Прескочи до съдържание

Искам да живея в италианско село


rdd

Препоръчани мнения

Мисля, че се тръгва от грешна стъпка. 

"Къде да живея" е стъпка след "От КАКВО ще живея?" или "Какво ще работя?"

Разбира се.. ако сте скучаещи милионери работата е друга 😀

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 47 минути , Фил каза:

Апропо - на последните няколко сбирки със съученици от класа (доста от които са пръснати по света - Франция, Испания, САЩ, Канада и др.) като ударим няколко питиета и къде на шега, къде насериозно - започва да се обсъжда идеята като се пенсионираме да си купим някое изоставено село и да се настаним там - имаме си двама-трима лекари - да се грижат за болежките, имаме си инженери и архитекти за да се заемат с потягането на къщурите, имаме си адвокати да уреждат правните въпроси, имаме си музиканти да ни свирят и пеят :grin: ... всичко изглежда ОК, само за мястото почват известни разногласия - колебанията са между Франция, Испания и Италия, има идеи и за България, разбира се. :smile3:

Форумно ако го направим, ще се изгуби май оригиналната идея за поне някакво уединение. А по-голямо село ще трябва да намерим май 🙂 Макар, че то голяма част от хората и без това посотянно ще са някъде по пътешествие 🙂

преди 47 минути , Фил каза:

Апропо - на последните няколко сбирки със съученици от класа (доста от които са пръснати по света - Франция, Испания, САЩ, Канада и др.) като ударим няколко питиета и къде на шега, къде насериозно - започва да се обсъжда идеята като се пенсионираме да си купим някое изоставено село и да се настаним там - имаме си двама-трима лекари - да се грижат за болежките, имаме си инженери и архитекти за да се заемат с потягането на къщурите, имаме си адвокати да уреждат правните въпроси, имаме си музиканти да ни свирят и пеят :grin: ... всичко изглежда ОК, само за мястото почват известни разногласия - колебанията са между Франция, Испания и Италия, има идеи и за България, разбира се. :smile3:

Форумно ако го направим, ще се изгуби май оригиналната идея за поне някакво уединение. А по-голямо село ще трябва да намерим май 🙂 Макар, че то голяма част от хората и без това посотянно ще са някъде по пътешествие 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 49 минути , Фил каза:

Апропо - на последните няколко сбирки със съученици от класа (доста от които са пръснати по света - Франция, Испания, САЩ, Канада и др.) като ударим няколко питиета и къде на шега, къде насериозно - започва да се обсъжда идеята като се пенсионираме да си купим някое изоставено село и да се настаним там - имаме си двама-трима лекари - да се грижат за болежките, имаме си инженери и архитекти за да се заемат с потягането на къщурите, имаме си адвокати да уреждат правните въпроси, имаме си музиканти да ни свирят и пеят :grin: ... всичко изглежда ОК, само за мястото почват известни разногласия - колебанията са между Франция, Испания и Италия, има идеи и за България, разбира се. :smile3:

Форумно ако го направим, ще се изгуби май оригиналната идея за поне някакво уединение. А и по-голямо село ще трябва да намерим май 🙂 Макар, че то голяма част от хората и без това посотянно ще са някъде по пътешествие 🙂

И даже тройно стана! Усещам бунтотвнически саботаж!

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 9
Връзка към мнение

Като си говорим за идилични места и села, ето и едно такова на остров Сардиния. Ололай. В Ollolai продават къщи по 1 евро, за да привлекат нови жители. Но, уловката е, че в рамките на три години трябвало да ремонтираш къщата, което за българчета не е проблем.

 

Ето тук подробности
https://www.businessinsider.com/italian-town-free-homes-residents-2018-1/?IR=T

 

Като цяло, наистина и в Италия и в Испания има доста приятни села, където човек може да живее.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 минута , Vency каза:

Само да не се бъркат туризма с емиграцията 😄 

 

 

Наистина не трябва да се бъркат туризма с имиграцията и това го казвам като човек, който живее извън България 17 години, без намерение да се преселва отново.  Аз лично не мога да оцелея в такова село освен като пенсионер и то и тогава се съмнявам, а по-скоро на лятна ваканция за не повече от месец, но за всеки влак си има пътници. Има хора, които обичат да са изолирани от шума и цивилизацията. Темата е любопитна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 27 минути , Gentleman Basta каза:

@Фил проблемът в плана ви е, че нямате пивовари.

Прав си, но за сметка на това имаме специалисти по виното и експерти по варене на ракия :grin:

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

 

58 minutes ago, Gentleman Basta said:

@Фил проблемът в плана ви е, че нямате пивовари.

Това пък най- лесно може да се уреди. Ние семейно си мислим да си правим домашна бира. Комплекти (и за начинаещи) се продават навсякъде. 🍺

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз мога да предложа едно португалско село, на средата насред нищото - най-близкият град е на 10 км, магазинът е в съседното село (на 3 км), но пък има камионетки, които минават през ден за бакалски стоки, хляб, замразени продукти. Нощем при ясно време се вижда Млечния път. 40 жители през цялата година, стават около 150 през лятото. Но мобилните телефони имат покритие, има даже и телевизия 🙂

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
2 hours ago, rdd said:

Предложенията са добри по принцип. Но се търси място - село, може и по живичко, но от личен опит видяно. Не се съм се отказала!

В тези двете съм бил само на гости за по 3-4  дни, но пък няколко пъти - 2012, 2013, 2015 и 2016 - по различно време, горе-долу в периода от 7-8.09. до 3-4.10. Туристи почти няма, тук-там някой ентусиаст решил лично да провери колко хиляди завоя има пътя, обикалащ Cap Corse. През лятото не знам как е. За плаж става до края на септември (2015-та септември беше дъждовен, но това е по-скоро изключение). Местни също не се срещат много (те и селата са малки), формално се водят адресно регистрирани там (пуста корсиканска гордост), но на практика всички живеят на континента. Въобще, като изключим Bastia, Ajaccio, Calvi, Bonifacio, Propriano, Porto Vecchio и Corte, на острова няма населено място с повече от 1000 жители. Обаче, дори и да са съвсем малки, в селата на брега има туристи... Не става дума за някаква навалица, нито даже за някакво биещо на очи присъствие, обаче има. Може би не съм разбрал добре, та затова предложих тези двете, в които е пълно мъртвило. 🙂 Иначе и Piana става, има много малък, скрит, разкошен плаж. Ако брегът отпадне като условие, Petreto-Bicchisano e идеален вариант 483 жители по списък, общински център, 2 кръчми, смесен магазин (собственикът има дядо българин, останал в Корсика след 1-вата световна война), магазин за месо, бензиностанция, поща. Местните, които живеят постоянно там, са 70-80 човека, не са диви. Има 4-5 места за настаняване, туристи от началото на септември няма (то и лятото няма повече от 1-2 семейства, но пък на ден минават поне 20-30 коли транзит в двете псоки). Плажът на Тараву е на 20 км, има разкошен миниатюрен пясъчен плаж (на 4 км от селото) на реката със същото име. Sollacaro е една идея по-оживено място откъм туристи. Местните са 20-тина човека. Има 2 ресторанта за туристи, в средата на септември се провежда 3-дневен фестивал и е шумничко, но доста интересно. За друго подходящо не се сещам - или селата са много диви, или твърде туристически. За Италия - не знам. Приятелката ми много я харесва и запрез последните 3 години висим по 1 месец в Тоскана и Умбрия, април-май или септември освен съвсем кратките самолетни посещения из останалата част. Тоскана въобще няма да я коментирам. 🙂 В Умбрия има доста забутани села и градчета (доколкото може да има такива в Италия, в смисъл такъв - имат атмосфера, но почти никой не ходи там) на запад от линията Аssisi-Spello- Foligno-Spoleto-Terni.  Не се наемам да ги препоръчвам - спал съм тук-там, минавал съм оттук-оттам. Сещам се за Vallo di Nera и Norcia.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Фил каза:

Прав си, но за сметка на това имаме специалисти по виното и експерти по варене на ракия :grin:

 а специалисти по консумирането на тези течности приемате ли... 😉

  • Смея се 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
В момента, wiliko каза:

 а специалисти по консумирането на тези течности приемате ли... 😉

Много сме любителите, подредени на опашката. Изоставеното село ще загуби статута си след инвазията.

Връзка към мнение
На 27.08.2019 г. в 11:45, Alexander каза:

Не съм съгласен, че има ли букинг значи има туризъм или поне не е явен.

Има много места, където съм бил, на които след 1 седмица, повечето хора биха полудяли, визирам разни селца из Канарските острови, а такива има и по другите държави.

Със сигурност това което се търси е лесно да се намери, супер тишина и спокойствие. 

Живея на Канарските май вече 25 години и не знам някой откачил видял  някое село или бил в него. Да не говорим , че тук си има само махали, които не са нито село , нито нищо . А хората са невероятно сърдечни . И дивакия колкото искаш , стига някой това да търси . 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Значи планът е ясен - намираме селце, купуваме го, населваме го. Предлагам да го кръстим Сан Магелано.

  • Харесвам 2
  • Браво 3
  • Смея се 5
Връзка към мнение
В момента, Тони каза:

Брани, тотално уби идеята на темата. Търси се спокойствие, не непрестанно кудкудякане. 🤣🤣🤣🤣

A не - аз съм, човек, който все пак мисли за всичко. И дори за останалото! Затова всъщност ще намерим две селца - едното за rdd, другото за нас! 🙂

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение
На 30.08.2019 г. в 11:10, AlexandraKo каза:

Ние за втори път почивахме в Пунта Сека, но от първия - преди 7-8 години, до сега имаше разлика, откъм навалица.

Преди селцето никой не го знаеше, само италианците и беше абсолютно спокойствие. Сега е различно - всеки ден - амтобуси с туристи, идват, гледат, шумят, оставят боклук  и си отиват.

Но вечер и сутрин си е точно, като преди. Ние си бяхме взели къщичка на плажа, от терасата почват дюните и морето. телевизията беше някакъв сателит, който не работИ , през 6 от седемте дни, интернет нямаше - ползвахме на телефоните, ама и без него си можеше.

За нас двамата, едно такова уединение вече е най-желаната почивка. Защото, така сме преситени и преяли с общуване, с всякакви индивиди, че напълно те разбирам.

Сър Антъни отбеляза, че това ни е била най-хубавата почивка на Сицилия / от поне 10 / и леееекинко ме смъмри, че не съм предвидила поне 10 дни. Което, живот и здраве, ще коригирам в следващия юни. Една седмица се хранихме само, с плодове, зеленчуци и прясна риба -тон.

Та, Рейни е права - в Сицилия има много такива селца, които не са туристически и са прелестни.

Били сме в Марина ди Ното - там също, времето е спряло. Може да се наеме къща, на брега и като не е баш в сезона - ами, през юни, или октомври, когато времето е супер, цената също няма да е висока.

 

AlexandraKo, намерих на Гугъл мапс Пунта сека, Рагуса. Наистина изглежда спокойно място. Търсих вашата вила, търсих, но коя ли е. Ще я потърся и в пътеписите ти.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, rdd каза:

AlexandraKo, намерих на Гугъл мапс Пунта сека, Рагуса. Наистина изглежда спокойно място. Търсих вашата вила, търсих, но коя ли е. Ще я потърся и в пътеписите ти.

Виж, къде е Бед&Брекфъст, каза Монталбано,това е на ляво от нея. Надясно, гледано,откъм морето е Торе-то.

 

https://www.booking.com/hotel/it/terrazza-montalbano.bg.html?aid=376395;label=bdot-lgReV5UCehhKyP_gv9WVOwS267754244294%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap22%2C508%2C000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-773798577329%3Akwd-296066035340%3Alp1001464%3Ali%3Adet%3Adm;sid=38fc8018ee5b6366399c6a22a7bfc7c3;dist=0;room1=A%2CA;sb_price_type=total;type=total&

 

Това е в Букинг хотелето. Но на тоя ред , на тази дюна, са все такива къщЕта. Аз взех тук апартамент, а не - стая, в къщата   на Комисарето, щото е в края на зааливчето и до там  не идва никой, освен от околните къщи.

Но това - през юни, предполагам, през септември-октомври, ще е същото.

От другата страна, след фара, също има спокойни местенца на плажа.

На Сицилия, около Бутера, също има хубави местенца, с пясъчни плажчета, което, за мен е важно.

Щото, знам и хубави места , около Чефалу, ама, на плажа е камънак.

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Нашата еTerrazza Montalbano.

Хихи, то, в Пунта Сека, всичко е Монталбано.:))))))

Преди години, когато дойдохме за пръв път, беше съвсем различно от сега. Беше си, едно заспало селце и местните много ни се кефеха, че сме почитатели на комисарето. Сега, има организирани екскурзии , с автобус, “ По стъпките на Монталбано”, идват орди туристи, да се снимат тук.

И една клюкичка - “ информация на ухо”  -  гледате го, Лука Дзингарети не е никакъв красавец, чаровен - да. Ама, като има снимки на серии, се стича сума ти женски народ, не може една  крачка да направи, без да му се увеси на врата нЕкоя фенка. Всички сицилианки са влюбени в него - обсаждат го, причакват го, съблазняват го...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ето, в Molise дават пари, за да се премести човек на село (под 2000 жители)... С допълнителното условие да се отвори някакъв малък бизнес (и да не се побърка от скука човек), официално се кандидатства след 16. септември (според това, което намерих набързо в нета) и спират да набират желаещи след 60 дни...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 49 минути , searus каза:

Ето, в Molise дават пари, за да се премести човек на село (под 2000 жители)... С допълнителното условие да се отвори някакъв малък бизнес (и да не се побърка от скука човек), официално се кандидатства след 16. септември (според това, което намерих набързо в нета) и спират да набират желаещи след 60 дни...

Е бива ли сега такива мухи да пускаш 😞 (Липсата на италиански език единствено ме възпира да извърша някоя грандиозна глупост...). 

Връзка към мнение
преди 13 минути , Гост каза:

Е бива ли сега такива мухи да пускаш 😞 (Липсата на италиански език единствено ме възпира да извърша някоя грандиозна глупост...). 

Език се учи сравнително лесно, не е ядрена физика 😉

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.