Прескочи до съдържание

Програма Патагония 2020


Гост

Препоръчани мнения

При мен  повечето дни там беше до 25-30°  денем,  за ракия не съм помислял,  а на ветреца чак му се радвах на моменти. 

Пиското е 38 градуса с блудкав,  леко анасонов вкус.  Не го харесвам.  Една бира вечер и съм заспал ( те са по 900, 1000 има и 1200 мл.  стъкло) 

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , stanimir каза:

При мен  повечето дни там беше до 25-30°  денем,  за ракия не съм помислял,  а на ветреца чак му се радвах на моменти. 

Пиското е 38 градуса с блудкав,  леко анасонов вкус.  Не го харесвам.  Една бира вечер и съм заспал ( те са по 900, 1000 има и 1200 мл.  стъкло) 

Късметлия си ти 🙂 Нас ни отвя, но така и не стигнахме до писко, и с другите напитки (споменатите бири и вина) си ни беше добре. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, neuromancer каза:

на картата която пуснах горе, Refugio е хижа, Hosteria е хотел, само че там не са всички, отрязано е отдолу, трябва да намеря друга

По-скъпите хотели са в отрязаното

Има и естансии малко извън парка, но с гледка, откъм източния портал при Laguna Amarga, аз там спах и я препоръчвам (Estancia Laguna Amarga). 

@neuromancer Това ли препоръчваш? 

 

http://web.refugiolagunaamarga.cl/

 

Колкото повече задълбавам, толкова повече ми се иска да наема една кола и да направя като вас. Ама много, много красиво... 

Връзка към коментар

Аз въпреки че обожавам бирите в Чили не ми се понравиха. Малбек обаче е бижу! Иначе чак последния ден в Сантяго опитах Pisco Sour и много ми допадна. Лекичко със сок от лайм. 

20181207_204131.jpg.3bb3b4a9955c8161141b9cc19222bbfe.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

да, там бяхме

според каквото мярнах, пише, че и автобусите минават оттам, иначе е удобно да имаш гледка или да се отиде до водопада без да влизаш в парка, т.е. да се съобразяваш с работно време. Може да вечеряш там, т.е. да не търсиш къде. Вечерята ми се видя скъпичка, сигурно заради виното, а хотела не, но това са бледи спомени де.

сега видях цените и ми изглеждат доста пораснали, но не помня точно колко платихме

има и други такива в района, пак извън парка, но близо

Tercera Barranca

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Значи...Аз категорично избрах да потърся място в самия парк - омагьосах се. Което означава да съм сигурна в плановете си и резервациите си, за да ги направя сега - и да съм жива и здрава, разбира се. 

 

В тази  връзка искам да помоля за малко повече информация магеланките и магеланците, които са направили еднодневния трек до Торес дел Пайне. Моята скорост на движение не е съзмерима със спортните магеланци, следователно ще си оставя много повече време - което ще компенсирам от предвижването от и до Пуерто Наталес. 

 

До началото на самия трек - разбрах, че има шатъл на хотел Торес дел Пайне, ако правилно съм разбрала  - може ли да се стигне с кола, която да се остави там? Или е забранено? 

 

Ако е, знаете ли дали има ранни шатъли, а не изчакващи хората от града? 

 

Отговорът ще ми помогне да взема решенията си. 

Благодаря много!

 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Най-близкият град до Национален парк Торес дел Пайне е Пуерто Наталес. Тук е мястото, където можете да нощувате в случай, че не сте си запазили хотел или "refugio" на територията на парка. Друга опция е да къмпингувате, но трябва имате палатка и спален чувал. Имайте едно наум, че цените в Пуерто Наталес не са никак евтини, особено по време на силния туристически сезон.

Има различни видове компании, които предлагат транспорт до входа на парка. Една от транспортни фирми Bus-Sur осъществява по два превоза през деня - в 07:00 и 11:30 часа. Автобусът спира на 2 места - Лагуна Амарга и Пудето/Катамаран.

  • Пуерто Наталес (07:00 ч.) - Лагуна Амарга (09:00 ч.) - Пудето/Катамаран (10:00 ч.)
  • Пуерто Наталес (11:30 ч.) - Лагуна Амарга (13:30 ч.) - Пудето/Катамаран (14:30 ч.)
  • Пудето/Катамаран (12:30 ч.) - Лагуна Амарга (13:30 ч.) - Пуерто Наталес (15:30 ч.)
  • Пудето/Катамаран (18:00 ч.) - Лагуна Амарга (19:00 ч.) - Пуерто Наталес (21:00 ч.)

Ако не нощувате на територията на парка задължително трябва да се върнете до паркинга преди 19:00 ч. Билети се продават на гарата, откъдето тръгват всички автобуси. Цената на двупосочен билет е: CLP $15000 (≈ €19.76), но аз купих моя за CLP $12000 (≈ €15.81) от компанията JBA Patagonia, така че винаги питайте за отстъпка от цената. Може да платите с кредитна/ дебитна карта или в брой в чилийско песо. Имайте предвид, че някои ПОС терминали не приемат определени карти, затова е хубави винаги да имате и пари в брой.

 

Хайкинг до Мирадор Лас Торес (Mirador Las Torres)

 

Ако разполагате с малко време, така както аз, е напълно възможно да посетите Торес дел Пайне за два дни и да се възползвате максимално от престоя си. Не пропускайте да направите хайкинг до поразителните гранитни върхове, които се извисяват над ледниково езеро. Смята се, че това е един от най-великите дневни походи в света.

За този поход трябва да слезете на Лагуна Амарга, където местен рейнджър ще ви инструктира за реда в парка. Оттам се купуват билети като задължително трябва да носите своите паспорти.

Билетът за чуждестранни граждани струва CLP $21 000 (≈ €27.67) през високия сезон (1 октомври до 30 април) и CLP $11 000 (≈ €14.50) през ниския сезон (1 май до 30 септември). Таксата може да бъдете платена само в брой в чилийско песо, американски долари или евро, защото не приемат кредитни карти. Валидността на билета е 3 дни, но само ако бъде подпечатан на задната страна. Ако смятате да се връщате в парка уверете се, че имате печат.

Преходът започва от информационния център за посетители Лас Торес (Las Torres), който се намира на 7 км. от Лагуна Амарга. За да стигнете дотам трябва хванете шатъл бус, за който ще трябва да платите CLP $6000 (≈ €7.90) за двупосочен билет.

 

Отне ми около 3 часа и половина, за да стигна до Мирадор Лас Торес. Беше фантастичен поход нагоре по склона преминавайки през красива долина, а след това през гориста местност. По пътя можете да спрете в Chileno Refugio, където да хапнете лека закуска и да ползвате тоалетна. Тоалетните са платени и струват по CLP $1000 (≈ €1.32). Походът продължава нагоре и надолу през гората, минавайки покрай ледникови поточета, от които можете да си напълните вода. Тя е абсолютно питейна и води началото си директно от ледника, като дори е по-чиста от всяка бутилирана вода. Последната част от маршрута е най-трудната, тъй като се прави стръмно изкачване по морената.

Когато стигнете финалната точка пред вас ще се открие зашеметяваща гледка към езерото и трите кули. Пътеките са отлично маркирани, така че няма никаква опасност да объркате пътя. Общата продължителност на похода около 8-9 часа, а дължината на маршрута около 18 км.

 

*Цени към 04.12.2018 година

 

Редактирано от Guinness
  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар

@GuinnessМного благодаря! 

 

преди 25 минути , Guinness каза:

Имайте едно наум, че цените в Пуерто Наталес не са никак евтини, особено по време на силния туристически сезон.

 

Да, знам че е проблем, затова искам да изясня всичко и да резервирам отсега. Ако не съвсем вътре в парка, то на границата. Ще си взема кола под наем. 

 

преди 29 минути , Guinness каза:

Ако разполагате с малко време, така както аз, е напълно възможно да посетите Торес дел Пайне за два дни и да се възползвате максимално от престоя си. Не пропускайте да направите хайкинг до поразителните гранитни върхове, които се извисяват над ледниково езеро. Смята се, че това е един от най-великите дневни походи в света.

 

Отне ми около 3 часа и половина, за да стигна до Мирадор Лас Торес. Беше фантастичен поход нагоре по склона преминавайки през красива долина, а след това през гориста местност. По пътя можете да спрете в Chileno Refugio, където да хапнете лека закуска и да ползвате тоалетна. Тоалетните са платени и струват по CLP $1000 (≈ €1.32). Походът продължава нагоре и надолу през гората, минавайки покрай ледникови поточета, от които можете да си напълните вода. Тя е абсолютно питейна и води началото си директно от ледника, като дори е по-чиста от всяка бутилирана вода. Последната част от маршрута е най-трудната, тъй като се прави стръмно изкачване по морената.

Когато стигнете финалната точка пред вас ще се открие зашеметяваща гледка към езерото и трите кули. Пътеките са отлично маркирани, така че няма никаква опасност да объркате пътя.

Ще отделя три дни за парка. Значи на мен катеренето ще ми отнеме двойно време 6-7 часа - което е ок, щом няма да се връщам в Пуерто Наталес. И да, знам че е изключително. И искам да отида там на Рождения си ден! Само да позволи времето и да съм жива и здрава. 
 

преди 32 минути , Guinness каза:

Преходът започва от информационния център за посетители Лас Торес (Las Torres), който се намира на 7 км. от Лагуна Амарга. За да стигнете дотам трябва хванете шатъл бус, за който ще трябва да платите CLP $6000 (≈ €7.90) за двупосочен билет.

Точно за този шатъл говоря - колко често пътува и дали може до там с кола под наем или трябва да се остави на хотела, ако може?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Rainy каза:

До началото на самия трек - разбрах, че има шатъл на хотел Торес дел Пайне, ако правилно съм разбрала  - може ли да се стигне с кола, която да се остави там? Или е забранено? 

с кола може до хотела Las Torres. Въобще може по жълтите пътища на картата на предишната страница. Пътя от Пуерто Наталес е чакъл, не асфалт, но е хубав. В парка има един тесен висящ мост, ама се минава... Не е толкова страшно като уличките на Оро Прето 😀

Разписанието на автобусите не го знам, ама трябва да го има в нета, 21 век сме вече...

Връзка към коментар
преди 9 минути , neuromancer каза:

с кола може до хотела Las Torres. Въобще може по жълтите пътища на картата на предишната страница. Пътя от Пуерто Наталес е чакъл, не асфалт, но е хубав. В парка има един тесен висящ мост, ама се минава... Не е толкова страшно като уличките на Оро Прето 😀

Разписанието на автобусите не го знам, ама трябва да го има в нета, 21 век сме вече...

Не ми спомняй за Оуро Претто 😄

 

Щом е нормален автобус, няма проблем. искам да отида в 8 часа, да оставя колата (надявам се може), шатълът - и нагоре. Затова питам дали е възможно.

 

Иначе аз го търсих много, преди да попитам тук, но не успях да открия. Поне на английски език. Може би не съм търсила добре. 

 

Благодаря!

Връзка към коментар
преди 3 минути , П.Кръстев каза:

Видях, че входът за парка важи за 3 дни, ами ако искаме да останем повече?

Мисля че за тези, които правят W-трек-а е необходимо специално разрешително. Тук не мога да помогна с информация. Ако не се лъжа @ruwenzogy е правил трека и може да помогне.

Връзка към коментар
преди 20 минути , Carrie каза:

Шътълът (colectivo) е от Laguna Amarga до hotel Las Torres, откъдето започва изчакването.

Тоест, ако се отседне в тази Hosteria, например, може да се отиде с колата до Laguna Amarga, да се остави колата и да се хване colectivo (с неясно разписание), така ли? 

Или нищо не съм разбрала? 🙂

Благодаря!

 

image.png.7387b901e8a1a2b5fe3a4d19ff8dc4c3.png

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Ето една много полезна статия за Torres Del Paine и трековете в него - резервации, маршрути, храна и т.н.

 

http://www.adventurealan.com/torres-del-paine-w-trek-and-circuit-trek-quick-and-easy-guide-to-essential-trip-planning/ 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Не бе, всички жълти пътища на картата на предната страница са проходими с кола, може да стигнеш до Las Torres с нея. Автобуса е ако нямаш кола.

Връзка към коментар
преди 4 минути , neuromancer каза:

Не бе, всички жълти пътища на картата на предната страница са проходими с кола, може да стигнеш до Las Torres с нея. Автобуса е ако нямаш кола.

Така? (Линията в черно)

 

image.png.30a88c64711d9da0df0848f6b6fe3833.png

Връзка към коментар

да, лично съм го минавал това 😀 там някъде между Лагуна Амарга и Лас Торес е мостчето, жена ми се уплаши и слезе от колата, докато мина 🤣

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Много ви благодаря на всички за помощта. Вече знам какво да очаквам и какво искам, а това ми носи огромен комфорт!

Пожелавам си да съм жива и здрава - и прекрасно време, за да го изпълня. 

 

Повече за пари няма да говоря 🙂

Връзка към коментар
преди 30 минути , neuromancer каза:

да, лично съм го минавал това 😀 там някъде между Лагуна Амарга и Лас Торес е мостчето, жена ми се уплаши и слезе от колата, докато мина 🤣

? 🙂 

Image result for laguna amarga bridge

 

Връзка към коментар

При положение,  че нормален 50 местен автобус минава по това мостче,  няма нищо страшно.  Стабилен е 🙂

Виж в парка вече има един истински въжен мост по който се върви пеш държейки се за перилата и при вятър здраво се клатушкаш,  забавно е. 

 

Поне 4-5 автобусни компании тръгват от Пуерто Наталес за Торес дел Пайне.  Първите им трипове са в 07.00 и 07.30.

 

Не всички ги има онлайн,  но така е с транспорта в цяла Патагония. 

 

П. П.  Може би е ново,  но на гарата в Puerto Natales има представителство на CONAF, откъдето може да си купите билет за парка.  Плащането е единствено с кредитна карта.  Вече в парка минавате на специално бързо гише  само да се регистрирате. Така ще избегнете големите опашки от хора, които тепърва си купуват билет в парка. 

Вече голяма част от пътя до Лагуна Амарга е асфалт и в момента продължават да полагат  нов ,  та до догодина е възможно цялата отсечка да е готова. 

Аз пътувах с Buses Gomez и пристигнахме на Лагуна Амарга точно в 08.30.  В 09.10 вече бях на пътеката,  към 12.30 на кулите,  времето беше ОК и горе стоях около 2 часа. Слизането отне повече време,  защото за мен тия морени са по-кофти на слизане, а и са гледки на където и да се обърнеш. 

Пътеките ги затварят за изкачване след определен час,  мисля към 16.00.  Нощни преходи са забранени. В парка може да стоите повече от три дни,  но при трековете не е позволено да отсядате на едно и също място за повече от една нощувка,  така че дните за W и О  трека си идват по естествен път.  Няма как да си ги докарате до 7 или 10 примерно 🙂

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В статията която пуснах по-горе четох, че ако се прави резервация в някой от къмпингите в парка се изисква плащане и на входа онлайн. Не разбрах само какво трябва да се носи като доказателство за плащането при пристигане на място, но евентуално пак ще се спестят опашките.

Връзка към коментар
преди 41 минути , П.Кръстев каза:

В статията която пуснах по-горе четох, че ако се прави резервация в някой от къмпингите в парка се изисква плащане и на входа онлайн. Не разбрах само какво трябва да се носи като доказателство за плащането при пристигане на място, но евентуално пак ще се спестят опашките.

Ние правихме резервация за една нощ в парка, за която платихме с PayPal...а входа за самия парк го платихме на място, няма такова условие за плащането му предварително 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.