Прескочи до съдържание

Уиски (вода на живота)


stanislavpp

Препоръчани мнения

    История на уискито и любопитни            факти :

     

    Подобно на всяка друга напитка, уискито също има своя история, култура, както и своите големи имена. Съществуват толкова много видове уиски, че бихте могли да опитвате по едно през всеки ден от годината (нека това прозвучи и като пожелание).

 

Ирландско, шотландско , японско или американско, уискито се прави от възможно най-баналните суровини – вода и зърнена култура (ечемик,пшеница, ръж, царевица и ср.) 

   

  Родина на уискито е Ирландия , но голямата си популярност дължи на Шотландия. Думата уиски е произлязла от келтската дума “ Uisge Beatha “ - вода на живота. Уискито е открито след банална грешка на група ирландски монаси, които забравили че варили бира , тя ферментила и се получило уиски. 

Haй-paннитe yиcĸитa ca били дecтилиpaни от eйл или биpa. Te нe ca били oтлeжaли изoбщo и зaтoвa ca имaли вĸyc пo-cĸopo нa вoдĸa, a нe нa иcтинcĸo yиcĸи. 

 

До ХV в. уискито се е произвеждало най-вече в манастирите. В Шотландия обаче, уискито бързо напуска пределите на божията обител и започва да се призвежда в домашни условия – по-точно казано, всяка ферма си има собствен казан и това продължава до 20те години на ХІХв., когато е издаден закон за акциза и производството на уиски става силно регулирано.

 

Уискито, на което шотландците и ирландците са се радвали през този период, няма нищо общо с елексира, който ние пием днес. До този момент всички видове домашни уискита са били single malt, което ще рече, че произлизат от един казан и са от един вид ечемик или ръж. Друга характеристика на уискитата до този период е директната им употреба, тоест, уискито не е било оставяно да отлежава. Главна причина за това е вярването, че ако не се консумира директно, напитката ще се развали. Както много други велики открития и предимството на отлежаването е открито по случайност. Оттогава хората са разбрали, че уискито не само не се разваля с годините, ами и ароматът и вкусът му се подобряват.

 

1831г. е знакова за историята на уискито – тогава един ирландец, Aeneas Coffey, патентова нов вид казан – носещ неговото име (coffey still). Главната особеност на този казан е, че има две тръби наречени rectifier (пречиствател) и analyser (анализатор), които усоряват производствения процес. Идеята, обаче, хич не допаднала на закостенелите ирландски умове, тъй като, въпреки че технологията позволявала производството на по-големи количества, качеството на продукта било по-ниско. Така Coffey бил принуден да изнесе изобретението си в Шотландия, където го посрещнали подобаващо. За разлика от ирландците, обаче, шотландците успели да решат проблема с нискокачествената продукция чрез смесването на няколко вида малц. Пионер на тази идея бил Andrew Usher. Кооперацията между гения на Coffey и далновидността на шотландските производители довела до раждането на прочутото blended whisky, което в днешно време представлява над 90% от световната продукция. Пропускайки шанса си, ирландците губят мястото си на доминиращ производител на световния пазар.

 

До средата на 19в. уискито не се радвало на световна популярност. Ирландия и Шотландия били главните производители, а в Америка тепърва се появявали първите малки дестилационни фабрики в домашни условия като тази на Jasper “Jack” Daniel. Така нареченият “световен пазар” на уиски били англоговорящите държави, тъй като те споделяли обща култура, а най-големият пазар бил бритaнският. В Европа на уискито се гледало като на заместител на различните френски питиета като брендито.Heщaтa ce пpoмeнили знaчитeлнo cлeд oгpoмнa инфeĸция oт винeнa въшĸa (Phylloxera) пpeз 19-ти вeĸ, yнищoжилa лoзятa във Фpaнция, и дo гoлямa cтeпeн нa цялaтa бpeнди индycтpия зaeднo c тяx. Πoпyляpнocттa нa yиcĸитo нapacнaлa бъpзo, ĸaĸтo в Aнглия тaĸa и в чyжбинa. Πpoизвoдcтвoтo нa шoтлaндcĸo yиcĸи пoлyчилo и дpyг тлacъĸ – „Cyxия peжим“ в CAЩ. 

 

Laphroaіg e eдинcтвeнoтo шoтлaндcĸo yиcĸи, ĸoeтo e мoжeлo дa ce внacя и пpoдaвa зaĸoннo oт aптeĸapи пo вpeмe нa „Cyxия peжим“ в CAЩ пpeз 20-тe гoдини нa 20-ти вeĸ. Πpичинaтa e в тoвa, чe нa вĸyc e пoдoбнo нa лeĸapcтвo. Πpeдпoлaгaмe, чe дъpжaвнитe cлyжитeли, ĸoитo ca гo oпитaли, нe ca мoгли дa cи пpeдcтaвят няĸoи дa гo пиe пo cвoя вoля – тoвa yиcĸи нe e зa xopa cъc cлaби cъpцa. Дoĸoлĸoтo ни e извecтнo, Laphroaіg e бил eдинcтвeният cĸoч c лeгaлeн юpидичecĸи cтaтyт пo вpeмeтo нa зaбpaнaтa. Bce пaĸ, Four Roѕeѕ & Buffalo Trace (бъpбън дecтилepии oт CAЩ) ca имaли лицeнзи, дa дecтилиpaт бъpбън зa мeдицинcĸи цeли пpeз тeзи мpaчни дни. Meждy дpyгoтo, мнeниeтo нa мeдицинcĸaтa oбщнocт зa yиcĸитo ce e пpoмeнилo oт тoгaвa или пoнe нa лeĸapитe, ĸoитo ниe пoзнaвaмe… Aĸo ниĸoгa нe cтe oпитвaли cингъл мaлц yиcĸи пpeди и пъpвaтa ви cpeщa e c 10 гoдишeн Laphroaіg, ви oчaĸвa гoлямa изнeнaдa. Или щe гo xapecaтe или нe, нямa „cpeднo пoлoжeниe“. 

D9ACCEEB-BE6B-40B9-99E1-4DCB9685B702.jpeg

  • Харесвам 24
  • Браво 5
Връзка към мнение

Това е една от малкото напитки,които не харесвам,но понеже сме в Шотландия покрай замъците ходим и в дестилерии.Нямам време да пиша,затова ще кача само няколко снимки от вчера.

8E2CE08D-393E-42F9-A74D-5E4C92550117.jpeg

BC40685F-7556-4525-9BA7-648334E2722C.jpeg

BF2C0B9C-D881-4731-AC0B-C7F997918CD1.jpeg

EC4E615D-375B-495B-897C-C5617E301D3A.jpeg

3015590B-2193-4C9D-9165-4C1C4C4F3D39.jpeg

64A2214C-0B07-4250-951F-3C1EB247E050.jpeg

B39574EE-E56D-4E09-BA18-66A33C59590A.jpeg

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Lagavulin е доста по-добър вариант от Laphroaig за навлизане в едномалцовите уискита по принцип и конкретно в тези от Айла, според мен 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Hadzhitodorovi каза:

Lagavulin е доста по-добър вариант от Laphroaig за навлизане в едномалцовите уискита по принцип и конкретно в тези от Айла, според мен 🙂

 

преди 46 минути , Alexander каза:

При първа среща с опушените уискита много хора не повтарят, доста различни са и не стават за редовна употреба.

Laphroaig си е направо мега грешка да ти е първото опушено уиски. За мен и до ден днешен прилича на дъвчене на мръсни чорапи, а обичам други от този тип. Може би дори Ardbeg  е по-добре от Lagavulin  като за начало. 

 

Иначе аз харесвам най-много уискита с плодови нотки като Macallan fine oak (голяма част от другите им уискита са само стара слава, от която само цената са запазили) , а за по-ежедневна употреба, която да не се отразява много на джоба Singleton (вероятно най-доброто цена-качество от този тип уискита). 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Alexander каза:

При първа среща с опушените уискита много хора не повтарят, доста различни са и не стават за редовна употреба.

Ако на някой му артиса опушено уиски, мога да се жертвам. Редовно

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Аз нямам точно определено уиски, което да ме кефи, зависи от случая и всичко.

Тези, които са ми харесали доста са glenfarclas 12-15, двойни и тройни бъчви на the balvenie 12-15, link wood, caol ila 12 и от по-обикновени aberlour.

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

В Шотландия можете да си купите бутилка уиски и да си наемете 1 квадратен фут земя на производителя. А те всяка година ще ви плащат рента - по 1 драм уиски за всеки квадратен фут. Уловката е да отидете и лично да си го получите 🙂

Повече как става това - в историята на Кранки:

https://crankyflier.com/2019/05/27/50-hours-on-islay-a-cranky-travelogue/

Quote

Тhe first thing I did when I arrived at Laphroaig was go to visit my plot of land. For those who missed this in an earlier post, once you’ve bought a bottle of Laphroaig, you can join the Friends of Laphroaig where you get a lifetime lease on one square foot of land. Laphroaig pays you rent of one dram of whisky per year, but you have to claim it in person. I’ve been a member for eight years, so I was excited to finally collect rent. (And no, they don’t pay back rent.)

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 55 минути , akair каза:

В Шотландия можете да си купите бутилка уиски и да си наемете 1 квадратен фут земя на производителя. А те всяка година ще ви плащат рента - по 1 драм уиски за всеки квадратен фут. Уловката е да отидете и лично да си го получите 🙂

Повече как става това - в историята на Кранки:

https://crankyflier.com/2019/05/27/50-hours-on-islay-a-cranky-travelogue/

 

За един литър уиски ще ти трябват към 180 квадрата земя. Мани, трябва да си голям фен, че да се хванеш на хорото.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

  Дегустиране

 

     “Традиционната” уиски чаша е с дебело дъно и широк отвор (така нареченият tumbler) е добър избор, ако сте решили да смесите уискито си с кола или вода , или пък да му сложите лед. Тя е абсолютно безполезна в случай на сериозно пиене и дегустиране на уиски.

 

Идеалният вариант прилича на чаша за коняк, с обем около 180мл, форма на лале – с по-тясно гърло и по-широка основа и столче като на чаша за вино, само че по-ниско. В такава чаша ароматът се концентрира в горната част, което ще ви улесни при мирисането на уискито. 


Въпросът с водата е доста деликатен. Има фенове, които подкрепят тезата, че уискито трябва да се пие чисто, а други твърдят, че “уискитата имат нужда от вода по същия начин, както и цветята”. 

Когато си имате работа с някои стари и скъпи уискита (15 + години) трябва да подхождате с повече предпазливост, защото поради дългото време на отлежаване те са „по-крехки” и сложните органични молекулни връзки може лесно да бъдат „разрушени” от неразумното добавяне на вода. 

 За истинските фенове на уискито, използването на лед е абсолютно недопустимо.При ниски температури рецепторите във вкусовите папили на езика ви изпадат в упойно състояния.

Аз лично никога не слагам лед , понякога ползвам някое кубче (дървени или керамични) за охлаждане .

 

Уискито е безцветно, също като джина и водката, но понеже, за разлика от тези питиета, то минава през процес на отлежаване, крайният потребител се наслаждава на наситен златен цвят.

 

Няколко са главните фактори определящи цвета – времето на отлежаване, размер на бъчвата, предишно предназначение на бъчвата (за отлежаване на шери, порт, Мадейра) и брой на пълнения на бъчвата (дали уискито е от първо, второ, трето и т.н. пълнене). Обикновено се счита, че по-тъмният и наситен цвят е следствие от продължително отлежаване на уискито, което не винаги е така. Фактори като големината на бъчвата и брой на пълненията оказват силно влияние. Двама отделни производители (при условие, че всички останали променливи са равни) могат да докарат един и същ цвят на уискито по различни начини. Първият, използвайки бъчва  (500 литра) second-fill (второ пълнене) отлежава уискито си в продължение на 15 години, след които то придобива красив и наситен Sherry цвят. Вторият използва обикновен тип  (250 литра) като я пълни за пръв път (first-fill), след което уискито отлежава за 12 години и крайният резултат е пак Sherry цвят. Причината за това е, че уискито в по-малки бъчви отлежава по-бързо, поради по-голямото отношение между допирната повърхност на бъчвата и обема на уискито в нея. Освен това след всяко следващо пълнене, цветът придаден на уискито от бъчвата за единица време, е по-блед.

 

   Имайте предвид обаче, че масовите производители на blended уискита добавят карамел в уискито за да добият желаният цвят .

8F07B1E1-6B68-431E-88BD-551757C1712F.jpeg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
5 hours ago, tch said:

За един литър уиски ще ти трябват към 180 квадрата земя. Мани, трябва да си голям фен, че да се хванеш на хорото.

Май драмовете уиски са ти дошли в повече 😛

1 драм = 3.69669мл

1 л = 1000 мл = 270.512 драма

1 кв фут = 0.092903 кв м

270.512 * 0.092903 = 25.131376336 кв м

  • Харесвам 4
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 13 минути , akair каза:

Май драмовете уиски са ти дошли в повече 😛

1 драм = 3.69669мл

1 л = 1000 мл = 270.512 драма

1 кв фут = 0.092903 кв м

270.512 * 0.092903 = 25.131376336 кв м

А ти пък предупреждавай за по-особените мерни единици по вашия край - драм, гран и други такива 🙂

 

@stanislavpp, много интересна тема! Обаче хайде започвайте с хвалбите кой какво е пил! Вземете пример от бираджиите!

Аз се чудех преди време дали да не отворя тема за кафе...

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 11 минути , Goal & Boss каза:

 

@stanislavpp

Аз се чудех преди време дали да не отворя тема за кафе...

Подкрепям!

Много сме любители!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 30 минути , Дани Магелани каза:

Подкрепям!

Много сме любители!

А някои са изпаднали в мания..

 

 

постоянно имам предложения и самопоканени за да пробвали и те 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Аз също не слагам лед, нито вода с изключение на 1-2 модела, но те не могат да се пият чисти според мен.

Първата ми проба с едно от тях беше е Единбург и го ударих чисто, като 2ри номер от 3 различни. Бая се чудих защо ми налютява докато не видях от снимката която направих, че е само 60 градусa. Става дума за aberlour a'bunadh.

 

Втория път си купих нарочно такова след четене кое какво е. Уж е налято от бъчвите без разреждане беше още по-зле за чисто, но си го знаех. От него и 1 глътка не става да се пие без да се разреди за мен. Става дума за glenfarclas 105.

 

Иначе и двете са с много силен вкус и аромат.

Аз използвам понякога тази графика  за непознати модели.

 

 

IMG_6728.thumb.JPG.38a33b235a5b9d6c31f220b7ea14fc34.JPG

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, Alexander каза:

А някои са изпаднали в мания..

 

 

постоянно имам предложения и самопоканени за да пробвали и те 

Да не би да си специалист по кафето, а ние да не знаем?

Любители до маниаци - много. Все пак това е пристрастяваща напитка.

Връзка към мнение
преди 3 часа, stanislavpp каза:

Първият, използвайки бъчва  (500 литра) second-fill (второ пълнене) отлежава уискито си в продължение на 15 години, след които то придобива красив и наситен Sherry цвят. Вторият използва обикновен тип  (250 литра) като я пълни за пръв път (first-fill), след което уискито отлежава за 12 години и крайният резултат е пак Sherry цвят. Причината за това е, че уискито в по-малки бъчви отлежава по-бързо, поради по-голямото отношение между допирната повърхност на бъчвата и обема на уискито в нея. Освен това след всяко следващо пълнене, цветът придаден на уискито от бъчвата за единица време, е по-блед.

Подобно на виното, но там бъчвата оказва влияние освен върху цвета, и върху аромата и вкуса. Любопитно ми е, знаеш ли дали се доливат бъчвите по време на отлежаването и ако се доливат с какво точно - нов дестилат или си развалят някоя бъчва за да доливат?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

НИКОГА не се долива 🙂 В хода на дестилацията се изпарява т.нар. angels's share - в зависимост от влажността на околната среда може да се контролира дали ще се изпарява повече вода (при по-сухи условия) или повече алкохол (съответно при по-влажни условия), но никой не долива нищо - подозирам, че ако хванат някого, шотландците ще внесат една гилотина по бързата процедура.

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Дани Магелани каза:

Да не би да си специалист по кафето, а ние да не знаем?

Любители до маниаци - много. Все пак това е пристрастяваща напитка.

Винаги ми е харесвало еспресото, но от 1-2 год минах на друго ниво. Като пример ще дам, че вече в Италия доста рядко харесвам еспресо, а преди време ми бяха номер 1.

Купувам само прясно изпечено кафе от 2-3 места в Бг или от чужбина, пак пекарни, никакви стандартни ширпотреби.

Отделно имам по-сериозна машина, която е така да се каже тунингована, чета по форуми за кафета и баристи и т.н. Мелачката също е сериозна вече и т.н., стигнал съм до специални цедки с калибрирани отвори , които ги гледаме на микроскоп,  сравяняваме и обсъждаме, отворени ръкохватки, тампери, бъркалки и др бъзикни.

  • Харесвам 1
  • Шок 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, bulpa каза:

Подобно на виното, но там бъчвата оказва влияние освен върху цвета, и върху аромата и вкуса. Любопитно ми е, знаеш ли дали се доливат бъчвите по време на отлежаването и ако се доливат с какво точно - нов дестилат или си развалят някоя бъчва за да доливат?

Струва ми се, че говориш за метода Солера, използва се при производство на бренди, ром, вино и дори уиски!

 

И да, долива се от една бъчва към друга и при уискито, но винаги си го пише на етикета, че е Солера. Самият метод е описан на много места и езици.

 

Накрая като се купи  примерно ето това уиски

 

https://whisky.bg/shop/glenfiddich-15-year-old-solera/

 

https://www.thewhiskyexchange.com/p/2091/glenfiddich-15-year-old-solera

 

то не е реално цялото 15 годишно, а по-точно вътре има различни части с различно отлежаване, като една малка  част е 15 годишна, друга 12, трета 10 и т.н. според рецептата и виждането на производителя.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, Alexander каза:

то не е реално цялото 15 годишно, а по-точно вътре има различни части с различно отлежаване, като една малка  част е 15 годишна, друга 12, трета 10 и т.н. според рецептата и виждането на производителя.

 

Аналогично и при ромовете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, Alexander каза:

Винаги ми е харесвало еспресото, но от 1-2 год минах на друго ниво. Като пример ще дам, че вече в Италия доста рядко харесвам еспресо, а преди време ми бяха номер 1.

Купувам само прясно изпечено кафе от 2-3 места в Бг или от чужбина, пак пекарни, никакви стандартни ширпотреби.

Отделно имам по-сериозна машина, която е така да се каже тунингована, чета по форуми за кафета и баристи и т.н. Мелачката също е сериозна вече и т.н., стигнал съм до специални цедки с калибрирани отвори , които ги гледаме на микроскоп,  сравяняваме и обсъждаме, отворени ръкохватки, тампери, бъркалки и др бъзикни.

Ясно. От групата на любителите си преминал към професионалистите.

Сега разбирам хвалбите ти.

Ама магеланци на приказки не вЕрват!

Връзка към мнение
преди 4 часа, Alexander каза:

Винаги ми е харесвало еспресото, но от 1-2 год минах на друго ниво. Като пример ще дам, че вече в Италия доста рядко харесвам еспресо, а преди време ми бяха номер 1.

Купувам само прясно изпечено кафе от 2-3 места в Бг или от чужбина, пак пекарни, никакви стандартни ширпотреби.

Отделно имам по-сериозна машина, която е така да се каже тунингована, чета по форуми за кафета и баристи и т.н. Мелачката също е сериозна вече и т.н., стигнал съм до специални цедки с калибрирани отвори , които ги гледаме на микроскоп,  сравяняваме и обсъждаме, отворени ръкохватки, тампери, бъркалки и др бъзикни.

Единственият по-тежък случай,  за който съм чувал, е за едни почитатели на марковите дрехи, които изпадали в такива крайности, че да броят зъбите на крокодилите на дрехи и обувки с марката La Coste.😂

 

Друга "професионална" крайност е използването на аератор за аквариум за риби за състаряване на домашна ракия. 

 

Табиети ми ти разни. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.