Прескочи до съдържание

дневник Примерна програма за Грузия 2019


Йосиф Милчов

Препоръчани мнения

@noshtna_ptica Ние направихме за ден Уплисцихе и Ананури. Препоръчвам с две ръце Уплисцихе, невероятно е. Цялата екскурзия ни излезе 40 евро. Идва си кола с шофьор, пътува се приятно и ти спира където пожелаеш. Времетраенето на екскурзията ни беше някъде между 8-9 часа. За мен лично е абсолютно достатъчно времето, така си спиш в Тбилиси и не се разпиляваш. Сайта от който наехме колата е този, цък. В колата могат да пътуват до 3ма човека.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Йосиф Милчов каза:

@noshtna_ptica Ние направихме за ден Уплисцихе и Ананури. Препоръчвам с две ръце Уплисцихе, невероятно е. Цялата екскурзия ни излезе 40 евро. Идва си кола с шофьор, пътува се приятно и ти спира където пожелаеш. Времетраенето на екскурзията ни беше някъде между 8-9 часа. За мен лично е абсолютно достатъчно времето, така си спиш в Тбилиси и не се разпиляваш. Сайта от който наехме колата е този, цък. В колата могат да пътуват до 3ма човека.

Уау, страхотна е тази фирма, голямо благодаря!!!

Нашето пътуване е чак напролет, но като се прибереш от Грузия ще те разпитвам за фирмата.

Весело прекарване от мен!

 

Ние сме 7 и мислех, че кола е кауза пердута, но има и минивани, което перфектно ни устройва!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, noshtna_ptica каза:

Да разбирам, че препоръчваш Вардзия самостоятелно? А може ли да се разчита на маршрутките от Вардзия до Ахалцихе?

При всички положения имаме пътуване Кутаиси - Тбилиси. Ако правим Вардзия самостоятелно, не е ли по добре да е пътьом с преспиване?

Ще съм благодарна за линк на маршрутките до Вардзия ...

Винаги е по-добре самостоятелно. Е, да, по-практично е  да минете пътьом. Края на юли бях в Грузия и пътувах с такива маршрутки и на автостоп. Автостопът е много добър и идеален за по-директни дестинации (напр. по Стария военен път  до Тбилиси). Линк нямам, всичко разучих на място.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 6.10.2019 г. в 9:43, Kalina Ivanova каза:

Един въпрос по темата:Някой има ли инфо за хора или агенции-грузинци/ски/, които организират турове...начална точка Тбилиси?

Ако съм пропуснала това назад в четенето по темите, моля за извинение.

https://www.facebook.com/groups/1430727040517949/ проверете в тази група. Попадала съм на публикации от грузински агенции

Връзка към мнение
На 6.10.2019 г. в 9:43, Kalina Ivanova каза:

Един въпрос по темата:Някой има ли инфо за хора или агенции-грузинци/ски/, които организират турове...начална точка Тбилиси?

Ако съм пропуснала това назад в четенето по темите, моля за извинение.

https://cstbilisi.com/RU/regional-day-tours

Връзка към мнение
На 6.10.2019 г. в 9:43, Kalina Ivanova каза:

Един въпрос по темата:Някой има ли инфо за хора или агенции-грузинци/ски/, които организират турове...начална точка Тбилиси?

Ако съм пропуснала това назад в четенето по темите, моля за извинение.

за Вардзия ползвах тази, останах доволна



https://www.sputnik8.com/ru/tbilisi/activities/19453-vardziya-rabat-borzhomi?utm_campaign=http%3A%2F%2Flifeistravel.com.ua%2Fplanirovanie-puteshestvij%2Fpoleznye-sovety%2Fitem%2F1067-kak-poekhat-v-gruziyu-samostoyatelno-i-skolko-eto-stoit.html&utm_content=lifeistravel.com.ua&utm_medium=affiliate&utm_source=affiliate_2148&widget_string_id=60fd0ffaf5de5b04a61b082717dbd560

Връзка към мнение
На 6.10.2019 г. в 19:28, noshtna_ptica каза:

Уау, страхотна е тази фирма, голямо благодаря!!!

Нашето пътуване е чак напролет, но като се прибереш от Грузия ще те разпитвам за фирмата.

Весело прекарване от мен!

 

Ние сме 7 и мислех, че кола е кауза пердута, но има и минивани, което перфектно ни устройва!

Моят съвет е, ако имате възможност, тръгнете по-раничко за обиколката на обектите, които сте си набелязали. Към 11 часа вече се изсипват автобуси пълни с туристи. В Ананури едвам се разминавахме, нито може да се направят добри кадри, нито може да се разгледа спокойно.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Грузия, влезнала някъде там от години, засилено желание за посещение с пуснатите полети до Кутайси от София, но докато се усетим бяха спряни. Така дойде денят в който макар и през Солун стъпихме  на грузинска земя. 

Опита ми да опиша някакви впечатления може и по скоро не мисля, че ще е успешен, но все пак да се пробвам. Впечатленията за тези една седмица са толкова много, че дори не знам от къде да започна.  Знам, че сякаш с машината на времето се пренесохме 30 години назад стъпвайки още на площада в Тбилиси.

 Въоръжени с билети от почти година по рано в ранната сутрин на 30.09. тръгнахме с автобус към Солун. За Солун всичко отдавна е изписано и се знае, лично мое мнение е, че не е от градовете които намирам за красиви или изобщо струващи си някакво внимание. Така след опита за някакво спане в хотела, пиша опит защото стаята ни беше с изглед към централен булевард и шума беше брутален през цялата нощ, се отправихме към летището. Денят се очертаваше да е труден и много изморителен. Полетът мина много лежерно, проспан в по голямата си част от нас, но след ставането в 5 сутринта нямаше как и да е по различно. В Кутаиси всичко мина изключително бързо, нямаше чакане за паспортни проверки и багаж, за около 15-20 минути бяхме минали всичко и настанили в автобуса за Тбилиси. Чакаше ни 4 часа път и много хубави гледки по маршрута. Първият допир с Грузия на мен ми направи впечатление 3 неща. Строят пътища почти в половината държава, нова шосейна мрежа,  мостове изцяло нови инфраструктури. Продават грънци по пътя ма буквално през километър, всякакви глинени съдове и по много. По селата домашните животни са свободни,както беше при нас преди много години, прасета се разхождат свободно из селото, пасища с много крави, овце. Пътя до Гори е много красив, особено планинския в района на Боржоми, определено те кара да се залепиш за прозореца и да гледаш. След Гори е магистрала, леко безинтересна. Късен следобед най-накрая стигнахме в Тбилиси, след почти 12 часа висене по летища, самолети и автобуси. Хотела се оказа на перфектното място в стария град. Влязохме в затвора, но не за постоянно. Оставихме багажа и жадни за новото и неизвестното се пуснахме по прашните улици. Прекрасно време, царяшо спокойствие и невероятни гледки от терасата на хостела. 

В малкото оставащо време от първия ни ден и изморени от почти 15 часовото пътуване решихме просто да се оставим на каквото ни видят очите. Прегладнели сядаме на в туристическата зона на първият ни попаднал ресторант. Цени леко като в България, но храната много вкусна и порции като за двама. Щастливи и доволни, че сме тук и сега, няма какво повече да искаме. До като се усетим навън вече е тъмно, тръгваме в посока незнайна, но и не толкова отдалечена по скоро въртене м кръг. Серните бани изникнаха от нищото, разходка по централния булевард според нас, но по късно се оказа, че леко сме кривнали от него по друга улица. Красиво осветени църкви, моста на мира, крепостта Ниркала и Телевизоната кула някъде там по върховете в нищото, но осветени сякаш си в центъра на голям западен град. Решаваме все пак, след дълго издирване на магазин от голяма верига, да си вземем бира и бутилка вино и да се приберем в хостела на терасата. Смазани сме, чувството, че.ако легнеш ще заспиш на мига  е някак неизлизащо от  главите ни.  Сядаме доволни на терасата, гледката е повече от невероятна, Телевизоната кула, най-голямата катедрала на Грузия, Моста на мира, всичко е сякаш на една ръка разстояние, прекрасно осветени. С чаша бира в ръка наслаждението е пълно дори забравяме, че ни се спи.

Хазяйна който държи и винен бар ни вижда на терасата и започва да ни вика, елате  не стойте там. Чуденето не ни беше дълго. Слизаме и след секунди се наслаждаваме на чаша прекрасно грузинско вино в приятна компания. Идва един мъж от съседния хотел, оказва се швед. Започваме да обсъждаме политическата обстановка в региона и ЕС. Не усещаме как минава времето, приятно е. Някъде около 2 часа след пулонощ решаваме, че Морфей ни вика и не можем да м откажем. Точно тогава идва ред и на грузинското гостоприемство, тръгвам да си плащам виното, а хазяйна отказва да вземе повече от 5 лари или 3 български лева. Питам ама защо, той добре дошли в Грузия останалото е от мен. 

Заспиваме, в главата ми се въртят много неща и въпроси, но отговора ще дойде в последствие, а съня си казва своето.

Следва ден 2.

20191001_165322.jpg

20191001_170824.jpg

20191001_174827.jpg

20191001_174927.jpg

20191001_180211.jpg

20191001_181152.jpg

20191001_203307.jpg

20191001_204549.jpg

  • Харесвам 9
  • Браво 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

И моята примерна програма за Грузия 2020 е почти готова. Отказах се от идеята да  пътувам  от Бургас до Батуми с ферибота, тъй като се губят 2 дена в морето. 

Потеглянето ще е от Истанбул с полет до Тбилиси. Билетите са 140 евро двупосочният. Ще ползвам местна грузинска агенция за ексурзиите около Тбилиси., като ще има две нощувки в Тбилиси и две в Местия,  до където смятам да пътувам  с обществен транспорт - за предпочитане самолетчето 🙂 После още една нощувка в Тбилиси и на самолета за Истанбул.  Сега търся някоя сродна душа за компания, че не ми се пътува сама. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Дарчо Имай предвид, че самолетчетата до Местия изпълняват полети два пъти седмично. Полетите до Местия се изпълняват само от Ктаиси и много често ги отменят. Всичко зависи от времето.

Връзка към мнение

https://allmyworld.ru/kak-dobratsya-do-mestii-svanetiya-iz-moskvy-tbilisi-kutaisi-i-batumi/#from-Tbilisi ето тук чета че от Мицхета има самолетчета. Ами ако не със самолетчето, с влака + маршрутка + . .....:)

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Искам да споделя и нашата програма, че имам съмнения дали не е претоварена.

Пътуването е през май, с миниван, ние няма да шофираме.

Ще съм благодарна за всякакви мнения и идеи за подобрения.

 

 

 

нощувка

км

1

събота

Летище - Тбилиси

Тбилиси

256

2

неделя

Тбилиси

Тбилиси

 

3

пон-к

Тур до Казбеги

Тбилиси

307

4

вторник

Тур до Мцхета

Тбилиси

63

5

сряда

Тбилиси

Тбилиси

 

6

четв-к

Тбилиси – Вардзия – Рабати - Боржоми

Боржоми

470

7

петък

Боржоми – к. Окатце – к. Мартвили - Кутаиси

Кутаиси

263

8

събота

Кутаиси - п. Прометей - Местия

Местия

262

9

неделя

Тур до Ушгули

Местия

 

10

пон-к

Местия – Мотсамета – Гелати – Баграти - Кутаиси

Кутаиси

236

11

вторник

Кутаиси - летище

 

24

Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Много полезна тема! 🙂

Гледам вътрешните полети на VanillaSky, които могат да спестят доста време от път. Обаче излизат само няколко полета до края на м.май и то не по всички дестинации. След това нищо. Значи ли, че закриват линиите или пък ги обявяват в последният момент месец за месец? А има ли друга АК, която изпълнява вътрешни полети?

Приятна изненада е, че любимите ми Bolt оперират в Грузия. Ако някой ги е ползвал скоро - може ли да се разчита на тях за курс между Кутаиси и летището при много ранен или много късен полет?

Връзка към мнение
преди 12 минути , iMari каза:

Много полезна тема! 🙂

Гледам вътрешните полети на VanillaSky, които могат да спестят доста време от път. Обаче излизат само няколко полета до края на м.май и то не по всички дестинации. След това нищо. Значи ли, че закриват линиите или пък ги обявяват в последният момент месец за месец? А има ли друга АК, която изпълнява вътрешни полети?

Приятна изненада е любимите ми Bolt оперират в Грузия. Ако някой ги е ползвал скоро - може ли да се разчита на тях за курс между Кутаиси и летището при много ранен или много късен полет?

Спомням си, че за Местия отиваш на летището и разбираш дали има места за полета днес. Не знам дали имаше вариант през агенция, май не. Но пък летището е много яко и следващия път бих опитала 😄 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 45 минути , Lindt каза:

Спомням си, че за Местия отиваш на летището и разбираш дали има места за полета днес. Не знам дали имаше вариант през агенция, май не. Но пък летището е много яко и следващия път бих опитала 😄 

Сега явно билетите може да се купят онлайн. Но може пък наистина да ги пускат в продажба само седмица, две напред. Да, летищата там изглежда са атракция. 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На 23 юни ще съм в Грузия! Даже ще отскоча и до Ереван. Мцхета и Казбеги искам да ги направя в 1 ден. Моята програма е по-сгъстена. Ще я напиша като ми остане време през юни.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

Тук се коментира ходене в студените месеци, но се чудех става ли Батуми за лятна почивка? 🙂 Май не става много топло в този регион или бъркам? 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@iMari, чувал съм, че в Батуми има невероятна растителност, въпреки че е на еднаква географска ширина с нашето Южно Черноморие. По-голямата част от плажовете в града (да не кажа всички) са каменни и пясъкът в по-голямата си част е черен, морето не знам как е. Според мен си заслужава за почивка, но не и за плаж 🙂. Батуми е много модерен, красив и развит град и си заслужава човек да се разходи, дори и да не прави плаж. Въпрос на вкус 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, iMari каза:

Тук се коментира ходене в студените месеци, но се чудех става ли Батуми за лятна почивка? 🙂 Май не става много топло в този регион или бъркам? 

 

Мина доста време откакто бях там и то служебно, но все пак да кажа, че има плажове вън от града. Водиха ни и в начало на септември си беше супер. Морето беше многооо спокойно, тъмен доста едър пясък, но си беше съвсем добре. Беше делничен ден и доста спокойно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 16 часа, iMari каза:

или пък ги обявяват в последният момент месец за месец

Май точно така правят. Днес вече са заредили полети за юни. Малко им е шашав сайта и си трябва цъкане, докато излязат точните дестинации от даденото летище. Сигурно ще разсмея аудиторията, но някой да е пробвал да смъкне цените на тези полети през сайтовете?😄 Тези летища въобще не излизат в търсачките, но вероятно за @Георги Матеев няма невъзможни неща! :good:

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 17 часа, iMari каза:

Гледам вътрешните полети на VanillaSky, които могат да спестят доста време от път. Обаче излизат само няколко полета до края на м.май и то не по всички дестинации. След това нищо. Значи ли, че закриват линиите или пък ги обявяват в последният момент месец за месец? А има ли друга АК, която изпълнява вътрешни полети?

Приятна изненада е, че любимите ми Bolt оперират в Грузия. Ако някой ги е ползвал скоро - може ли да се разчита на тях за курс между Кутаиси и летището при много ранен или много късен полет?

Сигурно ще разсмея аудиторията, но някой да е пробвал да смъкне цените на тези полети през сайтовете?

Vanilla Sky зареждат цени / полети максимум за месец напред. Тарифите са дотирани от държавата и не подлежат на сваляне. Кутайси-Местия например струваше едва 50 GEL (€16), а Местия-Натакхтари 90 GEL (€29), достатъчно евтино е. Друга авиокомпания с вътрешни полети няма.

 

Важно уточнение - тези полети оперират със съвсем малки самолетчета и са силно зависими от времето, ако не е благоприятно ги отменят малко преди излитане и те оставят без алтернатива. Силно желателно е да се предвиди план Б.

 

А от/до летището в Натакхтари в цената е включен и автобусен транспорт от/до центъра на Тбилиси (30 км), много удобно.

 

Ползвах там Bolt преди 10 дни. Номер 1 са на местния пазар и може да се разчита на тях.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, iMari каза:

Тук се коментира ходене в студените месеци, но се чудех става ли Батуми за лятна почивка? 🙂 Май не става много топло в този регион или бъркам? 

 

Ние ще ходим на море в началото на юли точно в Батуми.Естествено ще има и скитане по планините и много от Грузия и Армения в едно общо пътуване,но накрая ще се отдадем на отдих и няколко дневна черноморска почивка в Батуми.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Lindt каза:

Да знаете до колко часа има маршрутки от Местия към Ушгули през лятото? Имат ли разписание? 

 

Ех,Марти! Ако знаеш,колко много се радвам,че те познавам😁! Благодаря за въпроса!

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , krasen_denev каза:

Ех,Марти! Ако знаеш,колко много се радвам,че те познавам😁! Благодаря за въпроса!

:girl_hide:

 

Сега остава да намерим отговор и ще повярвам, че има защо да се радваш :thank_you:

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.