Прескочи до съдържание

Уиски (вода на живота)


stanislavpp

Препоръчани мнения

Наскоро се видях с един скъп приятел

Connemara Peated Single Malt Irish Whiskey

 

След него се срещнах и с колегата му

 

12 годишен гленфидих

 

Краен резултат: ирландецът бие шотландеца с разлика. И двете са много добри, обаче Connemara има много по-наситен опушен аромат и е по-меко. Разделихме се с обещание да се видим скоро пак.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

По случай празника вчера, купих един Макалан - много ми хареса и определено измества досегашният ми фаворит Такецуру на Ника. Препоръчвам горещо 👍 
 

https://whisky.bg/shop/the-macallan-12-year-old-double-cask/

 

https://scotchnoob.com/2017/01/16/the-macallan-double-cask-12-year/
 

 

107740E9-5FAC-446B-A146-5E272E14B700.jpeg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Знам, че има големи фенове на ирландското уиски. Аз не съм от тях, но реших да пробвам Redbreast 12,  single pot still. Видях много и добри отзиви  и че е със силно тяло и вкус.

Обаче не съм очарован особено, за цената си е добре горе-долу, но не бих купил отново.

2.jpg.55cf501775b346b0ad4e0dc5f29a8f3d.jpg

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Аз си продължавам с ирландските разходки, с тайната надежда, че когато отида там някой ден, ще говоря езика свободно 😆

 

Последно се запознах с тези двамата:

W2.jpg.551d57f42a4d1f666c44597f50ac00db.jpg

 

Определено тук фаворитът е Секстън - сингъл малц с балансиран, много мек и свеж вкус. Ясно се усещат сушени плодове. Младо уиски - отлежало е 4 години в Олоросо шери бъчви и се произвежда от собствениците на Бушмилс.

Роу & Ко също не е лошо - на мен лично бутилката ми хвана окото и очаквах повече. Меко, но някак безлично и незапомнящо се.

 

А ето и една, вече приключена (до дъно) разходка, която ми пристигна от Дъблин за почти същото време, за което ми идват поръчките от София 😆

7683178_Teelingpineapplecask.jpg.e297242ac58248180fc8a2fc22bd2cdf.jpg

 

Определено интересно уиски от моите любимци Teeling. Бленд, бутилиран на 49,2 градуса, след като е отлежавал 6 години в екс-бърбън бурета, последвани от 15 месеца в бурета от ананасов карибски ром (не, че е правен от ананаси, де).

Градусите са малко стряскащи на пръв поглед, но като поеме въздух за 2-3 минути в чашата, или 1-2 бучки лед, нещата стават мноого благи, свежи и ароматни... Определено ананас е първото, което се усеща и на нос и на вкус. Меко, много свежо и със съвсем лека горчивина накрая (бих казал грейпфрут?). Определено бих го препоръчал на ценителите на по-свежи уискита, но мисля, че си струва да се опита и от феновете на опушените вкусове... да се почувства човек пират за малко, дет' се вика 😜

 

П.П. Интересен е произхода на името Sexton:

"Името "Секстън" пък идва от латинската дума "sacristanus", с която са наричали гробарите, които подготвят гроба и са последните свидетели на мъртвите преди да бъдат положени в земята. Логото с череп с цилиндър символизира тези хора."

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Радо каза:

Търся за подарък хубаво уиски, и съм се спрял на следните модели:

УИСКИ АРДБЕГ 10Г 0.7Л | АВАНТИ

Arran 10 YO Шотландско уиски малцово 700 ml. - DrinkLink.bg

 

Лафройг 10 годишен

 

Tomatin и  Aberlour също. Paul John също става.

Macallan отпада, защото е много скъпо.

 

Моля за съвет.

 

 

Много зависи от предпочитанията на получателя. Ценител ли е? По какви уискита си пада - опушени, сингъл малц, бленд? ArdBeg-а е много хубаво уиски, но е доста опушено и не е за всеки. 🙂 Можеш ли да дадеш един ценови диапазон?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Лафройг е много специфичен и не го препоръчвам . Другите не ги познавам , но ако не държиш непременно на сингъл малц , 15год.  Дюърс е удар в десетката. Мисля , че е най-награждаваното отлежало бленд скоч уиски в света. Много качествено , а едва доловимия мирис на мед е влудяващ ( а не обичам мед )

Личният ми дейли фаворит сред скочовете.


С него , разбира се , отпразнувах и трети март 🙃

 

78C481C8-2839-420B-A4C8-36CF5C235D7F.jpeg.91974653d96b76b07bab86bd0d2bb619.jpeg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ако имам подобни терзания, обикновено отивам на https://www.whiskyadvocate.com/ratings-and-reviews/ и прочитам характеристиките на тези, между които се колебая. Или направо избирам това с най-висок рейтинг.

 

П.П. И както каза Станислав, Лафройг определено не е за всеки.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ако се търси не много скъпо и средно  опушено, за мен едно от най-добрите като съотношение цена/качество е Talisker 10, не на последно място е 45,8%. Лично на мен не ми допадат 40%, макар да имам понякога. Предпочитам 43-46%

 

212664871__2021-03-06_105113.png.071a555696cc793c3d7d8113324f85b2.png

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Guinness каза:

Много зависи от предпочитанията на получателя. Ценител ли е? По какви уискита си пада - опушени, сингъл малц, бленд? ArdBeg-а е много хубаво уиски, но е доста опушено и не е за всеки. 🙂 Можеш ли да дадеш един ценови диапазон?

Ценител едва ли е. Диапазонът е 50-80лв. Не съм включичл япоснко уикси, тъй като бяхме с човека в Япония, и там пихме на място няколко (по-обикновени), и доколкото помня не беше очарован кой знае колко.

На 100м от нас има Аванти, ще отида да видя какво има и там - Talisker, Jura, може и Singleton или нещо подобно.

Приемам идеи всякакви. 🍺

Връзка към коментар

Безсмислено да е са купува японско уиски от България и Европа, цените са много надути и за същите пари може да се вземе по-добро Шотландско при всички случаи.

Уиски което в Япония струва 17-18 евро в България е между 2 и 3 пъти по-скъпо.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 6.03.2021 г. в 11:44, Alexander каза:

Безсмислено да е са купува японско уиски от България и Европа, цените са много надути и за същите пари може да се вземе по-добро Шотландско при всички случаи.

Уиски което в Япония струва 17-18 евро в България е между 2 и 3 пъти по-скъпо.

Това е доста интересно твърдение. Кое шотландско уиски е по-добро от Nikka Coffee Malt?

Връзка към коментар
преди 5 часа, Hadzhitodorovi каза:

Това е доста интересно твърдение. Кое шотландско уиски е по-добро от Nikka Coffee Malt?

Coffey не съм пил.

Всяко едно европейско е по-добро, ако сравявнаме цени на шотладско с японско в България, дано стане по-ясно какво сравянваме.

 

За Ямазаки не говорим, макар че цената му също  е много  над това което е, понеже стана много модерно и често се намира много трудно. Да, хубаво е, не отричам, както и другите японски, но у нас просто имат цени 2-3 пъти над цените в Япония, а да речем шотландските  са на идентични или близки цени спрямо Англия.

За това и в 90% от случаите японското няма как да е на същото ниво спрямо шотладското у нас, ако сравянваме идентични като цени уискита пак у нас.

 

Примерно Nikka From The Barrel е около 80лв за 500мл, което е лудост идва 110лв за 700, в Япония това уиски е 15-17 евро в магазина. Ако беше 20 дори 25 евро щеше да е конкурентно способно, но на 80лв няма как.

 

 

За около 90-100-110лв се взима много добро уиски  от 700мл у нас, примерно Glenfarclas 15,  The balvenie 12-14. Glenmorangie 12 и други, които са много по-добри от Ника-та.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Информативно въпросната Никка е над 50$ в Северна Америка , ако не се лъжа, четох някъде , че има сериозен недостиг на качествените японски уискита, тоест вероятно и в Япония, цената вече е двойна .... @samuraika sama да хвърли едно око на цената, ако има възможност...

 

Връзка към коментар

Дори да приема, че може да е поскъпанало, аз лично не бих палтил 85-90лв за 500мл Ника Фром Да Барел никога, а това са цените у нас.

 

A Хибики Джапанийз Хармъни да не говорим, 230лв у нас, пълна лудост. Това уиски съм го купувал в Япония за 35-37евро преди 3 години и за цената си беше добре.

 

у нас

 

Hibiki Japanese Harmony - Хибики Джапанийз Хармъни от whisky.bg

 

В япония 

 

サントリーウイスキー響 JAPANESE HARMONY 商品情報(カロリー・原材料) サントリー (suntory.co.jp)

и в момена е 5000 йени или под 80лв, къде са 230?

 

Не знам кой плаща 230лв за това уиски, дори за 100лв шотланските са много по-добре.

 

Връщаме се отново, че е заради липсата и модата, не заради нещо друго.

 

Харесвам японси уискита, но не на такива цени. 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хора различни , вкусове различни.

 

Изначално обаче , японските оригинални уискита са по-добри от скочовете и ирландските не заради модата , а заради доста по-добрите климатични условия ( повече слънчеви дни на по-висока надморска височина, които спомагат за по-зрелият вкус).

 

Обаче,  американците взеха та изпиха на японците уискито и високите класове на Хибику и Ямазаки цената сега е такава , защото няма отлежал материал за производство вече. 
 

Съответно японците започнаха да хитреят ( затова и няма да видите години на отлежаване) , а и 70% от японските уискита всъщност вече идват от Канадски и Шотландски дестилерии , японците го мешат и впоследствие продават каТ японску...

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Ако говорим за вкус, малко шотландски уискита се доближават до мекотата на Coffee Malt-a. Ако говорим само за цена/качество, тогава да, има и по-добри варианти - но отвоно опираме до индивидуалния вкус. Ако говорим за цена, Glenmorangie 12 за 90 лв. е грабеж; Балвени е малко по-приемливо, но и то се намира на по-ниски цени.

Апропо, недостиг на уиски има не от вчера, и не само в Япония 🙂 Неслучайно има толкова NAS напоследък - всичко живо гледа да продава, колкото може.

Връзка към коментар

Няма кафе в уискито, казва се coffey и е името типа на дестиерията.

 

грабеж ли е не знам, само дадох цени колко струва е Япония, а ако иска някой да плаща и 300лв да посредствено японско уйски за да е модерен.

Да мен е безсмислено да се сравнява ника стандартната  с гленморанджи 12-14.

 

Цитира ме и ме попита изрично кое било по-добро на същите цени и отговорих.

Няма смисъл от повече спорове.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чета, че си говорите за японски уиските и аз да се похваля, пих Ямазаки там 2015, не съм го избирал, случайно беше и доста ми хареса. Цената не ми направи впечатление, то вярно, че в Япония човек се е подготвил да харчи, но явно не е било скъпо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Yto каза:

Има един онлайн магазин с доста привлекателни цени,

съдържа в името си

думата "линк", някой пазарува ли от него? Надежден ли е? 

Хаха. Кажи си го направо. Пазарувал съм два пъти, мои приятели също. Няма проблеми.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.