Прескочи до съдържание

Говорим си за Израел


stanimir
Към решението Решено от Hollywood,

Препоръчани мнения

Да си купи билет за самолета и да върви, това кой какво казал... 

Намерих отговор на въпроса,но ще го споделя и тука за да е полезно за всички.

Това е от сайта на МВнР:

Няколко групи български граждани трябва задължително да извършат предварителна проверка дали ще бъдат допуснати на територията на Израел, преди да предприемат пътуването:

  • лица, пребивавали нелегално в Израел;
  • лица, експулсирани от Израел;
  • лица, на които е било отказано влизане в Израел в миналото; 
  • лица, които пътуват с цел посещение на чуждестранен работник в Израел или са роднини на чуждестранни работници в Израел.

Проверката се извършва чрез израелското посолство в София или директно чрез Министерството на вътрешните работи на Израел.

 

И още един материал,който е полезен и е с пряко отношение по въпроса:

 

Български граждани, намиращи се в Израел на работа (виза В/1) или със статут на временно пребиваващ (виза А/5), не могат да канят в Израел свои близки и приятели. В такъв случай израелската компания или човека, за когото работят, или друг израелски гражданин трябва да се се свърже с Министерството на вътрешните работи на Израел за уточняваща информация. 

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Да ви кажа честно и аз нищо не схванах.Отне ми доста време само да формулиран въпроса и пак нищо не разбрах.Доколкото знам мъжа и казал,че няма да я пуснат,а на него пък работодателите му.

 

Има го и варианта - мъжа с любовница , а съпругата напира да дойде на гости. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това от цитата би имало смисъл ако имахме нужда от визи и съответно покана за посещение на Израел.

Кой ти иска покана на летището ???

Връзка към мнение

А ако разберат и не те пуснат на летището?Според мене при проверката на паспорта ще излезе,че мъжа и,е работник в страната.Затова споменах за свидетелството за сключен граждански брак.Ако някой е имал или е чувал за подобен проблем дано да сподели.

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Те  на влизане ще питат по какъв повод идвате в Израел и още там със сигурност е добре да кажеш истината.

Може би няма да има проблем тогава , но ако на излизане се окаже , че си бил на гости и си излъгал нещата ще излязат извън контрол.

Връзка към мнение

Според мен това се отнася за държави за които има визови изисквания .

Все пак може да се завърти един телефон до израелското посолство за уточнение.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Да се похваля - възползвах се успешно от best price guarantee на booking.com.

 

Преди 3 месеца резервирах хотел в Еилат, като умишлено избрах най-ниската възможна non-refundable тарифа.

Преди седмица проверих профилактично същия хотел и констатирах, че цената сега е с $42 долара по-ниска. Викам си еййй тези евреи как ме прекараха.

 

Писах на booking.com с тон на изнервен клиент и преди малко получих извинителен имейл и потвърждение, че ще ми върнат по картата въпросните $42 разлика.

Винаги е много приятно усещане когато успееш да си свалиш цената, особено в Израел :)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Виждам , че доста съфорумци са били или предстои да посетят Израел.

Изчетох доста инфо и стигам до въпроса как се става хаджия ?

Знам , че се издава някакъв май църковен сертификат срещу такса , но никакви подробности  как и къде точно ?

 

И другия важен въпрос с оглед драконовските мерки за сигурност как се гледа на изнасянето на пясък , камъчета или пък сол от Мъртво море като сувенир ?

Има едно детенце на приятели на което винаги нося пясък от морски дестинации , и тази година започнах да взимам и за себе си като пълня една 500 мл. бутилка от минерална вода.

Не беше много приятно да минавам с подобна бутилка снежнобял пясък от Maya Bay  през малазийската и сингапурска митница , но никой дори не обърна  внимание. :lol:

 

Как ли стоят нещата в Израел ?

Прочетох темата и не видях някой да ти е отговорил за сертификата за хаджийството.

Има два вида сертификати - едните са, тези, които ги раздават туроператорите, че някои даже искат и пари за тях. На всички, които са дошли до тук се раздават свидетелства - за “Поклонник на Светия град” – те се издават от Израелското министерство на туризма и Йерусалимското кметство. С формат А4, само си попълваш името.

Вторият вид сертификати  са  православните свидетелства за “Поклонник на Божи гроб” се издават само от Йерусалимската патриаршия. Издават се безплатно. Всеки по желание може да направи дарение за църквата в размер на 5 - 15 долара. Кой колкото си реши. И ако реши. Само че, Йерусалимската патриаршия, с цялото си великолепие е нещо, което трябва да се види. Но трябва предварително да се изпрати списък и оттам определят ден и час на посещението. Не може да  се отиде по всяко време.Нашето посещение беше много вълнуващо, срещата ни - със самия патриарх Теофилус 3, който лично ни приветства, отдели ни доста време, поговори с всеки от нас, раздаде ни свидетелства и сувенири и стоически ни изтърпя да се снимаме с него.

Ето, тук съм го описала подробно, копнах малко, има и снимки, който не е бил и  го интересува:

http://poblizo.com/?p=9685

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Да, ние ходихме за цял един ден, но късно вечерта се прибрахме обратно за нощувката. На отиване дори не спираха никъде за проверка, на връщане на "границата" от израелска страна влязоха в автобуса двама младежи с автомати, провериха ни документите и си продължихме.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ще "изпукаме" ли от жега юли месец? Не съм платила още самолета и се чудя. За Тел Авив става въпрос. Уж на плаж, но май няма да остане много време за него...

Връзка към мнение

Може и да е горещо но не вярвам да е нетърпимо,все пак Тел Авив е на морето.Бях там преди седмица - по брега е приятно,но навътре в греда си беше горещо.Но има хубави дебели сенки :) .

Връзка към мнение
Георги Матеев

Ще "изпукаме" ли от жега юли месец? Не съм платила още самолета и се чудя. За Тел Авив става въпрос. Уж на плаж, но май няма да остане много време за него...

 

Ще ви е доста топличко според мен.

 

Ние бяхме там в края на май и вече беше почти непоносимо топло (37-38 градуса), а на плажа изгоряхме брутално.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Аз пак повдигам темата, че наближава. Как стои въпросът с шофьорските  книжки. Прочетох темата за визите, но на едната карта Израел е в тъмно синьо - демек не трябва международна книжка, обаче в другия линк пише, че искат....

Ако ще трябва да вадим и международни книжки, по-добре май да шляпаме с градския транспорт. Като гледам и цените на бензина.....

Връзка към мнение
Георги Матеев

Със сигурност не трябва международна книжка. Аз наех кола и шофирах в Израел с българската шофьорска книжка.

Връзка към мнение

Аз също наех кола и само с БГ шофьорска книжка обиколихме доста. Спазвайте ограниченията - има камери. Внимавайте за платените магистрали - няма бутки за плащане, но те снимат и после се плаща.

Връзка към мнение

Аз също наех кола и само с БГ шофьорска книжка обиколихме доста. Спазвайте ограниченията - има камери. Внимавайте за платените магистрали - няма бутки за плащане, но те снимат и после се плаща.

 

vlady дай малко повече информация за колата (ако не те затруднвава), от къде я наехте, колко излезе, всички застраховки ли ползвахте, каква навигация ползва за Израел. Притеснява ме, че повечето удържат голяма сума като гаранция (на вас удържаха ли ви, колко) и искат името от картата да е и на шофьора. Моята карта е с по-голям лимит и обкновено ползваме нея, мъжът ми пък кара (че хич не е ориентиран и аз следя за пътя :) ). Май станаха много въпроси. Мерси предварително.

Връзка към мнение
Георги Матеев

vlady дай малко повече информация за колата (ако не те затруднвава), от къде я наехте, колко излезе, всички застраховки ли ползвахте, каква навигация ползва за Израел. Притеснява ме, че повечето удържат голяма сума като гаранция (на вас удържаха ли ви, колко) и искат името от картата да е и на шофьора. Моята карта е с по-голям лимит и обкновено ползваме нея, мъжът ми пък кара (че хич не е ориентиран и аз следя за пътя :) ). Май станаха много въпроси. Мерси предварително.

 

Ние наехме кола от europcar чрез www.arguscarhire.com и за 5 дни платихме 83 евро наем. Бензинът за 1100 км. ни излезна 57 евро. Използвахме само стандартните (включени в цената) застраховки, без допълнителни - нямаше никаква нужда от тях. Оправихме се с най-обикновена навигация на телефона - работеше безотказно. Името на картата не е задължително да е това на шофьора, но е задължително собственикът на картата да присъства на място. Като гаранция на нас ни блокираха 3000 шекела (около 640 евро), блокажът на сумата отпадна 10 дни след като върнахме колата.

 

Питай ако те интересува още нещо :)

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.