Прескочи до съдържание

8 часа в Лондон


Eva eva

Препоръчани мнения

преди 4 минути , searus каза:

Можете, чертата я теглят на 12г.

Тези с малките деца минаваха доста по-бързо, защото бяха на отделна опашка и там нямаше толкова хора.

Връзка към мнение
преди 23 минути , ДиянаВ каза:

Дъщеря ми като е на 14г., няма да можем да минем на машините за паспортна проверка, нали?

https://www.london-luton.co.uk/inside-lla/passport-control

 

Голяма ти е щерката.

Аз се прибрах вкъщи в неделя в 10 сутринта на четири крака почти или по-скоро с усещане за нереалност на заобикалящия свят. :lol: Успях да поспя само във влака София-Пловдив и то непробудно, че в самолета зад мен имаше един бълнуващ британец, който ми блъскаше седалката и никак не реагира на опити за контакт. Като добавиш спане към четири часа в петъчната нощ и цял ден обикаляне из лудницата, това ми е най-уморителното пътуване досега. Вероятно, ако се спи в София след полета, няма да е толкова зле. Но пък като се наспиш, остават само хубави спомени (моите са като калейдоскоп още и нищо разумно не мога да кажа :smile3:) и даже след време може да ми дойде еретичната мисъл да повторя. :smile3:

 

Засега се сещам за едно полезно инфо – на летището има козметичен магазин Boots, където минералната вода е на половин цена в сравнение с други места и има пакет meal deal – напитка, сандвич плюс нещо хрупкаво в пакетче (чипс ли, не зная) за 5 лири. Не сме се възползвали, само пихме. Особено някои. :lol: Т.е. аз.

За мен организацията на National express на Лутън беше най-дезорганизираната от всички виждани от мен досега. А все пак пътувам предимно в южни страни, на които им се носи славата на хаотични уж. Ако не бяхме нахалствали, още щяхме да си чакаме реда за автобуси с купен точен час.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , jorocontrola каза:

Тези с малките деца минаваха доста по-бързо, защото бяха на отделна опашка и там нямаше толкова хора.

Моето дете леко стърчи спрямо мен😄. Дали е на 10 или 12 няма значение в случая. Благодаря за разясненията, разбрах🤗

- ще се насочим към машините за паспортна проверка;

- ще нахалстваме за автобуса от Лутън;

Ще се надяваме на не толкова топло време😜

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , Argentique каза:

козметичен магазин Boots

Хубаво, че спомена Boots - много хубава верига на изгодни цени за козметика, парфюмерия и лекарства. Може да си уплътниш времето до полета, а и обикмовено има интернет в и около магазина.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 16 минути , Argentique каза:

За мен организацията на National express на Лутън беше най-дезорганизираната от всички виждани от мен досега.

Попаднали сте в неподходящо време. Като цяло са ОК, спазват часовете и проявяват разбиране. Няколко пъти са ни качвали на по-ранен автобус с часове за по-късен. Обаче от години не си причинявам таралянкането до Виктория и след това още едно до Сиденам, където се намира нашата база...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , iMari каза:

 има интернет в и около магазина.

Свободен wi-fi хващах тук-там на цялото летище и в автобусите на National express.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Argentique каза:

https://www.london-luton.co.uk/inside-lla/passport-control

 

Голяма ти е щерката.

Аз се прибрах вкъщи в неделя в 10 сутринта на четири крака почти или по-скоро с усещане за нереалност на заобикалящия свят. :lol: Успях да поспя само във влака София-Пловдив и то непробудно, че в самолета зад мен имаше един бълнуващ британец, който ми блъскаше седалката и никак не реагира на опити за контакт. Като добавиш спане към четири часа в петъчната нощ и цял ден обикаляне из лудницата, това ми е най-уморителното пътуване досега. Вероятно, ако се спи в София след полета, няма да е толкова зле. Но пък като се наспиш, остават само хубави спомени (моите са като калейдоскоп още и нищо разумно не мога да кажа :smile3:) и даже след време може да ми дойде еретичната мисъл да повторя. :smile3:

 

Засега се сещам за едно полезно инфо – на летището има козметичен магазин Boots, където минералната вода е на половин цена в сравнение с други места и има пакет meal deal – напитка, сандвич плюс нещо хрупкаво в пакетче (чипс ли, не зная) за 5 лири. Не сме се възползвали, само пихме. Особено някои. :lol: Т.е. аз.

За мен организацията на National express на Лутън беше най-дезорганизираната от всички виждани от мен досега. А все пак пътувам предимно в южни страни, на които им се носи славата на хаотични уж. Ако не бяхме нахалствали, още щяхме да си чакаме реда за автобуси с купен точен час.

 

Тази сделка, meal deal, е във всички магазини в цялата страна. На летищата е 5 паунда, но в градовете е 3,50 паунда. Това е обяда на половината британци. Включва наистина, сандвич+напитка+пакетче снакс или ядки или сладко блокче. По щандовете са означени със специален знак. Добра е сделката, нещо като социална програма, според мен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

С влак до града не е ли по-удобно за бързи разходки, когато нямаш време? Иначе обикновено не е най-евтино.

Връзка към мнение
преди 1 минута , neuromancer каза:

С влак до града не е ли по-удобно за бързи разходки, когато нямаш време? Иначе обикновено не е най-евтино.

Взехме билетите за автобуса за 10 GBP двупосочно, че ги букнахме от рано. Не очаквахме толкова народ и бутане 😞

Влакът не е директен. Трябва шатъл-влак до Лутън за 5мин, който е брадва:

image.png.101e13ba7ad2d85230e074783eec4e49.png

или локален рейс пак до Лутън:

image.png.4dad17f3efb5c45facee3d47fa0d6c0e.png

И после влак до Лондон, който определено щеше да е доста повече също.

Като за първо ходене до Лутън толкова, ще имаме едно наум за другият път ...

Връзка към мнение
преди 9 минути , neuromancer каза:

С влак до града не е ли по-удобно за бързи разходки, когато нямаш време? Иначе обикновено не е най-евтино.

Предполагам тук цената е определяща, макар, че бърза разходка и придвижване от Лутън до Виктория с автобус само по себе си е чиста проба оксиморон... 😉 

Връзка към мнение
преди 1 минута , jorocontrola каза:

Трябва шатъл-влак до Лутън за 5мин, който е брадва

...само ако се купува като отделна отсечка... 😉 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Duke каза:

...само ако се купува като отделна отсечка... 😉 

Пък иначе е без пари щото 🙂

image.png.8b05be157ad683960a4dd4b28d4c113f.png

Пак си говорим за 1ч на посока. Автобусът го прави за час и 15мин сутрин и час и 30мин вечер.

Само дето слизаме на Victoria и директно си хващаме надолу по/около Темза.

С влак слизаш на Blackfriars и ти трябва метро, защото си по "средата" на Лондон или поне на пешеходният ни маршрут.

Връзка към мнение

Ами дайте пример колко излиза, като се купи в общ билет с цялата отсечка. Аз съм останала с впечатление от обратното. В темата за бързи въпроси е коментирано да се купуват поотделно. Такива са ми спомените.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , ДиянаВ каза:

Ами дайте пример колко излиза, като се купи в общ билет с цялата отсечка. Аз съм останала с впечатление от обратното. В темата за бързи въпроси е коментирано да се купуват поотделно. Такива са ми спомените.

Това е само влак от Лутън за средата на ноември:

image.png.ca236b0cdcc0e79b75929353feafcb40.png

За днес е 17.5.

На това сложи 4.9/2 спрямо това как ще идеш от летището.

Стават малко дребни сметки, ама 5 британски лева си е без пари за тамошните стандарти. 15-20мин возене отгоре ще се преживеят 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз в еуфорията се сдобих с билети Варна - Лондон - Варна, но е една нощувка. Вярно, че хотелите са  доста скъпи, но реших да не си причинявам чак такова беззсъние.

Успях да запазя билети за Хоризонт 22, но не можах чак за залеза - още не ги бяха пуснали, а по-късно вече нямах обхват.

Да попитам - някой може ли да препоръча мюзикъл или друго музикално събитие, което да се посети на 24 октомври :).

Повечето от музеите и галериите вече сме ги посещавали, някои даже по-няколко пъти. Ако остане време може да се възползваме от предложенията на Duke, за които много благодаря! Дори да не е този път ще са в списъка за следващите пъти. Лондон си струва дори и за 4-5 часа, е, според мен.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 20 минути , jorocontrola каза:

Пък иначе е без пари щото 🙂

image.png.8b05be157ad683960a4dd4b28d4c113f.png

Пак си говорим за 1ч на посока. Автобусът го прави за час и 15мин сутрин и час и 30мин вечер.

Само дето слизаме на Victoria и директно си хващаме надолу по/около Темза.

С влак слизаш на Blackfriars и ти трябва метро, защото си по "средата" на Лондон или поне на пешеходният ни маршрут.

С влак можеш да слезнеш и на London Bridge 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Ако някой е решил от Лондон да пътува с влак до гарата в Лутън, нека има предвид, че доста често се случва машинките за отчекиране с кредитна или дебитна карта да не работят и трябва да се върне до Luton Airport Parkway за да слезе или купи хартиен билет, иначе ако излезнеш без да се чекираш ще чарджва до последната гара 30 и £
Ойстер си работи и хартиен билет също

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 53 минути , ДиянаВ каза:

Ами дайте пример колко излиза, като се купи в общ билет с цялата отсечка. Аз съм останала с впечатление от обратното. В темата за бързи въпроси е коментирано да се купуват поотделно. Такива са ми спомените.

11 паунда ми излезе на мен, на един билет всичко:

 

Screenshot_2023-10-09-15-43-07-220_cn.wps.moffice_eng.jpg

Връзка към мнение
преди 43 минути , kali каза:

11 паунда ми излезе на мен, на един билет всичко:

 

Screenshot_2023-10-09-15-43-07-220_cn.wps.moffice_eng.jpg

Това е с друга жп компания, нали?

И пак не си от летището, а от Luton Airport Parkway и не до Лондон, централно място, а до London St. Pankras. 
На ThamesLink в почивен ден /събота/ двупосочен билет с отиване и връщане off peak излиза 12.50£. Като че ли за еднодневно пътуване в събота/неделя това е добър и сравнително изгоден вариант. 
Моят билет от центъра на Лондон, но до Гетуик с влак ще излезе 11.30£ еднопосочно, а за двупосочно цената е 11.40£, т.е. нищо разлика. Отделно, ако се плаща с безконтактна карта, цената е 9.50£ за еднопосочно. Това е в почивен ден. Само че сутрин няма полети до Гетуик, а до Лутън и следователно няма какво да се умува🙃

 

Да попитам нещо. Плащането с безконтактна карта не важи за непълнолетни или пак греша? Т.е. с безконтактна тарифата като за възрастен ли е?

Връзка към мнение

С безконтактна банкова карта може да платите и за дете, но няма отстъпка. Иначе с ойстър може да се регистрира за детска отстъпка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , ДиянаВ каза:

Това е с друга жп компания, нали?

И пак не си от летището, а от Luton Airport Parkway и не до Лондон, централно място, а до London St. Pankras. 
На ThamesLink в почивен ден /събота/ двупосочен билет с отиване и връщане off peak излиза 12.50£. Като че ли за еднодневно пътуване в събота/неделя това е добър и сравнително изгоден вариант. 
Моят билет от центъра на Лондон, но до Гетуик с влак ще излезе 11.30£ еднопосочно, а за двупосочно цената е 11.40£, т.е. нищо разлика. Отделно, ако се плаща с безконтактна карта, цената е 9.50£ за еднопосочно. Това е в почивен ден. Само че сутрин няма полети до Гетуик, а до Лутън и следователно няма какво да се умува🙃

 

Да попитам нещо. Плащането с безконтактна карта не важи за непълнолетни или пак греша? Т.е. с безконтактна тарифата като за възрастен ли е?

То до летището в Лутън влак не стига, Luton Airport Parkway се води и се взема комбинирано с Luton dart ако искаш да е от/до самото летище

В долния линк има схема с някои от спирките

https://www.london-luton.co.uk/to-and-from-lla/going-south-beyond-london

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@ДиянаВ, билетът ми е от Luton airport, не от Luton airport parkway. Включва автобуса от летището до parkway.

От тук го купих:

https://www.thameslinkrailway.com/tickets

Последният път когато ходих, през март, в едната посока беше автобус и влак, в другата само влак. Някъде писах за само влака, ще потърся къде беше.

Ред. Ето го: https://magelanci.com/forums/topic/6574-лондон-бързи-въпроси/?do=find

Ето как изглежда пътуването:

Screenshot_2023-10-09-16-55-39-311_com.android.chrome.jpg

Редактирано от kali
Добавяне на мнение от друга тема.
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, jorocontrola каза:

Пък иначе е без пари щото 🙂

image.png.8b05be157ad683960a4dd4b28d4c113f.png

Пак си говорим за 1ч на посока. Автобусът го прави за час и 15мин сутрин и час и 30мин вечер.

Само дето слизаме на Victoria и директно си хващаме надолу по/около Темза.

С влак слизаш на Blackfriars и ти трябва метро, защото си по "средата" на Лондон или поне на пешеходният ни маршрут.

Аз вече споменах, че при нас става дума за удобство и откакто има директен влак от Лутън до Сиденам, не виждам причина да си причинявам автобусни обиколки с прекачвания...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.