Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

преди 9 минути , akair каза:

 Шегата си е шега, но не пратиха ли мейл за отменена резервация? Не е изключено и някой в хотела да е проспал отказа.

Иначе за ползващие gmail - той слага хотели и полети в календара - това също може да е референтна точка. Интересно е дали маха отменените 🙂

Не ги маха 🙂 И шегата настрани, в 95% от случаите напомнянията са излишни, но точно едно такова напомняне ми спаси един полет до Ирландия и сгрешена резервация за паркинг - бях решила, че летя от Лутън, а полетът беше от Станстед (или обратното). 

Връзка към мнение
9 minutes ago, Гост said:

Не ги маха 🙂 И шегата настрани, в 95% от случаите напомнянията са излишни, но точно едно такова напомняне ми спаси един полет до Ирландия и сгрешена резервация за паркинг - бях решила, че летя от Лутън, а полетът беше от Станстед (или обратното). 

Дано някой с Хром отвори тази тема, за да могат и девелоперите на Гугъл да видят над какво още имат да работят.

  • Смея се 2
Връзка към мнение
Травеолани

@Lindt - защо не се обадиш в банката и да питаш за информация от къде/коя фирма са изтеглени парите?

 

Иначе и ние нямаме толкова много предстоящи пътувания, всичко помним. Когато имаме много нощувки в хотели, правя екселска таблица, най-вече, за да видя като тегля чертата колко ще ми излезе. Всички резервации са в имейла ми и лесно се намират.

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение
преди 7 часа, Травеолани каза:

@Lindt - защо не се обадиш в банката и да питаш за информация от къде/коя фирма са изтеглени парите?

Намерихме пакостника - забравена активна резервация, която я мислехме за отказана.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, Lindt каза:

Та докато още съм в процес на самобичуване да пусна и тема за насоки как другите си организират всичко. Защото ние (тоест аз) явно имаме проблеми в тази област.

След един случай (по времето, когато Wizz пуснаха билетите по 2.99€) при който от лакомия :grin: си купих по погрешка билет за дата, за която вече имах ангажирано друго пътуване и след като веднъж търсих няколко часа една резервация, която накрая открих в 36-тия мейл-акаунт и то в някакъв непривичен субфолдър, реших, че трябва да въведа поне малко ред,  
За целта ползвам любимият ми инструмент - Ексел - и си имам таблици, където се вписват всякакви атрибути - дата на резервиране, през кой мейл-акаунт, през коя банкова карта, през кой кешбексайт, в каква валута, плюс (както и други споменаха) , с използване на различни цветове за допълнителна ориентация - вид на резервацията - транспорт, настаняване, атракция/активност, дали е закупена, дали предстои закупуване, дали е канселирана и пр.  Ексела много помага и в случаите, когато пътувам в група с приятели и после трябва да се разпределят харчовете и да се направи финалното изравняване на сметките, щото единият купил това, другият - онова, третият платил ферибота, четвъртият - таксито и пр. 
А иначе за програамата за конкретно пътуване - обичам да си правя разпечатки на добрата стара хартия, ей така, за всеки случай, може спокойно да ми се смеете. :grin:
 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Драскам си на хвърчащи листчета 😀 Т.е. докато организирам конкретно пътуване - транспорт дата, час, начална и крайна точка, номер на резервацията, компания; нощувки - дата, хотел, през къде е букната и т.н., и т.н. В мейла, в отделна папка пазя резервациите.  Преди самото пътуване си правя разпечатки на всички резервации и/или бордни карти.

Откакто при едно пътуване ми изчезна бордната карта от приложението на Air Canada, се подсигурявам с независим хартиен носител или скрийншот на бордните карти.

Като приложения съм тествала Check my trip, но то не поддържаше нискотарифни компании и трябваше да пиша мейли за да вкарат ръчно полетите.

Ексел и други офисни продукти ме докарват до тих бяс, доброволно не бих ги ползвала 😏

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
4 hours ago, Фил said:

Ексела много помага и в случаите, когато пътувам в група с приятели и после трябва да се разпределят харчовете и да се направи финалното изравняване на сметките, щото единият купил това, другият - онова, третият платил ферибота, четвъртият - таксито и пр. 

За тази работа някои хора ползват Splitwise. Всеки въвежда какво и колко платил. По подразбиране сметката се дели на всички с еднакъв коеф. Но въвеждащият може да зададе теглата - напр. някой купил цигари и 3-ма от 10 са пушили. Или друг е купил 3 бири и 2-ма души са ги изпили 2:1. При "разплащане" софтуерът смята с колко най-малко транзакции да се изравнят балансите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Фил каза:

А иначе за програамата за конкретно пътуване - обичам да си правя разпечатки на добрата стара хартия, ей така, за всеки случай, може спокойно да ми се смеете. 

Е, значи и на мен трябва да се смеят - и аз обичам така 🙂 

 

Си мисля аз - принципно, че тук споделяме кой как обича да прави нещоТО за него си. Намирам демонизирането на един или друг вид организация на мозъка за несправедливо 🙂 Идентично е с различието ни като начин на пътуване, мисловни възприятия и всичко, ще се отнася до различните личности...

Връзка към мнение

Иначе по-сериозно при много резервации кашата става голяма особено, ако човек пътува често и трябва да променя някакви неща в движение, тогава именно всякакъв подобен организационен софтуер е доста полезен, но го има и момента, че само на едно единствено устройство не бива разчитате, че съм попадал и в двете ситуации. :help:

 

 

Редактирано от Георги
без заяждане, моля
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Adventurer каза:

И все пак за какво друго си ползвате телефоните освен за снимки:bye:

А, за снимки пък някои използваме едни други неща от миналия (че даже от по-миналия) век - фотоапарати.  :grin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Аз не пътувам толкова много, та се оправям по памет и каквото имам в мейла. Никога нямам повече от едно планирано пътуване едновременно. Кофти е, че провинциалните хотели обикновено ги няма по онлайн системите за резервация и се кара на телефон или whatsapp в най-добрия случай.

Отделно ползвам Awardwallet за разните програми и там като купиш билет, свързан с програмата се появява. Съответно и с хотели, като не работи с booking и независими хотели, но може да добавяш и ръчно (не съм си играл досега). 

Обаче сега си погледнах в Google Trips и се шашнах. Естествено има някакви резервации, които не са мои, но са ми в мейла и са се отразили, това е разбираемо, ама намерих някакви билети от Бело Оризонте до Виена през 2012, които въобще не помня да съм дори мислил за тях, какво остава за резервация... А са моите имена там, има имейл и код на резервация, не личи да е плащано де...

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 9 минути , neuromancer каза:

провинциалните хотели обикновено ги няма по онлайн системите за резервация и се кара на телефон или whatsapp

 

А как намираш тези хотели, ако правиш резервации предварително?

Връзка към мнение
преди 5 минути , Goal & Boss каза:

 

А как намираш тези хотели, ако правиш резервации предварително?

По памет, ако съм бил, ако ми е харесало съм взел визитка, с търсене с Гугъл (обикновено има някаква страница със снимки и телефони, но без възможност за резервация), през Booking (пускат една стая и като търсиш излиза хотела без свободни стаи, а като се обадиш има).

Това е обичайното положение тук в Бразилия извън големите градове и курорти по морето, напоследък вече има наплив в букинг, повечето пъти без налични стаи, но хотела излиза при търсене.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Хайде и аз да дам моите 5 стотинки по темата как си организирам нещата:

  • Електронни резервации + подсигуряване на хартиени копия.
  • Файловете на резервациите са качени в Google Drive, като задължително им давам да са налични офлайн.
  • Ползвам електронна таблица , но не Ексел, а Google Sheet. Таблицата, също като резервациите, е активирана за офлайн достъп.
  • За полетите ползвам Check My Trip, като нискотарифните полети трябва ръчно да ги въвеждам. Но поне ми напомня 24 часа преди полет за чекиране.
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

да взема и аз да споделя моята организация ... и аз съм от почитателите на Ексела, при това моят файл е един за всичките ми пътувания.. всяко си има страница от файла и за разкош самият файл е наличен в OneDrive, така имам постоянен достъп до него... хартията също не я икономисвам.. предпочитам да си имам и на нея дублирана информацията... че поне тя няма нужда от батерии 😉

а иначе за всяко пътуване информацията  обхваща  от полети до хотели с линкове (цветничко да не пропусна  и аз шаренкото) и рекапитулация на всичко след като вече е осъществено пътуването... не че някой ми осребрява сумите.. но така съм ориентирана аджеба като си купих билет за 10€ що накрая за един уикенд съм похарчила една торба пари.... но кЕф цена няма... за мене попълването на тази информация в Ексела си е час от самото пътувате... тръпка и емоция за откриването на изгодно място, отстъпки и т.н. сещате се... всички сме прихванали тази зараза... пътуването!

 

Редактирано от wiliko
  • Харесвам 10
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, wiliko каза:


😉

рекапитулация на всичко след като вече е осъществено пътуването... не че някой ми осребрява сумите.. но така съм ориентирана аджеба като си купих билет за 10€ що накрая за един уикенд съм похарчила една торба пари....

 

май повечето хора, които ненавиждат използването на ексела при пътувания, е точно заради това 😀

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 5 минути , antea каза:

май повечето хора, които ненавиждат използването на ексела при пътувания, е точно заради това 😀

Мммда,точните сметки отнемат от удоволствието от пътуването😀

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

gmail и един стар бележник, в който всичко е записано, включително адреси и gps координати на всичко което се очаква да ни интересува по време на пътуването ни. Съпругът ми го нарича "щурмански дневник" 🤣

И понеже повечето ни пътувания са с колата, си стои в колата, освен ако не трябва да се правят нови планове и резервации.

Бордни карти и копия на лични документи - вече в телефона, но и на хартия за всеки случай 😉 

Най-странното е, че опитах да си водя някаква по-организирана система като напр. excel-ска таблица, но установих че забравям да я актуализирам със съответната информация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lyubina каза:

Най-странното е, че опитах да си водя някаква по-организирана система като напр. excel-ска таблица, но установих че забравям да я актуализирам със съответната информация.

Инсталирай си софтуер, който да ти напомня да си актуализираш таблиците :grin:

Впрочем аз преди време си направих таблица, в която въвеждах срока на годност на различни документи - паспорти, СУМПС, банкови карти, визи - и тя ми показваше с едни шарени лентички колко остава до изтичането и дали е време да стартирам подновяването им (срокът за подновяване също се задаваше от мен). Даже имаше „екстра“ да сигнализира, ако срокът на годност на съответния документ изтича в събота или неделя. Бях настроил таблицата да се стартира два пъти в седмицата, за да ми е пред очите и без да я помня. Голяма досада беше :grin: От известно време се замислям да направя нещо подобно за кутиите спагети и пакетите боб - определено ще е от полза :smile:

 

Аз за всяко пътуване отварям нарочна папка в компютъра, в пощата, в раздела с отметки на браузъра и в Google maps. В компютъра всичко се насипва в прегледни и подходящо озаглавени PDF, в много краен случай - картинки. Преди заминаване резервациите и бордните карти се печатат, всички PDF се хвърлят на таблета и в пощата, копия на личните документи - също. Хартиите се подреждат по реда на тяхното изтегляне, така че по летища и граници мога да бъркам и да вадя почти без да гледам. В Google maps и maps.me се обновяват картите за офлайн употреба.

Досега никога не съм минавал където и да било, без да покажа хартиената разпечатка. Използваните разпечатки ги поомачквам и ги ползвам за тоалетна хартия :grin: На Gcalendar-и, gmail-и и други шимейли не разчитам - мразя да ме слухтят.

Отделно от това имам един джобен тефтер, в който са нахвърляни разни неща като линии от градския транспорт, спирки, разписания - основно за летищните трансфери.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 3
  • Браво 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение

При нужда excel,  но аз съм имала само по 2 пътувания максимум занапред. Освен това само през една дебитна карта правя онлайн резервации,в която има минимално количество пари и никога не са там заплати,спестявания и т.н. Както и си следя през няколко дни електронното банкиране, освен това имам допълнителна застраховка на картите. Параноична работа 😀

Редактирано от darinamarinova
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мен ми е интересно какво биха споделили по тази тема @домосед  и @Георги Матеев , стига да имат желание, разбира се. :smile3:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

При мен е: 1 правило - хартиен носител, разпечатвам резервация на хотел и самолет, слагам в папка, пиша отгоре дестинацията, и тя е непрестанно пред очите ми на бюрото, няма как да я забравя. 2 правило - когато отказвам резервация за хотел, пазя известието в ел.поща, но и на разпечатаната отказана хотелска резервация, слагам надпис "анулирано", и тя стои в папката на дестинацията. 3-то - слагам стикер на десктопа да ми напомня да се чекирам за бордна карта, и това е. Не правя таблици, хартията пред мен, стикето и тръпката за пътуването ми напомнят, не правя последваща равносметка на предварителен и окончателен бюджет.

Извън темата, пътувам с л.к. и паспорт, сложени отделно, ако стане инфекция да имам някакъв документ. Същите са разпечатани х 2, едните копия в чантата в хотела, другите в мен и сканирани в пощата ми. За бордните карти важи същото.

Сега темата беше "управление на резервации", аз имах един период (златен в моята история, ще се повтори, няма как да не се, нали...оптимиста), в който 15 месеца, всеки месец, пътувах някъде, самоорганизирано, самофинансирано, и никога не ми се получи инфарктна ситуация при използване на гореописания начин. С две думи - кой както си е свикнал, така си организира пътуването, важното е да

п ъ т у в а м е:good:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Реших да пробвам  Google Trips. Току що получих известие, че съм отивал на място, което засега нямам намерение  да резервирам, имам само цена и дати (даже и те не са съвсем точни). Прочели са ми мейла, но не са толкова добри да ми прочетат мислите. Заминава надолу в канала. Винаги са ме дразнили подобни "услуги".

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.