Прескочи до съдържание

дневник Сицилия през Септември - програма, настаняване, коли под наем...


Shlosera

Препоръчани мнения

преди 2 часа, Shlosera каза:

@chandni, твоята заявка за подробно ревю ще бъде изпълнена, да си знаеш дали си е струвало да вземате пълна застраховка. От моя гледна точка, се надявам да не си струва

O, не! Този път категорично сме решили да не си разваляме почивката! При наем на колата от 10€ за 4 дни е ясно, че няма как да им се вържат сметките и ще ни погодят пак някой мръсен номер, както с антената в Бари. А като се вземе предвид и факта, че вземаме колата в 22:00 ч, просто си е рецепта за "извозване" и плащане на чужди щети. Знам, че външната застраховка би ги покрила, но предишния път в Бари ни развалиха настроението точно накрая и решихме че, че за под 30€ на ден с пълна застраховка, просто не си заслужава играта на котка и мишка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 минути , Фил каза:

по-трудно да се паркира

Именно. В Италия улиците са тесни, паркоместата са малко и големият автомобил не само, че не е бонус, ами е бреме.

Връзка към мнение
преди 17 минути , Фил каза:

Например че по-голямата кола може да харчи доста повече гориво, по-трудно да се паркира ..., такива неща.
Иначе и ние най-често резервираме най-малкия клас, а после почти винаги са ни давали по-голям автомобил. 

На нас в Аликанте ми дадоха една баничарка (Пежо Партнер или нещо такова). Даже не знам има ли такъв клас. Бяхме наели една вила с басейн в баровски район - всички вили бяха такива.

И аз с тая баничарка - умрях от срам. :wink::grin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , ven62 каза:

Бяхме наели една вила с басейн в баровски район - всички вили бяха такива.

И аз с тая баничарка - умрях от срам. :wink::grin:

Да ти е обеца на ухото :acute:  и следващия път за да не се излагаш така - наемѝ си возило от ония - трактористите   :sun_bespectacled: :grin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , ven62 каза:

На нас ... ми дадоха

На вас или ти дадоха...? :laugh1: Алооооо... На вас ти говорим! :haha:

 

Ааа, сетих се... Ти на себе си си говориш на учтива форма! :laugh1:

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 11 минути , chandni каза:

На вас или ти дадоха...? :laugh1: Алооооо... На вас ти говорим! :haha:

 

Ааа, сетих се... Ти на себе си си говориш на учтива форма! :laugh1:

В контекста … "Вас" следва да го употребяваш с главна буква.  

:wink::laugh1:

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

 

преди 6 минути , ven62 каза:

"Вас" следва да го употребяваш с главна буква.

Че защо...? Вие не говориш за себе си с главна буква, откъде накъде аз трябва да употребявам главна...? :laugh1:

преди 54 минути , ven62 каза:

На нас в Аликанте

  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, ven62 каза:

На нас в Аликанте ми дадоха една баничарка (Пежо Партнер или нещо такова). Даже не знам има ли такъв клас. Бяхме наели една вила с басейн в баровски район - всички вили бяха такива.

И аз с тая баничарка - умрях от срам. :wink::grin:

Еми даааа, не ти тича на имиджа!:)))))))

За твое сведение, на това Пежо, само у нас му викат така. :)))))

Напразно си се притеснявал.

 

По тоя повод: някъде, ни дават кола, на малко километри, от класа, който съм поръчала, ама - тук - ожулена, там - натисната. Сър Антъни рече, че не я иска. Девойката на гишето се опита да му обясни, че нали сме с ол-инклузив, какво го притеснява:(

Той остави ключовете и високомерно заяви, че такава кола няма да кара. И че,не им е платил стоте застраховки, за да получи “ пфу, това, подобие на кола”:))))))От което, аз си умирам от вътрешен кикот, щото знам, че докато не получи точно, каквото иска, няма да се съгласи с никакъв компромис. Да викат мениджър, директор или, който, там е най- главен, да му се оплаче. И туй, къде 11 през нощта.

Хехе, не можаха да си пробутат старите щети:))))

И стана тъй, че го заведоха, да си избере.

Така че, като не ви харесва това, което са ви дали - ми искайте си друго.

Ние сме клиентите, кото плащат, не бива да се съгласяваме с неща, които не ни харесват.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

И така. Върнахме се миналата неделя и мога да изразя голямото си задоволство от десетдневната почивка в Сицилия, която си беше и доста интензивна. 

Както бях обещал на @chandni, правя едно подробно описание на процеса на вземане, експлоатация и връщане на автомобила. 

Кацнахме навреме в четвъртък и в 22 вече бяхме на гишето на Голдкар, където нямаше абсолютно никакво чакане. Получихме ключовете в рамките на 10тина минути, като човека от другата страна, като видя че сме без застраховка, ме попита дали друг път съм бил в Сицилия и дали съм карал там. Хммммм идеше му да му кажа, че не идвам от Скандинавието, а от България, където нито пътищата, нито манталитета на шофиране са добри. Впрочем начина на шофиране, паркиране и организацията на трафика у нас са реално са едни от най - лошите от всички други места където съм шофирал, включително от съседните нам страни. За малката 4.5 годишна принцеса носихме повдигаща седалка от България за да не се налага наемане на такава. Блокираха 1100€ и без да се обяснявам, че имам външна застраховка и подобни, грабнах ключовете и договора, защото ме чакаше двучасово шофиране до едно местенце сред зеленчукови градини и оранжерии на 2 км от Шикли, което се оказа изключително стратегическо. Намерихме колата, която както и очаквах беше различна от Фиат500, но честно казано ми хареса. Дадоха ни Рено Клио с 4 врати, с всички екстри на 8000 км. Беше малко мръсна отвън и при огледа на паркинга се наложи да е взираме доста, което си струваше, защото съпругата ми, която е тестер на софтуер има доста набито око. Извикахме момичето от кабинката за издаване, което измери 2-3 неописани драскотини по големи от 5 см, вписа ги в системата, подписах се и 22:30 вече бяхме на магистралата.

На третия ден в Рагуза успях да одраскам таса на лява предна гума, но честно казано не съм му мислил толкова, все пак сме на ваканция, ако от WWI покрият тази щета  - покрият, ако не - всички таксувания до 210€ ще сме все на печалба. В Чефалу една кола опря огледалото ви нашето, но не беше нещо фрапиращо, с пръст и плюнка се изчисти 🙂, пък и беше < 5см.

На изпроводяк, се случи някакъв проблем с горивото. На магистралата между Маскали и Катания, стрелката за горивото рязко дръпна надолу с около 1/4, което не ми хареса, но както казвам - на ваканция сме, няма да му мисля докато колата не спре съвсем. Преди да издам автомобила, вечерта преди полета наобратно, тръгвам да я зареждам, а се оказа че при пълен резервоар стрелката не отлепи изобщо. Това не ми хареса, но приемчика от Голдкар, каза само да му дадем бележката за гориво и така по живо по здраво след един час получих мейл, че всичко е наред и таксуването ще бъде на стойност 0€, явно не бяха забелязали или просто не зачитат одраскания таса като щета.

Сега остава само и да не по получим някоя честитка от камерите и всичко ще е направо прекрасно. В Маскали между магистралата и апартамента където бяхме разстоянието е 5-6 км, а камерите са 4 или поне за толкова ни предупреди навигацията на колата. Да предупредя също, че Waze не е толкова подробен в Сицилия, колкото в България. За да се избегнат изненади, най - добре е да се комбинират двете навигации - на автомобила, Waze или Google Maps, които правят маршрута съобразен с текущия трафик. Ограниченията на много места по магистралите са много досадни - 80, 60, 50, 40, после 130, по междуселските пътища 50 и непрекъсната линия в продължение на десетки километри. Често пътищата в южната част са лоши, имат и дупки на места, храсталаци по мантинелите и подобни неща, които сме свикнали да виждаме по нашите пътища. Магистралата между Палермо и Катания не е в добро състояние, с постоянни ремонти, ограничения и подскоци. В общи линии обаче трафика за мен е ок, кара се лесно шофьорите в голямата си част са толерантни и честно казано не съм срещнал почти никакви сериозни проблеми с шофирането. 

Относно паркирането. 

В неделя късния следобед, когато в градовете паркирането е безплатно, става невероятна лудница. В Сиракуза например обикаляхме 40 минути преди да успеем да паркираме на близко до Ортигиа иначе след 10 км трамбоване през деня, трябваше да се ходи още 2 км до колата. В Палермо без значение от деня паркирането в центъра е "Мисията почти невъзможна" - няма места нито в паркингите, нито по улиците. Едно безкрайно обикаляне. 

В Сиракуза и Катания за синята зона може да се използва приложението EasyPark, което е адски удобно, за да не се налага бягане на обратно или промяна в плановете, преди изтичане на времето на талоните, които се купуват или от паркомат на улицата с карта/кеш или от Tabacchi с ето този знак, където се продават цигари и всякакви стоки тип лафка. В по малките градове - Рагуза, Шикли, Ното и т.н. се паркира лесно безплатно в близост до централните части. В Таормина изобщо не трябва да си прави труда човек да намери място за паркиране на улицата, просто или няма места или са само за местните, така че за да не губи време трябва да се насочи към паркинга Lumbi от където до центъра има безплатен шатъл до центъра или алтернативно изкачване/слизане на около 250 стъпала. Но например в Чефалу или Мондело трябва да се походи около километър до центъра или плажа ако желанието е за безплатно паркиране. На Скала дей Турки и под Таормина около Isola Bella се спира директно на пътя в посока на движението, което ми се струва не особено законно но и ние барабар Петко с мъжете. На някои плажове паркирането от 29.06 до 08.09 е платено, като след това е безплатно или платено само през уикенда.  Трябва да се гледа за тази табела, която си преведох с приложението Google Translate, което е абсолютно, безусловно и задължително да се разполага с него в Сицилия. 

 

 

IMG_5300.jpeg

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря, @Shlosera, че не си ме забравил! 🙂 Благодаря и за подробния отчет за паркирането - ще ни бъде безкрайно полезен! Ние обаче анулирахме резервацията в Goldcar (след мизериите им в Бари просто си търсехме оферта, която да се доближава до тяхната и да ги разкараме). Оказа се, че за 4-те дни, за които наемаме кола, Firefly дадоха същата цена като на Goldcar (че даже и леко по-евтина) - 113€ с пълна застраховка срещу 116€ на Goldcar. Основното тук обаче е, че при пълната им застраховка самоучастието се сваля на 0, за разлика от Голдкар, при които има самоучастие при кражба. Като се върнем, ще дам и аз отчет как е протекло наемането от тях 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Освен за автомобила ще разкажа и как мина цялата почивка, което може да се използва за създаване на програма и от други хора. За всичките обиколки използвахме Сицилия: Пътеводител National Geographic, който си свърши работата, но с една особеност, че места като град Агридженто и Катания бяха много неглижирани, описани с няколко думи само и на всичко отгоре в негативна светлина. 

 

19.09. Пътуване след работа. Полета на Уизеър кацна в 21:25, точно на време. Взехме колата и към 22:30 вече пътувахме към апартамента, който е в близост до Шикли, където пристигнахме към 00:30. Хазяите, хора на възраст ни чакаха, както се бяхме разбрали, а те самите не отбираха и думичка език различен от италиански;

 

IMG_4750.thumb.jpg.bf8a9d44d5c54435189c818ad80b6cda.jpg

 

Колата с която минахме 1500 км.

 

IMG_4751.thumb.jpg.312dae259450ea48acac6709845bbef9.jpg

 

20.09. Разходка в Шикли, обяд там, после пазар, прибиране за следобедна почивка и после по препоръка на хазяите плаж на Sampieri Beach, който се оказа много приятен и почти пуст;

 

IMG_4763.thumb.jpg.460590f531b612291a670ab243a2b38d.jpg

 

IMG_4790.thumb.jpg.67122232acf34b0e3a0d42f5da1aedcc.jpg

 

21.09. Разходка до Рагуза и после плаж на Beach of Marina di Modica, пак почти само за нас с много красиви дюни;

 

IMG_4836.thumb.jpg.f11dd4add834c1c7abce6087b0d69813.jpg

 

IMG_4867.thumb.jpg.b3aac5dbef242b77987fe13cf4c66f9a.jpg

 

22.09. Разходка в Ното, Ареологическия парк в Сиракуза и о. Ортигиа, който е много красиво място. Едно от местата, които не трябва да се пропускат;

 

IMG_4913.jpg.06535b849ae1d94841a4735cf4869c19.jpg

 

IMG_4971.thumb.jpg.1f7fbaa1277f731eec86681c808388d0.jpg

 

IMG_5028.thumb.jpg.f93e491d8d4481c36f6d926768b3c1cf.jpg

 

23.09. Мелодраматично сбогуване с хазяите, пътуване до Агридженто по селските пътища по които на задната седалка имаше едно контролирано и едно неконтролирано повръщане, разбирай че едното беше вътре в колата, а другото успях на време да спра така че да е навън. Попътувахме си доста, като по пътя купихме и няколко килограма много вкусни праскови почти без пари, защото инсталирах приложението Google Translate на телефона на продавача, който беше страшно впечатлен от него. На края стигнахме, нанесохме се и директно излязохме на обяд и до Скала дей Турки, като направихме и плаж тук. Честно казано не съм толкова впечатлен от скалата, а и беше адска навалица. Нямаше как обаче да го разберем това, ако не бяхме отишли до там. Вечерта направихме една разходка в Агридженто, който е приятно местенце, с много хубави гледки. Препоръчвам ресторант Concordia, който беше препоръчан от две случайни французойки;

 

IMG_5075.thumb.jpg.e5cf1d69b592a85e30e9b23975c5c056.jpg

 

IMG_5099.thumb.jpg.ab11e3b48e4beddec27ea6be0cee7691.jpg

 

IMG_5103.jpg.031c44d65a132d8c08642f7e0b8b985b.jpg

 

24.09. Напускане на стаята, като директно се отправихме, към Долината на храмовете, които обиколихме за около 3 часа. Пътуване директно към Мондело, където завършихме с плаж и в последствие се настанихме на третото място, което се намира в околностите на Карини, на стратегическо място в близост до магистралата. Апартамент, от къща със страхотна градина в която закусвахме и вечеряхме, а сутрешното кафе беше много приятно там;

 

IMG_5176.thumb.jpg.56897d7af533afd76ec924078b63191e.jpg

 

IMG_5180.jpg.920d73bb7b1d32b8042562169bde661f.jpg

 

IMG_5246.thumb.jpg.49fede6afe23b928aac46a6ce81f257b.jpg

 

25.09. Обиколка на Палермо с безплатен пешеходен тур, където за около два часа ни разведоха по основните забележителности и пазари. Ядохме и местния специалитет далак със сирене в хлебче. В последствие се отправихме към Монреале, където разгледахме катедралата, която честно да си призная можех съвсем спокойно да я пропусна и да я заменя с Катакомбите на Капуцините, от която се отказахме в последния момент, заради непредвидимите впечатления, които можеше да създаде в четири годишното съзнание на щерката. Съжалявам, че се отказахме, но просто нямахме избор - можеше да стане така, че да не спим доста нощи заради преживяванията на детенцето;

 

IMG_5203.jpg.7483e2e73016fae25a9b4d9a211e9936.jpg

 

IMG_5194.thumb.jpg.db5c7066e22f54f88bd1730fd94ab460.jpg

 

IMG_5222.jpg.555109e6473dd74eaa0c5223d4749a30.jpg

 

IMG_5239.thumb.jpg.00e1434ea9ecf338881231ba3fbc1e99.jpg

 

26.09. Пътуване за Чефалу, който разгледахме за около три часа с много сериозно мотаене. Много ни хареса градчето, където за първи път опитах от месната паста с доматен сос и сардини... ммммммм... Междувременно излезе вятър, който разбушува морето до такава степен, че даже аз не можах да вляза във водата на ето този плаж, който беше абсолютно пуст за разлика от този в Чефалу. Към 7 се отправихме към Фондачело, предградие на Маскали. Апартамента е на 5 минути пеша от плаж, който през уикенда се пълни доста. Водата обаче там беше студена и си имаше леко мръзнене преди да свикнеш. Апартамента имаше тераса на покрива точно срещу Етна, който тези дни беше доста активен;

 

IMG_5293.jpg.2220c76d453f1514c96149236f467266.jpg

 

IMG_5304.thumb.jpg.fb1f11405a4ceef8a00732bf52776f9c.jpg

 

27.09. Разходка в Таормина, която се превърна в едно от най - любимите ни места. Една идея по скъпо е от другите места, които посетихме. Надвечер отидохме на плаж в близост до Isola Bella, който е страшна мъка ако нямаш плажни обувки. Обаче, малко съжалявам, че не предвидих повече време там за шнорхелинг;

 

IMG_5385.thumb.jpg.ae1fd36b31176dc83fbd7f5e83cba265.jpg

 

IMG_5337.thumb.jpg.8e2354373a88a5e04a6a60e133487f13.jpg

 

IMG_5386.thumb.jpg.765ef8e82f1e5909a2cb1fcd8955cd29.jpg

 

 

28.09. Изкачване на  Етна с тура Summit Craters Etna Sud, като го спазарих в WatsApp за 70Е, включващо билет за лифта и доста компетентен водач, който разказа много интересни места. Трае около 5-6 часа, но заради активността на вулкана достъпа в тези дни беше забранен и за това се катерихме по други кратери до около 3000м.н.в. Беше супер преживяване, което препоръчвам на всеки. Ако включва изкачване на основния кратер до 3300м.н.в цената е с 20Е по висока защото до 2950 м.н.в. се изкачва с 4х4 автобуси от където започва тура. В късния следобяд отидохме на плажа във Фондачело, на който бяха ходили сутринта другата част от семейството. Вечерта на терастата, на чаша вино гледахме огнените сияния на изригванията на Етна.

 

IMG_5431.thumb.jpg.9826f5259af54d2113ce73d1326564ba.jpg

 

IMG_5525.thumb.jpg.c03fd2d75355c99b8c5d134fb7b37314.jpg

 

29.09. Сутринта на плажа, а следобеда азходка в Катания, който за моя изненада много ми хареса, особено надвечер когато централните части се напълниха с хора. Първоначалното впечатление е за доста мръсно и хаотично място, но минавайки през този неприличен район между центъра и предградията всичко се променя. Надвечер се отправихме към летището, където върнахме колата и по живо по здраво със страхотни впечатления отпътувахме за България.

 

IMG_5530.thumb.jpg.11704af10d7372ef1d7232ba80a833c0.jpg

 

IMG_5573.thumb.jpg.8ad3c4c4a33194614e23c47c8f60936c.jpg

 

 

 

 

  • Харесвам 11
  • Браво 3
Връзка към мнение

Споделям допълнителни пресни впечатления в тази тема за да бъде полезна и за други хора организиращи програмата си в Сицилия.

 

Например нещо, което научих по трудния начин.

На някои бензиностанции ако си зареждаш сам, цената е една, ако ти зарежда бензинджия цената е драстично по висока. Например на информационната колона бензина е 1.51€, а спирайки на колонката цената е 1.81€, което всеки ще се съгласи e брутална разлика и то не за друго, а защото някой друг, а не ти вади пистолета от колонката и го слага в гърлото на резервоара докато изключи автоматично. При 40-45 литра разликата става почти един обяд.

Спираме на колонката, а човека веднага почна да зарежда, съпругата обаче забелязва, че цената на колонката е различна и ми показва, аз вадя телефона говоря на Google translate, който не ме разбира от първия път, онзи отговаря на италиански, едвам разбирам, че нещо не е както трябва и докато му кажа спри със зареждането 2/3 от резервоара бяха пълни вече на 1.81€. Пфуууууу... с обеца на ухото си тръгнах от бензиностанцията, като до края на почивката си зареждах сам. Това трябва да се има предвид. Не е на всяка бензиностанция, но го има като практика.

 

В някои ресторанти обслужването изобщо не е добро. Казвам в някои, а не на всякъде. Въпрос на късмет е може би, но както в България, така и там може да попаднеш както на добра храна с добро обслужване, така и на сервитьор, който се държи арогантно подобно на селски тарикат.

На повечето туристически места може да се плаща с карта, но в по малките градчета и за малки суми това не е особено популярно. Трябва си кеш, а банкоматите не са много начесто. Няма допълнителни такси за теглене както в Гърция например.

 

В края на септември обаче има много комари, за което трябва да се вземат мерки. Хазяите ни даваха машинки против комари с таблетки, защото са особено кръвожадни особено към децата. Една сутрин докато се мотая в градината на вилата в Карини, не знам къде бях стъпил, но разгневих някакъв голям рояк, като преброих на двата си крака 13 едновременни кръвопиеца.  

 

За 10 дни това е описания в предния пост е план максимум, който може да се направи в нашия случай. Всичко друго в повече вече ще натрупа повече умора, отколкото впечатления. Мисля че избрахме отлични места за нощувки, извън големите населени места, с паркомясто на което след дълъг ден не се налага да обикаляш за да се намери място за паркиране. Може би ще се върнем пак в Сицилия, този път с акцент върху западната част, Егадските и Еолийските острови и повече плажове, отново за десетина дни. 
 


 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Благодаря още веднъж на @Shlosera за подробната информация, а ето и моите 5 стотинки по въпроса с наем на кола в Сичилия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.