Прескочи до съдържание

Програма Патагония 2020


Гост

Препоръчани мнения

преди 18 минути , Topfly каза:

Ушуая е на Огнена земя 🙂 Това е все едно да отидеш до Непал и да не искаш да видиш Еверест, а да се задоволиш с останалите високи  върхове

Абе в случая “останалите” върхове са най-красивата част от Патагония - според мен 🙂 но за Огнена Земя съм повече от съгласна, затова и искам да я видя. В случая просто коментираме маршрута и нуждата от компромиси. При безлимитно време и пари е ясно 🙂 

Връзка към коментар
преди 5 часа, Rainy каза:

Абе в случая “останалите” върхове са най-красивата част от Патагония - според мен 🙂 но за Огнена Земя съм повече от съгласна, затова и искам да я видя. В случая просто коментираме маршрута и нуждата от компромиси. При безлимитно време и пари е ясно 🙂 

Сега като се замисля, за там си имаш преводач 😂

Връзка към коментар
преди 13 минути , Василена каза:

Сега като се замисля, за там си имаш преводач 😂

Сега като се замисля, определено имаш право! С този английски заникъде 😁

 

И като се замисля, краят на януари - началото на февруари е неактивен период за работата ти 😎

Връзка към коментар
преди 1 минута , Rainy каза:

Сега като се замисля, определено имаш право! С този английски заникъде 😁

 

И като се замисля, краят на януари - началото на февруари е неактивен период за работата ти😎

А май или октомври фатално ли ще е ?

Връзка към коментар
преди 4 минути , Rainy каза:

Фатално - не 🙂 Просто е извън сезон, а аз зимата трекове в Патагония не бих си причинила 😁

Единият месец е през пролетта и другият есента.

Връзка към коментар
преди 2 минути , Василена каза:

Единият месец е през пролетта и другият есента.

Значи ще е някога друг път - работата е с приоритет 🙂 А аз планирам там Рожден Ден (1 февруари). Дано стане догодина, а ако не - когато... (Винаги си добре дошла за спътничка, когато обстоятелствата позволяват!). 

Връзка към коментар
преди 12 минути , wiliko каза:

не знам доколко си заслужава ходенето до Ушуая, но не съжалявам че го вместихме в програмата си, ние го направихме с автобус от Пунта Аренас, верно е че се пътува цял ден, но за сметка на това изпълваш сетивата си с необятни гледки, пресичането на Магелановия проток, ... полета изпълнени с овце и крави, тук таме стада с гуанаки и нанду...какво повече ти трябва...само самото пресичане на границата е доста тегаво..не знам защо си го причиняват и двете страни и тормозят туристите си..от които се изхранват. Имахме две нощувки в града , а връщането беше с полет до Ел Калафате на прилична цена от  50$

 

преди 8 минути , mia69 каза:

ЗАСЛУЖАВА СИ! 😛 

И аз така мисля, затова съм го включила с директен полет от Буенос Айрес ( живи и здрави) 🙂 Благодаря за коментарите! 

 

П.П. И автобус до Пунта Аренас на връщане 🙂 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

И аз благодаря за точно написаните програми! Много варианти се обсъждаха с промобилети до Сантяго и въпреки, че не пътувахме заедно, виждам еднакво избрани места за спане и турове. Наистина сериозна Бг инвазия в Патагония, станали сме „магелански хаджии“ още 13 българи пред паметника на Магелан през януари 2019 г + Здравко и Ангел през февруари. Ако мога да добавя моите лични изводи от дългогодишно сравняване на маршрути и цени то е:

1.      Патагония с Торес, Пирито Морено и Фиц Рой е класическият тур, като е добре да се мине еднопосочно ПАренас-ПНаталес-Калафате (снимка) Ако не се ходи до Ушуая, за да не се повтаря връщането до ПАренас от Калафате, аз обмислях полет до Барилоче и 5 ч автобус през Езерната област до Пуерто Монт и оттам полет до Сантяго.

2.      Патагония с Ушуая е с по-скъпи аржентински полети и първоначално също мислех дали да я пропусна, но сега е моето пристанище фаворит след като се върнах от епично плаване по канала Бийгъл, Магелановият проток, Алеята на гледчерите и чилийските фиорди с хора от над 40 държави и мореплаватели, тръгнали 500 г. след Магелан да обикалят нос Хорн. Е не го направихме с „платноходка“, за да имаме право да стоим прави пред кралицата, но имаме корабен серификат “Rounding Cape Horn” и „Cuidad mas Austral del Mundo” (безплатно от Информационния център на Ушуая)

3.      Патагония е на юг от Пуерто Мадрин, Аржентина и от Пуерто Монт в Чили, като освен варианта на картата по-долу по суша и въздух,  кръгът ПАренас-Ушуая може да се направи и по море:

- с круизен кораб за 14 дни БАйрес-Сантяго

- с кораб от Пунта Аренас през нос Хорн,  Australis – Cape Horn & Patagonia  https://www.australis.com/site/en

- с фери до Пуерто Уилямс през алеята на гледчерите (снимка

Punta Arenas - Puerto Williams Crossing  Service provided by: Ferry Yaghan, Service time: 32 hours approx., 108.110 $ Pesos Chilenos

www.tabsa.cl/portal/index.php/en/services/55-punta-arenas-puerto-williams-crossing?fbclid=IwAR2UFDP2gsG9cYcfZlqAcR8iSPAsLpQi3vVSUa-gA9ajIi411QlfpJDEdjA

 

Дано сме помогнали на повече хора да изберат какво искат да видят "На края на света" и да го направят по най-добрия начин като време и цена.

 

патагониа map Kalina.jpg

1 (1).JPG

0 (5).jpgAvenue of the Glaciers (Glacier Alley) in the Beagle Channel, Chilea

 

и Amalia Clacier 

 

 

 

 

Редактирано от lil_dim
  • Харесвам 21
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, lil_dim каза:

Дано сме помогнали на повече хора да изберат какво искат да видят "На края на света" и да го направят по най-добрия начин като време и цена.

Ако не помогнали, то със сигурност ИЗКУШИЛИ 😄 Шегувам се, благодаря ти! И един-два въпроса... 

преди 6 часа, lil_dim каза:

- с фери до Пуерто Уилямс през алеята на гледчерите (снимка

Punta Arenas - Puerto Williams Crossing  Service provided by: Ferry Yaghan, Service time: 32 hours approx., 108.110 $ Pesos Chilenos

www.tabsa.cl/portal/index.php/en/services/55-punta-arenas-puerto-williams-crossing?fbclid=IwAR2UFDP2gsG9cYcfZlqAcR8iSPAsLpQi3vVSUa-gA9ajIi411QlfpJDEdjA

Четох аз за това фери, обаче... От Puerto Williams после полет ли се взима? Щото до Ушуая е дерт... 

преди 6 часа, lil_dim каза:

- с кораб от Пунта Аренас през нос Хорн,  Australis – Cape Horn & Patagonia  https://www.australis.com/site/en

Това вашият вариант ли беше? И ако не, сподели как заобиколихте нос Хорн, макар да допускам, че едва ли бих могла да си го позволя (и като време).

 

преди 6 часа, lil_dim каза:

1.      Патагония с Торес, Пирито Морено и Фиц Рой е класическият тур, като е добре да се мине еднопосочно ПАренас-ПНаталес-Калафате (снимка) Ако не се ходи до Ушуая, за да не се повтаря връщането до ПАренас от Калафате, аз обмислях полет до Барилоче и 5 ч автобус през Езерната област до Пуерто Монт и оттам полет до Сантяго.

Колко го гледах това Барилоче, не е истина, ама...  няма как да сместя всичко даже и на теория. Може де, ама на теория 🙂 Дано някога видя поне част от тези фантази... 

 

Благодаря отново. 

Връзка към коментар

Вече мога да погледна темата,  исках на място всичко да ми е изненада 🙂

Между другото  оня ден в Пуерто Наталес  срещнах още една българска група от четирима младежи 

Комично ми стана,  когато момчето в агенцията от която резервирах целодневен бус тур из Торес дел Пайне ми заяви,  че за пръв път има клиент от България. 

За малко да му кажа - "Луд ли си ? Българите, предимно  тук караме зимната си ваканция!" 

@Guinness,  какво точно си резервирал за 12000 CLP,  защото мисля че говориш за нещо съвсем друго ? Само автобусът от Наталес до Торес дел Пайне е 15000 CLP ретърн и не вярвам някой да предложи нещо под тая цена за тур из целия парк. В моя случай беше 30000 CLP купен на място.

 

П. П.  Лека корекция - в сезона всеки ден има автобус Пунта Аренас - Ушуая,  но не всички фирми излизат в резервационните системи.  

На връщане летях Ушуая - Ел Калафате и съм впечатлен от  Aerolines Argentinas. В Европа вече не останаха такива авиокомпании.  Седалки каквито съм виждал само на снимки от преди двайсетина и повече години.  Вече дори за междуконтиненталните полети,  Iberia,  KLM и другите изтъниха креслата си до дебелината на шпертплат,  чистота в салона каквато не помня кога съм виждал за последно, представителен персонал,  точност.

В Ушуая имах три пълни дни и всеки беше страхотен !  

Адмирации към  @wiliko, за пълния кръг Cerro Torre - Fitz Roy в рамките на ден. Който е правил двата трека ще разбере какво постижение си е това,  байпаса спестява само 7-8 км.  🙂

Base Torres del Paine ми се стори доста по-лек трекинг спрямо Fitz Roy, дори последната част с 1.4 км камъни се минава значително по-приятно спрямо оня 1 км в Ел Чалтен. 

 

 

 

 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 23
  • Браво 1
Връзка към коментар

Здравейте отново. Молба за малко насоки.

 

  • В El Chalten предвиждам два дни. Cerro Torres и Fitz Roy в един ден са ми непосилни.

 

El Chaltén  - Cerro Torres -> Това ли е трека? http://www.walkpatagonia.com/eng/destinos/el-chalten-laguna-torre.php 

 

El Chaltén - Fitz Roy -> Това ли е трека? http://www.walkpatagonia.com/eng/destinos/el-chalten-laguna-de-los-tres.php 

 

  • В Puerto Natales предвиждам два пълни дни.

 

Вторият ден е Balmaceda и Serrano - към него никакви въпроси, стандартен тур.

 

Първият ден: Torres del Paine - MIRADOR LAS TORRES (THE TOWERS) -> Намирам този тур, но на мен не ми се ходи по пещери, а искам да се доближа максимално дo Кулите. Това ли е най-добрия еднодневен трек и ако не, предложете линк, моля?

 

Не е въпроса за резервиране, а да разбера какво мога и какво не мога, оттам и планирането.

 

http://www.comapa.com/full-day-torres-del-paine 

 

Благодаря!

Връзка към коментар
преди 5 часа, stanimir каза:

 

@Guinness,  какво точно си резервирал за 12000 CLP,  защото мисля че говориш за нещо съвсем друго ? Само автобусът от Наталес до Торес дел Пайне е 15000 CLP ретърн и не вярвам някой да предложи нещо под тая цена за тур из целия парк. В моя случай беше 30000 CLP купен на място.

 

Точно така. Аз чак после разбрах, че те са били с гид. Тогава е нормално цената да бъде по-висока. Иначе да, нормалната цена е 15 000 CLP, но аз се пазарих и първия ден ми дадоха билета на 12 000 CLP. На следващия ден отново отидох на същото гише и беше друга жена, която ми каза първо нормалната цена, но веднага и показах билета от предишния ден, че съм го взел на 12 000. Тя започна да се прави нещо, че нямало как, но в крайна сметка пак ми направи намаление, само че на 13 000. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Rainy каза:

Здравейте отново. Молба за малко насоки.

 

  • В El Chalten предвиждам два дни. Cerro Torres и Fitz Roy в един ден са ми непосилни.

 

El Chaltén  - Cerro Torres -> Това ли е трека? http://www.walkpatagonia.com/eng/destinos/el-chalten-laguna-torre.php 

 

El Chaltén - Fitz Roy -> Това ли е трека? http://www.walkpatagonia.com/eng/destinos/el-chalten-laguna-de-los-tres.php 

 

  • В Puerto Natales предвиждам два пълни дни.

 

Вторият ден е Balmaceda и Serrano - към него никакви въпроси, стандартен тур.

 

Първият ден: Torres del Paine - MIRADOR LAS TORRES (THE TOWERS) -> Намирам този тур, но на мен не ми се ходи по пещери, а искам да се доближа максимално дo Кулите. Това ли е най-добрия еднодневен трек и ако не, предложете линк, моля?

 

Не е въпроса за резервиране, а да разбера какво мога и какво не мога, оттам и планирането.

 

http://www.comapa.com/full-day-torres-del-paine 

 

Благодаря!

 

За трековете, добре си се ориентирала да ги разделиш. Ясно е , че всичко е красиво, но е добре всеки да си прецени физическата подготовка и кондиция. @wiliko и @mia69 са машини, но те всяка седмица са на планина, т.е. не всеки има тяхната подготовка и форма. За някой като мен напр. с две операции на коляното и който едва ли не за първи път слиза от токчетата, е хубаво да си прецени силите. Трекове има за всички нива на подготовка.

Също е хубаво да си ги правиш сама, а не с група - пътеките са добре маркирани, а и ще можеш да следваш собственото си тепмо. С група може да се окаже предизвикателство. Часовете, които са дадени за всеки трек са ориентировъчни - ако ходиш по-бавно или спираш по-често, естествено ще трябва да си предвидиш повече време.

 

Относно линковете, които си дала - първият не мога да коментирам - не сме били.

За втория - избрала си дългия, целодневен маршрут /10 км. в посока/, който съответно е и по-тежък. По- краткия, който ние направихме за малко повече от половин ден е този https://elchalten.com/v4/en/laguna-capri-trek-el-chalten.php + завой към мирадора Фиц Рой и връщане оттам / и така не е чак пък съвсем лек - първите 1,5 - 2 км. от маршрута са стръмнички, има и стълби/. От лагуна Капри можеш да продължиш към Лагуна де лос трес /дългия трек/ или да направиш споменатото кръгче до мирадор Фиц Рой.  

 

Относно тура до Торес дел Пайне - всички турове са панорамни - разхождат те из целия парк със спирки на различни места, откъдето имаш гледки към кулите и рогата - пр. лагуна Амарга, езерото Сармиенто, езерото Торе, Pehoe, Грей и т.н.  и кратки трекчета на места /пр. предвиден е до Салто гранде, в нашия случай го отмениха, тъй като било опасно заради силния вятър/, т.е. виждаш много повече отколкото с трек до едно място, но не си максимално близо до кулите, както го искаш. Последното е постижимо с трек https://www.fullpatagoniatour.com/en/tours-and-expeditions/puerto-natales/trekking-base-las-torres/

 

 

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Дали ще са кратките или пълните трекове и в двата случая няма нужда да се резервира тур.  В Чалтен пътеките започват от самото градче и са добре маркирани.. За Торес дел Пайне е необходим единствено нормален автобус до Лагуна Амарга,  после ви поема шатъл до хотел Лас Торес и оттам започва пътеката към Base Torres. 

Оттам са около 9 км. в посока. 

 

Целият Fitz Roy e около 11 км.  в посока,  до Mirador Fitz Roy или Laguna Capri ca 4 км. Отнема всичко 7-9 часа за отиване и връщане. 

 

Cerro Torre e 9  км.  до Mirador Cerro Torre ca 3 км.  Отнема 6-8 часа според темпото и времето прекарано горе.  Там има и допълнителни 2 км.  до още един Mirrador с по-фронтална гледка към глетчера. 

 

Както писах,  най-натоварващ ми се стори Fitz Roy,  но пък има сума  деца,  и хора на възраст които го качват,  та не е чак кой знае какво.  Според мен гледката горе си струва всяка крачка по пътя. 

 

 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 16 часа, Rainy каза:

Ако не помогнали, то със сигурност ИЗКУШИЛИ 😄 Шегувам се, благодаря ти! И един-два въпроса... 

Четох аз за това фери, обаче... От Puerto Williams после полет ли се взима? Щото до Ушуая е дерт... 

Това вашият вариант ли беше? И ако не, сподели как заобиколихте нос Хорн, макар да допускам, че едва ли бих могла да си го позволя (и като време).

 

Колко го гледах това Барилоче, не е истина, ама...  няма как да сместя всичко даже и на теория. Може де, ама на теория 🙂 Дано някога видя поне част от тези фантази... 

 

Благодаря отново. 

 $1,044 Interior - 14 Nights South America Cruise  Star Princess Jan 3-17. 2019 Buenos Aires - Santiago (San Antonio)

BUE_MVE_PMY_PSY_CHC_USH_PUQ_AMG_PMC_SCU-vODY-636713232810000000.jpg

 

Оги са пътували 32 ч с ферибота до ПАренас, но това е свързано с пресичане на канала Бийгъл от Ушуая до Пуерто Уилямс, правили са трекове на о.Наварино-Чили, където също има впечатляващи планини (било е преди доста години и като видях огромните вълни в Магелановия проток не бих го избрала)  Сигурно има и от Ушуая, но не съм ги проучвала, защото едва ли е по-евтино от автобуса.

Аз купих горния 14 дн.промо круиз, защото е по-евтин от тур до Монтевидео+полетите до Ушуая или 4 дн.круиз из Огнена земя и нос Хорн (скъп, но имаше опашка от хора от всички националности, които се чекираха за Аустрал на пристанището в ПАренас). Не мислех да го правим с кораб, но спестява време, защото разстоянията са огромни, а докато те забавляват на борда, на сутринта си пристигнал на следващото пристанище, имаш и храна, която не е евтина... Който иска да спести още време, може да слезе на Пуерто Монт и да лети през Сантяго за Великденския остров или да направи кръга по земя ПМонт-Барилоче-Калафате-ПАренас-Сантяго.  Варианти много, а за реализацията е важно хубаво време и лек вятър!

 

 

 

 

Редактирано от lil_dim
  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 50 минути , lil_dim каза:

Който иска да спести още време, може да слезе на Пуерто Монт и да лети през Сантяго за Великденския остров или да направи кръга по земя ПМонт-Барилоче-Калафате-ПАренас-Сантяго.  Варианти много, а за реализацията е важно хубаво време и лек вятър!

Като спомена Пуерто Монт, при желание и най-вече време, след пълната обиколка на аржентинска и чилийска Патагония (всички вече добре описани в темата места, паркове и градчета), може да се продължи следвайки посоката на север, и направи вариантът, който аз успях да изпълня:

Полет от П Аренас до П Монт, и от там сухоземно с автобуси и маршрутки се обикалят вулканите и парковете из Los Lagos Region - вулканът Осорно и Petrohue NP край Пуерто Варас; и Puyehue NP с езерото край Осорно в Los Rios Region. Също много живописни, цветни и с разнообразни забележителности паркове в средната част на Чили. На които за съжаление не се отделя толкова внимание в сравнение с Патагония, а има много какво да се види и обиколи и там. Предполагам основната причина е липсата на време, защото са нужни още поне 4, с пътя след това до Сантяго - 5 дена допълнително.
После с автобус или самолет от Осорно до Сантяго, полет до Rapa Nui, и чак след това Валпараисо, а разглеждането на Сантяго за ден, два, три, кой колкото иска дни, накрая преди полета обратно към Европа.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 53 минути , wilks каза:

който аз успях да изпълня:

 

И ни снимка, ни ред ☹️

Иначе, даже в новините мина това: 

за малко повече изкушения. Ама в комбинация с круиза ще излезе поне месец

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Друго,  което може да е от полза някому. На практика в Чили и Аржентина,  Revolut e нещо напълно непознато.  Никъде не мина плащане с нея,  а при опити за теглене от банкомати на 7-8 различни банки мина на 3,  като таксите бяха от порядъка 7-8$ и разбира се отказах транзакциите. 

Съфорумците не знам дали са ползвали,  но моята се оказа напълно безполезна. 

 

За сметка на това тук Diners е Бог! 

 

На летище Пунта Аренас няма възможност за обмяна на пари. Има само един единствен банкомат,  който не прие никаква карта на ПИБ, така че ако прекачвате в Сантяго си обменете още там. 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря ви за съветите. С ръка на сърце, не разбрах за трековете - имам визуално възприятие основно, но разбрах поне, че е добре да имам два дни, например, и да се оправям на място - когато му дойде времето. 

Връзка към коментар

При нас и Diners не навсякъде приемаха /на повечето места мина, но все пак не навсякъде/, за Visa и Mastercard нямаше проблеми никъде. Не се е налагало да теглим, но Revolut свърши чудна работа да си оправяме сметките помежду си.

преди 1 минута , Rainy каза:

Благодаря ви за съветите. С ръка на сърце, не разбрах за трековете - имам визуално възприятие основно, но разбрах поне, че е добре да имам два дни, например, и да се оправям на място - когато му дойде времето. 

Е кажи кое не разбра, ще поясним 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , stanimir каза:

Друго,  което може да е от полза някому. На практика в Чили и Аржентина,  Revolut e нещо напълно непознато.  Никъде не мина плащане с нея,  а при опити за теглене от банкомати на 7-8 различни банки мина на 3,  като таксите бяха от порядъка 7-8$ и разбира се отказах транзакциите. 

Съфорумците не знам дали са ползвали,  но моята се оказа напълно безполезна. 

 

За сметка на това тук Diners е Бог! 

 

На летище Пунта Аренас няма възможност за обмяна на пари. Има само един единствен банкомат,  който не прие никаква карта на ПИБ, така че ако прекачвате в Сантяго си обменете още там. 

Револют се приемаше навсякъде 100% където съм пробвал. И след това използвах опцията Split Bill от приложението да си делим сметките

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

На карта могат да се видят на място. 

Иначе в най-общи линии става дума за следното: в посока Fitz Roy се тръгва по една пътека, която в определен момент се разклонява - към лагуна Капри /наляво/ и към мирадор Fitz Roy /надясно/. И до двете е около 4 км. от началото на пътеката. Това е краткия маршрут. За по-коравите, след посочените места пътеката продължава към Лагуна де лос трес /дългия маршрут/ - 10 км. от началото на пътеката, т.е. още 6 след лагуна Капри.

За Cerro Torres предполагам е същото - краткия маршрут до мирадора е някъде по трасето на по-дългия.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.