Прескочи до съдържание

Как правим багажа си малък?


Препоръчани мнения

Сега видях темата.

Обикновено нямаме проблем с обема, а с теглото. В смисъл, че така успявам да компресирам багажа, че той да се побере в ръчните ни куфарчета, но почти винаги е над 10 кг. и все треперя и разработвам различни варианти, ако го премерят. Сега с новата политика на нискотарифните да чекират ръчния багаж сме го закъсали с жена ми.

 

Това с навиването на руло - жена ми го беше прочела някъде и последните 2-3 пъти реши да се намесва в подреждането на багажа. При едно от пътуванията имах повече време и всичките ролца ги разгънах и сгънах нормално  т.е. както един мъж успява да сгъва.:wink:    Еми, …, спечелих спора.

Идеята е да "изгониш" въздуха от куфара - с рула, ... без рула, ,... :smile:

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , ven62 каза:

 

Идеята е да "изгониш" въздуха от куфара - с рула, ... без рула, ,... :smile:

 

Именно! Трябва да се компресират нещата. За това ползвам т.н. пакинг кюбс, хем обемът се намалява, хем са изгладени, хем подредени.Знам във всеки калъф, несесер, торбичка какво има и не се налага да преподреждам всеки път куфар/раница.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Забравих да спомена, че като сгъвам багажа го компресирам седейки върху отворения куфар.

Жена ми не пропуска да отбележи "Пак ли си почиваш...".

 

Хм, за хората с раници ще им е по-сложно - вероятно ще трябва да стъпват в раницата.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Оф, гледам я темата от вчера и въздишам.😥

Щото, мога да дам акъл, само, как да увеличим багажа.😥

Имам питане - добре де, като пътувате само с ръчен багаж, не пазарувате ли, къде го смествате това, дето сте си го купили?

  • Смея се 8
Връзка към мнение
преди 2 минути , AlexandraKo каза:

не пазарувате ли, къде го смествате това, дето сте си го купили?

Пазарувам, що да не пазарувам 🙂 Както казаха нееднократно по-горе - и аз пътувам със стари, омръзнали ми дрехи, с които не ми е жал да се разделя.

Ако, все пак шопинга е бил толкова успешен, винаги мога да си купя куфар/чанта за връщане.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

Ха-ха, "мъжете са от Марс, жените - от Венера" - никога не би ми минало през ума, че може да е скучно да съм с една и съща блуза на снимките, може би по-скоро загрижеността би била дали съм си "глътнал" шкембето. :grin: 
Отделно, че и аз като neuromancer нямам навик да снимам себе си много-много...
Но хората наистина сме различни, всеки си има предпочитания. :smile3:

🙂 И аз си го гълтам корема, но няма да навлизам в детайли... 

И също нямам много-много снимки, не съм фанатик на тема селфита категорично, но имам - и си държа на спомена. 

Иначе просто бях откровена - за една от причините да взимам повече от две-три блузки за навън и една за "у дома". Защото с толкова бих се справила. Но би ми било скучно... 

преди 2 часа, Фил каза:

Първо - аз лично не използвам навиване дрехите на руло, проста геометрия::smile3:

round_01.jpg.b7bb15fdad2c5005106206eed9140dab.jpg

 

Този принцип е валиден, ако цилиндрите са твърди тела - сякаш? При памучно-копринена материя си има едно сериозно смачкване на цилиндрите. 

Иначе аз също използвам пликове - в тях навирам повечето цилиндри. Най-удобни са ми пликовете за храна на Теско с цип - хем изгонвам въздуха, хем остават добре пакетирани. 

Връзка към мнение
преди 14 часа, iaia_mama каза:

И аз навивам дрехите. Задължително, без значение сезона, нося едни джапанки с тънки подметки и тънки... ха, не се сещам как се казват ония "ластици" отгоре 🙂  Защото използвам джапанките и като чехли в хотелската стая, и за къпане (да не стъпвам боса по банята, заради евентуални гъбички и тем подобни). Ако съм за повече от 3-4-5 дни някъде нося и втори чифт обувки, които натъпквам с чорапи, кърпички, гащи - сложени в полиетиленови пликчета (дето са за сандвичи, но без цип). Навивам по една тениска/тънка блузка, предпочитам памук, евентуално с малък процент ликра, че те даже съвсем не се мачкат, и по един чифт бельо за всеки ден от престоя ми, ако е до 6-8 дни. Ако е за повече дни, в някакъв момент поне част от дрехите трябва да се изперат. 1-2 връхни дрехи, 1-2 панталона, 1 нощничка и толкова. Целият този багаж заема обикновено до 2/3 от куфарчето за голям ръчен багаж (използвам малка раничка за документи, разни дреболии, изобщо като малък ръчен, че не се чувствам комфортно да нося всичко на гръб. Останалата 1/3 запълвам със зарядните, фотоапарата, тоалетните неща, винаги 1-2 морени, шоколад и солети, евентуално и 1-2 ябълки, пакетче лекарства за първа помощ, чадър и дъждобран, независимо прогнозата за времето. Якето на гърба или в ръка, по-стабилните/обемни/ обувки са на краката. Задължително скатавам в куфара и една чанта от тънък плат с размери 40/30/16, която после използвам за разни неща, когато не пътувам със самолет, а с наземен транспорт. Тази чанта я закрепвам върху куфара с една китайска джаджа, ето как изглежда:
https://ru.aliexpress.com/item/-/32915602816.html?spm=a2g0v.search0104.3.82.6e393551Xijmdg&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_1_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10924_454_10083_10618_10920_10921_10304_10307_10922_10820_10821_537_10302_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103%2Csearchweb201603_51%2CppcSwitch_0&algo_pvid=d9c085d0-be97-440a-b137-7304e8dcdedd&algo_expid=d9c085d0-be97-440a-b137-7304e8dcdedd-11

И аз подреждам точно като теб багажа си.А китайската джаджа е супер практична,ще си купя такава.Благодаря за информацията!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Съгласен съм с @Гост, схемата от картинката с цилиндрите важи за твърди тела, но при дрехи се получава по-добро оползотворяване на обема като са на руло. Поне в случая с раница. Раниците не са правоъгълни и като се редят сгънати дрехите, не се използва ефективно пространството. Ако след като съм ги наредил сгънати вътре  ги компресирам с натиск, цялото сгъване ще е напразно, защото ще се смачкат и ще се разместят в раницата. Най-добре е да се навият плътно на руло, после и да се компресират, не се мачкат толкова лошо и се използва максимално обема на раницата. Също при раница packing cubes не са добра опция, пак защото раницата няма прави ъгли и с правоъгълните форми, не се използва ефективно вътрешния обем. А и самите "кубове", заради материала от който са направени, използват допълнително от обема на раницата. Иначе съм съгласен, че за разлика от раница,  при куфар дали ще се сгъват или навиват не е от особено значение.

Редактирано от nomad
Връзка към мнение
преди 31 минути , Гост каза:

Този принцип е валиден, ако цилиндрите са твърди тела - сякаш? При памучно-копринена материя си има едно сериозно смачкване на цилиндрите. 

 

Ох, добре :smile3:,  много ясно, че дрехите не са твърди тела. :wink3:  картинката е схематична! 
Ето специално за теб, за Zaro и Nomad  :smile3:
round_01.jpg.5b96e5f013e6b5f8b006d3147677459c.jpg

Не убеждавам никого, след като смятате за по-ефективно да си ги навивате на руло, навивайте ги така, няма лошо! :smile3:

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , AlexandraKo каза:

Оф, гледам я темата от вчера и въздишам.😥

Щото, мога да дам акъл, само, как да увеличим багажа.😥

Имам питане - добре де, като пътувате само с ръчен багаж, не пазарувате ли, къде го смествате това, дето сте си го купили?

Случвало се е да купувам багаж за на връщане - спомням си Милано, Пиза,...

Все пак, само Айнщайн е успял да преодолее законите на елементарната физика.:smile:

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , AlexandraKo каза:

Щото, мога да дам акъл, само, как да увеличим багажа.😥

Аз това го умея и когато хвърлям дрехи и не купувам нови, но акъл не мога да давам 🙂

 

При багажа има лееека разлика дали носиш размер XS или XL.

И дали можеш да прехвърлиш няколко кг от багажа в раницата на спътника 🙂

 

Това с навиването на руло ми е приложимо само първия ден. После не ми е ясно какво да правя мръсните дрехи, мократа хавлия, джапанки и пр.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , Фил каза:

Ох, много ясно, че дрехите не са твърди тела. :wink3:  картинката е схематична! 
Ето специално за теб, за Zaro и Nomad  :smile3:
round_01.jpg.5b96e5f013e6b5f8b006d3147677459c.jpgНе убеждавам никого, след като смятате за по-ефективно да си ги навивате на руло, навивайте ги така, няма лошо! :smile3:

 

:smile:

@Фил, би ли подобрил картинката и с някакво преливане/изсветляване на цветовете от центъра към заоблените диагонали, … за да се илюстрира и загубата на плътност...:wink:

Редактирано от ven62
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , Childish каза:

Това с навиването на руло ми е приложимо само първия ден. После не ми е ясно какво да правя мръсните дрехи, мократа хавлия, джапанки и пр.

Мокрите хавлии - и дрехи - обикновено се стремя да изсуша вечерта на въздух, но в общия случай мръсните дрехи пак ги нагъвам на руло и ги слагам в освободените пликове.. 

Връзка към мнение
преди 7 минути , ven62 каза:

:smile:

@Фил, би ли подобрил картинката и с някакво преливане/изсветляване на цветовете от центъра към заоблените диагонали, … за да се илюстрира и загубата на плътност...:wink:

Щом е за теб :biggrin:


round_01.jpg.53f356c4c575c096737f938e81e083ea.jpg

  • Браво 1
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 25 минути , Фил каза:

Ох, добре :smile3:,  много ясно, че дрехите не са твърди тела. :wink3:  картинката е схематична! 
Ето специално за теб, за Zaro и Nomad  :smile3:
round_01.jpg.5b96e5f013e6b5f8b006d3147677459c.jpg

Не убеждавам никого, след като смятате за по-ефективно да си ги навивате на руло, навивайте ги така, няма лошо! :smile3:

 

Това, което илюстрираш е валидно за правоъгълен куфар. В раница с неправилна форма и меки стени при последващо компресиране, цилиндрите се наместват толкова плътно един до друг, че реално  се губи минимална част от полезния обем. 

Интересно ми е как ще наредиш сгънатите дрехи в раница без прави ъгли и с меки стени, така че да се използва максимално обема и дрехите да си останат сгънати.   Поне при мен в раница сгъването на дрехи е полу-безполезно, зщото при последващо компресиране дрехите се разместват и мачкат доста повече отколкото навити на руло.

Редактирано от nomad
Връзка към мнение
В момента, Фил каза:

Щом е за теб :biggrin:


round_01.jpg.53f356c4c575c096737f938e81e083ea.jpg

@Фичо, това анимирано ли е. Илюстрираш какво става при турболенция?

Или от тоя форум започвам да не довиждам...

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 6 часа, sun4e каза:

Не видях някой да е споменал микрофибърните кърпи за баня на Декателон, които заемат изключително малко място и са идеални за път. Постоянно мъкна с мен такива 🙂 https://www.decathlon.bg/p/8387958_mikrofibrna-krpa-razmer-xl-110-x-175-sm-lilava.html#/17-254-_

Добра идея за мен и за подарък!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, ven62 каза:

Забравих да спомена, че като сгъвам багажа го компресирам седейки върху отворения куфар.

Нас, по-кльощавите, кучетата ни яли с компресирането.

преди 1 час, AlexandraKo каза:

😥Имам питане - добре де, като пътувате само с ръчен багаж, не пазарувате ли, къде го смествате това, дето сте си го купили?

Купеното - в стомаха.

 

По принцип нямам навика да отида някъде и да си купя нещо, щото е от там. Най-ценните ми "покупки" са в нематериална форма. Затова и багаж не ми трябва. Аз лично съм толкова компактен, че в раницата, освен че влиза DSLR, остава и място.

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение

+ 1 глас за увиването на руло на дрехите и като допълнение, част от немачкаемите неща ( гащи, чорапи, бански, пижами...) се преобразуват в странни форми за да напаснат по незапълнените дупки 🙂  ( най-тежката задача е да добият правилна форма обувките на висок ток... и там обикновено ми трябва много фантазия и  старателно нагъване  и запълване :grin: ).

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

SAM_2551.jpg.5620d32f97ddda5eea57221ce93c43c8.jpg

 

Снимката и друг път съм публикувала. Надписите неизбежни – 99%  от багажа ми е черен 😄 Това когато пътувам за метъл фестивалите и няма условия за пране. Всяко нещо в домакинско фолио. Дните +1=брой комплект дрехи+2 ч. чорапи извън комплектите. Никога чадър, само дъждобран – добре сгънат може да се побере в калъфа на очилата. Раздават ни ги във Вакен. За градски пътувания също. Фенерче, карабинери, тапи за уши и другите дреболии, вече изброени. Багажът ми обичайно е 8 кг, фестивалният, нормално пътуване до седмица – 4-5 кг 🙂 НО, всяко нещо е възможно най-лекото. Примерно – по-лек спален чувал за сметка на няколко опаковки Уормъри. Спестени около 400 г Стелка с алуминиево покритие от едната страна, вместо надуваемо шалте. Спестява почти 500 г и място. Имам микрофибърна кърпа от преди Декатлон в БГ, по-голяма, по-лека. Нося и от фризьорските кърпи за еднократна употреба. Попиват идеално и след това можеш да използваш за почистване на обувки, раница и като хвърлиш – ето ти място за подаръци. Цялата козметика – за еднократна употреба. Джапанките ми са едва 180 грама – задължително с мен. По фестивалите влача гумени ботуши, при градските пътувания едни супер леки и удобни американски кецове. Кубинките, дебело яке, елече и каквото още се налага – всичкото на мен, никой не е умрял от 30 мин така на летището. Имам 2 раници – 60+10, която тежи само 1.700 кг и една малка, „нискотарифна” за градски туризъм. Само да съм здрава да пътувам 🙂

  • Харесвам 7
  • Браво 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, nomad каза:

Би ли споделил марката и модела на спалния чувал и палатката. Моите чували са Snugpak, мисля че марката е сериозна, вкл. работи и за някои армии от НАТО, но единствения 800гр чувал с малък обем, който имат е т.нар. jungle bag. Но е тънък, при температури под 10 градуса, в нашите планини съм студувал лятото. Иначе при топло време го нося, също би бил подходящ за албергетата по Камино.  Нормалния ми трисезонен чувал snugpak с комфорт -1, максимално компресиран заема обем от поне 10л, ако добавя и палатката, двете неща ще заемат цялата 25л раница 😞 .

Чувалът и палатка(едни от многото,които имам,но най-леките)са CAMP.Чувалът е essential ed-сега гледах спецификацията 1кг. е и е до -17 екстрем,аз съм спал на -10 и си е екстра.Моята екипировка става горе-долу,но има много по-леки и компактни,например чувалът VALANDRE MIRAGE е пак до -17,но 773грама.Мармот имат много малки и леки чували.Всички споменати чували са пухени,а не кухи влакна.Истината е че твоята марка не съм я чувал,поне в катерачните среди не е популярна.За надуваем матрак най-добрата марка е sea to summit-австралийци,550г е и 2л обем е този който имах,но остана в Ц.Америка преди 2 години,та сега съм някакво от Деакатлон-леко,но не самонадувемо.Трите неща за спане се побират в детската раница на Бобо(пак от Декатлон)от 10l.

П.П. на снимките чувалът в друг чохъл,че неговият компресионен сак се поразкъса от свиване за 10г. 🙂

 

IMG_20181119_163422991.jpg

IMG_20181119_163823949.jpg

IMG_20181119_183628106.jpg

Редактирано от malkia
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 1 час, Niceday каза:

SAM_2551.jpg.5620d32f97ddda5eea57221ce93c43c8.jpg

 

Снимката и друг път съм публикувала. Надписите неизбежни – 99%  от багажа ми е черен 😄 Това когато пътувам за метъл фестивалите и няма условия за пране. Всяко нещо в домакинско фолио. Дните +1=брой комплект дрехи+2 ч. чорапи извън комплектите. Никога чадър, само дъждобран – добре сгънат може да се побере в калъфа на очилата. Раздават ни ги във Вакен. За градски пътувания също. Фенерче, карабинери, тапи за уши и другите дреболии, вече изброени. Багажът ми обичайно е 8 кг, фестивалният, нормално пътуване до седмица – 4-5 кг 🙂 НО, всяко нещо е възможно най-лекото. Примерно – по-лек спален чувал за сметка на няколко опаковки Уормъри. Спестени около 400 г Стелка с алуминиево покритие от едната страна, вместо надуваемо шалте. Спестява почти 500 г и място. Имам микрофибърна кърпа от преди Декатлон в БГ, по-голяма, по-лека. Нося и от фризьорските кърпи за еднократна употреба. Попиват идеално и след това можеш да използваш за почистване на обувки, раница и като хвърлиш – ето ти място за подаръци. Цялата козметика – за еднократна употреба. Джапанките ми са едва 180 грама – задължително с мен. По фестивалите влача гумени ботуши, при градските пътувания едни супер леки и удобни американски кецове. Кубинките, дебело яке, елече и каквото още се налага – всичкото на мен, никой не е умрял от 30 мин така на летището. Имам 2 раници – 60+10, която тежи само 1.700 кг и една малка, „нискотарифна” за градски туризъм. Само да съм здрава да пътувам 🙂

Евала, много яко. Апокалиптика е че фланелката е на апокалиптика ли? 

Връзка към мнение
преди 20 минути , Branko каза:

Евала, много яко. Апокалиптика е че фланелката е на апокалиптика ли? 

Разбира се! 🙂 Купувам тениска на всяка любима група и то на концерт когато съм. Също от Вакен всяка година, без тази, - тениска или потниче, от други фестивали. Особено ценни са ми 3-4 от лимитирани серии, от по 500 броя макс, все от мястото на събитието 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.