Прескочи до съдържание

Много километри-малко дни! Румъния,Украйна,Полша,Литва,Латвия,Естония и бонус Финландия - организация и въпроси


krasen_denev

Препоръчани мнения

Преди 1 час, krasen_denev каза:

Oooo да! Децата са с нас,къде без тях? Ние последните години пътуваме само с кола и това е породено от нуждата ни  да сме максимално мобилни.Обикновено екскурзиите са ни продължителни и обхващащи много места а и понякога много страни.Самолетните билети за четири човека в летните месеци+ нуждата от багаж за дълъг период от време+ наема на автомобил за същият този дълъг период от време обезсмисля цялата гимнастика за намиране на евтини полети/колкото и да харесваме да летим/ и насочването ни към автомобилното скитосване и то с личният ни автомобил.Минаването на граници ме притеснява единствено и само когато съвпадне с прибирането на турските изселници към родните им места и то по маршрута Австрия-Унгария-Сърбия-България.

Питах защото може би имате на кой да ги оставите, ако искате. Ние в повечето случаи нямаме. И ние подготвяме роуд трип, и като споменавам, че децата ще са с нас, и хората остават леко шокирани. Явно им се струват малки, знам ли. Истината е, че голямата е била вече на 3 подобни родутрипс, малката на 2.

 

Така е, като има включени самолетни билети, багаж и наемане на кола, пътуването се оскъпява много. Особено тук, където всичко е толкова скъпо (полети, хотели, храна). При нас дори и на някои нискотарифните компании цените на билетите са страшно скъпи.

 

А да те питам - как забавлявате децата по време на пътя - игри, филмчета? Храна носите ли за децата?

Аз досега винаги съм носила пакетирана храна, плодове и сандвичи в хладилна чанта, но сега не мисля да нося, защото свикват да ядат нон-стоп и като свърши храната подивяват.

 

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , Травеолани каза:

А да те питам - как забавлявате децата по време на пътя - игри, филмчета? Храна носите ли за децата?

Аз досега винаги съм носила пакетирана храна, плодове и разни други неща в хладилна чанта, но сега май не мисля да нося, защото свикват да ядат нон-стоп и като свърши храната подивяват.

И ние нямаме на кой да ги оставим,затова навсякъде са с нас. Как ги забавляваме? Разказваме си истории,пеем,играем на виждам-виждам/добро решение за сменяща се околна среда/,спим-всички без мене,наслаждаваме се на гледките и ядем,но контролирано,че иначе трябва да се спира по-често ,и да доста често подивяват.Няма дете,което да не подивее при 700-800 км. изминати в път с кола.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ще се включа само с препоръки за лакомства за децата в Талин - има една сладкарница Pierre Chocolaterie, която е  с невероятна атмосфера и чудесни торти, а в стария град има фабрика на “Калев”, естонски шоколад. Любимият ми е с вкус на Тирамису.

Дворецът Кадриог на Екатерина Първа има много красива цветна градина.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , krasen_denev каза:

Няма дете,което да не подивее при 700-800 км. изминати в път с кола.

То и възрастен би подивял при толкова километри 😂. Нашите най-дълги преходи са до 700 км на ден, когато няма за разглеждане, но спираме на всеки 2-3 часа за кратки почивки. Иначе по 300 - 500 най-много.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ми игрички, комикси, таблет зареден с филми в краен случай... Ама повече от 7-8 часа в посока не съм правил, че не смея. То в Европа е доста по-добре, все ще има селца или градчета за спиране и разглеждане, тук е доста по-празно

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 минути , slujitel каза:

@krasen_denev, @stanimir каква е тази промоция за Ибис, аз търся за Залцбург, 2-3 юли?

За хотели на Ibis в Полша.Имаше за доста градове но само в Полша.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз надничам в темата, че събирам идеи за подобно пътуване и сега намирам сгоден случай да се от благодаря на създателя й, с идея за запълване времето на децата.

В книжарниците има много видове активни карти - според брой, тематика,възраст, пол. Комплекта включва карти и маркер, който се изтрива с обикновена, книжна, носна кърпичка. Цената беше 11лв, когато съм ги разглеждал последно. Някои големи издателства за детска литература също ги предлагат. Някъде ги предлагат като изтрива еми, а не активни. Моите са стари, както е видно. 

IMG_20181208_100711.jpg.da391056bb6ce7a8968d2ba556a03e5b.jpg

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани

Виж  хотел във Вилнюс  Jeruzale. Не е скъп, нов, удобен за гости с кола. Закуската е избор от компле или традиционни местни закуски, напр. блинчики.

Редактирано от Дани Магелани
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Горещо препоръчвам хранене в МОЛ Akropolis, заведението на самообслужване с гледка към ледената пързалка. Предлагат местна и интернационална кухня. Търси вятърната мелница.

В същия МОЛ има Максима с много добра топла кухня на народни цени. Сьомгата им е супер.

Тракай е красив през деня, но магнетичен на нощни светлини. По-късно посещение или нощувка там е добър вариант.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 6.12.2018 г. в 22:06, krasen_denev каза:

все пак си имам едно наум и чакам да видя цените на новата линия Бургас-Рига

Ако търсите евтино ,аз тази година пътувах от Бургас-Рига еднопосочно на 31.3 за 27 лева.

На 25-26.4 от Бургас-Каунас-Бургас за 69 лева.

Между прибалтийските държави съм пътувал с автобус по5-10 евро преди няколко години.

Има евтини хостели,но хората нещо не ми харесаха в Литва.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , dimitrov6 каза:

Ако търсите евтино ,аз тази година пътувах от Бургас-Рига еднопосочно на 31.3 за 27 лева.

На 25-26.4 от Бургас-Каунас-Бургас за 69 лева.

Между прибалтийските държави съм пътувал с автобус по5-10 евро преди няколко години.

Има евтини хостели,но хората нещо не ми харесаха в Литва.

А за летните месеци нещо? Говоря за периода 10.06-28.06.2019 г. Ние сме с две деца и не сме много за евтини хостели.....но все пак благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , stanimir каза:

То и бездруго поне засега няма обявени полети до Рига и Каунас за догодина. Я ги има,  я не. 

И аз това гледах,че ги има като дестинации,но не фигурират никъде в разписанието.

Връзка към мнение

Една позната на майка много й хвалеше туристическите пакети за турските курорти.

Има организирани екскурзии,ако не сте били.

За седмица излизало изгодно.

Друг неин съученик ходи всяка година на круизи в Средиземно море от Атина.

Давам като идея.

 

Редактирано от dimitrov6
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 56 минути , dimitrov6 каза:

Една позната на майка много й хвалеше туристическите пакети за турските курорти.

Има организирани екскурзии,ако не сте били.

За седмица излизало изгодно.

Друг неин съученик ходи всяка година на круизи в Средиземно море от Атина.

Давам като идея.

 

Това за тази тема ли е или е станала някаква грешка?

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 18 часа, krasen_denev каза:

Това за тази тема ли е или е станала някаква грешка?

Не е по темата,прощавай.

През лятото няма евтини полети,значи с колата е подходящо.

Все пак гледай и за полети с прикачване.

Редактирано от dimitrov6
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@krasen_denev Ето я обещаната от мен информация за Латвия. Ще го разделя на две части, за да не бъде много дълго. Първата е основно и само за Рига, втората ще е за останалата част на Латвия. Надявам се, че ще бъда полезен поне малко.

 

Какво можем да видим и би било интересно според мен в Латвия, част 1

 

Рига стария град - Стария  град на в столицата Рига се явява най-посещаваната забележелитвлност в Латвия,не само заради красивите църкви и згради, но и китните ресторанти и клубове които  може да се намерят там.


Домската катедрала - Домската катедрала най-големият средновековен храм в Прибалтика. Смесицата от стилове я прави една от най-красивите, а в самия храм се намира един от-най-силно звучащите органи в света. Много често храмът се използва и като концертна зала, така, че ако имате време не изпускайте да чуете звука на този величествен за мен инструмент.


Църквата св. Петър - Строителството на тази емблематична църква започва през 13 век със средства на местното население. Съчетание на барок и готика, дървената кула се явява най-високата такава в Европа със зашеметяващите 123,5 метра. При самия строеж гражданите на рига са искали да достигнат до Бога възможно най-високо. Можете да посетите двете площадки за наблюдение на кулата намиращи се на 57 и 71 метра височина. Гледката към съвременна Рига и старият град наистина си заслужава да отделите няколко минути за кулата.


Къщата на черниците - Лично за мен най-впечатляващата и любима сграда в Рига. Построена през 1334 година от братството на черноглавите, за свой дом. Към днешна дата се използва за концерти, изложби и други културни мероприятия. Интересен е факта, че по време на втората световна война е частично разрушена, но след това възтановена.


Рижкия замък - Разположен на брега на даугава и построен 1330 година. В момента се помещава резиденцията на Президента и историческия музей. Един интересен факт е, че за извсетно време замъка е служил за затвор на вдовицата на Ливонския крал.


Къщата с ченрите котки - Една от най-полулярните атракции в стария град. В нея се е помещавал домът на търговеца Блум. Котките са объърнати по посока на съседната сграда на търговската гилдия. Смята се, че търговецът го е направил нарочно, за да си отмъсти, че не е приет в гилдията. Интересен е и факта, че в къщата също се помещавал и доста популярен за времето си публичен дом.


Сградите на голямата и малката гилдия - Сградите са принадлежали на най-влиятелните занаятчийски и търговски гилидии в Рига. Сградите са построени през 19 век в стил амглийска неоготика. Интериора е изключително красиво декориран с полилей, витражи и стенописи.


Яковлевите казарми - Казармите са строени през 17 век за шведските военни. След завладяването на града от Швеция, гражданите са били задължени да имат военен гарнизон. При Петър Първи казармите са разрушени и построени на ново в стил холандски класицизъм. Днес в казармите се помещава Американската търговска камара.


Праховата кула - Това е част от старите укрепления на града, които са запазени до наши дни. Кулата се появява преди завладяването на града от Ливонския орден, унищожена през 17 век и скоро след това възтановена. По времето на руската империя, се взима решение да се разруши цялото укрепление на града и да се остави само Праховата кула като памет.

 

Централният пазар на Рига - Много интересен е и централният пазар в Рига. Сградите са построени през 1930 година и първото им предназначение е било като хангари за дирижабъли. Самите дирижабъли са връзвани/закачани на таванските съоръжения и са се реели във въздуха. Гледката е била със сигурност много величетвена.


Други забележителности, които можете да бъдат обект на интерес в Рига са:
Сградата на Кметството, къщата на Менцендорф, улица Алберт, шведската врата, катедралния храм св. Яков, Националната опера, сградата на Латвийската Художествена Академия, Зологическата градина, Множеството паркове из града, разходка по крайбрежието на река Даугава и не на последно място музеите.

 

 

turkarta.jpg

Редактирано от BlackArt77
  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

@krasen_denev Ето я и втората част, която ти обещах. Разбира се всико е с големи условности от това какви интереси има човек и с колко време разполага. Латвия е наистина една много интересна страна и съм сигурен, че посетилите я няма да скучаят.

 

Какво можем да видим и би било интересно според мен в Латвия, част 2


Град Кулдига - Това е един от най-живописните градове в Латвия. В него се намира най-широкият естествен водопад Вентас Румба в Европа, най-големият лабиринт от подземни пещери в Латвия, моста над река Вента построен 1874 година по древни римски чертежи, замъка Кулдига първият замък в града, чието изграждане е завършено през 1245 година, а историческия център е включен списка на ЮНЕСКО. Заслужава си отделянето на поне един ден за града.


Крепоста Даугавпилс - Крепоста е завършена през 1878 година и се намира в едноимения град, който се явява и вторият по големина в Латвия. Площа на крепоста  е 2 кв. км., което е прави единствена бастионска крепост в света почти непроменана до наши дни. На негова територия могат да се видят жилищни и административни сгради, център за изкуство, водна кула и Николаевския портал.


Дворецът Рундале - Намира се в областа Земгале, не далеч от град Бауска.Построен през 18 век от архитекта Растрели, по поръчка на херцог Ернст Йохан фон Байрън. Целият комплекс заема площ от 70 ха и е построен в стил Рококо наподобяваш руския дворец Петерхов. Дворецът е на два етажа със 138 стаи и прилежащи френски градини към него.


Замък Тураида - Намира се в град Сигулда. Строежът започнал през 1214 година. В продължение на няколко века е била защитна крепост, а през 1776 г. замъкът е унищожен от пожар. Възстановяването започва 200 години по-късно. Днес туристите могат да се изкачват до площадка на замъка, в една от кулите има открит музей.


Митавски дворец - Намира се в град Йелгава. Това е най-известният и най-голям бароков дворец в Прибалтика. Построен през 1738 година, като парадна градска резиденция на херцозите на Курландия и Семигалия, сградата е най - големия шедзовър на архитекта Растрели. Днес в двореца се помещава музей, както и Латвийският земеделски университет.


Замъкът Бауска - Намира се в самият град Бауска. Изграден през 15 век от Ливонския орден, при сливането на рекие Муса и Мемеле. Компелксъ се състои от две части - руините на ливонската крепост и и по-модерната резиденция на херцога на Курения.В началото на 18-ти век замъкът Бауска бил разрушен по заповед на Петър I, а местните започнали да използват камъни и запазени фрагменти от стени за техните нужди. През 1970 г. започна възстановяването на замъка, след което е превърнат в музей на открито.


Аглонската базилика - Намира се на 40 км. от Дагуавпилс в едноименото село. Построена в бароков стил с височина на кулие от 60 метра. В светилището има колекция от картини, икони, скулптури.Счита за ценътр на католицизма в Латвия. Всяка година на 15 август по време на празника Успение Богородично, комплекса е посетен от над 150 000 поклоници.


Мемориален копмлекс Салспилс - Намира се в едноименият град на около 20км. от Рига. Лагерът в Саласпилс (концентрационен лагер "Куртенхоф") съществува от октомври 1941 г. до септември 1944 г. Саласпил печели особена слава заради присъствието на деца в него, от които са взимали кръв за ранените германски войници. Смята се, че няколко хиляди деца са били убити в лагера "Саласпилс". Общо над 100 000 души са намарели смърта си в лагера.Мемориалният комплекс е създаден в началото на 60-те години на мястото на лагера. Посветен е на жертвите на нацизма и се нарича "Пътят на страданието".


Музеят - затвор Кароста - Намира се град Лиепая. Отворен през 1900 година и функциониращ до 1997 година, в момента превърнат в музей. Зтворът се слави с това, че никой не е могъл да избяга от него през 97 годишното си съществуване. Един интересен факт е, че според американското предаване "Ловци на духове по света", това е най-обитаванато място в света. Ако търсите силни усещания това е вашето място, можете дори да си платите нощувка във затвора.


Латвийският етнографски музей на открито - Намира се Рига на брега на езерото Югла. Това е най-старият и най-големият музей на открито в Европа. Музейът притежава културните характеристики на всички региони на страната. Площта му е 84 хектара, на която са разположени 118 сгради. Там може да се запознаете с живота, обичаите и традициите на Латвия.


Национален парк Гауя - Това е най-големият парк-резерват в Латвия, разпростиращ се на над 900 кв. км. по долината на река Гауя.  Има древни пясъчници, пещери, скали, гъсти гори и повече от 500 различни атракции, включително древни населени места, замъци, църкви, мелници, имоти и много други археологически, архитектурни и исторически паметници.


Национален парк Кемери - Намира се в Юрмала. Основана е през 1997 г. Площта му е 382 квадратни метра. Паркът е известен със своите блата, лечебна кал и минерални води. Голямото Кемерско Блато е основа за създаването на курорт и формирането на минерални извори. Посетителите могат да се разходят по специално положени пътища, да видят горите, плажната ивица и да видят редки птици.


град курорт Юрмала - Отстоящ на 20 км. от Рига, Юрмала е най-големият курорт на Балтийско море и петият по големина град в Латвия. Ако търсите дълга плажна ивица за отмора и плажуване, това е вашето място. В града се намира и лятната резиденция на Петър I. Имайте предвид, че Балтийско море не е от най-приятните за къпане, дори и през август температурата на водата не надвишава 15 градуса.

 

Искренно се надявам да съм бил полезен. Ще завърша с няколко снимки от Юрмала.

 

DSC03454.JPG

DSC03458.JPG

DSC03460.JPG

DSC03462.JPG

DSC03463.JPG

Редактирано от BlackArt77
  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Така, малко инфо и от мен от първа ръка от човек, пътувал тази седмица до Чернивци. Пътищата не са платени в Украйна, но и на места в провинцията липсват или са в много лошо състояние. Кара се внимателно! Първокласните им пътища са ок, приличат на магистрали, но не са такива, защото имат пресичания на определен интервал. Около Чернивци пътят не е в добро състояние. Вътре в града повечето е паваж. Паркирането е където се намери място - имат паркинги, разбира се, но местните си спират на улицата. Тук в Киев също е така, дори на самите тротоари, но пък те са много широки и има място колкото за колите, толкова и за хората. В баш центъра има платени зони зони за паркиране, подобни на нашите зиня и зелена зона. Един път като хванете от Почаевската Лавра към Лвов (мисля, че там се качвате на първокласния път м/у Киев и Лвов), пътят е двоен и с добро качество. Паркирането в Лвов е по същия начин. Украйна е като България преди 10-15 години - тепърва много неща предстоят да бъдат регулирани. За самата Лавра още нямам информация, но като имам, ще пиша. Ако имаш още някакви конкретни въпроси, на линия съм.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много благодаря на @Йосиф Милчов за изчерпателната информация за Литва и по-точно за нейните забележителности.Няма да ти се разсърдя и ако препоръчаш и нещо традиционно за ядене/пиене,което не е за изпускане а и също така заведения/места които са от типа "хвани туриста" а реално не си заслужават.

 

преди 10 часа, DaBo каза:

Така, малко инфо и от мен от първа ръка от човек, пътувал тази седмица до Чернивци. Пътищата не са платени в Украйна, но и на места в провинцията липсват или са в много лошо състояние. Кара се внимателно! Първокласните им пътища са ок, приличат на магистрали, но не са такива, защото имат пресичания на определен интервал. Около Чернивци пътят не е в добро състояние. Вътре в града повечето е паваж. Паркирането е където се намери място - имат паркинги, разбира се, но местните си спират на улицата. Тук в Киев също е така, дори на самите тротоари, но пък те са много широки и има място колкото за колите, толкова и за хората. В баш центъра има платени зони зони за паркиране, подобни на нашите зиня и зелена зона. Един път като хванете от Почаевската Лавра към Лвов (мисля, че там се качвате на първокласния път м/у Киев и Лвов), пътят е двоен и с добро качество. Паркирането в Лвов е по същия начин. Украйна е като България преди 10-15 години - тепърва много неща предстоят да бъдат регулирани. За самата Лавра още нямам информация, но като имам, ще пиша. Ако имаш още някакви конкретни въпроси, на линия съм.

Благодаря за информацията! Според думите ти пътищата са лоши или не в добро състояние.Означава ли това,че ориентировъчното време давано от ВиаМишелин и Гугъл мапс ,трябва да бъде доста завишено? Например пътя от Черневци до Каменец-Подолск го дава 90 км за 1 час и 30 минути.Толкова ли ще е или ще е 2 часа и 30 минути?

И още нещо....налагат ли глоби за неправилно паркиране и има ли "паяци"/скоби в градовете или по туристическите места?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 6.12.2018 г. в 23:48, stanimir каза:

Я провери в сайта на  Accor нощувка 24-25.06.  При мен излиза 21 € на стая в Ibis Budget Centrum - 41.60€ за две. 

25-26.06  е 9 €  на стая - 18€ за две. 

Търсенето трябва да е отделно за по една нощувка, ако зададеш двете нощувки 24-26.06 цената скача. 

Днес реших да буквам и да не чакам  повече ......и греда.Опитах да резервирам хотела за всяка дата по отделно,в сайта на Accor стаята излиза на цена от 39 злоти и като направиш стъпката за плащането и не става.Няма наличност! Да ама на цена от 89 злоти има наличност за предния ден и там проблеми нямаше.Сега съм с резервация за 24.06. и без такава за 25.06 защото не ми дава да я направя-няма наличност на цената която са обявили.Опитах с по-скъпа стая ама понеже тя е с безплатно канселиране не ми дава опция за плащане и реално не мога да видя дали имат налични двойни стаи дори на друга цена.Поста ми трябваше май да е в темата "Искам да попитам" или "Искам да се оплача"

Връзка към мнение
17 minutes ago, krasen_denev said:

.Няма да ти се разсърдя и ако препоръчаш и нещо традиционно за ядене/пиене,което не е за изпускане а и също така заведения/места които са от типа "хвани туриста" а реално не си заслужават.

Отново ме хващаш на работа, но за бързо мога да кажа и препоръчам следното. Рига Балзамс е националната напитка с която много се гордеят. Бих я препоръчал само, ако обичаш Йегермайстер и да внимавай градуса не е малък. Другото е водката, в супермаркетите разнообразието на марки водка е по-голяма от марки бира. Относно кухнята им, изключително много е повлияна от руската. Много ядат макарони, гречка (елда), картофено пюре и ориз, като заместител на хляба. Гордеят се със студената си супа Холодник, която е в основата си от варени яйца, кисели краставици, сметана и червено цвекло. Относно капаните тип "Хвани туриста" избягвайте всякакъв род заведения и ресторанти в стария град, там цените са като за туристи, че има и други измами, но за тях по-подробно скоро. Като цяло подготвям магеланска пътеводител за Латвия, но кога ще го сколасам само един Бог знае. Обещавам до ден-два да ти дам по-подробно инфо за капаните, храната и всичко друго което се сетиш.

RMB-05L.jpg

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 8.12.2018 г. в 13:15, dimitrov6 каза:

Една позната на майка много й хвалеше туристическите пакети за турските курорти.

Има организирани екскурзии,ако не сте били.

За седмица излизало изгодно.

Друг неин съученик ходи всяка година на круизи в Средиземно море от Атина.

Давам като идея.

 

Ей човек, ти направо ме разби с тази грешка ... Смял съм се с глас.....😂

Аз имам голям мерак за Прибалтика. Я кажи откъде и как си ги намерил тези полети за Рига и Каунас от Бургас. Знам, че малко излизаме от темата, но мисля, че и на други ще им е интересно. Ако ли не, можеш да ми пратиш малко инфо на "Лични".😀

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Отхвърля ти самото плащане ли,  защото като задам две двойни стаи за 25-26.06  ми дава обща цена 41.49€ до последната стъпка преди плащане?  

С free cancelation  e двойно. 

 

Явно тия по 9€ са се изчерпали,  което не е никак странно.  На поляците далавера им дай 🙂

 

@Radnev, тази година Ryanair имаха директни полети от Бургас до Рига и Каунас по за десетина евро,  но за 2019 няма нищо обявено. 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.