Прескочи до съдържание

10 дни в Кения през март 2020


Lindt

Препоръчани мнения

4 minutes ago, Гост said:

Позитивно. Освен това мозъкът ми е раздрънкан и увреден от писането, та намирам безкрайни интересности в най-елементарни битовизми.

Много хубаво го каза, целият пост, не само тази част.

Май причината не е в мозъка, а в очите, които гледат🙂

Връзка към мнение
преди 14 минути , Гост каза:

@LindtЩе го приема за комплимент, независимо че звучи двусмислено  🙂 

 

Аз считах - и продължавам да считам - че съм изключително привилигирована да пътувам. Харча всичките си пари за това и ми е голямо щастие. А когато си щастлив, защо да мрънкаш? Ако не съм щастлива от това, няма да пътувам. Просто е 🙂 Ако имам поводи за мрънкане, винаги вината си е в мен. Винаги! Не е нужно да бъда негативна, ако нещо не ми е харесало. Нито е нужно да бия барабани. Тогава съм просто самоиронична. Опитвам се да нямам очаквания - а ако знам, че имам, се опитвам да си угодя предварително за най-драматичните ми претенции. И наистина се впечатлявам от всичко. Позитивно. Освен това мозъкът ми е раздрънкан и увреден от писането, та намирам безкрайни интересности в най-елементарни битовизми. Малко като бебетата, които си играят с дрънкалки 🙂 Пак дрънкам...

 

Виждането на животни в тяхната естествена среда, заедно с цялата атмосфера, за мен беше изумително и нямаше аналог. На мен ми костваше страшно много това пътуване. И никога, ама никога не съжалих за него. Виждам, че се опитваш да управляваш и владееш цялото случване, до последния детайл. Това е невъзможно. Пожелавам ти да имаш своята Африка, която ще те изкефи. Наистина.

Разбира се,  че беше комплимент 😉 При целия ми възторг,  гарниран с хиляди мисли за всяко нещо, което виждам и правя,  аз съвсем никога не успявам да предам емоциите си писмено. Няма конкретна причина за това, просто си ги знам и не пиша за тях, а пък ти твоите ги описваш и затова изникваш като пример. Някои разкази са лични и влизат под кожата. Напомням си да ти препрочета пътеписа за първата Африка.  Сега може да не ми е като приказка. 

 

 

 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Lindt каза:

Напомням си да ти препрочета пътеписа за първата Африка.  

Благодаря 🙂 Да споделя нещо от "зад кулисите" във връзка с този пътепис във връзка с изборите... Аз задавах милион въпроси - като теб, докато напасна какво искам. Имам една наистина добра черта - вслушвам се. По-точно научих се. И след като @FlyTraveler ми каза, че би махнал Garden route (Южна Африка) u би си взел второ сафари, аз - без да се замислям, го направих. Само където реших да си избера сама второто сафари. Щото навирих нос и много разбирам нали... 

 

Избрах същата концесия (изобщо не се сетих колко е важно това), реших, че сафари пеша все пак е забавно - независимо, че @FlyTraveler ми каза, чe НЕ Е - и наистина не беше, независимо, че и там намерих купон за себе си; реших, че лагерът е прекрасен - да, само където това беше единственият път в историята ми на пътуващ, когато бяха бъркали в багажа ми и ми липсваха долари. Самите рейнджъри бяха много готини, но нищо общо с професионализма на първата лоджа. Цената беше 3 пъти по-ниска. 

 

Вместо да описвам това, аз се фокусирах върху идиотията да нощувам в джунглата сама - имаха дърво за ненормалници, и аз се курдисах там. Беше незабравимо 😄 Разказвам ти го умишлено - защото ще го четеш. Опитвам се да превръщам дефектите в ефект. НО - що се отнася до сафари, абсолютно сляпо слушам и ще слушам разбиращите. Не можех да си позволя лоджите на Флай и той ми препоръча/намери Gomo Gomo - лоджа на @Oshko. Беше изумително всичко! За Намибия и Замбия просто ми каза - остави агенцията да предложи опции. Защото никога не можеш да им стигнеш цените. И там беше прав. И в Окаванго не можех да си позволя неговите лоджи - но ми намериха алтернативи. Абе голямо дундуркане беше... И се научих да слушам, а във времето още повече. 

 

Приятно четене на пътеписа 🙂 

Връзка към мнение
На 15.01.2020 г. в 19:23, Lindt каза:

И съм изумена от абсолютната липса на интерес към отговор до клиенти и като цяло от отношението за 10 дни опити за комуникация. 

Не искам да адвокатствам, но имай предвид, че в Кения има проблеми с тока (някои хотели имат генератори, други-не и са с режим на тока); интернетът все пак е лукс, особено извън столицата- ние си купихме дейта карта от летището и имахме почти постоянно обхват, дори в Амбосели, но в къмпинга така и не успяхме да ползваме друг. 

Връзка към мнение

Аз освен да спра да се оплаквам от това пътуване и да кажа за щастливото ни днешно откритие 😉 

Имаме 4 нощувки на крайбрежието, не че сме избрали как ще стигнем и къде ще спим. Но си намерих първата атракция на сушата: 

 

https://www.colobusconservation.org/

 

Image result for colobus monkeys

Освен тези великолепни създания, може да срещнем и Vervet monkeys ( they are nicknamed "blue balls")

Image result for vervet monkey balls

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

Освен тези великолепни създания, може да срещнем и Vervet monkeys ( they are nicknamed "blue balls")

Image result for vervet monkey balls

Сори за офтопика, ама не мога да не отбележа, че случайно или не в последните си две теми все попадаш на маймуни с интересни генитални забележителности. Да не говорим, че и за хора с такива прочетох вече :lol:

  • Смея се 3
Връзка към мнение

@Роми, писала ли си за кенийското крайбрежие някъде? Трансферът с влак до Момбаса ни е любопитен, защото линията е историческа, минава се през Цаво и обичаме влакове. Обаче трансферирането до Диани после на този етап изглежда малко досадно.Таксито е вероятно около 35 $ и може да попадне в задръстване или пък да няма таксита, не знам. 

От друга страна полетите са по 45 евро от Найроби до Момбаса и по 50-60 до Ламу и Диани. Което накланя сериозно везните към летене. Но за Ламу попадам на твърде префърцунени статии и се отегчих преди да добия представа ние имаме ли някаква работа там. 

Та съм сигурна, че си проучила къде е ок за почивка преди да отидеш и ще се радвам да ми спестиш време 🙂

Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

@Роми, писала ли си за кенийското крайбрежие някъде? Трансферът с влак до Момбаса ни е любопитен, защото линията е историческа, минава се през Цаво и обичаме влакове. Обаче трансферирането до Диани после на този етап изглежда малко досадно.Таксито е вероятно около 35 $ и може да попадне в задръстване или пък да няма таксита, не знам. 

От друга страна полетите са по 45 евро от Найроби до Момбаса и по 50-60 до Ламу и Диани. Което накланя сериозно везните към летене. Но за Ламу попадам на твърде префърцунени статии и се отегчих преди да добия представа ние имаме ли някаква работа там. 

Та съм сигурна, че си проучила къде е ок за почивка преди да отидеш и ще се радвам да ми спестиш време 🙂

Бях доста отдавна- преди 7 или дори 8 години вече.Много лежерно подходихме и организацията ни беше общо взето на принципа море през студено време. Хотел Leopard beach resort, вила и all incl. Многоо големи отливи- това не ми харесва.Освен това има една невидима линия на плажа , която като минеш те налазват на талази местните. По принцип нямам нищо напротив, но тези ги помня като най-нахалните . Нищо общо с тези от Занзибар. Бяхме и на 2 дни сафари до Тсаво. Това ми хареса 🙂 

За Ламу - много ми е мерак за там. Отзиви за там и то съвсем пресни- от Fly . До преди ден бяха там. 

За Малинди- мои приятели ходиха там и бяха доволни много. Според тях- много по-автентично от Диани бийч. Иначе Момбаса е интересен град - непременно вземете гид, ако няма да оставате повече от ден.

Едва ли помогнах, но честно казано това не ми е силна дестинация. А и има ли море - много пъти при мен спомените са цвят на морето, пясъка и вида на коктейлите 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Роми каза:

Бях доста отдавна- преди 7 или дори 8 години вече.Много лежерно подходихме и организацията ни беше общо взето на принципа море през студено време. Хотел Leopard beach resort, вила и all incl. Многоо големи отливи- това не ми харесва.Освен това има една невидима линия на плажа , която като минеш те налазват на талази местните. По принцип нямам нищо напротив, но тези ги помня като най-нахалните . Нищо общо с тези от Занзибар. Бяхме и на 2 дни сафари до Тсаво. Това ми хареса 🙂 

За Ламу - много ми е мерак за там. Отзиви за там и то съвсем пресни- от Fly . До преди ден бяха там. 

За Малинди- мои приятели ходиха там и бяха доволни много. Според тях- много по-автентично от Диани бийч. Иначе Момбаса е интересен град - непременно вземете гид, ако няма да оставате повече от ден.

Едва ли помогнах, но честно казано това не ми е силна дестинация. А и има ли море - много пъти при мен спомените са цвят на морето, пясъка и вида на коктейлите 😉

E, да, аз затова те питам, заради привързаността ти към морето. 

В Леопард са някакви холандски колеги на Жижо на меден месец, така че го прегледахме, но не ме накара да мечтая. Не изглежда много "африканско" като детайли в интериора, иначе е на високо според снимките в букинг и има гледка.

 Не че знам кое е автентично и кое не, но някои места ми изглеждаха по-интересни от други. Но ето това изглежда все едно искам да живея там 🙂

Tequila Sunrise Beach Cabana

На Ламу е ходил @домосед. Ще го питам за острова като спре за малко да съзерцава красивите девойки по Карибите. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Ламу питай и Fly Traveler.  Беше качил някакъв клип на  местен рибар със страхотна риба . Направо ми се доходи там!

Връзка към мнение

Така или иначе кеся на Терминал 2 да си чакам самолета за Варна, та да напиша няколко реда по темата. Една двойка приятели, с които бях в Кения сега, прекараха 5 вечери на Диани Бийч преди да пристигна аз. Бяха на вилички на около 30 мин. пеша от основния плаж. Като цяло бяха доволни, доста досаждали местните. Нямам впечатления от първа ръка. 

 

Остров Ламу (и съседните му острови) е най-малко туристическото място по крайбрежието на Кения. Напомня ми Плая дел Кармен през 1996 година. Туристите са много по-малко от другите места. Старият град е много интересен, нещо като Стоун Таун в Занзибар. Транспорта по целия остров е само с магарета и лодки.

 

Може да се отседне или в стария град или в селото Шела, където има безкраен плаж с почти никакви хора. Там гледах новоизлюпени морски костенурки как пълзят през плажа към океана. Това обаче се случва мега рядко. Има и силно течение, защото се оформя канал между два острова.

 

В стария град сигурно също е хубаво да се отседне. Просто е различно. Лодка между плажа/ селото Шела е около 5-6 долара на посока. Пеша е 40 мин.

 

Проверете как е времето през март. Много хубаво преживяване е да се наеме традиционна ветроходна дау лодка за целодневен тур до малък остров - Manda Turtle. Около 150 долара за лодка с включен обяд - риба на барбекю.

 

Момбаса е интересна за един ден, но с добър екскурзовод -има доста история. Спахме на Ниали Бийч - не е лошо, огромна плажна ивица. Само снимах изгрев и вечерта се разхождах по залез. Предполагам, че доста досаждат през деня.

 

Момбаса и стария град на остров Ламу е добре да се направят с вещ екскурзовод.

 

Като цяло си мисля за вас - направете макс дни в Мара за да видите възможно най- много животни (според бюджета) и всичко останало по крайбрежието. Обяд и вечеря на последното са между 10 и 20 долара на човек. Може и малко по-тънко да се мине с улична храна, примерно самоса. 

 

Цавотата са много красиви, но, ако ви интересува да видите повече животни, Мара и Самбуру са местата. За слонове - Амбосели. Аз не случайно ги бях оставил за четвъртото си ходене в Кения двете Цаво-та, след като съм бил в Мара три пъти по време на Голямата миграция. Яд ме е, че не отидох и този път за 3-4 вечери.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, Роми каза:

За Ламу питай и Fly Traveler.  Беше качил някакъв клип на  местен рибар със страхотна риба . Направо ми се доходи там!

Този групер го хвана моряка от дау лодката, с която ходихме на целодневен тур. 30 минути се бори, групера влезе в подводна дупка, та капитана се гмурна с маска и шнорхел да го дърпа, за да не се скъса кордата.

 

Вече бяха нарязали red snapper за барбекюто (прави се на лодката) иначе щяхме да ядем групера. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Благодаря, @FlyTraveler

 

Ламу е описан като по-автентичен Stone town наистина. Ние не сме били в Занзибар, така че всичко ще ни изглежда автентично така или иначе 🙂 Струва ми се безопасен и удобен заради полетите. И харесвам малките детайли в сградите. 

Няма никакви ревюта на плажовете в tripadvisоr. За пръв път попадам на такова място. Нямам представа дали ще е мръсно. И дали е позволено да бъдем по бански на плажа. И дали има риф. И дали трябва да нося дълги ръкави в града. 

Доколкото прочетох днес Шела е по-излъскан, по-чист и по-чужд от Ламу за самите жители. Но дали на нас ще ни се види спретнат или не, нямам идея. 

 

За бюджетното сафари писах на няколко фирми с рейтинг 5 и повече от 50 коментара:

Имаме оферта от Lenchada за 5 дни, shared сафари, 530 $. Има 2 пълни дни, 1 вечер и 1 сутрин в Масай Мара преди да тръгнем към Накуру. Не ни казват къде ще обикаляме, но влизаме през един и същ вход и спим в техен къмпинг - Lenchada. От тази гледна точка не знам дали да искаме повече дни, защото не знам дали ще ни водят в различни части на парка. 

Всъщност не знаем и коя част на Масай Мара е частна концесия и коя не е. И къде има животни. И кое е ок за март. 

По тази причина не ми върши работа индивидуално сафари, защото не знам какво бих искала 🙃

Бих платила повече за по-добро настаняване. Но пак, за да определиш кое е по-добро, трябва да знаеш нещо за самото местоположение и обекти на интерес. А тези знания зависят и от това да получаваш конкретни отговори на конкретни въпроси. 

Друга фирма - WildLife Sun Safaris оферираха 750 $ за същата програма. Те казват, че разликата в цената се дължи на по-добрия кемп. Който е Rhino Camp и е на 1,3 км. Тоест нищо по-добро не виждам поне аз. 

Може би трябва да си избера райони в парка, да видя коя порта е най-близо, да погледна кемповете, да потърся в safaribooking кой предлага настаняване в тях и да се надявам, че съм постъпила умно. Или да взема офертата на Enchora и да вярвам, че щом отговарят най-бързо, значи са съвестни хора и ще се постараят и на място. 

 

 

Връзка към мнение

Та вчера, след като получихме чудната оферта за 530 $ за 5 дни сафари и почти уточнихме маршрута, се почувствахме много спокойни и попитахме за начин на плащане и опция да посетим Найваша на връщане. Не за друго, ами ние хич не бързаме, полетът ни е късно вечерта и някое хипопотамче като бонус няма да ни натъжи.

Обаче от 40 часа не ни отговарят и почваме да се притесняваме, че са хвърлили нашето негърче на лъвовете, защото е сбъркал цената. А точно започвахме да се привързваме към Alex. Дано да е добре или поне да е бил вкусен 😉 

  • Благодаря 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Да се похваля 🥳

Алекс не е бил изяден от лъвовете! Писна ми да го чакам да ни отговори и му пуснах запитване за програмата в safaribooking. Отговори, даде ни 10 $ по-ниска цена и капарирахме през някакво откачено нещо - Pesapal.

Понеже се очаква да им даваме бакшиш, разгледах всички животни, населяващи Масай Мара и започнах да набелязвам за кой бозайник колко трябва да дадем: 

https://www.masaimara.travel/animals-wildlife.php

 

Тези са по 5 $ 😍

Crested Porcupine in Masai MaraHoney Badgers in Masai MaraPangolins in Masai Mara

 

А какви птички има, ехеее...

 

Преди Масай Мара си стиснахме ръцете за билети до Ламу и обратно. Имаме 4 пълни дни на място, нямаме идея какво е там, няма къде да четем. Много яко, така обичам след часове в проучване да избера място, за което не знам нищо 🙂 Платихме ужасна сума пари - 146 евро на човече с авиокомпания с доста съмнителна оценка, но другите билети бяха свършили, а и дали имаш оценка 5 или 5,7 от 10 според мен е едно и също 🙂

Мислех да разпитвам @домосед за Ламу, но той като каза, че му е любимото място в Кения и ние решихме да проверим лично защо, а не да го мъчим да обяснява причини. 

Сега сме вече готови за приключение!

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , Lindt каза:

Тези са по 5 $ 😍

Лъвове, слонове, гепарди и прочие баналности са за по $5.

За  язовец бих дал и $50 бакшиш, ама за толкова години още не се е намерил рейнджър да ми го мерне и покаже

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Има ли някакъв приятен район на Найроби, където да се разходим следобед-привечер? За да търся хотел там. Мислех си за Карен, но кацаме в неясен следобеден час на международното летище и май няма смисъл да ходим до там, може и изобщо да не хванем светлата част на деня. 

 

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Утре сутрин тръгваме. Електронната и платена виза така и си стои на pending. Стискайте палци да ни дадат на летището 🙂

Полетите ни изглеждат наред. Не знам колко по-рано да ходим за полет с Bulgaria air, но сигурно ще стигнат 2 часа дори да ни мерят температурата. Освен ако нямат 1 термометър 🙂

В последния момент се панирахме и хаотично затърсихме лекарства за превенция за малария. Мислехме да ги пием ако се появят симптоми и имахме само 1 опаковка, а тя не стига. 

Благодаря на @Happy_Traveler и на @vlady за помощта! Страхотни сте 🙂

 

Като цяло имам големи очаквания от това пътуване, защото ни скъса нервите и трябва да ги компенсира. Дано скакалците, за които мернах и нямах желание да чета, не са изяли всичко зелено в Кения 🙂

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Пуснаха ни в Кения🙂

По едно време се чудехме дали трансферът ни не ни отвлича,  минавайки през някакво гето, но.. Минахме през една бариера и се озовахме в английската провинция, от алеите и плетовете до тухличките по къщите. Само че е 30 градуса и има папая и антуриуми.  На мен ми харесва. 

И си имам любим полет - Амстердам-Найроби с KLM 🙂

  • Харесвам 15
  • Браво 3
Връзка към мнение
На 3.11.2019 г. в 7:36, Lindt каза:

Как така да си дезинфекцирам водата? С таблетки?

Има такива таблетки, Санифорт (български) например,има и други,вършат работа. Аз съм ползвал в Африка и Индия Micropur Forte швейцарски( 100 таблетки 17-20 евро по интернет) ,супер са. Съдържат сребърни йони.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.