Прескочи до съдържание

Уиски (вода на живота)


stanislavpp

Препоръчани мнения

Бях на уиски дегустация в бар Калдо вчера, позакъсняло оползотворяване на новогодишен подарък от жена ми. Супер беше. 

 

Собственикът на бара е тотално вманиачен по темата, пълен с интересни исторически факти, лични истории от посещения на дестилерии и т.н. Общо взето минахме всичко, което ни беше любопитно, от история, отлежаване, маркетингови трикове и естествено, как да се дегустира уискито така че да се усети аромата преди изпиване и вкуса малко след това. Покрихме и базови и не чак толкова базови неща по другите неща около уискито - ядки, храна, напитки, чаши, разреждане с вода и т.н. Някои неща бяха очевидни, други не чак толкова, но всичките си имаха дълбоко логична причина да се правят точно по този начин. 

 

Дегустирахме от 2-ро до 5-то:

 

image.png

 

Glenlivet мисля, че ни беше фаворит и на двамата, но и останалите бяха доста интересни. През цялото време дискусията беше много положителна, без някакви предвзетости, особено имайки предвид, че елитните ценители могат често да се изказват пренебрежително към по-масовите вкусове. Не важи само за уискито, а за всички области - храна, автомобили, дори пътешествия ако щете. В нашия случай човекът беше изключително позитивен и лоша дума за уиски не чухме, пък и както стана ясно всичко е твърде индивидуално и въпрос на вкус, всичките класации за най-най-най са повече маркетингов шум и са доста нелепи. 

 

Подаръкът ми беше от ваучерен сайт за 150лв и включваше 4 шотландски уискита по 25-30 грама и в нашия случай почти час и половина дискусия по темата. Мисля че може и с лично обаждане в бара да се организира.

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На ‎10‎.‎8‎.‎2020‎ г. в 21:46, примкаря каза:

 Този 12 годишен "Дийнстън" си струва да се опита, вкусен е и е без студена филтрация и без добавен изкуствен оцветител Е - 150а (карамел)🥂

 

20200810_184713.jpg

Така хубаво си аранжирал напитката,че дори и на мен ми се прииска да я опитам 🙂,принципно уиски не пия.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 1.08.2020 г. в 0:19, Alexander каза:

Направих си дегустация  като в шотландски бар с 4-5 вида у нас.
Не съм имал толкова различни и хубави уискита едновременно.

 

DD6663AF-CE0E-4783-BC12-2631DE138704.jpeg

И?

В смисъл, как ти се сториха, сравнение и т.н

Връзка към коментар

21 годишно гленфидих уиски с ром финиш

Имах удоволствието да опитам и съм възхитен. По принцип съм почитател на марката, но това ... надмина очакванията ми. Изключително мек отенък (моето наблюдение е, че по-отлежалите уискита могат да имат малко по-остър послевкус, който отбелязвам не е неприятен, докато тук не е така). Единственото, което не ми харесва, е цената 🙂, но препоръчвам горещо като опция за по-скъп подарък за ценител. BTW в известна верига магазини за алкохол е на по-разумна цена, от това, което изриза в мрежата

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едно уиски, 2 в 1, специално за почитателите на Робърт Бърнс като @Фичо

 

https://www.masterofmalt.com/whiskies/arran/robert-burns-single-malt-gift-pack-with-glass-whisky/#reviewslist

 

Robert Burns Single Malt Gift Pack with Glass

 

— Кой пие в този ранен час?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 14 минути , Guinness каза:

Единственото шотландско сингъл малц уиски, което лежи само в европейски бъчви - Олоросо и Педро Хименес. 

20200821_211617.jpg

Мислиш, че само Глендронах използват шери бъчви от европейски дъб ли? 

Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...

Без да имам претенции за особени познания, в последните няколко месеца имах възможност да си взема и пробвам няколко сингъл малца и тези два ми направиха много приятно впечатление. Лека-полека започнах да разбирам фразата "Човек рано или късно акустира на о-в Айла!".  За това ще отлична повече Highland Park 12.

IMG_20210115_175418.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

За любителите на “ пушените” скочове, препоръчвам този Benromach от Wood Finish серията и по-специално серията отлежала в бъчви от Шато Сисак. 
 

D6DAC3DA-70CB-4D1B-BEDE-AEC16D97D710.jpeg.c4585ff5539c77698be4cc7f2126caeb.jpeg
 

https://www.scotchology.com/speyside/benromach-chateau-cissac
 

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз се бях засилил за това японско от серията “не съм пробвал”:

E82E9022-8406-484F-9241-7A6B275440C7.jpeg

 

а си тръгнах с нещо тайванско (по препоръка на продавача, който ми знае вкусовете). Да видим 🙂

C45B152E-1A3B-478D-9030-F6FB74B590D4.jpeg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 15.01.2021 г. в 17:58, Tokotome каза:

Без да имам претенции за особени познания, в последните няколко месеца имах възможност да си взема и пробвам няколко сингъл малца и тези два ми направиха много приятно впечатление. Лека-полека започнах да разбирам фразата "Човек рано или късно акустира на о-в Айла!".  За това ще отлична повече Highland Park 12.

IMG_20210115_175418.jpg

Highland Park е дестилерия на о-в Оркни, обаче 😄

Връзка към коментар

За вкус, разбира се, не се спори, но ми се струва, че голяма част от продукцията на Highland Park е под нивото дори на средна ръка Islay-уискита. Последните им NAS-варианти са си живо дране на клиенти. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.