Прескочи до съдържание

Уиски (вода на живота)


stanislavpp

Препоръчани мнения

11 hours ago, Goal & Boss said:

А ти пък предупреждавай за по-особените мерни единици по вашия край - драм, гран и други такива 🙂

От комшиите идва - от драхма - антична монета и мярка за тегло. Която после на @Rainy хората са заъртели в мярка за обем, вероятно повлиятни от лошото време и количествата потребен алкохол. А Нова Англия  я е заела от Кралицата...

В този ред на мисли, комшиите са измислили и графитите - те първи са писали по колони на сгради 😄

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Zaro, явно не си чувал за меломаните, дето подлагат салфетка под (например) предното ляво краче на плеъра, за да оправят баланса и да не се криви звукът. Да не споменавам ламповите им уредби на цена няколко десетки, че и стотици, хиляди долара и стаите/залите им за слушане на музика - проектирани, изградени и обзаведени по последна дума на акустиката. И къде точно трябва да се постави столът (!) в тях.

Предлагам @Alexander да отвори тема за кафето, а тук почитателите на уйскито да останат да си гукат на воля 🙂

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 34 минути , Goal & Boss каза:

@Zaro, явно не си чувал за меломаните, дето подлагат салфетка под (например) предното ляво краче на плеъра, за да оправят баланса и да не се криви звукът. Да не споменавам ламповите им уредби на цена няколко десетки, че и стотици, хиляди долара и стаите/залите им за слушане на музика - проектирани, изградени и обзаведени по последна дума на акустиката. И къде точно трябва да се постави столът (!) в тях.

Предлагам @Alexander да отвори тема за кафето, а тук почитателите на уйскито да останат да си гукат на воля 🙂

Чувал съм. Имам познат, който се надява единствено жена му да не продаде колекцията му от плочи за парите, за които и е казал, че ги е купил. Щото ... 🤬

  • Смея се 2
Връзка към коментар

В Glengoyne правят опит визуално да се представи как си променя цвета (и количеството) уискито, в зависимост от времето на отлежаване и вида бъчва 
 

_HtcITDBLo8_XHob0eKJuv_Yq2wvblVHoi9_npg6

 

8mCKSm80IFQpXKEk-dE1p3muGdpRmQbD25Ty_9kx


Като марки съм далеч от мисълта, че помня всички шотландски неща, които съм пробвал, но се кефя, че поне съм опитвал от всички основни региони - Highland, Lowland, Speyside, Islay & Campbeltown.  


 

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 16 часа, akair каза:

Май драмовете уиски са ти дошли в повече 😛

1 драм = 3.69669мл

1 л = 1000 мл = 270.512 драма

1 кв фут = 0.092903 кв м

270.512 * 0.092903 = 25.131376336 кв м

Прав си. Първо реших да търся съотношението драм:грам, а то е 2 пъти по-малко от посоченото от теб. След това съм делил реципрочно и от там и 8 пъти разлика.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 часа, Alexander каза:

то не е реално цялото 15 годишно, а по-точно вътре има различни части с различно отлежаване, като една малка  част е 15 годишна, друга 12, трета 10 и т.н. според рецептата и виждането на производителя.

 

Това важи само при този тип уиски, нали? При blended, malts се дава най-младото уиски участвало при джуркането на бленда?

Връзка към коментар

Аз не съм такъв специалист, но много обичам Single Malts. Точно опушен. И да, никакъв лед и с една капка вода задължително🙂 

Чашките тип лале ми ги отмъкна сина ми :grin:

Не мога да кажа, че имам мега специални предпочитания - освен "опушеността". И цената.

С удоволствие купувам различни видове, когато има специално намаление, например от £40 на £25.

Може би най-много съм пила Talisker... 

 

Image result for talisker skye

Връзка към коментар
преди 16 часа, Alexander каза:

 

https://www.thewhiskyexchange.com/p/2091/glenfiddich-15-year-old-solera

 

то не е реално цялото 15 годишно, а по-точно вътре има различни части с различно отлежаване, като една малка  част е 15 годишна, друга 12, трета 10 и т.н. според рецептата и виждането на производителя.

 

За да бъде Scotch и на бутилката пише, че е 15 годишен, това означава, че най-младото уиски вътре е 15 годишно - независимо дали говорим за блендовете или в случая за Солерата на Гленфидих.

 

Иначе @bulpa тази бутилка на Гленфидих е изключение. При нея дестилатът отлежава първо в три различни вида бъчви - шери, американски бърбан и нови и след това се смесват в Солери бурета и се долива. 

 

В общия случай никой не долива.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

И аз съм един от феновете на Talisker , но не го пия чисто, а го смесвам с Джак или Чивас в съотношение 1:3. 

 

Любимото ми уиски е Single Barrel на Jack Daniels , харесва ми и канелената им версия Fire .

 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, tch каза:

Това важи само при този тип уиски, нали? При blended, malts се дава най-младото уиски участвало при джуркането на бленда?

Не знам. Това което пиша е по метода Солера. Ако е използван той, винаги го пише на бутилката алкохол.

При ромовете е много често срещан, но и там си има наистина отлежали.

Преди 1 час, stanislavpp каза:

И аз съм един от феновете на Talisker , но не го пия чисто, а го смесвам с Джак или Чивас в съотношение 1:3. 

 

Любимото ми уиски е Single Barrel на Jack Daniels , харесва ми и канелената им версия Fire .

 

Хм, не бях се сещал и чувал за смесване на уискита, но ми се струва добра идея, ще пробвам!

Връзка към коментар
преди 1 час, violeta каза:

За да бъде Scotch и на бутилката пише, че е 15 годишен, това означава, че най-младото уиски вътре е 15 годишно - независимо дали говорим за блендовете или в случая за Солерата на Гленфидих.

 

Иначе @bulpa тази бутилка на Гленфидих е изключение. При нея дестилатът отлежава първо в три различни вида бъчви - шери, американски бърбан и нови и след това се смесват в Солери бурета и се долива. 

 

В общия случай никой не долива.

Много интересно и аз научих нещо ново.

Тея хем използват Солера, хем не съвсем. Не знам защо е писано тогава като всеки знае какво е Солера, но в случая точно те с този продукт не правят както  обикновено.

 

Иначе винаги Солерата е смес от години, като най-старата година е тази която се пише, примерно тези ромове.

https://whisky.bg/shop/zacapa-sistema-solera-23/

 

https://whisky.bg/shop/ron-zacapa-xo/

 

Връзка към коментар
преди 45 минути , Alexander каза:

 

Иначе винаги Солерата е смес от години, като най-старата година е тази която се пише, примерно тези ромове.

https://whisky.bg/shop/zacapa-sistema-solera-23/

 

https://whisky.bg/shop/ron-zacapa-xo/

 

При рома е така. При скоча - точно обратното. На бутилката пише най-ниската година. Не случайно има много скоч блендове, на които въобще няма година. Защото трябва да напишат много ниска. Например 5 или 7, въпреки че вътре може да има и 30 годишно примерно. 

 

И затова според мен човек е добре да мисли като взема 23 годишен ром и 23 годишен скоч какво получава, отвъд какво пише на бутилката. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да, но не винаги годината е решаваща, дори тя е най-малко важната, ако се говори за 12 и нагоре.

Аз съм сравнявал дори еднакви марки с различни години и понякога по-ниската година ми е харесвала повече.

Ако се сравнява между различни марки съвсем няма общо, то и за това има 12 год по 40, 60 и 100лв

И ромове има, които не са Солера като

SANTIAGO DE CUBA 20 YEAR OLD RUM Extra Anejo

Аз лично пия и ром и уиски и не мога да каже кое е по-добро, просто са различни.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 часа, stormbringer каза:

Highland, Lowland, Speyside, Islay & Campbeltown

И остава Islands, а там има учудващо добри неща - ние сме фенове на Highland Park, дори и тези от нас, които принципно предпочитат спейсайдските уискита.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 15.08.2019 г. в 23:50, Rainy каза:

Аз не съм такъв специалист, но много обичам Single Malts. Точно опушен. И да, никакъв лед и с една капка вода задължително🙂 

Чашките тип лале ми ги отмъкна сина ми :grin:

Не мога да кажа, че имам мега специални предпочитания - освен "опушеността". И цената.

С удоволствие купувам различни видове, когато има специално намаление, например от £40 на £25.

Може би най-много съм пила Talisker... 

 

Image result for talisker skye

Това съм го признала , но винаги ще си остана фен на ирландското уиски . Jameson или Tullamore Dew forever.😀

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Хубава тема, интересна 🙂

Много харесвам вкуса на Конемара. Инак първата ми среща със сингъл малц беше точно с Лагавулин, не помня колко годишен. Одобрих 🙂

Наздраве! 

Връзка към коментар

И аз съм от любителите. През последните няколко години експериментирам с японски марки. Странното е, че до момента не съм попадал на нещо, за което да кажа че не ми харесва и то много.

Акаши, нахример, се прави специално за Европа и не е скъпо (често се предлага на SOF) и е едно от любимите ми. 

135F5C54-4E06-4D07-A70A-668B24362B80.jpeg

 

—-

Сипвам си веднага 🙂 Наздраве!

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, cck каза:

И аз съм от любителите. През последните няколко години експериментирам с японски марки. Странното е, че до момента не съм попадал на нещо, за което да кажа че не ми харесва и то много.

Акаши, нахример, се прави специално за Европа и не е скъпо (често се предлага на SOF) и е едно от любимите ми. 

135F5C54-4E06-4D07-A70A-668B24362B80.jpeg

 

—-

Сипвам си веднага 🙂 Наздраве!

Японските са класа , Yamazaki  опитвал ли си?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Джим Мъри е обявил победителите в различните категория за 2020г 

 

https://blog.thewhiskyexchange.com/2019/10/jim-murrays-whisky-bible-2020-the-winners/?utm_source=mailjet&utm_medium=email&utm_campaign=jim-murray-winners-2020-twe-2019-10-17
 

Не знаех, че има класно датско уиски, но те са победител в категорията : най-добро европейки уиски ( Скоч и Айриш са в отделни категории).

 

По случая си отворих една бутилка Crown Royal 🥃

A15B8FC5-14A7-4228-8993-4BAE1FE15EEB.jpeg

72EEA261-45B1-461A-ACB7-CDC65793AD49.jpeg

25059E4A-960E-4AA7-A608-B0159097E355.jpeg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Днес се снабдих с нещо ново за мен и както се оказва наистина добро - Suntory Toki. В допълнение към книжката на Кен Мори за “икигай”, която дава сравнително ясен отговор защо не съм намерил слабо японско уиски 🙂

61E461F1-6864-4C4D-B50B-ED1B797803AB.jpeg

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към коментар

И аз имам две добри попадения, едното е малко шир потреба, но за цената си ме изненада приятно Jura Journey.

 

Второто е доста интересно и различно. Доста време се чудих дали да си го купя, бях пробвал The Balvenie 12 doublewood и ми беше харесало много, та сега се престраших за The Balvenie 14 caribbean cask и също ми хареса много.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, cck каза:

Днес се снабдих с нещо ново за мен и както се оказва наистина добро - Suntory Toki. В допълнение към книжката на Кен Мори за “икигай”, която дава сравнително ясен отговор защо не съм намерил слабо японско уиски 🙂

61E461F1-6864-4C4D-B50B-ED1B797803AB.jpeg

Това като го отворих, на "първо четене" ми се видя нищо особено, упорито го продължих и ми хареса все пак.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.