Прескочи до съдържание

HGS стикер при пътуване в Турция


123456

Препоръчани мнения

Аз реших да поразровя за стикерите и намерих този документ:

https://rta.government.bg/images/Image/novini/2020/n1-210220.pdf

Гледам, че повечето информация я има пускана и по нагоре. Модераторите ако прецените го махнете линка, който пускам. Аз проверих сега за моята кола и ми излезе, че дължа 16 лири умножени по 5 както е в документа или 81 лири за плащане:

image.png.64388219f8ae1c5dcb6afbeb24d13ef3.png

Сега на отиване като заредя пак в стикера предполагам ще си ги вземат. Не разбрах дали тук излизат и глоби за нарушения или е само за магистралните такси.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Около прословутия HGS стикер имаме нова двайска😜😜😜😜

Понеже знам, че @MayaS е сериозен пътешественик и проверява сериозно нещата, взех че прочетох целият документ от линка й.

Там е написано, че за нас чужденците изобщо не важи 15-дневния срок за плащане. Дори и да имаш стикер, но нямаш наличност на пари, според документа веднага ти се начислява 5-кратната глоба.🙄

Започнах да изпробвам всички линкове в  документа и ето този работи:

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf#violation

На моят автомобилен номер, който е СТ7835АТ не излезе нищо. Чист съм като сълза. 

После обаче нещо взе да ме гложди някакво съмнение. Реших да се обадя на мой братовчед, който по мой съвет миналата седмица ходи до Истанбул без HGS стикер и плати дължимото на излизане от Турция на същото място, на което му казах и за което съм писал тук - на бензиностанция Energy. Проверихме номерът му и "Хоп Изненада!!!". 😲😲😲

Според посочения сайт за отиването си до Истанбул е напълно чист и не дължи нищо. 

За връщането си от Истанбул обаче дължи 18.25 TL, за което му е наложена 5-кратна глоба и сумата е станала 91.25 TL. Но той вече си е платил  тези 18.25 TL на пункта на бензиностанцията след Одрин, където по необеяснима причина са му взели тол таксата, но не са му начислили глобата. А още по необяснимо е как е напълно чист за отиването си до Истанбул??? 

Аз пък, от където съм минал не дължа и стотинка. 

Като някъв стелт съм!!! 

Просто не знам какво да кажа. Не знам дали стана и много ясно, че вече съм ударил две ракий. 

 

 

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, neuromancer каза:

Добре, а има ли вариант да имаш стикер и да те глобят? Или само ако разчиташ да плащаш после се получава така?

Ами аз съм със стикер но когато се е изчерпала сумата вътре пак те глобяват. Другата седмица като отида в Турция ще спра да заредя сума и ще добавя тази за глобата. Би трябвало автоматично да ми я удържат.

Връзка към коментар

Системата HGS наистина е проста. Купуваш стикер, пълниш определена сума, караш. През приложението или на будка проверяваш останала наличност при влизане в Турция и в случай на необходимост допълваш. Системата карам без стикер, а накрая преди излизане от Турция плащам, води единствено до ненужни усложнения. Да, единствено съм съгласен, че HGS стикера не стои много добре на стъклото в средата, още повече след въвеждането на еко стикера в България, който се лепи под него... 

Връзка към коментар
преди 29 минути , MayaS каза:

Ами аз съм със стикер но когато се е изчерпала сумата вътре пак те глобяват. Другата седмица като отида в Турция ще спра да заредя сума и ще добавя тази за глобата. Би трябвало автоматично да ми я удържат.

Е, ако се е изчерпала сумата е ясно.

Имах предвид нещо като: на излизане да провериш салдото и да видиш, че са ти останали пари, а после да те таксува със закъснение и да се окаже, че дължиш (а вече си излязъл от Турция...)

Връзка към коментар
преди 1 час, neuromancer каза:

Е, ако се е изчерпала сумата е ясно.

Имах предвид нещо като: на излизане да провериш салдото и да видиш, че са ти останали пари, а после да те таксува със закъснение и да се окаже, че дължиш (а вече си излязъл от Турция...)

Точно така се случи миналата година след един месец от прибирането ми удържаха сума. Но явно пак не е достигала. 

преди 2 часа, Duke каза:

През приложението

Приложението вече е само на турски и иска регистрация. Та проверката вече не става. Трябва на гише. Със старата версия беше ок.

Връзка към коментар

Доста неща изчетох ... ако не се пътува много не е ли по добре през OGS (или там каквото беше друго в най-дясната лента) и да си вадим талонче от там и да си плащаме после на будка, за да се избегне проблема със глоба и т.н. ? Толкова много мнения има , че чак се чудя дали да минавам по магистрала 😄 

Връзка към коментар
преди 1 час, stotan каза:

В HGS стикера влиза ли новият мост при Чанаккале?

Я виж по нагоре линка дето постнах, в един от документите имаше тарифите, това евентуално може да те ориентира. Ако пък на моста има гише плащаш и нямаш грижи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, Viktor Alexandrov каза:

Доста неща изчетох ... ако не се пътува много не е ли по добре през OGS (или там каквото беше друго в най-дясната лента) и да си вадим талонче от там и да си плащаме после на будка, за да се избегне проблема със глоба и т.н. ? Толкова много мнения има , че чак се чудя дали да минавам по магистрала 😄 

На много натоварените места като мостовете и Истанбул не може да се плаща в брой.

То ако купиш стикера и заредиш достатъчно пари, за да не свършат не би трябвало да имаш проблеми.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 8.04.2022 г. в 22:01, Radnev каза:

Около прословутия HGS стикер имаме нова двайска😜😜😜😜

Понеже знам, че @MayaS е сериозен пътешественик и проверява сериозно нещата, взех че прочетох целият документ от линка й.

Там е написано, че за нас чужденците изобщо не важи 15-дневния срок за плащане. Дори и да имаш стикер, но нямаш наличност на пари, според документа веднага ти се начислява 5-кратната глоба.🙄

Започнах да изпробвам всички линкове в  документа и ето този работи:

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf#violation

На моят автомобилен номер, който е СТ7835АТ не излезе нищо. Чист съм като сълза. 

После обаче нещо взе да ме гложди някакво съмнение. Реших да се обадя на мой братовчед, който по мой съвет миналата седмица ходи до Истанбул без HGS стикер и плати дължимото на излизане от Турция на същото място, на което му казах и за което съм писал тук - на бензиностанция Energy. Проверихме номерът му и "Хоп Изненада!!!". 😲😲😲

Според посочения сайт за отиването си до Истанбул е напълно чист и не дължи нищо. 

За връщането си от Истанбул обаче дължи 18.25 TL, за което му е наложена 5-кратна глоба и сумата е станала 91.25 TL. Но той вече си е платил  тези 18.25 TL на пункта на бензиностанцията след Одрин, където по необеяснима причина са му взели тол таксата, но не са му начислили глобата. А още по необяснимо е как е напълно чист за отиването си до Истанбул??? 

Аз пък, от където съм минал не дължа и стотинка. 

Като някъв стелт съм!!! 

Просто не знам какво да кажа. Не знам дали стана и много ясно, че вече съм ударил две ракий. 

 

 

 

От дадения от теб линк все пак не се ли рабира, че 15-дневният срок е валиден?

 

Untitled.gif

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
На 8.04.2022 г. в 22:01, Radnev каза:

Започнах да изпробвам всички линкове в  документа и ето този работи:

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf#violation

Благодаря Ви, сайта наистина Работи. Преди малко успях да си заредя Стикера който имам от 3 години (Досега все не успявах да го заредя).  Въведох номера на Стария ми паспорт (новия го няма в системата)  - Не знам дали това има значение когато напускам Турция и евентуално  решат да проверят дали имам задължения.

Благодаря Ви.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, ще пътуваме другата седмица до Истанбул за няколко дни с кола, но не намирам информация от къде се закупува винетка за магистралата и за мостовете в самия град. Пътувал съм преди няколко години и имам спомен за някаква бензиностанция след границата, но не съм сигурен дали все още от там се купува HGS стикера? Ако някой има линк с локейшън ще е ни е от голяма полза.

Връзка към коментар

Ако става дума за Капитан Андреево - малко след джамията има надпис HGS с големи букви и няма как да се пропусне. https://www.google.com/maps/place/HGS+PTT+Office/@41.7089944,26.380958,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipNT-dbue5o0G5K937wx6H-Mf5FmHdNqhfciBqXh!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNT-dbue5o0G5K937wx6H-Mf5FmHdNqhfciBqXh%3Dw203-h104-k-no!7i2491!8i1286!4m13!1m7!3m6!1s0x14b2d0a96c99f0fd:0xc5d3dd0639b0f32a!2s6530+Kapitan+Andreevo!3b1!8m2!3d41.7207301!4d26.317757!3m4!1s0x14b2d7b5c5883da1:0x73fd4fb72d851847!8m2!3d41.7090363!4d26.3809757 Там бяха свършили стикерите преди 10 дни и само зареждаха. След няколко километра /3-4/ в посока Одрин има и друго място отново с големи надписи HGS https://www.google.com/maps/place/PTT+HGS+KAPIKULE/@41.7032978,26.402809,18z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x14b2d0a96c99f0fd:0xc5d3dd0639b0f32a!2s6530+Kapitan+Andreevo!3b1!8m2!3d41.7207301!4d26.317757!3m4!1s0x0:0x17294d3f94e9f118!8m2!3d41.7032977!4d26.4036967. От там купихме. Момчето ни пита къде ще ходим дали ще минаваме през мостовете към Азия, за да преценим колко да заредим. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Valentin Iliev каза:

Здравейте, ще пътуваме другата седмица до Истанбул за няколко дни с кола, но не намирам информация от къде се закупува винетка за магистралата и за мостовете в самия град. Пътувал съм преди няколко години и имам спомен за някаква бензиностанция след границата, но не съм сигурен дали все още от там се купува HGS стикера? Ако някой има линк с локейшън ще е ни е от голяма полза.

ето цяла тема за пътните такси в големи подробности

Връзка към коментар

Миналата седмица като пътувахме, на излизане от отсечката Истанбул - Одрин ни изписа, че взема 23,95лири. На отиване не видяхме подобна информация на монитора, така, че приемам, че и в двете посоки е една и съща сумата и би трябвало 48 лири да ви стигнат, освен ако последните дни няма пак промени в цената.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вчера пристигнахме в Истанбул, пътуването беше спокойно, а задръстването по-малко от час. Стикери за винетка нямаха веднага след границата и купихме от офиса им точно преди началото на магистралата - на около 25км от границата. Благодаря за съветите, спряхме преди рамките на HGS отдясно и пресякохме през платното за да стигнем до офиса им. Заредихме стикера с 100 лири - така предложи служителя. Настанихме се в хотел Ligos, който е с отлична локация и близко до доста от забележителностите. Времето не е много хубаво, но поне не валеше и доста пообиколихме още вчера. Най важното е, че лалетата са цъфнали и е голяма красота по парковете 🙂 .

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 31.03.2022 г. в 15:45, Radnev каза:

 

14 дневният срок важи и за чужденци. Ако не платиш в 14 дневния срок има 5-кратното увеличение на дължимото. Чувал съм, че 5-кратното увеличение не важи за чужденци, но само съм чувал. 

 

 

 

Не е вярно важи си 🙂 няколко пъти сме си плащали *5 🙂

Проблема с плащането без HGS е това, че понякога не отчита онлайн плащанията и стоят като неплатени и трябва да си пазиш бележките (което за мен е неприятно)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, горе долу изчетох темата, но повечето постове са от къде може да се вземе hgs само за Капитан Андреево. Някой може ли да ми каже, ако преминаваме през Малко Търново дали има веднага след като минем границата или? Благодаря  предварително!

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.