Прескочи до съдържание

2-3 дни в Киев


Alexander

Препоръчани мнения

Преди няколко дни се сдобих с едни билети в края на април, началото на май за там. Бях хвърлял по едно око на града, но не знам почти нищо за него. Не смятам да излизаме извън Киев, няма да има време, нито знам какво има наоколо и ще е безсмислено след като сме за малко повече от два пълни дни.

 

За сега резервирах трансфери от летището и апартамент. Хотелите  там са или някакви с общи спални или свръх скъпи, все едно в Лондон или Париж, голям контраст, а и като цяло не си падали много  по чистотата според отзивите.

Набелязах музея за микро миниатюри, както и някои основни неща. 

Основно смятам да ядем във веригата Пузата Хата, евтино и хубаво.

 

Приемам всякакви съвети и напътствия.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Била съм там при -20 и все търсехме топло. При теб времето ще е добро за разходки.

Киевско-Печорската лавра, с музея на драгоценностите, но без подземията с мумиите, е нещо което не бива да се пропуска.

Художниците по Андреевския хълм, спускането от църквата надолу към метрото е красиво място.

Известният  Майдан. 

Разходка по или покрай Днепър.

 

За Пузата Хата - подкрепям.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тагвам @DaBo да поразкаже малко. Че с тези райнъерски полети сигурно няма да е първата чуденка какво да се прави там. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

В Киев и Украйна, всичко е евтино, спокойно може да ядете и по ресторанти. Печорската лавра, е задължителна за мен, но си отделете един цял ден за там. Музеите на тоалетната и водата също са интересни, но са въпрос на личен интерес. Виж и пътеписа ми може да ти бъде полезен с нещо.

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел

В Киев има страхотен музей за съвременно изкуство, който се намира точно срещу входа за Киевско - Печорската лавра. Иначе както е писал @Йосиф Милчов в Украйна е много евтино, така че ресторанти, кафенета, сладкарници, всичко е пред вас. Голяма атракция е откритият фитнес на острова, не знам как ще е през април, ние бяхме през юни и имаше стотици трениращи на всякакви видове "направи си сам" съоръжения. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Препоръчвам етнографския музей на открито в Пирогово. До там се ходи с маршрутка. Имат много хубав сайт за маршрутките, от там може да се ориентирате. И разбира се църквите, красиви, златни. Освен Киевско печерска лавра, Михайловския и Андреевския събор. Киев е много красив град.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Еха....какъв отговор! Браво @DaBo!!! Малък пътеводител за Киев.:clapping::clapping::clapping:

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение
преди 11 часа, mililia каза:

@Alexander, кога си там?

Ние ще сме  2-5 май, но ще влезем от Полша.

Ще следя темата, че и нас това ни чака.

28.04-01.05

Връзка към мнение

За съжаление, ще се разминем с повечето. Тук съм преди 27.04., после на 2-ри и 3-ти май, но ще се готвя за друго пътуване и се връщам отново на 14-ти май.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

@DaBo, кажи ми, моля те, руски/английски говорят ли в Киев? Надписите по сградите на украински ми изглеждат сходни на руски език. В заведенията менютата на какъв език са? Ако говоря на руски, ще ме разберат ли? Или ако ми отговорят на украински, дали ще разбера? Сходен ли е руският с украинския език?

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 3 минути , Емика каза:

@DaBo, кажи ми, моля те, руски/английски говорят ли в Киев? Надписите по сградите на украински ми изглеждат сходни на руски език. В заведенията менютата на какъв език са? Ако говоря на руски, ще ме разберат ли? Или ако ми отговорят на украински, дали ще разбера? Сходен ли е руският с украинския език?

Говорят руски всички. Ако не искат да го правят, е по политически причини. Младите говорят и английски.

Украински разбираш до толкова, до колкото разбираш хората, говорещи сърбо-харватски.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Много хубава тема,ще я следя!И ние се чудим дали има какво да видим в Киев 3 дни или да посетим Полша за ден или ден и половина с нощувка.Има много такива варианти с полети на Раян и Уиз.

Или пък да разгледаме околността.Одеса и Лвов са доста далече с автобус или влак от Киев.Има ли градче или местност с красива природа около Киев до където да се разходим за няколко часа?

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 15 минути , iMari каза:

Много хубава тема,ще я следя!И ние се чудим дали има какво да видим в Киев 3 дни или да посетим Полша за ден или ден и половина с нощувка.Има много такива варианти с полети на Раян и Уиз.

Или пък да разгледаме околността.Одеса и Лвов са доста далече с автобус или влак от Киев.Има ли градче или местност с красива природа около Киев до където да се разходим за няколко часа?

Далеч, колко да е далеч? Нощният влак,  спален вагон е добър вариант. Влаковете са добър и уважаван траснспорт, не като у нас. Но не е и Япония.

Връзка към мнение
преди 14 минути , Дани Магелани каза:

Далеч, колко да е далеч? Нощният влак,  спален вагон е добър вариант. Влаковете са добър и уважаван траснспорт, не като у нас. Но не е и Япония.

 

До Одеса съответно с влак и с автобус.До Лвов времетраенето е подобно.Множко ми се вижда  за еднодневна екскурзия,дори и в спален вагон.

image.png.77620d00b0fe5b831b49be3e0984cf96.png

 

image.png.47dfc297110f0e780402599c5ea4a36c.png

Връзка към мнение

В Киев на руски може да се разберете. Английският е рядко срещан, но в повечето заведения все някой говори. Менютата са им на украински, но много често има и на английски. Ние горе долу се оправяме с менюта на украински. Надписите са на украински, но са разбираеми. Все пак са славянски езици.

Има следната ситуация много често: говорим на руски (не ни е добър) и се правят, че не разбират или ни разбират, но отговарят на украински. Веднага минаваме на английски и като с магическа пръчка си припомнят руския и започват да говорят на руски. 😉 Като цяло са любезни и се опитват да помогнат. Вчера се занимавах с едни пратки от алиекспрес с държавната им поща и жените бяха адски любезни и всяка се опитваше да помогне.

Така че не се притеснявайте, лесно се разбира човек тук. 👍

За един ден - Одеса или Лвов. Има добра ж.п.инфракструктура, не се хващайте с автобуси. Пътищата не са им в цветущо състояние и разстоянията се мерят с часове, а не с километри.

Има нощни влакове до Лвов. Тръгват около 23 часа от Киев, по две легла в спално купе и около 6 часа сутринта са в Лвов. Има същият вариант и от Лвов на обратно към Киев. Историческият цнетър на Лвов е възможен за ден. Ако трябва да избирам, бих избрала Лвов пред Одеса. Но това е мое мнение. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Току да натисна бутона за билет през април, но както винаги, преди това проверих времето. Та, в тази връзка, април и май е с дъжд и гръмотевични бури. И се отказах, засега... прогноза за юни няма, цените на билетите са добри за тогава.

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , Дани Магелани каза:

Юни ще добро.

И аз същото си помислих. От предишни години засечени 21-22 градуса, идеално време за разходки.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

В Киев сме и много ни харесва.

Купих супер евтина сим карта за 10лв с 20Гб нет и разговори от един магазин.(не от летището)

 

Трансфера беше супер бърз и точен и ни чакаше по-рано дори.

Апартамента е отличен и с гледка от 24-ия етаж.

 

Метростанциите са много дълбоки и с много стръмни ескалатори, не съм виждаш такива никъде.

 

 

IMG_7537.JPG

IMG_7538.JPG

IMG_7530.JPG

IMG_7531.JPG

IMG_7532.JPG

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Бърз въпрос за Киев - хривни от България ли да си носим или е по-изгодно да обменяме евро/USD на място? Ако е второто, кое е това място - банка, обменно бюро, магураджии? 😀

 

Сега се зачетох по-нагоре в темата, където DaBo точно и ясно е разяснила въпроса с обмяната на пари, за което искрено благодаря.

 

Редактирано от tougherty
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Ще дам малко отчет.

 

Както споменах, трансфери и апартаменти бяха супер организирани, на връщане шофьора  дойде точно в минутата в която трябваше да дойде. От летището до центъра и двата пъти ни отне по 35 мин.

 По празниците нищо не затваряше, включително хранителни магазини, като има и много денонощни с големината на Била.

Летището е с отделни терминали както е в София 1 и 2, нямат връзка по между си, нито са близко.

От където излита и каца Раян е F, в момент се довършва терминала, ще има някой ден магазини. Сега няма нищо друго освен един щанд за кафе, вода и дреболии, лаундж има, но не за Дайнърс ( вътре няма почти нищо)

Успяхме да видим всички църкви и манастири, музея на миниатюрите, (много ме впечатли), националната ботаническа, возихме се на корабче и похапнахме  на различни места.

Градът е много голям и в същото време няма сериозен  трафик, няма паркирали по тротоари и пр, явно наблягат на обществен транспорт.

Юбер има на всеки метър и се чака 1-2 мин, взимат по 1,50-2 евро за по 2-3 км. Метрото е без пари около 60ст, на често е,  повече от 4-5 мин не сме чакали, много е бързо, шумно и вътре духа сериозно като засили.

Има една аномалия, че всеки път трябва да си купуваш пластмасови жетони и не дават да си купиш повече, само по 1 бр на човек.

Киев  ме изненада  много приятно, има визия на западно европейски град, няма никакви араби, африканци -и пр, тук там се случва по центъра да проси някой.

Строй се усилено, но не е всеки за себе си както у нас, а цели квартали или поне по 3-4-5 огромни блока. Инфраструктурата им е много добра и чак ме е яд, че у нас не е, понеже очаквах там да е по-зле спрямо България.

Почти навсякъде поне един знае английски, но аз и на руски или българо-руски се оправях.

Пелмените и варениките са по-кофти спрямо полските, пих и ядох някакви страни печени млека Ряжанка, както и Кефир харесаха ми.

Пузата хана е супер място, пробвахме и бара на пъпа на центъра за по 1 евро Mushlya, където ти дават малка тенджарка с миди и разни други морски неща пак за по 1 евро, грузински ресторант, локалната бирария  Хмелний княз, водка с хрян и изобщо от всичко което трябваше да пробваме.

С Революта плащах на много места, курса е малко по-добър дори от Никар 2005, който е от най-изгодния в България.

Отделно пробвах да тегля и успях от първия път без комисион-баномата беше на ПриватБанк.

 

Извода ми е, че като цяло ми хареса много и с голямо удоволствие  бих  го посетил  отново, като   бих направил и продължение до Минск примерно.

 

 

IMG_7649.JPG

IMG_7676.JPG

IMG_7705.JPG

IMG_7716.JPG

IMG_7719.JPG

IMG_7489.JPG

IMG_7490.JPG

IMG_7495.JPG

IMG_7497.JPG

IMG_7514.JPG

IMG_7516.JPG

IMG_7521.JPG

IMG_7524.JPG

IMG_7539.JPG

IMG_7549.JPG

IMG_7564.JPG

IMG_7570.JPG

IMG_7573.JPG

IMG_7607.JPG

IMG_7622.JPG

IMG_7624.JPG

IMG_7668.JPG

IMG_7694.JPG

IMG_7505.JPG

IMG_7597.JPG

IMG_7601.JPG

IMG_7607.JPG

IMG_7506.JPG

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 19
  • Браво 3
Връзка към мнение

Градът в момента не е празен, а направо изпразнен. Затова няма трафик/задръствания и паркирали по тротоарите коли. В нормален ден не е така, но е широко скроен и има място и за пешеходци, и за паркирали коли. Това за жетоните е явно нещо сравнително ново. Последния път си бях купила 10-на и все още имам от тях. Но в момента въвеждат единна карта за пътуване в градския транспорт и може нещо да са променили. Разстоянието м/у двата терминала е някъде 15 мин пеша нормален ход, но знам че има и шатъл. Досега винаги съм летяла от Д, но паркираме колата точно до Ф. Дори снощи пак го вървяхме.

Мушлята е страхотно местенце (точно до нас) и сега като се постопли, често го посещаваме. В хубаво време обаче е много пренаселено. И от мен един обяд там от миналата седмица:

 

59357234_411680752715359_4907478255734358016_n.jpg.06818d5c8e691267f164ade7662733b9.jpg

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.