Прескочи до съдържание

Гората на магеланци!


Препоръчани мнения

Чудесна идея! Не живея в БГ и физически няма да мога да участвам, но предполагам, че ще се приеме и само финансова помощ?

Връзка към мнение
преди 3 часа, Gentleman Basta каза:

Бройката дръвчета няма ли да зависи от средства, които сме събрали?

Ми то цените им варират в големи граници, все още не знаем какъв ще е терена и за какво ще е подходящ, но почват от 50 стотинки. Т.е. не вярвам това да е тясното място въобще. Мисля, че ограничаващият компонент за мащаба ще е броя на желаещи, но ще видим. 

преди 2 часа, DaBo каза:

Чудесна идея! Не живея в БГ и физически няма да мога да участвам, но предполагам, че ще се приеме и само финансова помощ?

Ще гледам в зимните месеци и това да проуча, да има начин и само за финансова подкрепа. 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте.

 

Бях обещала да публикувам снимки колко голяма е станала горичката, която засадихме през април 2010 г в Пловдив. Изумително е - и затова ще спестя думите си, които просто нямат значение в такива моменти.

 

 74620941_670308156829024_2239421739413012480_n.thumb.jpg.29cae3f283b1284a9b2f9cb57ca4d259.jpg

 

74793842_2456137521090899_4096347473994317824_n.thumb.jpg.3cbc4be999117cd698cd98e5f504365d.jpg

 

75336277_1510303145775849_6905058671701524480_n.thumb.jpg.5cd3209480fe79781914278cdea4fae7.jpg

 

 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Другата седмица започвам лека полека да придвижвам тази инициатива напред за да сме готови за пролетта. 

 

Има ли някой желаещ, който да помага при нужда с организацията? На първо време заедно да се запознаем с хората, така че да можем взаимозаменяемо да поддържаме контакти с тях и да взимаме решения, когато се налага. Представям си хипотетична ситуация, при която определяме 22 март за ден за засаждане, предишния ден детето ми се разболява и трябва да го водя до болницата и организацията пропада...например. Не можем да си позволим подобна несериозност, че и външни хора ще зависят от нас, за това ми се ще да сме поне двама, които да се покриваме напълно. 

 

Освен желанието, мисля че ще е необходимо и малко по-гъвкаво работно време - например ако някоя сутрин трябва да отидем до някое горско стопанство, да почне съответния човек работа по-късно и т.н. Предложението е само за софиянци - трябва да можем лесно да се координираме и на живо, а и поне първата гора ще е около София. Ако има интерес след това може да направим разклонения и в други градове. 

 

Пращайте CV-та на лични 🙂

Редактирано от Георги
  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Бях днес до горското стопанство за да обсъдим първите стъпки. Общо взето за сега се изисква от мен да пусна заявление в свободен текст, след това ще ни бъде предложен терен и проекто споразумение, което ще покрива всички необходими детайли - било то организационни и финансови. Ето някои от точките, които засегнахме (дано не пропусна нещо, че разговорът беше концентриран, аз за това обичам дигиталните комуникации:)

 

- Ще ни бъде отделен максимум 1 декар. За планирана посещаемост от 30-40 човека е горе-долу ок, но не можем да очакваме да ни бъде поверена повече площ след като не сме се доказали като сериозни. Грубо би трябвало да са около 300 фиданки, т.е. около 8-10 на човек. 

- А това за сериозността е най-ключовото от наша страна. В първата година има поне три посещения, не е само засаждането. И понеже всичко го правим много публично тук мен поне ще ме е много срам, ако се изложим. Но вярвам, че няма такъв шанс и догодина на пролет не само да нагледаме сегашната горичка, а и да посадим нова. 

- Ангажиментът наистина е дългосрочен и минават поне няколко години, докато гората се стабилизира и няма нужда от грижи. Не е реалистично да подписваме 10 годишни споразумения, такива ще се правят година за година. Никой няма да ни държи сметка, никой няма да ни съди, ако не се справим, но пак да кажа - важно е да сме сериозни. 

- Относно разходите не е задължително да поемем всичко (например дръвчетата може да са закупени и предоставени от горското), но аз настоях да покрием каквото е необходимо като твърди разходи - фиданки, труд на хората, които ще ни помагат и транспорт. Аз поне така го усещам като правилно и ще засили чувството за собственост, това ще са си вашите дръвчета които засаждате.

- Относно необработването, засегнах темата, но не много настоятелно. Стана ясно, че поне 20 години дори някой да има желание да обработва тази гора, дръвчетата са твърде малки и не е икономически оправдано. Все пак ми се ще да залегне срок от поне 30 години. Ще обсъдя и със Сашо Дунчев допълнително след като получим споразумението с подробности. 

- Предложените терени грубо ще са някъде около Железница или на Витоша. Не можем много да избираме, каквото ни се падне. 

- Транспортът си покриваме ние, на мен лично ми се върти в главата да наемем автобусче за ден, за да може да не сме много шофьори и да пием по 1-2 бири след добре свършената работа 🙂

- С нас ще има и хора от горското, които ще ни помагат и напътстват. Не са задължителни някакви умения от наша страна, дамата каза, че започват от "засажда се със зеленото нагоре", защото са се нагледали на всичко 🙂 Но все пак е важно работата да си я свършим с нужното старание. 

- Грубо разходите не мисля, че ще са повече от 15лв на човек, но това ще бъде уточнено допълнително. Вярвам, че ще се справим. 

 

Може би най-важното в момента е да обсъдим датите. Дамата от горското сподели, че обикновено периодът е от 1 до 30 април (зависи много от атмосферните условия, вижте каква зима караме...), максимум до средата на май, ако теренът е по-нависоко. С оглед на това, че много от нас пътуват в края на април, не ни остават чак толкова много варианти. Аз предлагам 28-29 март с резервни дати 4-5 април. Кажете дали имате някакви съображения, именни дни, ваканции на деца и т.н. Имайте предвид, че не сме само ние с такава инициатива, а броят уикенди е ограничен, така че това ще трябва да го уточним възможно най-скоро. 

 

Също така, директорът ме помоли, ако може да харесате страницата на горското стопанство във фейсбук: https://www.facebook.com/DGSSofia/ Опитват се да я популяризират 🙂

 

Общо взето е това, питайте ако има нещо неясно, може и да забравям нещо. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 16
  • Браво 4
Връзка към мнение

29-30 март е неделя и понеделник

Гледам си графика и ако е 28 -29 март и 4 - 5 април съм на линия поне с по единия ден от двата уикенда

Връзка към мнение
преди 3 минути , Branko каза:

29-30 март е неделя и понеделник

Гледам си графика и ако е 28 -29 март и 4 - 5 април съм на линия поне с по единия ден от двата уикенда

Да, за уикендите става въпрос, поправих го 🙂

 

Ясно е, че няма как да съвпадне с интересите на всички и сигурно ще има хора с ангажименти на тези дати, но поне по-масовата липса на кворум, ако можем да избегнем. Може би неделята е по-добре като цяло - може да даде възможност на някой, който не живее близо до София да дойде, но това ще зависи и много от времето предполагам. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Граф Вронски

  Аз съм на разположение и двата уикенда.

преди 41 минути , Георги каза:

- Транспортът си покриваме ние, на мен лично ми се върти в главата да наемем автобусче за ден, за да може да не сме много шофьори и да пием по 1-2 бири след добре свършената работа 🙂

 

@Георги, като идея, която може да се провери - Spark Nissan eNV 200 Passanger , но е за 5 човека (малка бройка ми се вижда), 89лв на ден и не знам дали ще издържи батерията в планината 😄 Не мога да преценя дали е ОК, само споделям. 🙂 

Връзка към мнение
преди 2 минути , Граф Вронски каза:

  Аз съм на разположение и двата уикенда.

@Георги, като идея, която може да се провери - Spark Nissan eNV 200 Passanger , но е за 5 човека (малка бройка ми се вижда), 89лв на ден и не знам дали ще издържи батерията в планината 😄 Не мога да преценя дали е ОК, само споделям. 🙂 

Май ще ни е малко това, а и трябва шофьори 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз засега съм свободна на тези дати. Но не съм шофьор и ще бъде хубаво,ако има автобусче,с което да се придвижим до горичката ни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние сме свободни и двата уикенда. Мисля, че има и някакви автобуси в района. Пък и може да си направим и един преход до мястото, ако ни се паднат по 5 дръвчета на човек 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За мен 4-5 април са по-удобните дати, края на март ми е леко критичен. Но ще направя всичко възможно да се включа и на 28-29 март, ако остане за тогава

Връзка към мнение

Малък ъпдейт. 

 

Обади ми се дамата от горското да попита дали ще успеем да се справим с 2 декара. Разбрахме се в началото на март да се преброим отново, и ако сме 40 желаещи да се ангажираме с цялото място още от сега. Ако сме по-малко хора може би ще го разделим на две части - една на пролет, и една на есен - това също е приемлив вариант. 2 декара са около 700 дръвчета, трябва да се изкопае дупка 30х30х30, да се посади дръвчето, а при нужда и да се почисти терена. Увериха ме, че 40 човека, със сериозен подход ще се справят за един ден. 

 

Мястото е някъде под Алеко, отправна точка ще е Драгалевци, мисля че ще се сади смърч. 

 

Това е за сега, като имам повече информация ще пиша отново. 

 

 

  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Искам да вкарам и аз малко разсъждения по темата.  Само да не бъда разбран погрешно. Аз ще уаствам при всики случаи и условия, дори ще си имам помощник в лицето на Сиана. 

Но ми се струва, че задачата освен отговорна ще е и много трудна. При положение , че ще сме 40 човека / а това не ми се вярва, по-скоро ще сме около 30 и дори по-малко/, ще трябва всеки да изкопае по около 20 дупки. Това е доста сериозна работа, а като сложим и почистването на терена, което не е ясно какво значи, ако са някакви храсти и буетаци, може да отнеме много време. Терена е планински, възможно и да е каменист и копаенето да не е никак лесно, може да са необходими и кирки.  Снимките, които гледам по-горе в темата са от паркове и предблокови пространства. А тук става въпрос за планина...  Мисля, че фиданките са много, а хората са малко и не са свикнали на такъв труд. Освен ентусиазъм си  трябва и работа...  Предлагам темата да се качи някъде, където да се вижда от всички и то постоянно, нещо като темата за календарите. Целта е да я видят повече хора и най-вече д се включат в тази прекрасна инициатива...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 4 минути , ruwenzogy каза:

Искам да вкарам и аз малко разсъждения по темата.  Само да не бъда разбран погрешно. Аз ще уаствам при всики случаи и условия, дори ще си имам помощник в лицето на Сиана. 

Но ми се струва, че задачата освен отговорна ще е и много трудна. При положение , че ще сме 40 човека / а това не ми се вярва, по-скоро ще сме около 30 и дори по-малко/, ще трябва всеки да изкопае по около 20 дупки. Това е доста сериозна работа, а като сложим и почистването на терена, което не е ясно какво значи, ако са някакви храсти и буетаци, може да отнеме много време. Терена е планински, възможно и да е каменист и копаенето да не е никак лесно, може да са необходими и кирки.  Снимките, които гледам по-горе в темата са от паркове и предблокови пространства. А тук става въпрос за планина...  Мисля, че фиданките са много, а хората са малко и не са свикнали на такъв труд. Освен ентусиазъм си  трябва и работа...  Предлагам темата да се качи някъде, където да се вижда от всички и то постоянно, нещо като темата за календарите. Целта е да я видят повече хора и най-вече д се включат в тази прекрасна инициатива...

И на мен ми беше малко притеснено да се ангажирам с целия терен, но в крайна сметка имаме резервни варианти - ако не се справим веднъж, може да направим втори излет или в краен случай наесен. Има доста хора, които имат желание, а няма да имат възможност на избраната дата.

 

Няколко пъти повдигнах въпроса дали 40 човека ще се справим, отговорът е, че ако сме отговорни, не правим през 5 минути паузи и т.н., то ще се справим. Особено ако въведем и по-стриктна организация - например едни да копаят, други, които са по-слаби физически и децата да сядат и т.н. Като познавам повечето от вас, вярвам че несериозно отношение няма да е от проблемите. 

 

Иначе в началото на март ще облъча форума (с теми, известия, информативна лента най-отгоре и т.н.) и ще направим официален списък. Ако сме под 30 - ще го разделим на пролет/есен. Ако сме над 30 вече ще преценим. Нека все пак да видим и споразумението, като имаме точни координати на терена може да отидем да го огледаме и преди да потвърдим ангажимента за всичко наведнъж. 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Желаещи има, но за да се организират повече хора, трябва датата да се избере по-отрано. Мисля да взема децата и моето семейство да се отчетем и тримата. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.