Прескочи до съдържание

дневник Йордания – приключенията на двама бугари и една бракма из арабския свят.


Radnev

Препоръчани мнения

4 hours ago, AlexandraKo said:

По едно време, се случиха няколко поредни пътувания в Мароко, Тунис, Египет, Йордания и подобни.

Точно след една  Йордания, сър Антъни  твърдо заяви, че не ще повече да ходи по такива места, ще си ходи само из Европа. Пазаренето за всичко, циганията  и досадата  му дошли много.:((((

Но пък и по тези места  си има мъст сий неща, които се помнят   цял живот..

 

 

 

1 hour ago, slujitel said:

Колко сме различни хората, аз обожавам да се пазаря. Така се изкефих сега в Индия, все съм се пазарила, пазарила, но индийците са майстори в пазарлъка, беше голямо шоу.

Не завиждам на никого в случая - аз от Йордания се прибрах с 4 магнита за 1 JOD и то защото не можахме да изберем пети магнит - всички ни изглеждаха еднообразно скучни 😉   ... иначе всичко "мъст сии" остава в главите доживот 🙂, а остана и за още 1-2 посещения .....

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към мнение

@Captain45 Да. Аз също видях хора със собствени джипове (рент-а-кар), които си пердашеха из пустинята. Не обърнах особено внимание, но ми се стори, че цената да влезеш със собствен автомобил не беше нещо умпомрачително🤔.

@pavelbs Радвам се, че сте се върнали и всичко ви е минало перфектно. Но както съм писал и преди, при пътуване на подобни места добрата предварителна организация е 90% от пътуването. Ние обикновено решаваме и оправяме нещата на момента, което в държава като Йордания, не е най-удачният вариант😁.

А тази снимка у гьоля с боклуците отзаде е мегатрепач🤣. Събирателен образ на Йордания😅.

За пустинята Уади Рум, буквално мога да повторя @mililia ".....имах по-големи очаквания от пустинята. Това не значи, че не ми е харесало, но някак си го виждах в мислите си по друг начин. Даже не съм разочарована, но нямах усещане за извънземен пейзаж и самотна пустиня." 

Но съм си направил изводите защо се получи така и за другия път, в другата пустиня, ще направя нещата по-различно.👍

Ако мога да направя някаква подредба на забележителностите в Йордания, бих ги подредил като @ven62 - Петра, Уади Рум, Джераш.

@AlexandraKo Сър Антъни си е взел своето от арабския свят. След изброените от теб държави, остава да го закараш само в Либия, Ирак или Сирия😆.

@Емика Време е за Рим и Бернини😉. Отдавна му е време и то! Но пуста му работа, все към някакви диващини ме влече. Преди няколко дни седнах и направих една бърза сметка. За 2018г. съм бил амен 2 месеца в чужбина (мисля, че ми е някакъв рекорд🤔) и на фона на това никога не съм бил в Рим, Париж, Лондон или в Мадрид например😯. Ебаси лудата работа.😆

@2326 Сигурен съм, че за тази цена, магнитите ги взехте горе в Петра, точно преди Ad-Deir, нали?😉

@slujitel Всeки от нас е различен по своему. Мен лично не ме дразни толкова пазарлъка. Така са си свикнали, така си правят. Най-много ме дразнеше, когато някой ни се лепнеше и по всичко виждаше, че няма дастане работата, но продължаваше упорито да се влачи подире ни😄

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Раднев, че си луд, спор няма, ама не си сам 😉 Няма какво да се кахъриш  😄 Над месец и половина в чужбина миналата година; почти седем новопосетени държави, а в тях само столица и половина (Прищина още не мога да реша да я причисля в тази графа 🙂 ) Та, ни Лондон, ни Прага, Виена, Берлин, Мадрид съм виждал. Комай на половината държави в списъка ми не съм им бил в столиците. Тая пролет ще се попълват и при мене, ама ако след Рим и Бернини пак си те обхване носталгия по диващините, мисли лятоска да ходим по Босненско-Черногорските баири и/или Доломитите 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 44 минути , Radnev каза:

@Captain45 Да. Аз също видях хора със собствени джипове (рент-а-кар), които си пердашеха из пустинята. Не обърнах особено внимание, но ми се стори, че цената да влезеш със собствен автомобил не беше нещо умпомрачително🤔.

@pavelbs Радвам се, че сте се върнали и всичко ви е минало перфектно. Но както съм писал и преди, при пътуване на подобни места добрата предварителна организация е 90% от пътуването. Ние обикновено решаваме и оправяме нещата на момента, което в държава като Йордания, не е най-удачният вариант😁.

А тази снимка у гьоля с боклуците отзаде е мегатрепач🤣. Събирателен образ на Йордания😅.

За пустинята Уади Рум, буквално мога да повторя @mililia ".....имах по-големи очаквания от пустинята. Това не значи, че не ми е харесало, но някак си го виждах в мислите си по друг начин. Даже не съм разочарована, но нямах усещане за извънземен пейзаж и самотна пустиня." 

Но съм си направил изводите защо се получи така и за другия път, в другата пустиня, ще направя нещата по-различно.👍

Ако мога да направя някаква подредба на забележителностите в Йордания, бих ги подредил като @ven62 - Петра, Уади Рум, Джераш.

@AlexandraKo Сър Антъни си е взел своето от арабския свят. След изброените от теб държави, остава да го закараш само в Либия, Ирак или Сирия😆.

@Емика Време е за Рим и Бернини😉. Отдавна му е време и то! Но пуста му работа, все към някакви диващини ме влече. Преди няколко дни седнах и направих една бърза сметка. За 2018г. съм бил амен 2 месеца в чужбина (мисля, че ми е някакъв рекорд🤔) и на фона на това никога не съм бил в Рим, Париж, Лондон или в Мадрид например😯. Ебаси лудата работа.😆

@2326 Сигурен съм, че за тази цена, магнитите ги взехте горе в Петра, точно преди Ad-Deir, нали?😉

@slujitel Всeки от нас е различен по своему. Мен лично не ме дразни толкова пазарлъка. Така са си свикнали, така си правят. Най-много ме дразнеше, когато някой ни се лепнеше и по всичко виждаше, че няма дастане работата, но продължаваше упорито да се влачи подире ни😄

Ами мъж си, аз съм жена и нямам такъв проблем. След мъжете по се влачат и нахалстват. Често се налага да оттървам моя мъж. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз не разбирам какъв точно е проблема с пазаренето.

Ако ти е кеф - пазариш се. Ако не ти е кеф - плащай каквото ти кажат (при положение, че си готов да дадеш тази цена) и готово.

 

По мен и жена ми не се влачеха. В момента, в който такава идея им проблясваше в мозъците, аз им казвах "No, thank you".

Ако тръгваха да си отварят устата, добавях "Do you understand".

Не е сложно, според мен, не е и грубо.

 

Сега, … ако някой иска да си бъбри и "флиртува" с тях, еми, …, ще си понася последствията...

 

А като цяло, арабските държави имат своята специфика, …, разбирай - цигания. Лек шок е първия път. Но има неща които далеч компенсират това неудобство.

На мен даже Израел ми се видя такава държава.

Дано не чете някой от Мосад.:wink:

:biggrin:

 

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 1 час, master_of_germs каза:

... пак си те обхване носталгия по диващините, мисли лятоска да ходим по Босненско-Черногорските баири и/или Доломитите 🙂

Да, не сте добре... и аз така мисля... :wink::biggrin:

Аз тия 15-20 км в Петра дето ги извървях нагоре-надолу ще има да си ги компенсирам т.е. лежа и мързелувам по столиците и плажовете на Европа … поне 3-4 години занапред.

:rofl:

Чакай, че пак ми се схвана десния крак … само докато пиша за тая Петра.

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към мнение
В момента, ven62 каза:

Да, не сте добре... и аз така мисля... :wink::biggrin:

Аз тия 15-20 км в Петра дето ги извървях нагоре-надолу ще има да си ги компенсирам т.е. лежа и мързелувам по столиците и плажовете на Европа … поне 3-4 години занапред.

:rofl:

Чакай, че пак ми се схвана десния крак … само докато пиша за тая Петра.

Ааа, що бе, нали не ти пречи циганийката?

Иди сега, в Египет,в Мароко, в Алжир, в Тунис,в Израел и Палестина, ама - поредно и искам да те чуя после, к’ви  ще ги чирикаш!

:girl_cray2:

Красотите на Арабския свят трябва да се приемат на порции, през периоди, с хубавини из Европа, иначе, ще речеш и ти, кат Сър Антъни, че ти е навтеклясало.

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
В момента, AlexandraKo каза:

Ааа, що бе, нали не ти пречи циганийката?

Иди сега, в Египет,в Мароко, в Алжир, в Тунис,в Израел и Палестина, ама - поредно и искам да те чуя после, к’ви  ще ги чирикаш!

:girl_cray2:

Красотите на Арабския свят трябва да се приемат на порции, през периоди, с хубавини из Европа, иначе, ще речеш и ти, кат Сър Антъни, че ти е навтеклясало.

 

И е така, и не съвсем.

Аз обожавам арабските/ориенталските пазари. Но след тях искам да се прибера в прилично чисто място, със съответните удобства, блок маса, удобни шезлонги, море, ...

Първият ми сблъсък с подобна цигания беше преди много години в Кушадъсъ. (може и да съм го разправял това)

И досега помня една огромна туркиня (120-140 кг) седнала в средата на едни червени, големи, апетитни чушки. Ама много чушки - един самосвал чушки... И тя седи в средата на чушките с дългата си пола, подават и се мръсните дебели крака от колената надолу, боса, … и както е седнала събира чушки около себе си- докъдето и стигат ръцете, под краката си, от страни и от долу на разстланата си пола. Тъпче ги в едни пликове и ги продава...

 

...Ъ-ъ-ъ, това по някакъв начин ми хареса. Не, че ще докосна тези чушки, ами самата гледка - планината от ярки, наситени, червени чушки и тази засмяна, мръсна огромна туркиня в средата, цялата тази ориенталщина, …, знам ли?

 

Жена ми каза, че съм ненормален.

После смекчи диагнозата. Твърди, че в предишен живот съм бял някакъв такъв … надявам се, поне  бей.

:biggrin:

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 5
Връзка към мнение

След Мароко очаквах нещо подобно. Все пак са арабски държави.  Мислех че манталитета ще е същия. Първия път когато в Йордания ни помогна случаен човек, знаех че ще иска нещо. Бях се приготвил да се пазаря даже. Когато си тръгна без да поиска нищо, не можех да повярвам и ходих да питам едни полицаи да ми потвърдят. Случи ми се още два три пъти - помагат ми без да искат нищо и аз продължавам да не вярвам.  🙂  

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение
На 15.02.2019 г. в 17:52, AlexandraKo каза:

 

:girl_cray2:

Красотите на Арабския свят трябва да се приемат на порции, през периоди, с хубавини из Европа, иначе, ще речеш и ти, кат Сър Антъни, че ти е навтеклясало.

 

И аз съм съгласна с това, но за себе си съм забелязала, че важи за повечето региони по света, особено по-неразвитите от България. Африка, ЮИ Азия, Кавказ, Близък Изток, Централна Азия, Индийски субконтинент, Централна Америка... Въобще според мен регионите трябва да се редуват, последователност от Мароко, Тунис, Алжир, Египет е много неправилна, както и Германия, Франция, Белгия или Виетнам, Лаос, Тайланд, Камбоджа за 1 месец... Ама ние реално така ги правим, особено ако са по-отдалечени - да се види все повече. Човек не се ли прибере вкъщи да си почине добре от разходката, да си се поглези с познатите места, храни и удоволствия - обикалянето не му носи после такава наслада. Някой споделят, че и на Малдивите и на Занзибар може да им писне, ама на мене там не може. 😀

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...
На 13.12.2018 г. в 20:30, Radnev каза:

 

IMG_6313.JPG.81440fbbafe1c9f0ce285a2ac82066f6.JPG

Някои биха казали, че до тук вече съм видял най-значимото от Петра и може би щяха да бъдат прави. В същото време обаче не бях усетил почти нищо от магията на този древен град🤨. Огледах се наоколо и забелязах, че някъде вляво има изсечени в скалите стъпала, които отвеждаха някъде далеч на горе. .......Та, срещу сумата от 10JD на човек за няколко минути щели да ни качат на високото и от там щяла да се разкрие чудна гледка към Al-Khazneh (Съкровищницата). Иначе трябвало да обикаляме 2 часа.

Хора, МОЛЯ ВИ, не си давайте парите на разни прошляци само, за да спестите няколко капки пот! На връщане, в самолета срещнахме наш познат, който ни сподели, че са били 5 човека и всички са платили по 10JD или общо 50JD!!!, на онези гримирани недоразумения, наричащи себе си „бедуини“, за да ги преведат по този „много опасен участък“, от където могли да се любуват едва ли не на „най-невероятната гледка в живота си“. И всичко това ни беше казано с някакво чувство на задоволство и превъзходство.

 

Прекрасен съвет! А би ли ми казал името на този маршрут? И колко време реално отнема от долу до горе? 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 9.02.2020 г. в 17:20, Happy_Traveler каза:

Прекрасен съвет! А би ли ми казал името на този маршрут? И колко време реално отнема от долу до горе? 

Бях ги забравил вече тези истории😁.

По маршрута, окупиран от гримираните😄, според мен се стига за не повече от 15 минути. Има си изсечени стъпалца.

Иначе за същото място трябва да се обиколи покрай Кралските гробници. От там е free, но казват, че отнемало около час, може и малко повече. Ние не се качихме😳

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За около половин час се стига по пътя покрай гробниците и наистина е много красиво. Oт другата страна е забранено да влизат туристи , според мен са го направили нарочно, за да си плащаш. Стига се много бързо, но от другата страна  и според мен си е опасно , особено за хора, които не се движат много, много...На всичкото отгоре ти искат и по 1 JOD ако правиш снимки. И после те пускат да си ходиш, ти си търси откъде да слезеш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз си намерих търсеното място (това, което е по-ниско), до което се оказа, че се стигало много лесно - просто поглеждаш надясно от Съкровищницата и се изкачваш за няколко минути нагоре. Един бедуин (по-скоро gypsy) иска по 1 JOD, че това си било неговото място. 🙂 

petraa.jpg

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.