Прескочи до съдържание

Говорим си за Израел


stanimir
Към решението Решено от Hollywood,

Препоръчани мнения

Аз съм спала във Витлеем. Не видях нищо лошо да изпревари човек цялата тълпа, която се стича към Църквата на рождеството сутрин :) .

 

Аз чаках около час ... точно пред мен имаше българска група , а зад мен огромна група поклонници от Нигерия.

Само аз бях башкъ -:)

Около час чаках и за Божи Гроб и пак час за Храмовия хълм.

Връзка към мнение

Израел става за чудесна комбинация с Йордания - границата се минава или през пункта Акаба - Ейлат (има най-малко хора и е най-лесно) или през моста Крал Хюсеин - Аленби (най-близо до Йерусалим). Турците също предлагат билети с отиване до Аман и връщане от Бен Гурион или обратно. За това колко много се чака за преминаване през Крал Хюсеин - Аленби пункта е написано много по Нет-а.

 

Причината за това чакане е големият брой палестинци, които преминават от там, ние отидохме рано сутринта, малко преди да отворят и минахме много бързо. Поисках да не ми слагат печат в паспорта и ми го сложиха на отделен лист, което в нашият случай даже нямаше смисъл, защото не ми сложиха изходен от Йордания, вижда се, че съм влязъл в Йордания, но не се вижда да съм излязъл, а в арабските държави много добре знаят какво означава това. Даже още по-лошо - опитвал съм се да скрия, че съм ходил в Израел. За Дубай и ОАЕ като цяло няма никакъв проблем с израелски печат в паспорта, има проблем само ако сте с израелски паспорт (просто не ги пускат).

 

За Йерусалим бих препоръчал невероятно място за спане - Хотел Петра (води се също и Хостел Петра) - в старият град на 10 метра от кулата на Давид. Най-старият действащ хотел в Йерусалим - от началото на века (Марк Твен е отсядал там). Има покривна тераса с гледка за милиони - Ал Аксар и кубетата на църквата на Божи Гроб, хора, които не са гости на хотела си плащат такса да се качат да погледнат. Стаите са леко спартански стил, гола крушка на тавана, но леглото с балдахин, балкон точно над площада, вечер е много интересно да се зяпа от балкона. Цената беше много прилична - нещо от сорта на 70 долара за двойна стая, просто няма по-добра локация в Йерусалим - стената на плача, Божи Гроб - 10 мин. пеша. Хотел - музей направо.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Ако се нуждаете от почивка след приятната разходка из Стария Йерусалим на прохладно, спокойно и чисто място, препоръчвам Австийския хоспис. Намира се в арабската част на стария град, на Via dolorosa. Преминавайки през шарените, ухаещи на арабски подправки улички, може да се уморите от жегата, от тълпите хора и от постоянните крясъци на търговците. Точно тогава, в средата на арабските улици е Австрийският хоспис. Позвънете на звънеца на голямата порта, ще ви отворят вратата и ще попаднете в един прекрасен "оазис". Отделете си половин час да изпиете едно кафе и да поседнете в сенчестата градина. Дворът е обграден с голям каменен зид и не се чува изобщо шум, идващ отвън. Кафенето е чисто, приятно с хубава музика, а дворът е потънал в зеленина. След като си изпиете кафето, задължително се качете на покрива на сградата, всеки може да го направи, откъдето се открива прекрасна гледка към стария град. За първи път оттам видях как изглеждат арабските домове отгоре, доста бедни, повечето имат зелени тераси на покривите. Гледките са смайващи, а звуците и уханията, които идват отдолу ще ви пренесат в друго време и свят. Знам, че може да се пренощува в хосписа, мисля, че цените не са високи.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Извинете предварително за глупавия въпрос, но на какъв език ви разпитват проверяващите на летището и всички останали? В смисъл предполагам, че е на английски, но ако не говориш този език, как става разпитването? Преводач ли имат, полиглоти ли са? И примерно ако не знаеш друг език освен български, какво правим?

Явно разпитването при проверките е много важен елемент, но практически как става, ако насреща им е някой чичка, който и български не говори добре :)

Редактирано от Hayasko
Връзка към мнение

Веднага ще ти намерят някой рускоговорящ :-)

Ще е чудно ако съвсем не знаеш никакъв език и си обиколил или тръгваш да обикаляш Израел , нали все пак трябва да комуникираш някак си , да се ориентираш за имена на улици и прочие...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На английски. Иначе за останалото не мога да ти отговоря, но пред мен например имаше една група, не разбрах какви точно, защото между нас имаше и други хора. Те бяха с едно момиче, която се изреди с всяка двойка, помагаше им явно да се обясняват. :)

Връзка към мнение

А за руския...аз да ти кажа не срещнах някой да не го говори, отвсякъде се лееше, включително и всички продавачи по сергиите. :)

Връзка към мнение

Ако се нуждаете от почивка след приятната разходка из Стария Йерусалим на прохладно, спокойно и чисто място, препоръчвам Австийския хоспис. Намира се в арабската част на стария град, на Via dolorosa. Преминавайки през шарените, ухаещи на арабски подправки улички, може да се уморите от жегата, от тълпите хора и от постоянните крясъци на търговците. Точно тогава, в средата на арабските улици е Австрийският хоспис. Позвънете на звънеца на голямата порта, ще ви отворят вратата и ще попаднете в един прекрасен "оазис". Отделете си половин час да изпиете едно кафе и да поседнете в сенчестата градина. Дворът е обграден с голям каменен зид и не се чува изобщо шум, идващ отвън. Кафенето е чисто, приятно с хубава музика, а дворът е потънал в зеленина. След като си изпиете кафето, задължително се качете на покрива на сградата, всеки може да го направи, откъдето се открива прекрасна гледка към стария град. За първи път оттам видях как изглеждат арабските домове отгоре, доста бедни, повечето имат зелени тераси на покривите. Гледките са смайващи, а звуците и уханията, които идват отдолу ще ви пренесат в друго време и свят. Знам, че може да се пренощува в хосписа, мисля, че цените не са високи.

 

Toва ме подсети , че направих и една разходка по покривите - достъпа е откъм еврейския квартал и се откриват страхотни гледки към Стария град - Walks on the Roof.

Kaчваш се по едни стъпала близо до края на  St Mark's Street малко преди пресечката с  David Street.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А за руския...аз да ти кажа не срещнах някой да не го говори, отвсякъде се лееше, включително и всички продавачи по сергиите. :)

 

 

При близо 1.5 млн. руски заселници в Израел и безброй туристи няма как да е иначе  :)

Връзка към мнение

Аз бях с градския транспорт -:)

Израел е малка сържава и всичко е достъпно.

Доколкото знам застраховките на рент-а-кар не важат за Западния бряг , а много от забележителностите като Витлеем , Йерихон са там или трябва да минеш оттам за по-бърз достъп.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Гледам снежната буря в Йерусалим и не мога да повярвам , че само преди две седмици се чудех денем къде да намеря сянка.

Проглуших ушите на домашните колко е слънчево и синьо небето , а сега нищо не казват ама ме поглеждат скептично и с недоверие :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

От покрива на хотел Хашими в стария град на Йерусалим също се открива прекрасна гледка. Ето няколко снимки, които направих октомври.

 

1402235_10202092307086219_1229437746_o.j

1400232_10202093727201721_286018043_o.jp

Самия хотел не бих препоръчала за отсядане, защото поне в моята стая бе ужасно шумно и почти не успях да спя. Но определено едни от най-хубавите снимки, направих именно от терасата на покрива му.

 

Иначе и аз забелязах голямата разлика в поддържането на палестинските и еврейските улици в Йерусалим. Общината явно има предпочитания и влага средства и труд само в едните. За араби “приятели“, които да са помагали в 6-дневната война прочетох за пръв път в тази тема. Интересна теория...

Ако някой се интересува не само от култура, но и от политика, препоръчвам туровете на Green Olive Tours, аз бях на този до Витлеем, освен типичните културни забележителност като Църквата Рождение Христово, Стария град и манастира Св. Сава, посетихме и бежански лагер, стената, включително няколко графити на Банкси. Междудругото фирмата, която предлага туровете е израелска, собственикът ѝ е евреин, но в нея работят и евреи, и палестинци. За щастие е всички се мразят, а се случва и да работят рамо до рамо.

Ето това е манастирът Свети Сава, вътре не влязохме, защото достъпът на жени е забранен.

1396994_10202092340247048_1104416702_o.jАз минах границата през моста Аленби - на влизане проверката бе по-щателна, много се учудиха, че пътувам сама за 4 дни до Йерусалим. Опитаха се да ме объркат като задаваха въпроса няколко пъти по различен начин. Например ме питаха Как се казва майка Ви? Как се казва баща Ви? За къде пътувате?

На излизане минах много бързо, нито ме разпитваха, нито проверяваха багажа.

Печатът, вместо в паспорта, го сложиха на отделно листче. Не съм ги молила, така процедираха и с всички останали пътници.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Не е теория. Мой приятел работи10г. в Йерусалим, знам го от него. Кварталите на тези араби се поддържат като еврейските. Ние лично ходихме 2 пъти на вечеря в арабски ресторант в такъв квартал. В останалите не е препоръчително да се влиза, особено по тъмно.

Иначе и аз забелязах голямата разлика в поддържането на палестинските и еврейските улици в Йерусалим. Общината явно има предпочитания и влага средства и труд само в едните. За араби “приятели“, които да са помагали в 6-дневната война прочетох за пръв път в тази тема. Интересна теория...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мда  шерута с който пътувахме имаше един пътник за някакъв арабски квартал и с голямо нежелание влезе да го остави там. Умишлено не предупреди предварително , защото явно знаеше , че няма да го качат.

После се почна "още малко нататък , още малко , още малко ..."  , а шоферът беше бесен  ;)

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Мда  шерута с който пътувахме имаше един пътник за някакъв арабски квартал и с голямо нежелание влезе да го остави там. Умишлено не предупреди предварително , защото явно знаеше , че няма да го качат.

После се почна "още малко нататък , още малко , още малко ..."  , а шоферът беше бесен  ;)

Стахувал се е да не метнат камък по колата,по принцип коли с израелска регистрация не ги долюбват в териториите.Шофиорите на шерутки са отявлени социопати не е трудно да ги вбесиш.Живях няколко години в Израел така че това е личен опит.От по малките атракции в Йерусалим мога да спомена пазара -Менаше бен Яхуда,интересна смесица между арабски и европейски пазар ,селцето,  Ен Карем точно под мемориала Яд Вашем-доста запазено арабско,християнско село с прекрасна архитектура и гледки.Извън Йерусалим освен стандартните Витлеем ,Тел Авив(вижте българската част на Яфо),Хайфа с бахайския храм, Назарет и Галилея,Галилея,Ейлат ви препоръчвам по малко известните,но интересни Иерихо,Ейн Геди-супер трек в пустинята.Акко-Изрелския Несебар.Субеита-древен доста запазен набатейски град.Хм списъка се оказа дългичък за толкова малка държава.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Знам , че има много българи в Яфо , но я разкажи къде е българската част ... аз обикалях доста само в стария град.

 

Бях отседнал на Давидка Скуеър непосредствено до пазара Менаше бен Яхуда и си го харесах от раз , а и стъргалото беше наблизо :)

Връзка към мнение

В този албум имам снимки от много интересно място, което не е особено популярно, а е на 20, 30 км от Йерусалим. Гръцки православен манастир забравих му името обаче, май беше Св. Георги. Намира се по пътя към Мъртво море. Красиво, каньон издълбан от малка рекичка и манастира кацнал на скалите.

 

http://todes.snimka.bg/asia/izrael.627891.25356727

 

Бахайската градина в Хайфа се разглежда само след предварителна резервация за конкретен ден и час, иначе пускат само на 2, 3 ограничени места. Старият град в Акко е много интересен, там също има бахайска градина, но е много по-малка и е по-трудна за откриване. Друго атрактивно място са скалите Рош ха Никра до северната граница с Ливан.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Знам , че има много българи в Яфо , но я разкажи къде е българската част ... аз обикалях доста само в стария град.

 

Бях отседнал на Давидка Скуеър непосредствено до пазара Менаше бен Яхуда и си го харесах от раз , а и стъргалото беше наблизо :)

Ами това е по площад Уерусалим точно над порта.Може да се ориентираш по този линк за ресторант Витоша

 

http://www.tripadvisor.co.uk/Restaurant_Review-g293984-d3730080-Reviews-Vitosha-Tel_Aviv_Tel_Aviv_District.html

 

Имаше три БГ ресторанта там ,било е център на БГ алия(имиграция) и още на много от магазините пише на български имаше Чупи-Купи-стъкларски разбира се .БГ фото студио и разбира се СИРЕНЕ и РАКИЯ.продавачите са деца на БГ емигранти е говорят смешен старовремски български,Последно бях там 2008 и доста от БГ бизнеса се беше претопил.и може да подминеш мястото без да усетиш наше присъствие.Ресторанта е добър едно от малкото места в Израел където може да си купуш хубава свинска пържола.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В този албум имам снимки от много интересно място, което не е особено популярно, а е на 20, 30 км от Йерусалим. Гръцки православен манастир забравих му името обаче, май беше Св. Георги. Намира се по пътя към Мъртво море. Красиво, каньон издълбан от малка рекичка и манастира кацнал на скалите.

Да, Св. Георги е, Wadi Qelt. За мен е един от двете най-красиви места (от посетените от мен) в Израел+Палестина. Другото е Мар Саба, за което сме споменали със снимки и аз, и Masmiya

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Св. Сава е гръцки православен манастир и влизането на жени е забранено, предполагам така ще да е и в споменатия Св. Георги. Коетo е доста жалко, сигурна съм има какво да се види и вътре.

 

Аз пък се разходих сама през един арабски квартал (Шейх Джара) и не ми се стори опасно (само улиците и тротоарите бяха доста разнебитени).

 

Междудругото реших да пътувам до Йерусалим доста спонтанно и без почти никаква подготовка какво и къде да видя, но тази книжка много ми помогна в ориентирането:

national-geographic-explorer-jerusalem-0

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Св. Сава е гръцки православен манастир и влизането на жени е забранено, предполагам така ще да е и в споменатия Св. Георги. Коетo е доста жалко, сигурна съм има какво да се види и вътре.

 

Аз пък се разходих сама през един арабски квартал (Шейх Джара) и не ми се стори опасно (само улиците и тротоарите бяха доста разнебитени).

 

Междудругото реших да пътувам до Йерусалим доста спонтанно и без почти никаква подготовка какво и къде да видя, но тази книжка много ми помогна в ориентирането:

national-geographic-explorer-jerusalem-0

Шейх Джара  е спокойно и доста туристическо място,има добри ресторанти(човек ако ме чете ще придобие впечатление че съм 100кг:)) има доста тузарски хотели,а и американското посолство за Източен Йерусалим е недалеч.Не бих препоръчал да се ходи в Рамала,Хеврон и изобщо извън стената в териториите.2006 ранните дни на  GPS навигацията и баш разгара на поредната интифада грешка в навигацията ни прати в центъра на Рамала вместо Йерусалим  с един скромен рентакар с израелска регистрация,без малко да се видим по CNN ,Доста негативен интерес от местните събрахме  и без малко да оберем някой камък ,никога не съм си мислил че автомобил може да прави обратен завой на място .Колегите ми от израелска страна бяха ходили редовно в Рамала но само с танкове .Рош Ха Никра е много красиво място прилича малко на нашите Българево,Русалка ,Камен бряг,но  с плаж.Препоръчвам да проверите графика на Хизбула за активност преди да си планирате романтичен уикенд,последно бяхме там на палатка през 2006-7 и няколко дена след като си тръгнахме хизбулите започнаха да обстрелват цялото северно крайбрежите  с касами(реактивни снаряди нещо като Катюша 2.0).

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

В момента ми изглеждаше доста спокойно . Някой с които се засякохме в хостела ходиха до Хеброн и е нямало проблем.

За Витлеем разбира се също няма проблем  ,както и минаването през Западния Бряг от Йерусалим към Еin Gedi и Maсада.

Връзка към мнение

Седмица преди да пътувам имаше новина , че палестинци са обстрелвали с камъни градски автобус на Egged някъде покрай Mount of Olives  , а ми се е случвало и в БГ цигани да ни обстрелват вагона на БДЖ с  камъни , както и фенове на Локо (ПД) автобуса ни ... та такива неща  не ме плашат  :mad:

Редактирано от stenk
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.