Прескочи до съдържание

дневник Примерна програма за Грузия 2019


Йосиф Милчов

Препоръчани мнения

Не мога да дам отговор на въпроса ви, но това намирам като информация в един от trek блоговете:

https://www.goingthewholehogg.com/transcaucasian-trail-svaneti-mestia-to-ushguli/#HowToGetThere

HOW TO LEAVE USHGULI

A taxi from Ushguli to Mestia costs 150+ GEL.

 

While a marshrutka does go between Ushguli and Mestia, the driver is unlikely to allow you on board. This is because Ushguli taxi drivers purportedly prevent tourists from using the marshrutkas in an effort to force them all to pay for taxis, and the marshrutka drivers don’t want trouble with the Ushguli locals.

 

Taking a marshrutka from Mestia to Ushguli is more straightforward. They depart in the morning from the main square in Mestia and cost 20 GEL per person.

 

T.e. може да се ползва маршрутка от Местия до Ушгули, но на връщане няма да те качат, защото подкрепяли местните таксиджии :blink:

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

@krasen_denev, според мен вие като сте 8 души, почти пълните маршрутка и по-скоро май трябва да питате някоя агенция за оферта да ви превози двупосочно. 

Иначе е възможно да е само 1 сутрин и 1 следобед. 

 

Айде, ще си заслужа комплиментите и ще свърша малко работа: 

 

Тези любимите ни Кавказ трекинг много добре са си развили сайта и цените 5 дни Местия-Ушгули е доста прилично 270 евро.

https://www.caucasus-trekking.com/hiking-tours/svaneti-trekking-tour

 

Познаваме една девойка, която го прави в същата година, в която и ние ходихме, и е страхотно. 

 

Имат и ориентировъчни цени за около Местия: 

https://www.caucasus-trekking.com/regions/svaneti#getin

 

image.png.060a9d7ad9bbf2443c757d9d86a52f19.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Да дам и аз моите 5 стотинки по темата. Маршрутките от Местия до Ушгули, нямат разписание. В центъра на Местия има достатъчно фирми, които организират тези екскурзии и може да се запазят на място за следващия ден без проблем. Вече не си спомням цената, но не беше скъпо. Ние точно така направихме, на място си запазихме места. 

Самолета както е писал Матеев е силно обвързан с времето и цената не подлежи на сваляне, пускат се месец за месец. Ние лично не успяхме да пътуваме със самолетчето точно поради времето и беше голямо приключение да намерим маршрутка до Кутаиси. Парите иначе за полетите ни ги върнаха буквално веднага и до 2 дни ми бяха обратно в Революта.

Ако имате въпроси питайте смело. Имам все още доста спомени от Грузия.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 15 минути , Lindt каза:

според мен вие като сте 8 души, почти пълните маршрутка и по-скоро май трябва да питате някоя агенция за оферта да ви превози двупосочно. 

Иначе е възможно да е само 1 сутрин и 1 следобед

Маршрутките са за 6 човека + шофьора. В нашата бяхме ние, двойка немци и двойка китайци. Сутринта те карат в Ушгули, седиш там около 2 до 3 часа и те връщат в Местия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А заслужава ли си да се ходи до Местия без да се посещава Ушгули? Защото ако се ползва полета от Кутаиси до Местия в сряда, той пристига към 13:00ч, а в четвъртък има полет в 11:30 до Натахтари, едва ли да може да се организира тур на място в сряда.

Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 8 минути , iMari каза:

А заслужава ли си да се ходи до Местия без да се посещава Ушгули?

За мен твърдо да. Местия е изключително симпатично градче с невероятна природа.  Ние пътувахме с маршрутка от Зугдиди до Местия, целият път е невероятен през планината. Кулите които ще видите в Ушгули, има достатъчно от тях и в Местия.

Малко снимки от Местия.

20191005_123435.jpg

20191005_121634.jpg

20191005_210012.jpg

20191005_140001.jpg

20191005_211327.jpg

20191006_175415.jpg

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, iMari каза:

А заслужава ли си да се ходи до Местия без да се посещава Ушгули? Защото ако се ползва полета от Кутаиси до Местия в сряда, той пристига към 13:00ч, а в четвъртък има полет в 11:30 до Натахтари, едва ли да може да се организира тур на място в сряда.

Няма ли в сряда вечерен полет наобратно? 

 

Сега сериозно - от моята камбанария бих ти казал, че е недостатъчно, но знам, че хората имат различни желания и разбирания за различните места

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Е, ние отиваме за 4-5 дни (евентуално), не за две седмици. Нямаме време за преходи. Опитвам се да разбера, коя ще е най-подходящата програма за толкова време, така че да видим максималното. А и полетите с такъв тип самолетчета сигурно са си преживяване, въобще да видиш цялата тази красота от високо.

И да, хората са безкрайно различни.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Йосиф Милчов
Преди 1 час, iMari каза:

Е, ние отиваме за 4-5 дни (евентуално),

22-24 часа са напълно достатъчни само за Местия, да се наслади човек на природните красоти, лично мнение.

Когато си ограничен във времето и искаш да видиш някаква забележителност без значение каква. Аз мисля, че е по-добре да се насладиш на отделеното минимум време, било то и няколко часа, отколкото да не видиш нищо и да си кажеш следващият път. Обаче дали ще има следващ я камилата, я камиларя, така поне покзва практиката.

Естествено хората сме различни и това е лично мнение и обикновено като си наумя нещо, гледам да го правя.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@iMari, прекрасно те разбирам за ограниченото време, което никога не стига 🙂. За 5 дни би могла да разгледаш Местия със самолетчето, Тбилиси, Мцхета, Уплисцихе, Казбеги и евентуално нещо от района на Кутаиси. Тбилиси е прекрасен съвременен град с много места за разглеждане, прекрасни църкви, балкони, храна, всичко си заслужава 😀. Според около ден и половина за него е достатъчен. Центърът на града е обособен в самостоятелен квартал - Dzveli Tbilisi. Там е крепостта Нарикала и Старият град. Аз преди бях намерил много симпатичен апартамент близо до църквата Sioni. Та, Тбилиси е задължителен 🙂. Мцхета е старата столица на Грузия, има много интересни църкви (Svetitskhoveli, не знам дали го пиша правилно 😁) и манастирът Джвари. Може да се разгледа за половин ден, има много автобуси от Тбилиси, които пътуват за там, пътят е около 30-40 минути. Казбеги е невероятно място! Църквата Гергети, невероятните планини, изключително е! Може да си наемеш кола с шофьор от тази компания, използвана е от магеланци, изключително надеждни: https://gotrip.ge/. Маршрутът си го правиш сама и накрая ти изчислява сумата в долари и лари. Водачите говорят английски или руски. Обикновено Казбеги се комбинира с Гудаури и крепостта Ананури. По пътя, мисля, че беше в Pasanauri, където има ресторант с най-вкусното хинкали, но трябва да проверя кой беше точно 😁. Нямам идея как са полетите, но ако следваме плана, на последния ден можеш да се придвижиш от Тбилиси до летището Кутаиси, като по път може да се разгледа скалният град Уплисцихе и нещо около Кутаиси - манастирите Гелати и Моцамета, пещерата на Прометей, в зависимост от времето. Местия е много хубаво градче за разходки и дори за 22 часа ще те очарова. Оставям 2 полезни линка за Грузия: 

https://www.mywanderlust.pl/things-to-do-in-tbilisi-georgia/ - 49 неща за правене в Тбилиси, отсей го според интересите си. 

https://www.journalofnomads.com/countries/traveling-in-georgia/ - блог на двойка, живели в Грузия. Има постове за абсолютно всичко, свързано с тази страна. 

Успех, Грузия е прекрасна 😊

 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Като посетил Местия преди 10 дни и със съвсем пресни спомени си казвам моето мнение, което може би ще е полезно за хора с по-малко време.

 

Градчето е много красиво и в немалка степен предлага подобни гледки като в Ушгули, което с чиста съвест пропуснах точно по тази причина. Същевременно, ако не се правят дълги трекове или фото сесии, 24 часа са напълно достатъчни там. Аз имах един пълен следобед/вечер и една сутрин (полетът беше в 13:00) и успях да разгледам всичко по-интересно без дори да се напрягам. При това изцяло пешеходно, навъртях около 15 км и беше чудесна разходка.

 

Обаче няма да ви лъжа - красива природа и интересна архитектура съм виждал и на други места, абсолютният хайлайт на пътуването ми беше съвсем друг: полетът с Vanilla Sky от Местия до Натакхтари. Първо, самото летище е интересно и разположено на спиращо дъха място. Второ, експириънсът да летиш с Let L-410 Turbojet е неповторим. Трето, гледката над заснежените планински масиви беше нещо меко казано изключително, целият 45 минутен полет беше безумно красив и панорамен. Бих го повторил някой ден.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 4
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

@Kristian Desev  Лично мое мнение. От манастирите най-много ни хареса Shiomgvime.Мястото е наистина невероятно, а самият манастир остава встрани от туристическите маршрути не заслужено. Останалите манастири на Мцхета не са нещо кой знае какво и в един момент идват в повече, но за половин ден се обикалят. Относно Уплисцихе, това е моят фаворит в Грузия. Изключително място, но определено си трябва поне ден да отделиш за него. Относно Казбеги не мога кажа нищо ние го пропуснахме. Въпросната фирма готрип, върши наистина много добра работа и спеснява не малко време.

Аз лично съжалявам, че нямахме време за Вардзия, но тя ще е на следващо ходене заедно с Батуми.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Здравейте магеланци,

Честита Баба Марта! Да са ви червени бузките и бели кахърите! Да сте здрави и все така пътешестващи!

Най-после дойде и нашето време за Грузия и с нетърпение чакаме началото на април, за да се насладим на тази страна.

Ще имаме една седмица и съзнаваме, че времето няма да бъде достатъчно за всички неща, които искаме да видим.

По тази причина ще оставим Местия за следващия път, предвид, че са нужни три дни за там.

По-долу е предварителната ни програма. 

Ще съм много благодарен, ако тези, които са били там споделят дали е добре балансирана. 

Всякакви съвети и предложения за оптимизация ще бъдат добре дошли!

Ще вземем кола под наем от Тбилиси и ще я оставим на летището в Кутаиси. GreenMotion е доставчика. Ако някой има опит с него да сподели дали е О'К.

Достатъчно сигурно ли е ако колата бъде паркирана на улицата? Или трябва да търсим охраняем паркинг..

Плащане с карти дали е възможно на повечето места или трябва да си носим цялата предвидена сума за обмяна в евро/долари? 

Благодаря Ви за отделеното време.

 

07.04.2023

петък

Sofia – Thessaloniki - Agia Triada

(≈300 km/3h45‘)(28 km/43’)

Общо: 328 км/4h 28

1 нощувкa в Agia Triada

 

08.04.2023

събота

Agia Triada - Apollo Airport Parking (13 km/17’)

W6 6402 SKG-KUT

(dep: 08.35 - arr:12.10) 

Bus Transfer to Tbilisi

https://georgianbus.com/

https://omnibusexpress.ge/

Общо: ≈250 км/≈3h 55

5 нощувки в Tbilisi

Пристигане в Тбилиси около 17.00 Настаняване, вечерна разходка, вечеря

09.04.2023

неделя

Tbilisi

Old Tbilisi- Metekhi St. Virgin Church-Rike Park- Tbilisi Cable Car- Narikala Fortress- Mother of Georgia- Sulfur Baths- Leghvtakhevi Waterfall

 

10.04.2023

понеделник

Tbilisi

Freedom Square-Shota Rustaveli Ave- Tbilisi Funicular- Tbilisi TV Tower-Old Tbilisi

 

11.04.2023

вторник

Mtskheta - Jvari Monastery - Chronicle of Georgia -Tbilisi

(27 km/36‘)(14 km/19‘)(20km/34‘)(15 km/28’)

Общо: 76 км/1h 57

Car Rental 10.00 h

GreenMotion

6 Samghebro St, T'bilisi

12.04.2023

сряда

Tbilisi - Ananuri Fortress - Gudauri View Point -  St. Nino Monastery /Travertine Mineral Springs – Kazbegi(Stepantsminda)-Tbilisi

(66km/1h15‘)(60km/1h15‘)(6km/12‘)(22km/29’)(152km/3h)

Общо: 306 км/6h 11

 

13.04.2023

четвъртък

Tbilisi - Uplistsikhe City Caves - Gori

(79km/1h36‘)(14km/25‘)

Общо: 93 км/2h 01‘

1 нощувкa в Gori

14.04.2023

петък

Gori - Katskhi Column - Kutaisi

(118km/2h05‘)(64km/1h15‘)

Общо: 182 км/3h 20

1 нощувкa в Kutaisi

15.04.2023

събота

Kutaisi-Kutaisi Airport (24 км/33)

W6 6401  KUT-SKG

(dep: 06.10 - arr:08.00)

 

 

  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Може ли да препоръчате фирма за трансфери/ такси услуги, която да се ползва за ранен полет от Кутаиси - 6:00ч. В сайта на georgianbus въобще не се появява разписание за маршрута летище - център. Знам, че Bolt оперират в района, но ми се ще да имам алтернатива.

И нали в Грузия може да се влезе само с Лична карта?

Връзка към мнение
преди 30 минути , iMari каза:

И нали в Грузия може да се влезе само с Лична карта?

В Грузия се влиза с лична карта, а в Армения с паспорт. Нямам идея за трансфера, но може да видиш дали пише нещо тук: https://wander-lush.org/kutaisi-airport-to-city/

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, iMari каза:

Може ли да препоръчате фирма за трансфери/ такси услуги, която да се ползва за ранен полет от Кутаиси - 6:00ч. В сайта на georgianbus въобще не се появява разписание за маршрута летище - център. Знам, че Bolt оперират в района, но ми се ще да имам алтернатива.

И нали в Грузия може да се влезе само с Лична карта?

От град Кутаиси до летището ние пътувахме с частна кола. На пазарлък с всеки можеш да се договориш.

Говори първо в хотела си. Те ще намерят кола.

От Тбилиси се пътува дълго. Не съветвам да тръгнеш в деня на полета.

Това е държавата на най-лошите шофьори.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Питай в хотела задължително. Оперират маршрутки, но само местните си ги знаят, поне така беше 2019 година. Нас в хотела ни резервираха точно такава маршругка и тя дойде в 5 сутринта да ни вземе, буквално от пред хотела. Супер удобни бяха, цената по спомен беше 5 лари.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря на всички отговорили.

Ако някой е теглил от банкомат - с каква карта, има ли такси? Предполагам на малко места върви плащането с карта, по-добре кеш?

Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 17 минути , iMari каза:

Благодаря на всички отговорили.

Ако някой е теглил от банкомат - с каква карта, има ли такси? Предполагам на малко места върви плащането с карта, по-добре кеш?

Плащането с карта в Тбилиси си вървеше почти на всякъде. Теглил съм пари от банкомат в Местия без такса с Револют, но не помня банката коя е.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 1.03.2023 г. в 9:42, Огнян каза:

Ще вземем кола под наем от Тбилиси и ще я оставим на летището в Кутаиси. GreenMotion е доставчика. Ако някой има опит с него да сподели дали е О'К.

Имам негативен опит с GreenMotion. В допълнение, това е фирмата (единствената!), за която годишната ми застраховка за рентал коли не важи:

image.png.e952f03072f3adf068b8fa00d42486c4.png

Дори GoldCar, която е една от глобените на ниво ЕС рентал фирми, не е спомената в полицата ми. Изводите ги оставям на теб.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Няколко основни проблема в Грузия. 

 

Пълно с руснаци - акъла не ми го побира защо не са ограничени в техния Мордор. Спирам с политиката. 🙂

 

Бакшиша е от 10 до 18 %. Няма не искам, няма недей. Добавят го към сметката накрая. Обслужване тип балкан турист 85г. Отношението е нула. 

 

Карат като пълни олигофрени. Това е нежното определение. 

 

Всичко останало е супер и си заслужава да се види. 

Редактирано от chandni
намесване на политика и обидни изрази
  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.