Прескочи до съдържание

дневник Примерна програма за Грузия 2019


Йосиф Милчов

Препоръчани мнения

Здравейте,
След изчитане на почти всичко свързано с Грузия във форума и ровене из руските сайтове, на база лични интереси, успях да зглобя следната примерна програма. Разбира се, подлежи на доизглаждане и обсъждане. Всяко едно мнение по въпроса от ваша страна е добре дошло. Благодаря.


1 ден - Кацане в Кутаиси трансфер до Тбилиси с Джорджия бус. Пристигане в Тбилиси около 17 часа, настаняване и разглеждане. Нощувка в ALCATRAZ JAIL-HOSTEL
2 ден - Посещение на старата столица Мцхета с манастирите Джвари и Самтавро, катедралния храм Светицховели и дегустация на грузински вина. Връщане в Тбилиси за доразглеждане на града. Нощувка в ALCATRAZ JAIL-HOSTEL
3 ден - Цял ден Тбилиси, вечерта в 21:45 трансфер с нощен влак в спален вагон до Зугдиди.
4 ден - Приситгане в Зугдиди в 6:05, маршрутка за Местия разстояние 130км. време за пътуване 3 часа. Пристигане в Местия на обяд или ранния следобяд. Разглеждане и нощувка в Местия. Хотела предстои да бъде избран
5 ден - Тук идва и първото ми колебание, да останем още един ден в Местия с още една нощувка или да се върнем в Зугдиди със нощувка в града.
6 ден - Трансфер от Местия или Зугдиди до Кутаиси. Време за пътуване 5 часа от Местиа или 2 часа от Зугдиди. Разглеждане и нощувка в Кутаиси. Хотела още не  е избран.
7 ден - Посещение и разглеждане на манастирите Гелати и Моцамета храма Баграти и пещерата на Прометей. Връщане в Кутаиси за доразглеждане на града и нощувка.
8 ден - Ранно ставане и трансфер до летището за полета Кутаиси - Солун. Разходка за кафе и хапване на октопод в Солун. Трансфер до София

 

Редактирано от BlackArt77
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мене или се ориентирай на изток, или на запад от Кутаиси. Като правиш и двете посоки в едно пътуване, губиш време в придвижване.

В кой сезон се предвижда да е пътуването? Ако така и така ще стигнеш до Местия, посвети още малко време на Сванетия.

Мога да ти препоръчам къщата, в която ние нощувахме в Кутаиси - Sun Guest House.  Намира се на улицата, която води към катедрлата Баграти. На 5 минути пеш е.

Изключително любезни домакини, спазарихме се да ни разведат из пещерите и манастирите за един ден (времето стигна, въпреки че беше с късия януарски ден. Ако правилно си спомням, излезе ни нещо от типа на двайсетина лева на човек (бяхме трима). А вечерта ни поканиха да посрещаме бъдни вечер на тяхната трапеза и си прекарахме легендарно. За останалите места не мога да дам съвет, понеже ние бяхме само за два дни в Кутаиси, практически се върнахме в София с последния възможен директен полет преди да спрат линията.

Връзка към мнение
5 minutes ago, master_of_germs said:

В кой сезон се предвижда да е пътуването? Ако така и така ще стигнеш до Местия, посвети още малко време на Сванетия.

Пътуването ще е ранна есен 1-8 октомври 2019. Ровейки все повече и аз клоня към 2 нощувки в Местия и ако успеем да намерим група и пътя е отворен да скокнем до Ушгули. Зугдиди май, освен въпросния замък, няма друго за което да си изгубиш времето и вниманието към града.

Връзка към мнение
преди 8 часа, Йосиф Милчов каза:

Здравейте,
След изчитане на почти всичко свързано с Грузия във форума и ровене из руските сайтове, на база лични интереси, успях да зглобя следната примерна програма. Разбира се, подлежи на доизглаждане и обсъждане. Всяко едно мнение по въпроса от ваша страна е добре дошло. Благодаря.


1 ден - Кацане в Кутаиси трансфер до Тбилиси с Джорджия бус. Пристигане в Тбилиси около 17 часа, настаняване и разглеждане. Нощувка в ALCATRAZ JAIL-HOSTEL


2 ден - Посещение на старата столица Мцхета с манастирите Джвари и Самтавро, катедралния храм Светицховели и дегустация на грузински вина. Връщане в Тбилиси за доразглеждане на града. Нощувка в ALCATRAZ JAIL-HOSTEL

 

3 ден - Цял ден екскурзия до Казбеги


4 ден - Цял ден Тбилиси, вечерта в 21:45 трансфер с нощен влак в спален вагон до Зугдиди.


5 ден - Приситгане в Зугдиди в 6:05, маршрутка за Местия разстояние 130км. време за пътуване 3 часа. Пристигане в Местия на обяд или ранния следобяд. Разглеждане и нощувка в Местия. Хотела предстои да бъде избран


6 ден - Местия. Отиване до Ушгули 


7 ден - Трансфер от Местия до Кутаиси. Разглеждане и нощувка в Кутаиси. Хотела още не  е избран.

 

8 ден - Ранно ставане и трансфер до летището за полета Кутаиси - Солун. Разходка за кафе и хапване на октопод в Солун. Трансфер до София

 

 

Разбира се ясно си написал,  че програмата е според твоите интереси,  но аз бих я направил така, както леко съм я променил по-горе в цитата. 

Кутаиси не мисля,  че си заслужава повече от няколко часа при оскъдното време с което разполагате за Грузия. Ще стигнат да видите Gelati  и разходка из града.  

Пещерата бих я пропуснал. 

 

Аз бях по същото време на годината и трипа до Казбеги ( организирано, защото се спира на езерото Ананури и други места по пътя),  Тбилиси и Местиа с Ушгули са най-хубавото което видях там. 

 

 

 

Стига времето да позволява със сигурност ще има група за Ушгули.  Още при слизане от маршрутката ще ви причакат да ви запишат за споделена екскурзия. Не помня цена,  но не беше хич скъпо. 

 

До Казбеги :

download (1).jpeg

day-tour-to-kazbegi-08.jpg

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
5 hours ago, stanimir said:

Кутаиси не мисля,  че си заслужава повече от няколко часа при оскъдното време с което разполагате за Грузия

Ровейки и четейки из нета, все повече клоним към ден в Кутаиси и ние. Относно ден 3, Казбеги  не знам дали ни  впечатлява чак толкова, но Вардзия и град Ахалцихе ( крепоста Рабат), определено ни грабнаха вниманието много.

Редактирано от BlackArt77
Връзка към мнение

За 7 дни е почти непостижимо Казбеги, Вардзия, Местия. Те са в различни части на страната.

Крепостта Рабат е възстановена и е център за мероприятия. Има даже хотел и магазини. Показват как е изглеждала.

Станимир правилно ти каза и за пещерата. Бяхме заедно  като търсихме един каньон, но пътят беше черен и се отказахме. Пещерата ни запълни времето.

Казбеги е едно от местата, от които не исках да си тръгна. Но ние в последния момент решихме, че ще оставим Местия и Сванети за следващо пътуване, но спряха линията.

И църквите / манастирите са  много в програмата.

Редактирано от lesy
допълнение
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вардзия и Рабат ги направихме в един ден от Боржоми. Много ни хареса, както и манастира Давид Гареджа, него го направихме за ден от Тбилиси, заедно със Сигнахи. И в двата случая наехме коли с шофори. Казбеги го пропуснахме. Моя съвет е, имате няколко дни в Тбилиси, отидете до Давид Гареджа. Кутайси е за няколко часа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние се спряхме на Тбилиси като хъб и от там намерих местна тур агенция която прави групови екскурзии. Едната е, Мцхета с манастирите Джвари и Самтавро, катедралния храм Светицховели и дегустация на грузински вина, продължителност 3 часа и цена 16 евро на човек. Другата е Вардзия, крепоста Рабат и Боржоми с продължителност 12 часа и цена 36 евро на човек. Отзивите са добри и за двете екскурзии, а и така успяваме да видим максимално от региона и да можем да отделим време за Местия и Ушгули. Така поне мисля.

Редактирано от BlackArt77
Връзка към мнение
преди 7 минути , Йосиф Милчов каза:

Ние се спряхме на Тбилиси като хъб и от там намерих местна тур агенция която прави групови екскурзии. Едната е, Мцхета с манастирите Джвари и Самтавро, катедралния храм Светицховели и дегустация на грузински вина, продължителност 3 часа и цена 16 евро на човек. Другата е Вардзия, крепоста Рабат и Боржоми с продължителност 12 часа и цена 36 евро на човек. Отзивите са добри и за двете екскурзии, а и така успяваме да видим максимално от региона и да можем да отделим време за Чистия и Ушгули. Така поне мисля.

За първата не виждам смисъл. Ние хванахме маршрутка от Дидубе до Ананури, разгледахме за час, после се придвижихме на стоп до Мицхета, близо е, и там разгледахме. До манастира се качихме с такси, изчака ни и се върнахме. При всички случаи 16€, ако сте повече от един човек е много.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте и благодаря, ако някой помогне  🙂

Въпрос за Местия - някаква информация за лифта, в руски форум четох, че има две станции, първата отсечка - от Местия не работела, но къде е втората станция?
И още -  за манастира Давид Гареджа - от Тбилиси маршрутки или друг превоз? Сама ще съм и опция с кола и организиран тур с джип отпада. На стоп надолу към азербайджанската граница също )))

 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Ето и моята най-обща програма за Грузия в края на март-разполагаме само с три дни, което означава, че ще успея да видя доста малко неща, пък и не обичам да се разпилявам.Както и да е...

Първи ден-около обяд пристигаме в Кутаиси. Веднага ,вероятно с Georgian bus, ще достигнем Тбилиси, предполагам около  5 следобяд. Настаняване в хотел и разглеждане на града.

Втори ден-отново предназначен за Тбилиси.

Трети ден-Рано сутринта отпътуване за Кутаиси,тъй като на следващия ден рано сутрин летим до Солун. Или пък  привечер на втория ден е по-добре да се тръгне за Кутаиси? 

Точно този трети ден ,струва ми се , дава известна възможност да се разгледа и още нещичко ( на сравнително близко разстояние от Кутаиси). Може ли Гелати?

Всичко опира до интереса на всеки от нас, но ще бъда благодарен, ако ми подскажете за нещо заслужаващо внимание в близост до Кутаиси.:)

П.П. Като се замисля едва ли ще разполагаме с достатъчно свободно време за придвижване извън Кутаиси.

Връзка към мнение

Има билети от Солун до Кутаиси, така ли? И целогодишно това?
Сериозно ме замислихте сега дали да не впиша някак и аз 3-дневно турче до Грузия това лято.


Моята програма е много лесна и проста.
1 ден - разходка из Кутаиси и ядене в големи количества нa всякакви видове хачапури, особено имерули и мегрули, рулца от патладжан с пълнеж от орехова паста - бадриджани, шишчетата мцвади, аджапсандали и т.н.
2 ден пак така
3 ден - купуване на традиционни сувенири, подправки, сирена и други кулинарни запаси и един кулинарен тур като за последно.:grin:

  • Харесвам 2
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Грузинската кухня е невероятна! 

Аз и като бях в Русия хапвах почти само грузински неща,  страшно популярна е там и грузинци масово въртят ресторанти,  закусвални,  пекарни.

 

Дано някога пуснат отново полети от София. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Потвърждавам за грузинската кухня, уникална е. Всъщност това което установих е, че ястията са общо взето стандартни каквито често готвим в България, но ги гарнират с техни си сосове и вкуса става неповторим. 

За Местия ако не правите планински преходи, повече от един ден няма какво да се прави там. Не видях Батуми да е включено в програмата. 

Може и да сте попадали на пътеписа ми за там, има полезна информация. За качването към Местия се пригответе за голямо друсане с раздрънкани бусове и много, много завои. 

 

http://www.tonyco.net/patepis/Kavkaz/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Грузия ми е мечта. Започнах да чета за нея и маршрутите, които мога да направя.  За мен обаче първа спирка ще е Батуми - с ферибота от Бургас и от там вече може би ще следвам част  програмата на BlackArt77, но все още имам много за четене и обмисляне. . 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 7 минути , Дарчо каза:

Грузия ми е мечта. Започнах да чета за нея и маршрутите, които мога да направя.  За мен обаче първа спирка ще е Батуми - с ферибота от Бургас и от там вече може би ще следвам част  програмата на BlackArt77, но все още имам много за четене и обмисляне. . 

 Подкрепям вариант с Батуми. Хареса ми. За разлика от Кутаиси, на който бих отделила максимум един ден. Тбилиси ме очарова! За посещение е нужно 2-3 дни , градът с околностите.

От Батуми имаше 2-3 дневни турове със самолет до Кавказ, но само лятото. Не помня цени, но не беше скъпо с местна агенция. Ние бяхме зимата и не ги предлагаха.

Връзка към мнение
На 30.11.2018 г. в 23:58, Йосиф Милчов каза:

Разходка за кафе и хапване на октопод в Солун. Трансфер до София

 

 

Хаха, обаче ме накефи как си писал за след 9 месеца какво точно ще хапваш. Аз не знам утре какво ще ми се яде, камо ли през октомври. А всъщност ти това си го писал още миналата година.

Както и да е, БАТУМИ не видях в програмата ти? Съвсем ли смяташ да го пропускаш?

Аз имам ходене септември, но с кацане в Тбилиси и въобще смятам Кутаиси да бъде прескочено. Вторият човек ме врънка да се иде до Ереван за малко , може би 2 дни (с нощния влак или с бусчето от Тбилиси), но с моите азербайджански печати в паспорта няма как да стане. Или дори да стане поне не ми е до разправии и унижения на границата. Мразя да отговарям на хиляди въпроси, особено когато са с цел заяждане. Лятото ще си изберем хотели, но още не решено дали да се ходи до Батуми. На мен много ми хареса от всички видеа, които съм гледал за този град, а и от нещата, които съм чел

Редактирано от montepinar
Връзка към мнение

Батуми си е най- обикновен курорт тип Златни Пясъци и подобни. Презастроено с високи хотели, но въпреки това е интересно да се види. В пътеписа съм описал по-подробно и снимки. Залеза над Черно Море е много добър. Също така има много хубав пеещ фонтан в едно езерце, който определено е в по-добър синхрон от този в Барселона. Полицията кара голф колички с надпис и син буркан  на тавана. 😂

Ето едно клипче от мен около и в Батуми, където случайно намерих квартира движейки по пътя:

 

https://youtu.be/4iPC-7foF9U

 

Пеещите фонтани тук: 

 

https://youtu.be/aZzZxDRzDP4

 

Пътя към Местия тук: 

 

https://youtu.be/ppIl5bqCr2o

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
5 hours ago, montepinar said:

Както и да е, БАТУМИ не видях в програмата ти? Съвсем ли смяташ да го пропускаш?

Аз имам ходене септември, но с кацане в Тбилиси и въобще смятам Кутаиси да бъде прескочено. Вторият човек ме врънка да се иде до Ереван за малко , може би 2 дни (с нощния влак или с бусчето от Тбилиси),

Да Батуми ще го пропуснем на 100% на това пътуване. За една седмица няма как да стане да обиколим всичко. Пред избора Батуми или Местия, предпочетох второто. Ние летим през Солун до Кутаиси и от летището директно към Тбилиси 3 нощувки там, нощен преход в спален вагон до Зугдиди и от там маршрутка до Местия, 2 нощувки в Местия с ходене до Ушгули и накрая една нощувка в Кутаиси преди полета. 

Относно Ереван по добрия вариант е да си направите седмична Армения, има полети на Атлас от Истанбул и то на много приятни цени до към 250-300 долара за двупосочен, а ако се хванат в промоция може дори и по ниска цена да се намери. Поне аз така мисля относно Армения.

Редактирано от BlackArt77
Връзка към мнение
преди 17 минути , Йосиф Милчов каза:

Да Батуми ще го пропуснем на 100% на това пътуване. За една седмица няма как да стане да обиколим всичко. Пред избора Батуми или Местия, предпочетох второто. Ние летим през Солун до Кутаиси и от летището директно към Тбилиси 3 нощувки там, нощен преход в спален вагон до Зугдиди и от там маршрутка до Местия, 2 нощувки в Местия с ходене до Ушгули и накрая една нощувка в Кутаиси преди полета. 

Относно Ереван по добрия вариант е да си направите седмична Армения, има полети на Атлас от Истанбул и то на много приятни цени до към 250-300 долара за двупосочен, а ако се хванат в промоция може дори и по ниска цена да се намери. Поне аз така мисля относно Армения.

Да, знам ги Atlas Global, имаха и за 95 долара на посока, но часовете на излитане и кацане в Ереван са през нощта.

Както казах по-горе, проблем са азербайджанските печати в паспорта ми. Но когато си сменя паспорта, ще ида да видя Ереван и Гюмри, догодина може би

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@montepinar Азерските печати са голям проблем в случая, да. Нощният полет от финансова гледна точка не е проблем, доколкото знам в Армения е доста евтино, дори и такси да си хванеш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , Йосиф Милчов каза:

Да Батуми ще го пропуснем на 100% на това пътуване. За една седмица няма как да стане да обиколим всичко. Пред избора Батуми или Местия, предпочетох второто. Ние летим през Солун до Кутаиси и от летището директно към Тбилиси 3 нощувки там, нощен преход в спален вагон до Зугдиди и от там маршрутка до Местия, 2 нощувки в Местия с ходене до Ушгули и накрая една нощувка в Кутаиси преди полета. 

Относно Ереван по добрия вариант е да си направите седмична Армения, има полети на Атлас от Истанбул и то на много приятни цени до към 250-300 долара за двупосочен, а ако се хванат в промоция може дори и по ниска цена да се намери. Поне аз така мисля относно Армения.

До Ушгули с какво ще ходите ? Джип ?

Връзка към мнение
4 minutes ago, Tonyco said:

До Ушгули с какво ще ходите ? Джип ?

Ще проверим.на място в Местия за организираните групи до Ушгули, май с джипове ги правят.

Редактирано от BlackArt77
Връзка към мнение

То няма с какво друго, защото е доста тегав оффроуд. Един приятел ходи преди доста време с мотора и бая бедства на там. 🙂 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.