Прескочи до съдържание

дневник Сицилия през Септември - програма, настаняване, коли под наем...


Shlosera

Препоръчани мнения

Обикновено не правя планове много отрано, но този път незнайно защо реших да се задействам. 

Три неща са сигурни за ваканцията ни в Сицилия:

1. Датите 19-29 септември 2019;

2. Изкачване на Етна;

3. Плажове;

... за всичко друго ще му мисля поетапно.

Доколкото прочетох във форума, метода за придвижване из острова е кола под наем. Винаги съм изпитвал ужас от паркирането в непознати градове и за това ще помоля за малко информация. @AlexandraKo, очевидно има много опит. Как се паркира, за предпочитане безплатно, ако ли не, поне евтино? Струва ли си да търся настаняване с паркомясто? Като цяло как е организирано паркирането в градовете там?

 

Намирам автомобил Смарт форфоур, който ми се струва на приемлива цена, но все пак няка да откажа и съвет, защото изобщо нямам опит с наемането на автомобил. Правил съм го само от гише, на място и винаги е излизало доста солено.

Ето една оферта от https://cars.wizzair.com. Вземане от летището и оставяне пак там. Застраховка пълна защита. Цена - 300.99 лв. наем + 164.80 лв. застраховка, която има някакво самоучастие, което не ми е изобщо ясно какво означава. Общо за 10 дни се получава 465,79 лв. Отделно 10% от ценатана на автомобила ще получа 30 лв. в уиз сметката си. Пропускам ли нещо в цялата ра бота?

 

1573972638_Screenshot2019-01-07at22_53_47.png.6b9d8db7d8ac7223dd93dbfbbf538908.png

 

Цитат

Пълна Защита ...за пълно спокойствие БЕЗПЛАТНА отмяна на резервация

 

В офиса, рент-а-кар компанията ще блокира депозитна сума по Вашата кредитна карта!.  Ако автомобилът бъде повреден или откраднат, ще понесете загуби. С Пълна защита, обаче, ние ще възстановим средствата Ви. Какво покрива нашата застраховка Пълна защита?  Защо да платя по-голяма сума за застраховка в офиса на рент-а-кар компанията?  IPID

    Пълна защита
Какво включва покритието: Само 16.48 BGN на ден
Screenshot 2019-01-07 at 22.53.47.png1573972638_Screenshot2019-01-07at22_53_47.png.6b9d8db7d8ac7223dd93dbfbbf538908.png1573972638_Screenshot2019-01-07at22_53_47.png.6b9d8db7d8ac7223dd93dbfbbf538908.png1573972638_Screenshot2019-01-07at22_53_47.png.6b9d8db7d8ac7223dd93dbfbbf538908.png1573972638_Screenshot2019-01-07at22_53_47.png.6b9d8db7d8ac7223dd93dbfbbf538908.png1573972638_Screenshot2019-01-07at22_53_47.png.6b9d8db7d8ac7223dd93dbfbbf538908.png Франшизата на автомобила

Вашата кола идва със стандартно покритие при щета (CDW) с франшиза от 1100,00 € и Защита при кражба (TP) с франшиза от 2500,00 €.Ако каросерията е повредена или колата е открадната, Goldcar може да ви таксува до размера на франшизата - но Пълна защита ще ви възстанови тези таксувания.

Not included Included
 Прозорци, огледала, колела и гуми

Продуктите за защита често имат изключения, но покритието Пълна Защита покрива всички външни и механични части на автомобила, от колела и прозорци до двигател, покрив и ходова част.

Not included Included
Административни такси и такси за повреди

Ако имате повреда, изгубите ключ(ове) или се заключите извън колата, Пълна защита ще ви възстанови всички плащания които трябва да направите за теглене и изваждане на нов ключ.

Not included Included

 

 

Редактирано от Shlosera
Връзка към мнение
Преди 1 час, Shlosera каза:

Обикновено не правя планове много отрано, но този път незнайно защо реших да се задействам. 

1573972638_Screenshot2019-01-07at22_53_47.png.6b9d8db7d8ac7223dd93dbfbbf538908.png

Не бързай да букваш каквото и да е (кола, хотели,...) Например: как ти се вижда кола за една седмица за 25 евро - не на ден, общо. :wink:

Още е много рано.

Ще пиша допълнително - конкретно и подробно.

… и @AlexandraKo ще се включи, сигурен съм!

Има доста инфо тук - по темите. Ще гледам да ти пратя линкове тия дни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@ven62, 25 евро на ден звучи невероятно, но ще се доверя... юхууууу 🙂

 

Има инфо, ама много разхвърляна информацията и трудно се ориентирам... 

Връзка към мнение

Не е на ден, а за целият наем 😃. Места за паркиране има, системата е подобна на нашите зелена/синя зона, но се плаща на автомат и бележката се слага на предното стъкло за да се вижда в колко часа изтича билетчето. Вечер и неделя е безплатно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще се включи, с удоволствие, след малко.

И ще обясни всичко, което знае, нааай - подробно.:)))

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първо - за букването на кола е много рано. И друг път съм казвала, че за разлика, от самолетните билети, цената на наема, често пада, с наближаването на датата. Другата седмица съм взела кола в Болоня. Взех я вчера, цената, преди няколко месеца тръгна от къде 300 евро. За седмица наемът, с 20% намаление от един код излезе 17 евро. Аз винаги вземам и пълна застраховка, те му викат ол-инклузив, та цената стана около 200 евро за седмица.При този вариант, няма блокирани пари по картата / освен, стандартното за горивото/.

За сравнение - през декември в Шарлероа взехме кола от Europcar, пак с всякаквите му там, пълни застраховки и, освен за горивото, блокираха и 300 евро. Което, лично мен, ме дразни. Какви са тогава, тия застраховки, кат пак имаш отговорност при инцидент. Ама, това е друга тема.

Ако ще сте с кола, задължително, мястото на настаняване да има паркинг/гараж. Че иначе, не се знае къде ще намериш място.По улиците, обикновено има паркометри, където си пускаш монети, за колкото часа искаш, вземаш си бележката и я оставяш на предното стъкло, за да се вижда, че проверяват непрекъснато. Ама и там не можеш да спираш, където си решиш.

Местата за паркиране са означени с жълта, бяла  или синя линия.

Жълта - за инвалиди.

Синя - платено.

Бяла - безплатно.

Освен това, трябва да гледаш, дали го има този знак:

image.png.b94ecc54b3413b6795888a3378faea57.png

 

И там да не припарваш, че е само за хора, живеещи там и глобите са солени.

Относно фирмите за наемане.

Ние сме си фенове на Голдкар, доволни сме си от тях и си ги ползваме вече доста години. По принцип, предпочитам да си наемам без посредник.Ти си реши, кое ти е по-изгодно.

За плажовете. Хубавите, пясъчни  плажове са на юг, от Катания надолу.

Хубавите за разглеждане места са из целия остров.

Ние също ще сме там, на обичайната почивка през юни. Ама, колата ще букна последната седмица.

Питай спокойно, каквото мога, ще обясня, с удоволствие.

Сицилия ми е слабост голяма:))))

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Shlosera каза:

Обикновено не правя планове много отрано, но този път незнайно защо реших да се задействам. 

Три неща са сигурни за ваканцията ни в Сицилия:

1. Датите 19-29 септември 2019;

2. Изкачване на Етна;

3. Плажове;

1573972638_Screenshot2019-01-07at22_53_47.png.6b9d8db7d8ac7223dd93dbfbbf538908.png

 

 

@Shlosera,

По принцип, най-добре си отвори/създай една нова, твоя си тема за Сицилия.

Там си задавай всичките въпроси, публикувай си проекто плановете, нощувките, забележителности, които искате да видите, …, плажовете, и т.н.

Ще получиш конкретни отговори на конкретните въпроси, както и съвети като цяло за Сицилия.

Това, което първоначално може да попрехвърлиш:

Тази - задължително! :biggrin:

 

От тук поне мненията от 2017 и 2018 г.:

 

За плажовете в Сицилия:

 

 

Храната в Сицилия:

 

Само да те предупредя.  При мен чашата преля точно със Сицилия. Наложи след нея 5-6 месеца да съм на диета и да похарча поне толкова пари, за да гладувам с тази диета, колкото за почивката в Сицилия.

Това за допълнително зарибяване, а може и да ти е полезно за бъдещия ти план/маршрут:

 

За колите под наем:

Тема за Голдкар. Според мен Голдкар е твоята рентакар компания за Сицилия:

 

Това:

 

Както и тези две:

 

 

Съзнавам, че всичко това не е точно по тази тема.

Като си отвориш своя за Сицилия, помоли някой администратор (@Mary  @chandni, ...) да отреже клончето от тук и да го прехвърли на точното място.

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Поздравления за администраторите. Подозирам @chandni.

Пожелах си нещо и готово - Нова тема за 10 минути.

Сещам се за Златната рибка. Дали да не си измисля и други желания. :rofl:

---------

Благодаря!

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , ven62 каза:

Подозирам @chandni.

Тя беше. Признава си без бой. 🙂 Администратор е само Георги, ние сме модератори 😉

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ако не плащаш пълна застраховка, стой далеч от голдкар. Това е компанията, която най се циганее в този аспект.

Връзка към мнение
преди 3 минути , Тони каза:

Ако не плащаш пълна застраховка, стой далеч от голдкар. Това е компанията, която най се циганее в този аспект.

Това мнение е дискусионно, въпреки че точно мен се опитаха да ме ужилят в Пиза.

Според мен повечето си гледат колите при връщане и ако има щета (драскотина) която не е отбелязана при взимането, няма да те пропуснат. Зависи си и от държавата, конкретния офис и т.н. В Аликанте, например, служителя на Голдкар изобщо не погледна колата като я връщах. Директно ми подписа описа.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение
преди 9 минути , ven62 каза:

Поздравления за администраторите. Подозирам @chandni.

Пожелах си нещо и готово - Нова тема за 10 минути.

Сещам се за Златната рибка. Дали да не си измисля и други желания. :rofl:

---------

Благодаря!

 

 

Тъкмо щях да ти река, че човекът си е отворил вече тема и ти пишеш в нея.:scratch_one-s_head:

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Не говоря за връщането изобщо. Говоря за  опитите да начислят такси и таксички при взимане, както и да те изнудят да вземеш пълна застраховка. Не мисля да споря по темата, говоря от опит, така че няма смисъл да го дискутирам.

Просто обръщам внимание да се има едно наум с тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, AlexandraKo каза:

Тъкмо щях да ти река, че човекът си е отворил вече тема и ти пишеш в нея.:scratch_one-s_head:

Да-а, точно, , с тия перфектни модераторки човек ще получи шизофрения. :biggrin:

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
В момента, Тони каза:

Не говоря за връщането изобщо. Говоря за  опитите да начислят такси и таксички при взимане, както и да те изнудят да вземеш пълна застраховка. Не мисля да споря по темата, говоря от опит, така че няма смисъл да го дискутирам.

Просто обръщам внимание да се има едно наум с тях.

И аз не мисля да споря, защото споделям мнението ти, но и го "разпростирам" върху повечето рент-а-кар компании.

Да, такива са. Това е част от техния бизнес. А пък тия в Исландия да видиш как се циганеят, а уж са все руси и снажни.  :wink:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не знам точно какви плажове предпочитате и какви са ви интересите, затова давам и моето мнение.

Скалистите плажове на север и изкачване на действащия вулкан Стромболи на Еолийските острови са преживявания, които си струват.

Запазете си нощувки с безплатна анулация и седмица преди пътуването вижте прогнозата, ако се налага да разместите нещо.  При трите ми посещения в Сицилия, винаги съм правила програмата според прогнозата.

Етна се изкачва при безветрие и слънце.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Каква я мислех, каква стана. Е новата тема си е факт, така че като ми се поотвори повече време ще изчета линковете към темите които пусна @ven62 , ще послушам съвета на @AlexandraKo за настаняване с паркинг. Ще ми дойдат и повече въпроси, които ще формулирам в лист. 

Впрочем 25 евро за целия период звучи малко невероятно, но както казах ще се доверя 🙂

Връзка към мнение
преди 7 часа, Shlosera каза:

...

Впрочем 25 евро за целия период звучи малко невероятно, но както казах ще се доверя 🙂

Ще потърся фактурата. (btw, те реално бяха с 5 паунда по-малко, но това като му дойде времето…):biggrin:

Всъщност, така ми е по-лесно:

 

Untitled.jpg.6fcacbd4aed9b58ce5bd371c00313fd7.jpg

 

Не си мисли, че сезона е определящ. Подобни цени са и през лятото, но винаги няколко дни преди периода на резервация.

 

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме 10 дни миналия септември и най-чистосърдечно мога да препоръчам следните места за настаняване:

Сан Леоне- бяхме там 1 нощувка след Палермо, като по пътя видяхме scala dei turchi, а вечерта направихме нощно посещение на Valle dei Templi    https://www.booking.com/hotel/it/b-amp-b-limone.bg.html?aid=1146907;sid=c05db0230307a873ceb0741167defac5

Рагуза-там бяхме в страхотно местенце 2 нощи-видяхме близките Модика Шикли Марзамеми и страхотния плаж Сампиери https://www.booking.com/hotel/it/b-amp-b-le-fioriere.bg.html?aid=1146907;sid=c05db0230307a873ceb0741167defac5

Чефалу-1 нощувка там-много чаровно градче, с приличен градски плаж https://www.booking.com/hotel/it/appartamento-la-strada-del-re.bg.html?aid=1146907;sid=c05db0230307a873ceb0741167defac5

Останалите ни нощувки бяха 2бр. в Катания като база за Етна и Таормина; 2 в Палермо с отскачане до Мондело на плаж и до Монреале и 2 в Сиракуза с отскачане до фонтане Бианчи на плаж

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Послушах съвета на @AlexandraKo и @ven62 и така за 10 дни в момента имаме от вчера кола клас ВВ за 27Е, което си е повече от прекрасно. Мисля да взема и една външна застраховка, която излиза около 32Е и така транспорта ще бъде осигурен. До сега никога не съм ползвал външна застраховка, та точно в Сицилия ще ми е сефтето. 

 

Сега наред е програмата, ужким съм избистрил нещата, но приемам помощ също защото не всичко е тъй ясно. Семейството никак не обича сериозното юркане и винаги си оставяме нещо за следващо посещение или често не можем да се организираме с едно дете на 4г и половина. Начина на организация на @Гост с часове и минути е нещо немислимо за нас :). Иска ми се да не сменяме много местата, като нощувките да са на 3 максимум 4 места. Също така не остана време и трябва да бунка хотели или апартаменти, защото съпругата трябва да кандидатства за италианска виза вече.

 

Кацането е в Катания късно късно и след вземането на колага възниква първия въпрос, ако някой има опит с късно настаняване в града ще е добре да даде някакъв съвет. Гледам опции със самостоятелен чекин в AirBnB. Дали е добра идея това?

 

Мисля да останем в Катания за 3 нощувки (или 4):

Ден 1 19.09 Катания: Пътуване вземане на колата и настаняване;

Ден 2 20.09 Катания: Ще бъде по скоро опознавателен из Катания, може и някакъв плаж да направим. Някакви препоръки за плаж?;

Ден 3 21.09 Катания: Изкачване на Етна и евентуално плаж. Тук семейството ще се раздели, защото сигурно ще си го катеря сам, а те ще обикалят града или плажовете около Таомрина, където вероятно ще ги оставя сутринта, а аз ще отида до Етна преди обед. Добра идея ли е това?

Ден 4 22.09 Катания/Сиракуза: Ходене до Сиракуза и тук чуденето е дали да останем да спим там или да се върнем в Катания?

Палермо - 3 нощувки

Ден 5 23.09 Палермо: Пътуване до Палермо. Знаейки как се оправяме, нашето семейство, максимума който може да направим е минаване през Чефалу. Там има ли добри опции за плаж? После настаняване в Палермо;

Ден 6 24.09 Палермо: Обикаляне из Палермо и плаж някъде. Къде?;

Ден 7 25.09 Палермо: Ходене до Монреале. После или преди - плаж. Къде?;

Ден 8 26.09 Палермо/Марсала/Трапани: Тук е основната чуденка за пътуването и спането. Струва ли си ходенето до Марсала/Трапани, където да се нощува или не?

Ден 9 27.09 Агридженто: Пътуване до Агридженто, където ще посетим долината на храмовете и ще нощуваме там или някъде наоколо. Приемам съвети;

Ден 10 28.09 Агридженто: Около Агридженто, може би плаж и обикаляне тук и там, вероятно зависи колко ни мързи може да решим какво точно да пропуснем на място;

Ден 11 29.09: Пътуване до Катания. Полета е късно вечер и тук пак ще решим в движение какво да правим. Съвети?

Връзка към мнение
преди 2 минути , Shlosera каза:

Начина на организация на @Гост с часове и минути е нещо немислимо за нас :). 

Нямам идея по каква причина си решил, че моето скитане е било до секундата и минутата, но ако мога с нещо да помогна - щом си ме цитирал, ще го направя, без да обвързвам препоръките с време 🙂 

 

Весело скитане! 

Връзка към мнение

Четох темата ти за Сицилия, в която подробно беше описала придвижване по минути, та за това съм те и тагнал защото в примерната ми програма има зададени някои въпроси и ако мислиш, че може да дадеш съвет на база личен опит бих се радвал. 

Връзка към мнение
преди 3 минути , Shlosera каза:

Четох темата ти за Сицилия, в която подробно беше описала придвижване по минути, та за това съм те и тагнал защото в примерната ми програма има зададени някои въпроси и ако мислиш, че може да дадеш съвет на база личен опит бих се радвал. 

Ако си чел темата, в която съставям маршрута си и задавам неопитни въпроси от неопитност, то може би е добре да прегледаш  темата, която написах след скитането си, като благодарност -  и в полза на други магеланци.

 

Ако си харесаш нещо от нея, ще се радвам.

 

Поздрави.

 

 

Връзка към мнение

Ако искате да поплажувате, по-добре е южната част на острова. Може да намалите нощувките в Катания и Палермо и от летището да се отправите на юг към Сиракуза. Само, че полетът кацаше доста късно... Добри места за плаж има в районите на Авола, Модика, Рагуза.

Под Таормина плажът е доста каменист, което на децата не им харесва.

В Чефалу плажът е добре, а морето тепсия.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Трапани, Марсала са ми мечта, но според мен западната част си изисква отделно едноседмично посещение. 

Може да завъртиш полуобиколката първо на юг към Агридженто с морски нощувки, после Палермо и накрая по път към Катания да видите Чефалу, Таормина, но без вулкан.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.