Прескочи до съдържание

До Каламата (Пелопонес) и назад, но не за ден


Препоръчани мнения

Започвам темата с известни опасения за съдбата й. :- ))) Имам предвид, че дори и заглавието сочи към друга тема, където един леко странен въпрос доведе до избухването на магеланската енергия и развиването й с невероятна скорост за отрицателно време. Сигурно оглави и класацията за  "най-сериозната" във форума. 🙂 Имаше и продължават да се раждат много свежи идеи, като например, за пълни самолети с магеланци, сокчета в "Преслав", тайни заходи за смесване с пътниците за обратния полет, договорки с екипажа, надбягване с шенгенски баби, "къс уикенд" с чекиран 20 кг багаж, та чак до протест на площад Синтагма, което вече ми прозвуча малко крайно даже. Стигна се дотам, че авторът @Георги Матеев трябваше да ни скастри, че темата е сериозна. Този факт обаче разпали още повече въображението на магеланци и гледам, че коментарите вече са се прехвърлили и по други теми:scare: (Да пази Господ!).

Така че, драги магеланци, дайте го по-сериозно! Защото има защо и за кого!

За тези, както става ясно, 10-тина, а може и повече от нас, които са направили вложението от 7,72 лв. или малко повече, за да долетят до Каламата и да се върнат обратно, но не в същия ден, а точно след седмица. 🙂

Какво има налице освен билетите, поне за мен:

Каламата е малко летище на полуостров Пелопонес, Южна Гърция, което може да служи като отправна точка за разглеждане на непознат все още за мен регион, интересен с древните си паметници, с уникалните градчета и селца и с прекрасните си плажове. Втори вероятен план би могла да бъде и лежерна едноседмична морска почивка в някое от курортните селища. (но пък защо точно там, като Гърция си има прекрасни острови за целта?)

Тук вече започват конкретните въпроси по евентуалната подготовка на пътуването/ пътешествието / почивката. На повечето от тях нямам все още категоричен отговор и ще го търся във вашите идеи и споделяния. Предполагам, че и за останалите от групата, да я наречем "Другите магеланци в Каламата", те ще бъдат от полза при планирането. 🙂

Понеже всъпителният пост стана доста дълъг, ще спра дотук и ще фиксирам в телеграфен стил най-важните въпроси, които ме терзаят в момента, а впоследствие ще добавям всичко, до което съм достигнал като информация и решение:

  • На едно място или обиколка из полуострова
  • С междуградски транспорт или с рент-а кар
  • Целият полуостров възможен ли е, или само част от него, например, само Месиния или Месиния и Лакония, да речем
  • Нощувките във вътрешността (или на крайбрежието) с пътуване в различни посоки и връщане или постъпателно пътуване в една посока и връщане в края на периода за полета.

Засега това. Благодаря предварително на отзовалите се!

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
Преди 1 час, neuromancer каза:

Виж тази тема

като имам време ще взема да ги обединя или нещо такова

Темата е изчетена. В общи линии с четене във форума и извън него си изясних какво може да се види. И сега на преден план са въпросите по организацията, а не какво и дали.

Много се надявам например хора, които са наемали кола, да споделят откъде и ориентировъчно какви цени са постигнали за летния сезон. На този етап търсенията ми стигат все до прага на едни 210 - 260 евро за целия период (с едно изключение само), и то без застраховки, което не е много обещаващо. Да очаквам ли по-добри цени за юли?

Някой да сподели за добро хотелче или апартамент от Airbnb, в който е бил и такива неща.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 8 минути , neuromancer каза:

Виж тази тема

като имам време ще взема да ги обединя или нещо такова

Нафплио е по достъпен с полет до Атина, от летището автобус до Атина и оттам има автобуси до Нафплион. От Каламата е по-сложно. Това с градски транспорт.

Връзка към коментар
12 minutes ago, rik4o said:

Някой да сподели за добро хотелче или апартамент от Airbnb, в който е бил и такива неща. 

Малко ми грабнаха окото. Аз ще търся в самия град- да е удобно и за градски транспорт, и за плаж. Кола може и за 3-4 дни- не за всички... Но ще го решим по- нататък.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 27 минути , neuromancer каза:

Виж тази тема

като имам време ще взема да ги обединя или нещо такова

не ги обединявай, моля

всеки, който е погледнал за тези полети, е научил наизуст, че Каламата е в Пелопонес, и е прочел каквото има във форума за там, и то очевидно не е съвсем достатъчно, за да кипи безспирен ентусиазъм, така че тази тема тук си е съвсем на място, за да се избистрят минусите

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 13.06.2019 г. в 16:11, aleksandrina каза:

Кола може и за 3-4 дни- не за всички...

Подобна идея имам и аз. Още повече, че си струва да се отбележи един безспорен факт по отношение на рентакара в нашия случай. След доста опити установих, че вземането и връщането на колата след 20 ч. оскъпява общата цена. Затова един от вариантите ми е да я взема на другия ден или даже, както казваш, след няколко дни за кратка обиколка на една-две области от полуострова. За повече май няма да има време.

На 13.06.2019 г. в 16:13, antea каза:

...то очевидно не е съвсем достатъчно...

и не само - липсва ми конкретика и аз няма да спра да питам и да споделям от този ракурс. Нали затова си направих тема. Другото може да се прочете, включително и в другите не по-малко полезни теми.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 20 минути , aleksandrina каза:

Аз ще търся в самия град- да е удобно и за градски транспорт, и за плаж...

Оказва се, че градските плажове на Каламата не са чак толкова зле, на фона на плажовете-картички из полуострова. Огромното им предимство е близостта до града. Много хора споделят, че е тесен, а в по-отдалечената му част се разширява. Там май ставал и пясъчен, защото ние с жена ми не сме много по чакълестите. Ей сега някой ако е ходил там на плаж, няма да има цена да сподели. Пък и трябват обувки, а с този НЕчекиран бакгаж... :- )

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Другото, което се питам- виждам, че летището не е даелече- но предвид късното кацане такси или гр. транспорт също може да се вземе?

В единият апартамент, който съм набелязала, предлагат безплатен трансфер (гледам цени 650 - 800 лв за седмица). За 2500 всеки знае 😂. А в някой от разглежданите апартаменти имаше снимка на визитка за рент-а-кар- точно местна фирма.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Да се върна малко и на рентакара, защото повече клоня към пътешествие из острова с плажуване на различни места. Та няколкодневните ми опити да се сдобия с кола все още са безуспешни, но не защото не открих моята цена, а защото я пропуснах. Имаше ден, в който тя падна до 159 евро за 5-6 дни, и това идеално ме устройваше. Но уви! Та хвърляйте по едно око - променят се цените. Вчера за ужас бяха 260 :vinsent:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , aleksandrina каза:

Другото, което се питам- виждам, че летището не е даелече- но предвид късното кацане такси или гр. транспорт също може да се вземе?

В единият апартамент, който съм набелязала, предлагат безплатен трансфер (гледам цени 650 - 800 лв за седмица). За 2500 всеки знае 😂. А в някой от разглежданите апартаменти имаше снимка на визитка за рент-а-кар- точно местна фирма.

мисля, че ще има автобус за тоя полет

https://www.ktelmessinias.gr/en/dromologia/τοπικά/

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , aleksandrina каза:

Другото, което се питам- виждам, че летището не е даелече- но предвид късното кацане такси или гр. транспорт също може да се вземе?

В единият апартамент, който съм набелязала, предлагат безплатен трансфер (гледам цени 650 - 800 лв за седмица). За 2500 всеки знае 😂. А в някой от разглежданите апартаменти имаше снимка на визитка за рент-а-кар- точно местна фирма.

За такситата съм открил, че возят за по 20 евро до града и това за мен не е ОК. Но пък гледах предложения за настаняване в близки селца - Месини и някаква Турия, ако правилно го чета, от другата страна. Първото е на около 1,5 км - даже и за пеша 🙂 Там май беше хотел Дросия - приличен като за една нощ. Намерих някаква фирма за таксита за 3 евро до селото, после се оказа, че е пълен шит - не идвали, удвоявали цени, според споделили в интернет.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , bad kid каза:

мисля, че ще има автобус за тоя полет

https://www.ktelmessinias.gr/en/dromologia/τοπικά/

Да, има автобуси - на 2 фирми или по 2 направления са, нещо такова. Единият вози даже до 2 след полунощ, но доколко е вярна информацията пак може да каже човек, който е ходил. Много объркани разписания на тоя ktel. И другата особеност, доколкото прочетох, е, че спира само на автогарата в града и после трябва транспорт до хотела, ако е далече.

 

Тук според мен е автогарата на Каламата:

 

kalamata_bus_station.png.51dbbcd87e4a2889552d2051efef9b0b.png

 

А тук изглежда да е спирката на летището - на самия път била:

 

airport_bus_stop.png.2c34b875cb7b4a71b0ce54808de99d69.png

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, bad kid каза:

...Елафонисос, което ми се струва от най-яките места от полуострова...поне за сега..

 

https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/ellada/peloponnese/laconia/elafonisos.html

Аз пък се заплеснах много по Voidokilia beach.

Ето го и тук, на главната страница на една местна рентакар компания:

 

imageproxy.php?img=&key=e53f7c14265b89191146488767_MessiniaCar-KalamataCarRental2019-06-1319-40-38.png.b3eb8b85e24a22d8c5735b1fb4576d9f.png

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към коментар

@rik4o, браво! Това е едно... Невероятно място, особено ако си почитател на плажовете. В близост има лиман. До там се стига по едно малко и тясно пътче, между маслинови дръвчета (какви други?). Плажът е малко скрит, защото е зад една горичка. Внимателно с паркирането - пясък е и "паркингът" не е голям.

През зимата беше пълно с розови фламинга, които си зимуваха там, на лимана де, сега вероятно пак ще има други различни птички. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 22 часа, Polina каза:

Плажът е малко скрит, защото е зад една горичка. 

Поли, давай координати на точно такива скрити плажчета и заливчета, че не ми се ходи в карашмалъка. След 20 дена съм там с децата, а още съм в питанка за местата за настаняване и колкото и да е неприятно местенето, ще трябва. Мисля 2 вечери Каламата, 2-3 вечери някъде на Мани и 2 в Нафплио.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За желаещите да изследват областта с обществен транспорт:

image.png.7b889f4cf786e673e3434417751ea761.png

 

На изображението са показани отделните  районите на Пелопонес.Важна особеност,която трябва да знаете,че всеки район има собствен сайт за транспорт.Най-лестният начин да го откриете е да напишете Ktel + името на областта.Например:

Транспорт в Месения - https://www.ktelmessinias.gr/

Транспорт в Лакония - https://www.ktel-lakonias.gr/el-gr/

Транспорт в Коринтия -https://www.ktel-lakonias.gr/el-gr/

Транспорт в Арголис - http://www.ktelargolida.gr/?module=default&pages_id=5&lang=el

 

Транспорта в границите на дадена област е горе-долу уреден.Трудното идва,когато искате да се придвижите между областите.Обикновено автобусите в този случай са много на рядко.Например автобусите между Каламата и Нафплио по разписание са един в петък и един в неделя.Между Спарта и Каламата положението е същото.Запазвам надеждата,че не всички превозвачи излизат в съответният сайт и на място може да се окаже ,че транспорта е далеч по-удобен.Някъде по форумите четох,че има всеки ден по един автобус дневно от Нафплио до Каламата,което е далеч по-добре😂

Разглеждах варианта отиване до Атина и прибиране през Кaламата.От атинското летище до Коринт има директен влак,който пътува час и половина.Това на пръв поглед е удобно,но за да се придвижиш към останалата част на Пелопонес трябва да отидеш до автогарата в Истмус,на няколко километра от централната част на Коринт с такси(поне аз не открих градски транспорт.От Истмус има автобуси на всеки половин,един час до Нафплио,струва 10 евро двупосочно.Тук спират и автобусите от Атина към други части на Пелопонес и въпреки,че не е отбелязано официално,пак някъде четох,че качват пътници.

Другият вариант е да вземете автобус Х93 от летище Атина да слезете на автогара Кифисус и от там да си изберете автобус до някой град в Пелопонес.До Каламата има автобус почти на всеки час,пътува 3 часа и нещо и струва 25 евро.Като цяло транспорта в района е скъп.

 

Ако може някой,който пътува скоро от/до Каламата да провери на място как стои въпроса с транспорта извън областта и има ли допълнителни автобуси извън обявените,всички ще сме му много благодарни.🙂Много ми се щеше да отидем до Монемвасия например,но не открих адекватен вариант като време за пътуване и средства.

 

П.П.Може би бъркам наименованията,превеждам си ги фонетично на български🙂

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , georgebg каза:

Някой употребявал ли е тези ширини август месец да сподели как е преживаването като температури 🙂 

Изглеждат като при нас(това е от 2018г).Само ме притесняват тези 93 градуса на 22.08,да се надяваме,че е грешка😂🤣😂

image.png.91b1657e588f7a021188f867cfec4ff5.png

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Здравейте,за 1ви път купувам 3 билета за 5:97 евро,нямаше как да не ги взема,обаче за спането е пълна трагедия,гледах през booking.com.,доста скъпо ми се вижда.Ще пробвам през air.bnb.Някакви идеи за по-евтино спане?Аз мисля да си разделя 7те дни на 2 места-4/3 или обратното.Става въпрос за 21ви-28ми юли.

Поли,дай идея за спане,гледам,че вече си ходила на Каламата.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.