Прескочи до съдържание

Говорим си за Израел


stanimir
Към решението Решено от Hollywood,

Препоръчани мнения

Анета, ще се радвам да споделиш своите впечатления. Заради въоръжените сблъсъци ли бързаше да си тръгнеш или нещо друго не ти допадна?

Връзка към мнение

Има ниски цени на билетите на Уиз за дните от 15 до 22 август - 7 дни се получава.

 

Цените до Тел Авив с Уиз са много надути, поне отиването. М/у другото  от август махат полетите в ден сряда.

Връзка към мнение

Не е заради конфликта - три сирени и две прихващания на ракети - това беше за престоя.  Просто и обстановката и хората не ми харесаха - още от начало. Всички са намръщени и груби - поне на такива попаднахме. Продавачи, служители на "Инфо - гишетата, шофьори, а бе...кофти хора явно случихме. Надписи на английски - тук таме. Разписания на влакове и автобуси, работно време на магазини, цени и описание на продукти - цъ! 

На втория ден ни писна и взехме кола под наем. Естествено букнах я от сайт - на Sixt - крайна цена 100 долара за 5 дни. Отивам да я взема - ама още 65 долара задължителна държавна такса.   Ама айде и още 1000 долара депозит - ами напиши го в сайта, че ще ги искаш - ако нямах толкова в картата? Не можеш да се разбереш - не знам къде го учат този английски...

 

Навсякъде е мърляво. В Истанбул е мръсно, но не ми е било проблем - всичко е някак в "съзвучие". В Израел хем искат да са "модерни", хем са мърляви колкото си искат. Определено са по-скоро с арабски манталитет, колкото и да им се иска да са светски.  Никаква природа, архитектура - "0", с извинение - грозни хора.

Иначе история, религия - там си знаете...

 

За цените изобщо не ми се говори. 12 шекела = 5 лв за един хляб. При 2500 шекела средна заплата изобщо не се и учудвам защо всички са мърляви и нацупени.

За Шабат и дисагите с ядене и пиене на плажа ще си спомням също дълго време - ще кажеш, че само в събота им е позволено да ядат.

Съжалявам, ако засягам някой, но определено "циганията" ми дойде в повече. Друга представа имах за нацията като цяло.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аха, не си била подготвена според мен, лично аз приемам държавата такава каквато е, това е народ, култура, всяка нация с добрите и лошите си нрави. Обаче чета и знам като отида какво да очаквам, особено извън Европа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

...Навсякъде е мърляво. В Истанбул е мръсно, но не ми е било проблем - всичко е някак в "съзвучие". В Израел хем искат да са "модерни", хем са мърляви колкото си искат. Определено са по-скоро с арабски манталитет, колкото и да им се иска да са светски.  Никаква природа, архитектура - "0", с извинение - грозни хора.

Иначе история, религия - там си знаете...

 

За цените изобщо не ми се говори. 12 шекела = 5 лв за един хляб. При 2500 шекела средна заплата изобщо не се и учудвам защо всички са мърляви и нацупени.

 

 

Определено е мърляво , но както и преди писах чисто исторически и цивилизационно имат много по-близки коренни с арабите отколкото с европейците , та това не е нещо странно.

Масово не са и от най-любезните. Ако се беше пробвала на руски нямаше да имаш никакви проблеми при положение , че огромната част от осбслужващия персонал са точно нови преселници от Русия ( всеки пети израелец е с руски прозиход)

Природата разбира се е оскъдна и сурова ... не знам какво и защо си очаквала , тя си е такава от хиляди години ;)

 

Средната заплата  е 2500 USD , а не шекела (около 9300 шекела - преди данъци )   ... не забеляза ли  , че заведенията и клубовете се пръскат по шевовете  ;)

Връзка към мнение

И аз бях така "очарован" от Израел но само първия час.Знаех че съм в Йерусалим а не например в Хановер.Първия ми контакт с по различното в Израел беше влизането ми в стария Йерусалим не през Златната порта естествено,а през Дамаската.Беше истински удар на всичките ми сетива - 36 градуса,миризми,стълпотворение, врява няколко пъти минаване през едно и също място.Но след това свикнах и ми беше интересно,сигурно защото бях сам и нямаше "на чие рамо да поплача"

Не останах с лошо впечатление от хората,навсякъде поздравяваха,гониха ме да върнат телефона който бях забравил на пейка и портфейла, който забравих на обменното бюро.

Не с такова впечатление съм от арабите,но какво да правя като не мога да се пазаря.

Връзка към мнение

Не с такова впечатление съм от арабите,но какво да правя като не мога да се пазаря.

 

 

 

Какво не му разбираш  ? Казваш цена минимум 2 пъти ( в стария град на Йерусалим  дори 4-5 пъти) под тази която ти иска продавача и си намисляш  наум колко максимум ще му дадеш . Ако не смъкне дотам си тръгваш и ако не те догони значи наистина е трябвало да предложиш малко повече. Спираш се при следващия и вече оферираш леко по-висока цена ... гарантирано рано или късно стигате до изгодна за двете страни сделка  :lol: .

Това за по-скъпите неща . Ако е нещо за лев-два-три си преценяваш наистина дали си струва нервите да платиш двойно ...

Връзка към мнение

О, Йерусалим - да! Знаех къде отивам и какво да очаквам. Въпреки, че не сме на "ти" с религията като цяло, попивахме всичко. Изобщо не забелязахме как се изтърколи времето по малките улички в Стария град. Малко в повече ми дойдоха "търговците в храма", но поносимо. Хората също бяха някак си "по-смирени" и усмихнати.

 

За заплатите - да, обърках - поносими са. Просто набързо проверих с колко, аджеба, живеят тези хора и не обърнах внимание, че са долари.... явно им стигат.

Заведенията и клубовете останаха малко в страни... Все пак бяхме на "почивка". :)  И с дете.

Плажовете, обаче.....Страхотни. бял, фин пясък, широк и дълъг плаж и.....никой на него, освен ние! Е, като изключим Шабат.

При мен явно, се получи лоша комбинация. Малко време за търсене на посока. Трябваше да е море, почивка ....и още нещо.

Изобщо не съжалявам за дестинацията, рано или късно човек трябва да "усети" нулевата година.

Съжалявам, че не стигнахме до Хайфа. Но...за 5 дни толкова.

Благодаря на всички тук за насоките и съветите.

 

А, за пазаренето - не си падам, но....в Йерусалим масово свалях цените поне 2 пъти. 10 кръстчета - 30 шекела - от тези малките. В началото бяха по 10 всяко :blink: .  Но и те бързо кандисваха, де...Сувенирите определено са евтини.

Отивам да чета за Лондон. :)

Редактирано от aneta72
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Май ще спрат полетите до Тел Авив, поне докато се уталожат нещата.

 

http://www.dnes.bg/world/2014/07/22/niama-prichina-za-otmiana-na-poletite-do-tel-aviv-uveriavat-ot-izrael.233219 

 

"Решения за отмяна на полетите взеха самостоятелно американските компании "Делта еърлайнс", "Ю Ес еъруейс" и "Юнайтед еърлайнс", както и европейските "Ер Франс", "Луфтханза" и филиалите й "Джърмънуингс", "Остриън еърлайнс" и "Суисеър", а също "Бръселс еърлайнс", "Изиджет" и "Еър Канада". 

Малко по-късно Европейската агенция по безопасността на полетите предупреди европейските авиокомпании да не изпълняват полети до Тел Авив, предаде Ройтерс.

Утре агенцията ще публикува бюлетин с "настоятелна препоръка" до всички европейски авиокомпании да избягват международното летище "Бен Гурион" в Тел Авив." 

Връзка към мнение

А според мен Израел е изумителна държава :) /не съм еврейка и нямам нищо общо/. Толкова много неща може човек да види и научи там, но си трябва време. За 5 дни - мисия невъзможна, според мен.

Ето, тук съм описала моите впечатления, на когото му е  интересно, може да види:

 

http://poblizo.com/?p=9481

 

http://poblizo.com/?p=9600

 

http://poblizo.com/?p=9685

 

http://www.okolosveta.com/index.php?p=patepis&do=1&c=il&src=1008&k=asia&w=2

 

http://www.okolosveta.com/index.php?p=patepis&do=1&c=il&src=1014&k=asia&w=2

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Тъкмо гледах по Блумбърг предаване , че турзима в Израел търпи огромни загуби и сега получавам мейл от миналогодишното ми място с любезна покана да ги посетя пак.

Досега само от Индия съм получавал подобни неща , като там директно си ме молят да оставя пак положителни отзиви в Трипъдвайзъра , защото сезона тази година е слаб и т.н.

Връзка към мнение

Цените на Уиз са бая издути. Това не беше така преди да започнат да си прещат ракети. Намираха се супер оферти за след 2-3 седмици. Явно си пълнят местата.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Прегледах темата и се изкуших да споделя и моите впечатления от Израел, като ще се постарая да не преповтарям "колегите". Имах възможност да посетя държавата три пъти - през февруари 2010, юни 2012 и май 2014, всеки път за по две седмици. Споменавам последното, защото се оказва, че времето може да бъде добре уплътнено. 
Не съм пътувала до Израел с организирана екскурзия. Първите два пъти с полет на EL AL (първите два пъти ги предпочетох, заради по-евтините билети, които намерих по-големи и добре поддържани самолети (поне така изглеждат), по-добро обслужване, но с по-строги мерки за безопасност и съответно по-дълго "интервю" на отиване и на връщане). Само притежателите на израелски паспорти минават по-бързо, но това не е правило.

Последния път пътувах с Уиз Еър - 240 лева в двете посоки с багаж и резервация 3 седмици преди пътуването. Билетът можеше да е и по-евтин с 40 лева, ако не се бях замотала. На отиване никакви въпроси, с изключение на 2-3 стандартни въпроса, при това чак на летището Бен Гурион (къде, защо, до кога).

На връщане на бордната карта пишеше, че излитането е от Терминал 1. Всъщност там е чекин-а, след което с автобус извозват пътниците до Терминал 3. С опашката, проверките (една на големия и една на салонния багаж, особено ако имате лаптоп, фотоапарат или др. подобна техника) и въпросите, които никак не бяха малко, и придвижването до Терминал 3 - час и половина. Ако в рамките на пребиваването си в Израел сте ходили до Йордания въпросите стават повече и по-подробни  :) А ако случайно, като мен, сте родени в арабска държава, още 10-15 минути. Последното не е задължително, но за всеки случай е добре да се предвиди допълнително време.

Ще вметна, че при първото ми пътуване през 2010-та, още на летището в София бях подложена на кръстосан разпит защо съм родена в Алжир, пътувала ли съм в арабски държави, познавам ли араби и по какъв повод, кога съм виждала или чувала по телефона някой от арабите, които познавам, къде отивам, защо точно през февруари, какво работя (включително ми поискаха доказателство), от къде познавам момичето, при което отивам, от кога я познавам, как се казват майка й и баща й, какъв е точният й адрес и телефон. Дори й се обадиха по телефона. Тогава пътувах с един приятел, който така сладко се беше разбъбрил с неговия интервюиращ, че реши да сподели, че смятаме да ходим в Хеброн (обръкал се беше човекът). Тогава стана интересно - преровиха ни багажите основно, а след това няколко пъти ни се извиниха и ни извикаха да ни дадат нови бордни карти, за да стоим един до друг в самолета. Когато купувахме билетите нямаше място един до друг. После се шегувахме, че са разместили някой пътник, за да могат да ни следят по-лесно.

През 2012 също имаше интервю на летището в София - по-кратко, може би защото ми се падна същият интервюиращ от първия път. Добре беше, че и той се сети за мен.

През 2010 и 2012 ми поставиха печати в паспорта на влизане, тази година - картонче. Добре е картончето да се пази докато не напуснете страната окончателно.

Доколкото знам, горните подробности свързани с пътуването не съществуват при организираните екскурзии или поне не в такава степен. Основните притеснения са от терористи и емигранти.

 

В Израел отсядам при приятелка, която живее в Бат Ям - градче до Тел Авив, до което се стига с градския транспорт, а и без проблем пеш, ако не ви мързи (през Яфо за около 40-50 мин. нормален ход). Яфо е чудесно място за разходка и има какво да се види.

В Бат Ям има много дълга и много широка плажна ивица, която е почти пуста през всеки ден от седмицата, с изключение на събота. Тогава направо не е за ходене...Събота е почивният ден, в който най-масовото занимание е пикникуването на плажа. Хората са ужасно много, ядат ужасно много и цапат  :lol: 

Морето е чисто, като се изключат 2-3 груби прояви, на които съм ставала свидетел, когато някой простак си хвърли фаса във водата. Пясъкът е ситен. Не може да се каже, че е много чист, но има създадени възможности да се поддържа чистота (кошчета през 10-15 метра). Всяка вечер се почиства с машини. Има душове, тоалетни и места за преобличане (последните две се намират в малки постройки, а не изтипосани на пясъка). Има  малки участъци с чадъри, които се заплащат (чадър+два шезлонга и масичка - 36 шекела, но при определени обстоятелства може и по-малко :). За нелюбителите на шезлонги има големи шатри, които са безплатни и под които се побират 7-8 човека (примерно 4 двойки или компания) без да си пречат. 

Плажът в Тел Авив също е хубав, но там по правило хората са много повече. В събота е по-удачно да се разходите в Тел Авив или да отидете на екскурзия - самостоятелно с кола или организирано.  

 

Сещам се за две основни правила - пресичайте само на пешеходна пътека (ако ви хванат в нарушение глобите са солени, в случай, че решат да не ви простят, както се случи на мен) и се качвайте в автобус само от първата врата, ако не сте майка с количка, инвалид или др. подобна категория, която по обективни причини не може да се качи от предната врата. Ставала съм свидетел на грандиозен скандал спретнат от шофьора по повод на гратисчия, който беше буквално изхвърлен от автобуса.

Основните и второстепенните пътища в Израел са в отлично състояние - това ми прави впечатление всеки път. Указателните табели са на иврит, арабски и с латински букви, в момента не си спомням да съм срещала надпис само на иврит или само на иврит и арабски. 

За тези, които не искат да наемат кола, за да обикалят из страната, удобен вариант са еднодневните екскурзии, които се организират предимно за руски туристи, тъй като те преобладават. Има и екскурзоводи с английски.

Специално в Бат Ям има 4-5 агенции, които правят екскурзии до дестинации, които според мен си заслужават -  Мъртво море, Ако и Кесария, Хайфа, Назарет и Река Йордан, Мъртво море (с или без Масада), Ейлат (с или без Петра в Йордния, като тази екскурзия е по-дълга и по-скъпа, тъй като Ейлат е много далече), Ерусалим (с или без Витлеем)...има и други, за които в момента не си спомням (ако някой се интересува ще изнамеря сайтовете им).

От изброените с екскурзия съм ходила до Мъртво море (за 100/150 шекела в зависимост от агенцията и програмата), Назарет и река Йордан (150/180 шекела) и още някъде, но в момента не си спомням.

Като цени - Хайфа е 180 шекела, защото е по-далеч, Назарет и Река Йордан - 150/180. Програмите са хубави, минава се през интересни места. На мен ми е любимо ходенето до Мъртво море. Ако някой пожелае ще дам подробности.

Според мен, при еднократно пътуване до Израел задължителни са Ерусалим и Витлеем, Мъртво море, Назарет и река Йордан, Хайфа (Бахайските градини), Тел Авив и по възможност Кесария, Масада, Мегидо, зоопаркът в Рамат Ган ...може би пропускам нещо.

 

Лично според мен до Ерусалим е по-добре да се отиде самостоятелно с автобус или кола, за да се разгледа повече от стария град, особено ако имате само един ден за него. Пунктът, през който се влиза към арабската част и Ал-Акса е със специфично работно време, което понякога се мени (примерно отварят от 10:30 до 11:15 и който влязъл влязъл)и още веднъж следобед. Екскурзиите правят основно Християнски Ерусалим и Руски Ерусалим или Християнски и Руски Ерусалим, със или без Витлеем, като често пропускат обекти, които са извън стените на стария град. 

Впечатляваща е Зоологическата градина (сафари-парк) в Рамат Ган. Огромен и много добре поддържан парк, в който пак ще ви стане мъчно за животинките, но не чак толкова. http://www.safari.co.il/index.php?tlng=eng

Ако имате време може да посетите Мегидо. Не че е нещо особено впечатляващо като място, но има интересна история - ето малко синтезирана информация тук -http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD

Чудесно място за разходка е Кесария.

 

Колкото до хората в Израел, лично аз имам неприятни впечатления само от голяма част от руснаците, които живеят там. Заговарят те на руски сякаш си длъжен да знаеш. Освен това са нахални и се имат за по-специални. 

 

Стандартът на живот е висок, като лично аз намерих съществена разлика между 2010-та и 2014-та година. 

 

Много е трудно да се препоръча пъуване в Израел на всеки, но не вярвам, че ще има такъв, който ще съжали, че е ходил там. Сигурно може да се каже още много, но не искам разказът ми да стане твърде дълъг и отегчителен. Вместо това ще разгледам галерията и ще кача снимки, ако имам нещо различно от публикуваното.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

вече позачитам лекинко за израел, че след 9-10 седмици ще ходим. не бързам обаче. има време;
ще досаждам с въпроси навярно;
 

първият, който ми хрумва, е колко точно не работи градският транспорт в петък/събота. 'щото ние кацаме с уиз в 8.30 сутринта в петък и си представях, че ще можем да се придвижим до някъде още същия ден.  

Връзка към мнение

Малко оф-топик, ама имам един любим виц : върви си един евреин, на Шабат и какво да види - кесия с жълтици на земята. Ми как да се наведе да я вземе, като е Шабат и е забранено да се работи :wacko: Помолил се на Господ и станало чудо - случило се следното - отпред Шабат, отзад Шабат, а по средата - четвъртък. Грабнал евреинът кесията със жълтиците спокойно. :) :)и беж да го няма. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

вече имам някакви въпроси:
- летим с уиз. кацаме в петък. планираме да спим в йерусалим (всъщност харесах хотел във витлеем). транспорт до йерусалим има, разбрах, но от там до витлеем има ли петъчно? някой беше писал, че не вижда причина да се спи във витлеем. защо така, моля? 
- полетът ни обратно е пак на уиз (в 9.30), което значи, че трябва да сме на летището кога? обичайно бих казала 7.30, но предвид евентуалните забавяния - 7.30 не е ли късно? ако ще е 6-6.30, то би следвало да хванем такси, нали? защото автобусите гледам, тръгват в 6; такситата как се движат - свободно по улиците или се викат по телефона? а тарифата им е на км или фиксирана?
- предвид краткото време на престой (петък, събота, неделя), възможно ли е според вас в събота да успея да организирам еднодневна екскурзия до мъртво море и масада за неделя?
- за 3 дни мисля само йерусалим, витлеем и евентуално мъртво море + масада да отметнем. другото ми се вижда невъзможно да успеем да го натикаме в програмата. въпреки това, да виждате още нещо да е възможно да се случи?
- и още нещо ми се върти в главата - как е нощният живот в тел авив? чудя се дали да си спестим 3тата половинчата нощ на нощувка в йерусалим/витлеем и да не се занесем до тел авив - като не можем за 3те дни да намерим време за него, поне през нощта да го разгледаме тоя град. обаче ми се ще да има някакъв нощен живот - имам предвид да не сме само ние двамата идиотите по улиците. не че ще ходим по дискотеки или другаде, но пък ще ми е по-кротко, ако градът е светъл и приветлив нощем, отколкото тъмен и забулен, и ако иманощно осветление; и някой-друг бар или кафе за бира или чай нощем ще ме зарадват, ако ги има. в допълнение, има ли нощни автобуси от тел авив до летището? ако разглеждаме града през нощта и по някое време грогясаме, може къде 3-4 да се метнем на един автобус и да идем до летището и там 2 часа кафета да пием до чекина; тъпо ли звучи това? сигурно е тъпо хеле като се има предвид, че искам в неделя до мъртво море да идем и до масада, и после и в тел авив да се мотаем през нощта... 

още един въпрос, който не е пряко свързан с израел. ако наемате апартаменти през airbnb, носите ли подаръци на собствениците; ние носим някакви дреболии - розов сапун, мускалче с парфюм, на един момък в малта му занесохме 200 мл. домашна ракия (и той се зарадва много впрочем), ама сега за израел си мисля - да не 'земат там нещо да се обидят израилтяните на подаръците. те по-честолюбиво го раздават като че ли. и от тия мисли ми дойде и въпросът дали носите подаръчета на собствениците; впрочем, досега винаги сме получавали подаръчета от хостовете - бутилка токайско вино в будапеща, бутилка вино + паста + доматена паста във венеция, малко акварелче в малта - май за тия се сещам..  

Редактирано от maik
Връзка към мнение
Георги Матеев

вече имам някакви въпроси:

 

Спане във Витлеем би било доста непрактично. Ще трябва постоянно да минавате "границата" между Палестина и Израел, което значи постоянни проверки и забавяния, особено ако се движите с градски транспорт. Ако ще взимате кола под наем имай предвид, че свободното движение м/у двата града не е възможно, застраховката не го позволява. Освен това самият Витлеем е доста малък, повечето интересни неща са в Йерусалим. Ние направихме половиндневна екскурзия във Витлеем и даже и това време се оказа прекалено много. Няма никаква причина да спите там, освен ако не си намерила хотел/квартира на тройно по-ниска цена - иначе наистина не си струва.
 
Когато се прибирахме отидохме на летището 2 часа преди полета и времето беше предостатъчно, даже повисяхме накрая. Но съм чувал, че ако нямаш късмет ти правят обстойна проверка, така че 3 часа преди полета би било по-разумно. В 06:00 сутринта такси ще е най-сигурния вариант, като е най-добре да го поръчате от хотела, рано сутрин няма много таксита по улиците. Тарифите са на КМ и не са хич ниски, очаквай от центъра на Тел Авив до летището да ви излезне около 150 шекела (60 лв) по апарат.
 
Ако тръгваш от Йерусалим еднодневната екскурзия до Мъртво море е абсолютно реална и изпълнима, морето всъщност е доста близо.
 
Нощният живот в Тел Авив е невероятен, силно го препоръчвам. Има забавления от всякакъв тип, в същото време е напълно безопасно - градът е много модерен и е осветен почти навсякъде през нощта. За сравнение: Тел Авив доста ми прилича на Маями в някои отношения.
 
Нямам информация за нощни автобуси до летището. Иначе идеята ти по принцип хич не е тъпа.
 
С airbnb нямам никакъв опит, но съм убеден, че никой израелтянин не би се обидил на подарък :)
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм ходила до Масада, но според мен би трябвало да успеете в един ден да се цопнете в Мъртво море + крепостта и да се върнете в Йерусалим.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз като Жоро предлагам да си направите нощувките в Ерусалим. Единия ден ако минете границата имате не повече от 2-3 часа в самия Витлеем и после може да стигнете до Мъртво море спокойно. За Масада ми се струва малко на бързане да е работата, освен ако не се тръгне само за там и морето цял ден, а Витлеем да се погледне отделно.

Бих предложила като алтернатива ако не ви се бие толкова  път да погледнете Jericho, а защо не и всичко? Много е красиво с тоя манастир горе във високото и гледката от лифта.

За да сте сигурни с транспорта в петък пак наблягам на избор на хотел в Ерусалим, най-малкото защото от летището до там нямате проблем с транспорта и ви стоварват направо пред хотела. Тегаво ще е да търсите такъв за Витлеем в петък, много ще си усложните всичко.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.