който използваме при пътуване от по-студено към по-топло - обличаме термобельо и някакви по-леки връхни дрехи, които да можем после да приберем при пристигането в топлата дестинация. Обувки не носим - тръгваме само с обувките на краката си (изключение са джапанките). За фотоапарата си имаме раница. Стативът се разглобява и се разпределя в двата куфара отстрани покрай вързопите с дрехи.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Преди 1 час, sun4e каза:

Не видях някой да е споменал микрофибърните кърпи за баня на Декателон, които заемат изключително малко място и са идеални за път. Постоянно мъкна с мен такива 🙂 https://www.decathlon.bg/p/8387958_mikrofibrna-krpa-razmer-xl-110-x-175-sm-lilava.html#/17-254-_

 

Тези са супер, защото са много компактни, но има и други, които попиват доста по-добре - пак са микрофибърни и също толкова компактни, но имат оребрен релеф.
https://www.decathlon.bg/p/8510068_krpa-ot-mikrofibr-razmer-l-80-x-130-sm-tmnosinya-na-rajeta.html#/7435-254-no_size

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дори не мога да се сетя последният път, когато ми се е налагало да ползвам чекиран багаж. Основно пътувам с ръчен. Раницата ми е, мисля, 25-литрова. От скоро притежавам и една 40+5 McKinley и ще се пробвам да я прекарам за ръчен с евтините авиолинии.

И аз от няколко години вече практикувам сгъването на дрехите на руло, саламче, цилиндърче или както най ви харесва да му казвате. Спомням си първият път като го направих направо изплезих език като видях колко место се отвори. Дрехите правя на саламчета една по една, поотделно. В пролуките между тях слагам бельо или чорапи, но напоследък чорапите като че ли ги мушкам по някое свободно малко джобче. Пътувам основно с катераческо/спортно облекло и дишащи тениски, които се изпират и за по-малко от половин ден вече са сухи. Абсолютно задължителен ми е комфортът, когато пътувам - дрехи, които позволяват свободно движение и такива, които имат двойна функция. Например лятото бях взел два чифта панталони за планина, които имат ципове на крачолите и се превръщат в къси панталонки за 15 секунди. Софт шелове има добри, които пазят и от вятър и дъжд и могат да ви спестят място. Кърпата ми е от Декатлон, от тези, които се сгъват на 10 и стават 3 сантиметра, приятно притиснати от онова ластиче. Имах едни хотелски чехли, които са измислени да бъдат еднократни, направени от нещо като хартия, но си ги носех в хостелите да не си цапам чорапите. Мисля, че ги забравих в Будапеща, а бяха много удобни, защото се смачкват и стават, може би 1 сантиметър дебели, а са си удобство. Шампоан ползвам в такива малки расфасовки. Дрехите си ги пера на ръка, случвало се е да ползвам и перални услуги - например когато ми се налага да се придвижвам на няколко места бързо ползвам перални + сушилни услуги, като вече имам натрупано количество мръсни дрехи в раницата. Съвсем спокойно човек може да прекара две седмици с няколко тениски, стига да ги пере всеки ден и да ги редува 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Stanislav Dimitrov каза:

Има начини разбира се.Light серия имат почти всички сериозни марки.Аз имам палатка и чувал(до -15)от по 800g,и надуваемо шалте 500г-общо обемът им е най-много 7-8 литра на трите,а тежат около 2кг.Иначе от години пътувам само с ръчен багаж,макар почти винаги да имам право на чекиран.A от няколкото си мръзнения в самолети и автобуси в Азия,както и спането чат-пат по летища(преди ранни полети и преди Дайнърс-а)съм се обедил,че чувал и надуваем матрак са винаги необходими.Пътуванията ми почти винаги надхвърлят месец и в раница от 30л се побира всичко необходимо,включително DSLR апарат.Дрехите навсякъде по света са по-евтини от БГ,а и laundry има почти навсякъде(е бельото се пере на ръка,доста често,но за мен това не е проблем)

Би ли споделил марката и модела на спалния чувал и палатката. Моите чували са Snugpak, мисля че марката е сериозна, вкл. работи и за някои армии от НАТО, но единствения 800гр чувал с малък обем, който имат е т.нар. jungle bag. Но е тънък, при температури под 10 градуса, в нашите планини съм студувал лятото. Иначе при топло време го нося, също би бил подходящ за албергетата по Камино.  Нормалния ми трисезонен чувал snugpak с комфорт -1, максимално компресиран заема обем от поне 10л, ако добавя и палатката, двете неща ще заемат цялата 25л раница 😞 .

Редактирано от nomad
Връзка към мнение

И аз, както немалко други магеланци, последните (4-5) години, особено след навлизането на нискотарифните АК, пътувам само с ръчен багаж.  Времето е най-ценният и скъп ресурс (особено при пътуване), за да го губи човек в чакане на лентите за багаж, често се чака на опашки и за чекирането преди полет, загубен чекиран багаж също е стрес и допълнителна загуба на време (разправии със съпорт, закупуване на липсващи вещи и пр.), трансфери от/до летища и от спирка до място за настаняване също са по-лесни само с ръчен багаж. Предимствата са много и са ясни (разбира се - има и специфични изключения, когато все пак се налага чекиран багаж). 
Пътувал/пътували сме само с ръчен багаж до Дубай, до Корея, до Филипините, до Малайзия, до Австралия, до Бразилия (за Европа въобще не коментирам) и никъде не съм усетил някаква сериозна липса или нужда от чекиран багаж, освен може би невъзможността да си купиш и пренесеш някакъв по-голям сувенир/подарък или някаква бутилчица над 100ml с готина течност. :grin: 
Няма да забравя как ни гледаше бразилката - съпруга на наш приятел от Рио - когато ни посрещна на летището и как попита няколко пъти "КЪДЕ ВИ Е БАГАЖЪТ ?!?!? ", а ние сочехме раничките на гърба. :biggrin:  После нашият приятели ни сподели на ухо, че когато тръгвали на път, тя взимала поне 3 куфара тоалети и принадлежности. :grin:

 

преди 22 часа, nomad каза:

 А проблемът е, че се пътува с излишен багаж. Открих, че ако оставя всичко, освен това без което няма начин да тръгна, мога да пътувам с 25 литрова раница, дори и на пътешествия от по 2-3 седмици. ...

Почти като принципа pd багажа, за който говори Дж.К.Джером в един от хумористичните си разкази и който съм споменавал преди време в друга тема:
"Слагаш на леглото всичко, без което би умрял в нечовешки мъки, махаш 2/3 и остатъка взимаш за пътуването" :grin: 

В общи линии, проблемът с  количеството багаж е най-малък при пътуване през лятото и/или до топли дестинации, става по-голям при пътуване през зимата и/или до по-студени дестинации и става като че ли най-сложен при пътуване, включващо различни зони с различни климатични условия - топло и студено, сухо и влажно.

За повечето принципи и трикове свързани с багажа вече е станало дума в темата, но все пак да добавя малко и за моята практика. 
Първо - аз лично не използвам навиване дрехите на руло, проста геометрия:
 

round_01.jpg.b7bb15fdad2c5005106206eed9140dab.jpg

Имам си една мярка - правоъгълник от картон с размерите на хоризонталното сечение на раницата и сгъвам дрехите по този размер. 
_R1.jpg.8cb8f3247f7649cf75f22ecb120b0bf7.jpg


Всички пликове, които ползвам за дрехите, са с пробити отвори, така че да може да се изкара въздуха и да не се губи обем, не ползвам специални пликове и прахосмукачи, просто добре притискам преди и след поставяне в раницата и въздухът излиза. 
Задължително взимам чифт джапакани - имам едни от много тънка и суперлека материя, за ползване в хотелската стая/мястото за настаняване и най-вече за банята, не влизам бос в баня, особено на чуждо място.  Поставят се най-отдолу на раницата. Лятото понякога взимам и резервен чифт обувки - не точно обувки, а едни супертънки и леки еспадрили, и те са най-отдолу на раницата. 
За дрехите - за всеки един ден пътуване взимам по чифт чорапи-бельо-фланелка, но не повече от 4, когато пътуването е повече от 4 дни си ги пера на ръка, обикновено вечер преди/по време на къпането си ги изпирам, не отнема повече от 5мин.  Ако има лесна възможност за машинно пране (например пералня в апартамент от AirBnB) се пере един или два пъти, според продължителността на пътуването.  

Приел съм също така, че не е толкова фатално и по време на път не гладя, по-важно ми е да са чисти дрехите, преглъщам това, че може да са поизмачкани.  (Отварям скоба, че не разбирам защо да е неприемливо човек да е с чисти, но леко поизмачкани дрехи, при положение, че поради някаква супер странна (за мен) мода е съвсем обичайно да се ходи с  някакви силно разпарцалени дънки/панталони/поли и разпрани дрехи с дупки, кръпки и висящи конци :scratch_one-s_head:)  Иначе разбира се, че за някакви по-специални случаи (като например мечтата ми да посетя новогодишния концерт на Виенската филхармония) , официални вечери, приеми и пр., човек да трябва да е облечен подходящо и не може да отиде с измачкани дрехи. 
По-нататък по същество - според сезона взимам някакви шорти, бермуди, риза с къс/дълъг ръкав, блуза, пуловер.  Почти винаги по време на полет и придвижване с автобус/влак съм с дънки или дълъг панталон. Предпочитам естествени материи - памук, вълна. За чорапи, бельо, фланелки - 100%памук, не съм фен на модерните нови изкуствени материи.
Също така си имам няколко списъка - за "топло" пътуване, за "хладно"/зимно пътуване, за кратко (3-4 дни) и за по-дълго (5 и нагоре)
Имам и checklist за да не пропусна нещо важно, понеже често си редя багажа в последния момент. 
Винаги взимам шапка, също така тъмни очила. Винаги взимам 2 телефона (един смартфон + една суперелементарна, малка, пластмасова стара нокийка с миниекран и много държелива батерия). Винаги взимам и лична карта и паспорт, включително при пътуване в ЕС.  
Също така от checklist-а - малко катинарче, малко фенерче, надуваема възглавничка за врата, дъждобран/чадър, няколко листа за писане, химикалка, резервни връзки за обувки, няколко безопасни игли, кламер (за тия новите сим-карти), пластмасови лъжичка, виличка и ножче. 

И накрая - имам един кожен несесер за зарядни, адаптери, powerbank и кабелаци, както и един прозрачен несесер за козметика и течности до 100ml, като, естествено, тези два несесера са най-отгоре в раницата. 

Също така винаги нося една папка А4 с разпечатана програма за пътуването, бордни карти, резервации, билети, хартиени карти (въпреки навигациите, обичам да си имам хартиени карти) и др. подобни .  

преди 23 часа, Гост каза:

И да, мога да бъда с две-три блузи само, но една от причините е точно тази: 

Скучно е да се гледаш само с една блуза на снимките...

Ха-ха, "мъжете са от Марс, жените - от Венера" - никога не би ми минало през ума, че може да е скучно да съм с една и съща блуза на снимките, може би по-скоро загрижеността би била дали съм си "глътнал" шкембето. :grin: 
Отделно, че и аз като neuromancer нямам навик да снимам себе си много-много...
Но хората наистина сме различни, всеки си има предпочитания. :smile3:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 25 минути , Фил каза:

Първо - аз лично не използвам навиване дрехите на руло, проста геометрия:
 

round_01.jpg.b7bb15fdad2c5005106206eed9140dab.jpg

Ти ако успееш да навиеш мека дреха в перфектна цилиндрична форма, та да загубиш пространство по посочения начин, значи си някакъв факир и ще можеш да ги наместиш и в триъгълна раница, ако се наложи :biggrin:.

 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Все си мисля, че дрехата си има определен обем, който е един и същ, без значение как е сгъната (това ако не е пухкава разбира се, в който случай вакуумните пликове помагат) 

Та по-добре да се сгъва точно по размера на куфара, за да не остават малки празни места или сгънати накриво, които са по-трудни за наместване

Аз лично съм привърженик на идеята, че за да ти е по-малко багажа, трябва да носиш по-малко неща 😉

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Я най-добре на някоя сбирка си организирайте състезание по нареждане на багаж! Да се види кой кой е. То на приказки и баба знае! :tongue:

Допълнение: наградата ще е... в перфектна цилиндрична форма :biggrin:

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 13 минути , Zaro каза:

Ти ако успееш да навиеш мека дреха в перфектна цилиндрична форма

Разбира се, че няма как да стане в перфектна цилиндрична форма, примерът е илюстративен. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.