Прескочи до съдържание

Дронове в района на летище


akair

Препоръчани мнения

Сигурно би ми било забавно, ако не беше почти сигурно, че ще ни канселират полета... Пълен абсурд, вече почти 24 часа откакто се развява това нещо и продължават да се чудят и маят и да се надяват да му падне батерията... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , searus каза:

Сигурно би ми било забавно, ако не беше почти сигурно, че ще ни канселират полета... Пълен абсурд, вече почти 24 часа откакто се развява това нещо и продължават да се чудят и маят и да се надяват да му падне батерията... 

Едва ли на който и да е нормален човек с нормални чувства би му било смешно. Има хора, които спестяват за едно пътуване цяла година и то да им се провали - ами не е честно. Гледам репортажите - едно дете, което е трябваше да пътува за Лапландия и дядо Коледа. Много ми стана мъчно. Купени билети преди година, очаквания... Life is a bitch. 

Пожелавам ви разрешаване на проблема колкото се може по-бързо - и да пратиш снимка от плажа!

Връзка към мнение
48 minutes ago, searus said:

Сигурно би ми било забавно, ако не беше почти сигурно, че ще ни канселират полета... Пълен абсурд, вече почти 24 часа откакто се развява това нещо и продължават да се чудят и маят и да се надяват да му падне батерията... 

Горе главата, ще излетите! От Stansted Ryanair официално пренасочиха полетите си, очаква се и други да го направят.

Следи сайта на авиокомпанията ти за ъпдейти, следи им социалните мрежи, търси ги, ако чакаш официален мейл, мейлите може да се забавят на фунията за пращане или затрият из филтри.  

Редактирано от Coo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Съчувствам на всички засегнати, но се потвърждава едно наблюдение на сина ми последните 5 години , докато е студент в Германия - хората са буквално като коне с капаци, особено по разните институции  - абсолютно никаква самостоятелна мисъл, няма ли "процедура по въпроса = чакаме" и напълно неадекватно поведение.... което в много случаи той го използва де 🙂 , но факта си е факт, явно и в UК e така, странното е, че поне преди 2 години в Мюнхен, когато стана терористичния инцидент (сина ми беше на практика там), германците реагираха светкавично и изключително адекватно , ама май защото си имат процедури за това ..... 

Връзка към мнение

EGKK (Gatwick)
Airfield unavailable extended until 0800 21st Dec.
Intended reopening is at 0800 UTC 21st Dec 2018.

 

Flight Disruption

Friday 21st December 04:11

Gatwick continues to advise passengers to check the status of their flight with their airline before travelling to the airport.

We are currently working with airlines and air traffic controllers to introduce a limited number of flights over the coming hours.

 

 

 

Явно очакването е в 8 сутринта лондонско време да отворят летището...

Връзка към мнение
преди 6 часа, akair каза:

Явно очакването е в 8 сутринта лондонско време да отворят летището...

Отвориха го, но напредъкът е минимален. Аз започвам да се тревожа дали ще успеят дa влязат в график до 26 декември, когато пристигат моите приятели от България. За хората с провалени планове - някои от които наистина сериозни, ми е много мъчно. Веднъж ми се е провaляло пътуване и знам как се чувствах, а за Коледа не искам и да си го представям, особено ако си с деца.

 

Цялата ситуация е драматична. Щеше да е смешна, но не е. Лятото BBC написа: The UK defense budget should rise from 2% of GDP (£40bn) to 3% (£60bn). Това е един от най-сериозните военни бюджети изобщо, а един-два дрона ги направиха на маймуни. Дано си направят съответните изводи, но се съмнявам...

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 3 часа, Гост каза:

Цялата ситуация е драматична. Щеше да е смешна, но не е. Лятото BBC написа: The UK defense budget should rise from 2% of GDP (£40bn) to 3% (£60bn). Това е един от най-сериозните военни бюджети изобщо, а един-два дрона ги направиха на маймуни. Дано си направят съответните изводи, но се съмнявам...

Проблемът с дроновете е като проблемът с тероризма. Много трудно се решава с конвенционално въоражаване... Атентатите от 11-ти септември бяха извършени с най-обикновенни ножове... Просто трябва да приемем, че пълна сигурност няма и няма и да има...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Организацията днес за пренасочените полети е под всякаква критика. Не искам да се оплаквам твърде много, защото ние поне ще излетим днес, за разлика от много други хора... Уж в 11, което е леко невъзможно, имайки предвид, че преди малко тръгнахме с автобуси от Гатуик за Лутън, и минаваме по м25... Т.е. трябваше всички да се явим на Гатуик, да висим като не знам какво един час и половина, да чакаме автобуса. Да си влачим багажа до паркинга и да чакаме отвън още не знам колко време да се появят шофьорите (добре че спря да вали и е меко времето). Мислех, че смисълът да ни привикат до Гатуик е поне да ни чекират там или знам ли, не просто да прекосим половин Лондон, за да тръгнем в обратна посока след упражнение кой ще издържи по-дълго на опашка без да замрънка... Особено се чудя за хората, които живеят близо до Лутън или Станстед (защото и за там имаше извозване с автобуси)... Били извикали допълнително персонал... Ами, този персонал не беше по гишетата да чекират хората, а се луташе напред назад и по едно време се чудех дали са 1:5 или 1:7 спрямо пътуващите. Просто размишлявам. Знам, че отстрани е лесно да се дават акъли, но да им имам процедурите и сляпото им следване...

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 10 минути , Topfly каза:

Проблемът с дроновете е като проблемът с тероризма. Много трудно се решава с конвенционално въоражаване... Атентатите от 11-ти септември бяха извършени с най-обикновенни ножове... Просто трябва да приемем, че пълна сигурност няма и няма и да има...

Извънредните ситуации изискват извънредни решения, а простите ситуации - прости решения. За съжаление все по-често се търси следване на процедурата, а не разрешаване на ситуацията, ако това е възможно без спазване на бумащината. Когато една система не разрешава проблем, тя просто го подхранва и поддържа.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 3 часа, Гост каза:

Това е един от най-сериозните военни бюджети изобщо, а един-два дрона ги направиха на маймуни. Дано си направят съответните изводи, но се съмнявам...

Не мисля, че проблемът им беше технически. По-скоро им липсваше текст в законите, който да им даде зелена светлина да действат. Предполаам че не след дълго законите в Европа ще се напълнят с неща, които доскоро бяха немислими.

 

Fun fact: по време на Студената война британците са имали разработен план, според който в случай на сериозни колизии с врага управлението е трябвало да премине в ръцете на... психопати. С простото обяснение, че при подобни обстоятелства точно тези хора биха реагирали по-рационално от нормалните.

  • Харесвам 3
  • Шок 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
2 minutes ago, Zaro said:

Извънредните ситуации изискват извънредни решения, а простите ситуации - прости решения. За съжаление все по-често се търси следване на процедурата, а не разрешаване на ситуацията, ако това е възможно без спазване на бумащината. Когато една система не разрешава проблем, тя просто го подхранва и поддържа.

Ти как би решил просто и елементарно проблема?

Връзка към мнение
преди 19 минути , Topfly каза:

Проблемът с дроновете е като проблемът с тероризма. Много трудно се решава с конвенционално въоражаване... Атентатите от 11-ти септември бяха извършени с най-обикновенни ножове... Просто трябва да приемем, че пълна сигурност няма и няма и да има...

Напълно съм съгласна! Просто тогава трябва да се третира като тероризъм и да вкарат скъпата си - буквално - армия в ход, а не да побъркват десетки хиляди хора... Всичко е от страх да не сгрешат някъде.

Връзка към мнение

Напоследък си мисля, че е време авиотранспортът започва да се възприема като нормална услуга за все повече хора и извънредните ситуации в него да се "вземат присърце" не само от няколко customer-oriented авиокомпании с цел ПР, а от всички участници в него.

Когато стане тежко задръстване на пътя, в организираните държави се появява полиция да улесни извеждането на трафика. При сняг - БТР-и, военни, линейки за болни на диализа, каквото там е нужно. Вярно, това са все служби, които имат някакъв морален кодекс да помагат и са държани в готовност, но все пак...

 

Когато на летище стане хаос, просто увеличават броя на роботизираните (в Европа) или разхайтените (например в София) служители, без те да изглеждат като хора, които работят в режим на извънредна ситуация. Обикновено не са нито по-съобразителни, нито по-бързи, нито по-проактивни. Изкарват си смяната и си прибират парите за извънредния труд и това е.

 

Знам, че обобщавам прекалено и сигурно обиждам много свестни хора по летищата и в авиокомпаниите, но... това са ми наблюденията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Goal & Boss каза:

Не мисля, че проблемът им беше технически. По-скоро им липсваше текст в законите, който да им даде зелена светлина да действат. Предполаам че не след дълго законите в Европа ще се напълнят с неща, които доскоро бяха немислими.

 

Fun fact: по време на Студената война британците са имали разработен план, според който в случай на сериозни колизии с врага управлението е трябвало да премине в ръцете на... психопати. С простото обяснение, че при подобни обстоятелства точно тези хора биха реагирали по-рационално от нормалните.

Точно така - липсват им планове очевидно. Иначе законът е налице. Вчера четох детайлите в ограничения за дронове - наказанието е до 5 години затвор.

 

И при положение, че има такова нарушение, да направят извънредно положение, да изолират пистата и да го махнат, а не да създават хаос в най-натовареното време за данъкоплатците си... Пак казвам - страх. 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 25 минути , Topfly каза:

Ти как би решил просто и елементарно проблема?

Хоп.

 

 

На всяко летище по един такъв  заедно с човек, упълномощен да го управлява. Един дребен разход, на фона на потенциалните загуби при един такъв случай, какъвто наблюдаваме на Гетуик в момента.

Доколкото знам така са пазили въздушното пространство за зимните олимпийски игри. (източник) (видео)

 

Друга възможност е да се обучат соколи. Нещо, което явно се прави от холандската полиция. (източник)

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
5 minutes ago, Гост said:

Напълно съм съгласна! Просто тогава трябва да се третира като тероризъм и да вкарат скъпата си - буквално - армия в ход, а не да побъркват десетки хиляди хора... Всичко е от страх да не сгрешат някъде.

Това си е абсолютен тероризъм, но както вече споменах по горе борбата с тероризма не може да се води с военни средства. Това е територия на тайните служби, полицията, службите за сигурност на летищата, регулацията и т.н.

 

Проблемът е, че ефективната борба срещу тероризма минава през следене на личния живот на гражданите и тотален контрол на това което правиш. В такива случаи винаги е важно да си зададеш въпроса:  личната свобода или сигурността ти е по важна? Аз лично не бих искал да живея в полицейска държава, където всеки и всичко е следено от правителството и службите за сигурност...

10 minutes ago, П.Кръстев said:

Хоп.

 

 

На всяко летище по един такъв  заедно с човек, упълномощен да го управлява. Доколкото знам така са пазили въздушното пространство за зимните олимпийски игри. (източник) (видео)

 

Друга възможност е да се обучат соколи. Нещо, което явно се прави от холандската полиция. (източник)

На пръв поглед изглежда елементарно, но реално не е. На летища където самолети излитат всяка минута увеличаването на дроновете във въздуха само ще увеличи риска от инцидент. Тази система не е и решени срещу някой който има цел да свали самолет с дрон. Докато засечеш че има дрон във въздушното пространство, той спокойно може да се вреже в самолета.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Topfly каза:

На пръв поглед изглежда елементарно, но реално не е. На летища където самолети излитат всяка минута увеличаването на дроновете във въздуха само ще увеличи риска от инцидент. Тази система не е и решени срещу някой който има цел да свали самолет с дрон. Докато засечеш че има дрон във въздушното пространство, той спокойно може да се вреже в самолета.

е, става въпрос това да се извади след като вече са спрени полетите заради другите дронове. Ако досега не са се сетили или не са виждали нужда, вече ще видят

 

Все си мисля, че не е толкова трудно да се отстрелят, при положение, че това е летище, не концерт с 10000 души на открито

Но при всички положения смятам, че ще се появи процедура в най-скоро време :)

 

от друга страна като се замисля, за една фирма или организация от 20-30 души е нормално да няма написани процедури и да се действа по усет, но като имаме десетки хиляди, като на едно летище, си трябват написани процедури за всичко (и евентуално някакъв team за извънредни ситуации), иначе ще стане пълен хаос. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , Topfly каза:

На пръв поглед изглежда елементарно, но реално не е. На летища където самолети излитат всяка минута увеличаването на дроновете във въздуха само ще увеличи риска от инцидент. Тази система не е и решени срещу някой който има цел да свали самолет с дрон. Докато засечеш че има дрон във въздушното пространство, той спокойно може да се вреже в самолета.

То няма и система, която да предотврати свалянето на самолет с базука. от дистнация. Както каза, няма 100% сигурност.

 

Щеше ли обаче да реши настоящият проблем за по-малко от час, всички хора да пристигнат до желаните коледни дестинации и да предотврати невероятните загуби ?  Щеше.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
1 hour ago, Гост said:

дали ще успеят дa влязат в график до 26 декември,

Ами зависи кое разбираш като влизане в график... Склонен съм да мисля, че просто ще "отрежат" голяма част от "пропуснатия" трафик и ще продължат business as usual. Ако някой много държи да лети, ще го качат на алтернативни полети, където и колкото може. Ще добавят малък брой извънредни полети, но няма да са много и толкова...

Всеки, който се занимава с планиране на системи, знае, че в пиков период, когато всички ресурси са впрегнати на почти 100%, нито има място за абсорбиране на свръхнатоварването, нито има кой знае какво добро решение за намаляване на back-pressure-a...

 

Преди няколко години имаше случай на счупен радар в Мюнхен, който затвори въздушното пространство над Бавария и това доведе до смущения в трафика на 1/2 Европа. Отне им 3 дни да върнат всичко в планирания график...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Засега дискусията за дроновете ще я оставя тук, докато се разреши проблема на Гатуик.

После ще я преместя, защото стана цяло обсъждане по темата.

 

Моля, въздържайте се от определения за пишещите в темата и иронизиране на постовете. Благодаря!

Връзка към мнение
52 minutes ago, П.Кръстев said:

То няма и система, която да предотврати свалянето на самолет с базука. от дистнация. Както каза, няма 100% сигурност.

 

Щеше ли обаче да реши настоящият проблем за по-малко от час, всички хора да пристигнат до желаните коледни дестинации и да предотврати невероятните загуби ?  Щеше.

Прав си, но това ще ограчи само проблема с аматьорите, които реално не искат да нанесат вреда. Този проблем би могъл да се реши и регулативно, като дроновете над определен размер фабрично се програмират така че да не могат да летят в определени забранени зони. Рано или късно със сигурност ще има някакво техническо решение. Аз лично бих ограничил ползването на дронове и над центровете на гъсто населените градове...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.