Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

 

преди 5 часа, Lindt каза:

В случай, че си сключил договор с нормално регистрирана фирма, подлежаща на на регулация от КЗП и НАП, и си платил всичко веднага, без да се изисква да им предоставиш абсолютно никакви данни, тогава вероятно можеш спокойно да използваш добрата им база. Но в моя случай, в който мога да искам съдействие от някое борче на Витоша и никой не упражнява контрол над "сдружението", в което имам честта да членувам

@Lindt ти сигурна ли си, че си подписала договор със сдружението? От къде стигна до това заключение? Питам, защото, заинтригувана от твоя проблем, помолих приятели, членове на този фитнес, да ми покажат договорите си и те не са сключени със сдружението, а с "Мениджмънт енд хотелс" ЕООД, което си е съвсем обикновенно търговско дружество по смисъла на ТЗ.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Покрай Линд се запознах малко по-обстойно с практиката на този Спортен Клуб Пулс, но не достатъчно, че да мога да се произнеса категорично по това, което правят. Има и някой практики, които са различни и объркват изводите, но не знам дали промяната се е наложила с течение на времето или просто е различна според това на кой фитнес си попаднал. Имам усещането, че това не е случайно, защото пречи клиента да се ориентира какви точно  ги е свършил, но може да е и чиста случайност. Много са улеснение от факта, че хората им подписват какво ли не, без да четат и мислят. 

Имат интересна схема на действие, обаче в никакъв случай не бих я обявила за незаконна. По скоро се движат по ръба, като използват или празнини в закона или пък възможностите, които им дава обвързването на различни практики. Има едно обвързване между членски права и членски внос в едно сдружение от една страна и споразумяване между страните т. е. отношения приличащи на договор. Тъй като никога не съм се занимавала със законовата база и съдебна практика на сдруженията с нестопанска цел не мога да определя, доколко това обвързване на отношенията е законно, но пък така както изглеждат нещата само едно съдебно решение може да постанови категорично това. На Линд би и излязло много по- солено да се съди и доказва правотата си в съдебни дела, особено в ситуация в която няма идея какво точно е подписала и дали е права,  защото колкото и да си прав в делата има значение и какви доказателства имаш, а в днешно време аз бих казала и че голямо значение има доколко на съдията ще му се занимава да вникне в ситуацията и компетентно да се произнесе. 

Истината е, че Пулс си е изработил много умно схемата на дейност и се  възползва от доверчивостта на клиентите/членовете си, а не че прави нещо измамно и незаконно. Търговската практика и съвременния живот наложи практиката да могат да се прекратяват договорите със срок, но е нормално това да става с тежки условия за страната, която не държи на поетите ангажименти. Така е и при срочните договори с мобилните оператори, договорите за наем и още много други договори. 

Това с неизпълнението е малко спорен вариант. Реално ти имаш право да ползваш цялата им база и дали това, че точно фитнеса които си избрал не работи е неизпълнение на техните ангажименти, защото можеш да отидеш в другия им фитнес. Освен това неизпълнението винаги може да породи спор, което неминуемо води до съдебно дело, ако другата страна не приеме твърденията ти. Ако при спор другата страна установи, че не си имал достатъчно основание да прекратиш договора си може да се окаже, че ти си и нанесъл вреди. Да не говорим, че тук плащаш членство, а не ползването на услуги. Самото членство ти дава право да ползваш базата на сдружението, но това по скоро е нещо като допълнение. Предмета на дейност на сдружението е обществено полезна дейност и ти реално плащаш членство и за това. Абе доста е оплетено и хич не е просто да ги обвиниш в неизпълнение и да си сигурен, че това ще издържи. 

Ако Линд не беше станала член на сдружението и имаше само договор с тях, би било по просто. 

Факт е, обаче, че проблемите изникват само, когато пожелаеш да не спазиш собствените си ангажименти. Линд е подписала съгласие да бъде техен член и да плаща преференциален членски внос за година и половина. Реално искайки да прекрати членството, даващо и право да ползва фитнеса, преди определения  срок, означава че тя също не изпълнява поет ангажимент. 

За хора, които действат емоционално и си менят желанията, червената лампичка би следвало да светне още в момента, когато виждат че се съгласяват с устав и правилник, който нито са прочели, нито знаят какво гласи и че дават съгласие някакъв си фитнес/спортен клуб да оперира със сметката им, по начин по който те биха го правили. 

 

И няколко думи за личните данни, защото @Lindt, отново ситуацията не е толкова проста. В нещата, които си им подписала е посочено, че ти си съгласна те да обработват личните ти данни за срок от 1 година от прекратяване на членството. Обработването е свързано с членството ти и за рекламни маркетингови цели. С това са те заблудили, че съгласието ти има отношение към двете неща, а реално съгласието има значение само за маркетингови цели. Не знам доколко Закона за счетоводството се прилага при сдруженията с нестопанска цел, ама си мисля, че се прилагат поне правилата му за издаване и съхранение на разните документи, доказващи постъпленията и разходите. Ако е така те ще запазят личните ти данни за срок до 10 години и това не е свързано с твоето съгласие или не. Така че те имат неправилни практики, заблуждава клиентите си и не им дават коректна информация е повод да бъдат санкционирани, но нищо не можеш да направиш, за да заличат данните ти от днес за утре.

Отделно нищо не разбирам от контролните функции на Министерството на младежта и спорта по отношение на спортните клубове, особено ако не се финансират от него, но не мисля, че този контрол би могъл да ти помогне. По скоро си мисля, че това че се касае до членски отношения връзва ръцете на КЗП да може да ти помогне. 

  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към мнение

Форумът ни е сбор от изключителни хора, всеки с различни умения, мислене и опит, аз отдавна съм свикнала да търся помощ само тук и да не се срамувам да питам. И дори в някакъв момент някой да излезе от нашето мини общество, аз пак помня кой е и се надявам да е временно. 

С тази малка реч искам да кажа, че освен тормозът, на който подложих @mililia, разпитах още един от респектиращите ме членове в отпуск. 

Той, може би защото е мъж, а и не е паникьор като мен, а и не беше посветил цяла вечер и една сутрин на проучване на Пулс, ме прати да видя техния формуляр за прекратяване на членство и да платя 3-те вноски, ако имам право на тях. Така всичко щеше да си мине нормално и аз да съм се побъркала от параноя. 

След йога и сауна, аз си посресах косата, усмихнах се и най-невинно и непредубедено отидох в кабинета на единия мениджър. Избрах си мъжа, иначе за какво да се реша и усмихвам?

Помолих да прекратя членството си и да попълня молбата за това. Дадох си телефона, който е универсална форма за търсене в системата им. Човекът не си промени физиономията, значи досието ми засега беше ок. 

Каза, че трябва да заплатя 3 вноски. Аз попитах дали ще ги прикрепи към бележка, че плащам за прекратяване. Той каза, че не, ще ми ксерокопира молбата за прекратяване и ще ми даде копието. Мога да сложа касовата бележка към нея. Не съм ли си прочела общите уловия?! Тогава си извадих регистрационния формуляр и той се изненада, че към него няма приложение с условията. Направи справка и се убеди, че прекратяването не се е променило от месец декември, така че ми даде да чета въпросните общи условия. 

В тях пише, че имам право да прекратя членството си само с тяхната молба и заплащане на 3 вноски, най-късно 5 дни преди падеж, иначе ще се смята от следващ месец. Въпросната молба не е удостоверение, доколкото разбирам и не я попълвам в два екземпляра, с подпис и печат от тях. Не е одобрена. За 3-те вноски наистина не получавам документ. Служителят няма право да ми подпише и подпечата нищо, а освен това със сигурност няма да допълни това:

 

Цитат

Получих сумата от .... лева, която представлява дължимото тримесечно предизвестие за прекратяване на членството в .... /дата, две имена, длъжност, подпис/

Изслушах някакви тъжни вопли как му нямам доверие. После ми се подразни, каза, че от хората в магазина като си платя стока и я взема, не искам да се подпишат, че отношенията ни са ок. Споделих му, че те нямат позволението ми да теглят от картата ми без да питат. Той ми каза, че и той няма и разговорът замря, иначе щеше да стане много тъп.

Прати ме да си платя трите вноски на регистратура и да се върна да ми попълни молбата. Ако искам печати и документи, да отида в клона на България, там можело. Странно, но и там не бяха оторизирани  да се съгласяват и да ми дават нищо. 

Съответно станах, прибрах молбата и моя тъп формуляр без условия, защото не ми ги даде и си затръгвах. Той се развълнува, че нямам право да взема бланката. Че крада документи и ще ми запише в досието "крадец на документи". Предложих да му се подпиша, че съм взела това листче, но ми отказа, защото не е недоверчив като мен. 

76702332_446842349568860_819461356141936640_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_ohc=sT9Gz2NtRmQAQlmyrWWMU_9t8vuXyGhVful1MiceeEQbf8MAtfNnPnk7Q&_nc_ht=scontent-sof1-1.xx&oh=09d45c812e8b8a5160e13301d1afddbc&oe=5E7B21CC

 

Молбата не е до фирмата, с която имам договорени взаимоотношения. 

 

Сбогувахме се.

Край на епизод 10.

  • Шок 1
Връзка към мнение

Преди две години моя приятелка имаше проблем с тях. Беше ги уведомила, че е контузена, документи от лекари, болнични и тн. Към онзи момент това беше основание за неплащане на месечни вноски. В един момент се оказа, че са извадили изпълнителен лист срещу нея. Отидохме във фитнеса на бул. България, предствих се за нейн адвокат, говорихме с техния юрист, попълнихме молба да ни върнат оригинала на изпълнителния лист. След 20 минути ни го върнаха заедно с писмено изявление, подписано и подпечатано, че нямат никакви претенции към нея, произтичащи от договор Еди кой си. Нямам точен спомен дали всичко стана с едно ходене или с две, но факт е, че драмата приключи бързо.

От всичко, написано по-горе, може да си извадиш извод, че си имаш работа с изпечени мошеници с добри юристи. Адмирирам опитите ти да се оправиш сама, но времето и нервите, които си изхабила със сигурност струват повече от услугите на адвокат.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

Аз попитах дали ще ги прикрепи към бележка, че плащам за прекратяване. Той каза, че не, ще ми ксерокопира молбата за прекратяване и ще ми даде копието. Мога да сложа касовата бележка към нея.

Задължение на търговеца е да издаде фискална бележка, а задължение на клиента е да я съхранява до напускане на обекта. Неговия отказ е правомерен. Пазиш си оригиналната касова бележка заедно с молбата за прекратяване на членството.

ПП На касовата бележка е името на търговеца - т.е. ще видиш името на фирмата или спортното дружество, което стопанисва обекта.

Редактирано от bulpa
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , bulpa каза:

Задължение на търговеца е да издаде фискална бележка, а задължение на клиента е да я съхранява до напускане на обекта. Неговия отказ е правомерен. Пазиш си оригиналната касова бележка заедно с молбата за прекратяване на членството. 

Права си, ако става въпрос за нормално развитие на нещата. Тя е член и има споразумение със Спортен клуб Пулс, а ще има документ от някаква си фирма. А правило в правото е, че който плаща лошо, плаща два пъти. Не може да трябва да платиш на Х, а ти да се оправдаваш, че си платил на У и всичко да е наред. И само с касов бон не е ясно какво точно си платил, предизвестие ли, допълнителни услуги, авансово плащане или какво. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , mililia каза:

Не може да трябва да платиш на Х, а ти да се оправдава, че си платил на У и всичко да е наред. 

Тогава управителя ще трябва да отговори на този въпрос 🙂 Ако изобщо има разминаване.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Поредно доказателство, че понякога прекаленото мислене повече усложнява, отколкото решава нещата.  

 

 

Дотук добре,  стига след седмица-две да не ти се прииска отново да тръгнеш на фитнес 😉

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, bulpa каза:

Тогава управителя ще трябва да отговори на този въпрос 🙂 Ако изобщо има разминаване.

Не знам как е в Пловдив, но в София такова митично същество май не съществува. Никой на никакви въпроси не отговаря, за съжаление.

преди 9 часа, stanimir каза:

Поредно доказателство, че понякога прекаленото мислене повече усложнява, отколкото решава нещата.   😉

Да, @Lindt им е измислила конгломерацията от 28 фирми, където не знаеш с кого точно имаш взаимоотношения, никой не отговаря писмено, никой дори устно не отговаря на каквито и да е въпроси, а по някаква случайност и не отговарят пред някакви нормални държавни институции. И когато си "замрази" месеца като й казаха, че няма да й теглят пари, а после ги изтеглиха преди падежа, отговорът беше "Уупс, ами имате още един месец платен след края на договора си". Може би трябва да се надява, че като попълни хвърчаща молба към фирма, с която няма никакви отношения, плати и вземе една хвърчаща бележка, която може да означава всичко, на пролет няма да трябва да моли @bimbo да се представя за неин адвокат (като човек с опит в сферата).

 

Очевидно всичко е ОК, когато си плащаш всеки месец и си изпълняваш целия договор, но не е нормално да не можеш да го прекратиш по начин, който ти дава сигурност, че всичко е приключило.  

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 17 часа, mililia каза:

Министерството на младежта и спорта по отношение на спортните клубове, особено ако не се финансират от него, но не мисля, че този контрол би могъл да ти помогне. По скоро си мисля, че това че се касае до членски отношения връзва ръцете на КЗП да може да ти помогне. 

Министерството на младежта и спорта никакво отношение не може да вземе.Дори и този клуб да беше член на някоя спортна федерация към Министерството на младежта и спорта,пак няма как да упражни контрол върху даден клуб,възможно е само да "посъветва" дадената федерация да го направи.Но тук няма членство към федерация ,която да е към Министерството на младежта и спорта.

Тъй,че според мен не се занимавай с Министерството на младежта и спорта,ще загубиш още от времето си там,а и допълнителни нерви предполагам.

Звънят на сина ми за 3 път да го зарибяват за членство там,но след този драма в която е @Lindt му казах единствено едномесечна карта да взима там без никакви договори да подписва

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

преди 9 часа, stanimir каза:

Поредно доказателство, че понякога прекаленото мислене повече усложнява, отколкото решава нещата.  

 

 

Дотук добре,  стига след седмица-две да не ти се прииска отново да тръгнеш на фитнес 😉

 

Не са ме обвинявали, че мисля много, така че ще ти отговоря!

 

В края на октомври отидох в главния фитнес и попитах за замразяването, което пише на сайта им, че ми се полага. Обясниха, че е безплатно, попълвам формуляр и готово. В този формуляр е оставено място за входящ №, номер на членство и дата. Те са празни. Не пише до коя фирма е. В квадратчетата за управител и служител има един и същ подпис, а най-горе пише, че го е писала Петя.

Исках това замразяване за декември, защото ни няма от 11.12 до 30.12 и ми се струваше правилно да използвам нещо, което уж е част от комплексната услуга и мое удобство. Служителката беше толкова шокиращо груба с мен, че се ядосах и си замразих и ноември, барабар с месеца, който искам, та дано се успокоя за два месеца от простотии. 

2 дни по-късно аз си търсех договора, а това замразяване не беше отразено. После се отрази, но ми изтеглиха пари. С обяснението, че е грешка. И отговора за това къде са ми общите условия продължи да ми убягва. 

Служителката на телефон, отдел казуси ме увери, че проверява и че замразеният месец ще мога да го ползвам, и в случай на прекратяване, щом е платен. Грешка било. 

Отидох в друг клон на фитнеса. Там казаха, че общите условия, включващи безплатно замразяване, са нови и на мен не ми се полагат. Какво ми се полага, не ми беше обяснено, нито кого да питам. Служителят щеше още сега да пише на финансов отдел с копие до мен, за да поиска да ми ги предоставят. До ден днешен нямам имейл. Как си запознат с общи условия, но те не са общи и подлежат на промяна без уведомяване, също не е ясно. 

 

Сега пак ми показват общи условия в част прекратяване на договор. Там пише, че имам право на прекратяване, ако е 5 дни преди падеж и не им дължа нищо. Не ми дават бележка, че не им дължа нищо, така че може и да не изпълнявам условията. Може да имам неуредена сметка за сапун и кърпи. 

 

Но това може да не са моите условия. Защото моите отношения са уредени спрямо Указ и Правилник за организацията и дейността на спортен клуб Пулс. Указът го намерихме. Правилникът не. В него може да пише, че имам право на прекратяване без 3 вноски. Или че нямам право на прекратяване. Или че ако на пълнолуние вия три пъти срещу луната, вече сме точни. Може да пише, че не се позволява замразяване. Но аз го нямам този правилник и доказателство, че съществува.Не съм подписвала, че ми го дават, а че съм запозната с него. 

 

Според моя по-горен опит, пускайки молба към неясно кой без входящ номер и плащайки на каса 3 вноски, нищо не ми гарантира, че приключваме. 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Gentleman Basta каза:

Очевидно всичко е ОК, когато си плащаш всеки месец и си изпълняваш целия договор... 

Тук се крие различната опитност и мнения на хората - всеки от неговата си камбанария. Да не кажа, че липсата на такава опитност съвсем изкривява камбанарията... Сещам се за дискусии тук около агенции, самолетни компании, самолетни билети и прочие.

За мен качеството на дадена услуга си проличава при нейното прекратяване или при проблеми с услугата.

 

@Lindt Аз намирам, че не правиш нищо неправилно. И си достатъчно отворена и искрена, за да споделяш негримирано проблема - адмирации за което. Ти си нормален клиент - над средното интелектуално ниво - както и всеки магеланец, успяващ да пътува и да се оправя сам по света, умишлено объркван от нелоялен търговец. Не сме длъжни да бъдем юристи или финансисти, за да си управляваме ежедневните дейности. 

 

Off topic: Преди години при някакво онлайн абонаментно плащане не бях видяла как се е промушила клауза за допълнителна услуга от £50 на месец от друг доставчик. Установих го след време - аз не съм финансово дисциплинирана. Всъщност, след този случай започнах да си гледам банковите извлечения... И се оказа, че не е никак лесно да се отърва от тези пиявици. Вярно, тогава не бях и толкова опитна, както и в UK има жестока финансова регулация и наивно вярвах, че всички търговци са бели и добри. Оказа се, че има много манипулиращи търговци и тук, които подпомагат бизнеса си с неособено морални средства. След задълбочено проучване бях изумена колко хора са били тяхна жертва. И всичко беше законно... 

 

П.П. Помня какво масово подиграване (не тук) беше по повод Директивата за личните данни. Може би пък не е била толкова излишна, както прокламираше тогава целокупното интернет общество... 

 

@LindtПостът ми не помага, просто изразява съчувствие. Ако мога с нещо да помогна, с удоволствие.

Връзка към мнение

Помагаш ми @Гост, защото доволните от базата им клиенти изобщо не променят неморалното отношение на това сдружение към клиентите им. Аз просто искам да се разпише цялото упражнение с тях и да е налично при търсене в гугъл. До момента има само 1300 прегледа, но до юни... Кой знае?  Защото за мен рядко е трудно да пиша. Не го приемам като загуба на време.  Не ме натоварва. Не ми е сложно да съм честна. А сега трупам опит с документи. 

В моята работа преглеждам и правя ежедневно договори. Защото съм пунктуална в работата си и доста мърлява в личния си живот.

Основно работя по наша одобрена бланка. И по чужди договори, когато е по-голяма институция и правилникът им не позволява да занимават юрист за одобрение на чужд договор. Пращам нашите електронно в .doc, за да се преглеждат по-лесно от клиента и да се запознаят на спокойствие с условията. Позволен е коментар по всяка точка. Вътре има форми на контакт и уговорени начини на официални съобщения. Условия за прекратяване. Няма нито една догадка и тълкувание. 

Грешно съм мислила, че всички договори са такива. Преглеждала съм договори с болници, общини, клиенти, фондации, фирми-дарители. ...Такова чудо като на Пулс не съм виждала другаде и не подозирах, че е законно. 

Всъщност никой от нас не знаеше, че шефът може да забрани да приемаме съобщения от негово име. Никой не знае, че можем да откажем да издадем фактура, а да дадем само касова бележка. Никой не беше наясно, че може да откаже справка на клиент за дължимо по договор. Наивно съм мислила, че това е нормално искане и няма причина/ начин да бъде отказано. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако някой наистина иска да използва базата им и е сигурен, че ще ходи за 12-18 месеца редовно там.... Из "патилата на мамите" прочетох, че заради натиска да си предоставиш картата или пък просто, за да ползваш отстъпката при регистрирана карта, може да си направиш виртуална карта. Това е добър вариант. 

Натискът се изразява в това, че те глобяват и не те допускат вътре, ако си закъснял с плащането. Или не се е отразило в системата им и трябва да проверят защо и да отидеш утре примерно. А това плащане не се отразява, защото са мърляви или просто нарочно, за да ти омръзне да се дърпаш. Или си подписал договор с плащане в брой, но на регистратура е отпаднала тази услуга и не се приема. Или не ти поддържат картата. Или тормоз по какъвто и да било друг начин, за да им предоставиш карта, от която да се обслужват. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

действително е ултра ненормално някакво битово отношение като посещаване на тренировки/фитнес да изисква намесата на адвокат, когато се наложи прекратяването му, дори само това е флаг, че нещата не са наред

 

@Lindt, преди пуснах линк към регистрацията на клуба като ЮЛНЦ, обаче бях забравила, че всъщност вече ги прехвърлиха към Регистър на ЮЛНЦ към Агенцията по вписванията, та от там може да се види Устава им - https://public.brra.bg/Documents/RetrieveDocument.ra?DocGuid=48bc9bfe7b9a4deba50cf2545bf83e4c

 

погледни го дали има нещо, което да ти помогне в случая, аз утре ще поразгледам и отчета им за 2018, че съм без електронен подпис в момента, а все още не е публикуван за свободен преглед

 

друго, което се сещам - дори и за картовите плащания - онлайн или на място на ПОС, се изисква издаването на касова бележка, която ти очевидно никога не си получавала, та на някой следващ епизод би могла да повдигнеш и този въпрос - не че има голяма вероятност да ти ги дадат, но всъщност са единственият документ, от който можеш да видиш коя от структурите им си тегли от парите ти.... съответно неизпълнението на задължението да ти предоставят касовата бележка вече е проблем под санкцията на НАП

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

 

преди 7 минути , Lindt каза:

Ако някой наистина иска да използва базата им и е сигурен, че ще ходи за 12-18 месеца редовно там.... Из "патилата на мамите" прочетох, че заради натиска да си предоставиш картата или пък просто, за да ползваш отстъпката при регистрирана карта, може да си направиш виртуална карта. Това е добър вариант. 

Натискът се изразява в това, че те глобяват и не те допускат вътре, ако си закъснял с плащането. Или не се е отразило в системата им и трябва да проверят защо и да отидеш утре примерно. А това плащане не се отразява, защото са мърляви или просто нарочно, за да ти омръзне да се дърпаш. Или си подписал договор с плащане в брой, но на регистратура е отпаднала тази услуга и не се приема. Или не ти поддържат картата. Или тормоз по какъвто и да било друг начин, за да им предоставиш карта, от която да се обслужват. 

Според мен най добрия вариант е месечна карта,без членство ,без договори и без да предоставяш карта.Който има дайнерс е  изгодно с отстъпката.Говоря специално за Пулс

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , antea каза:

действително е ултра ненормално някакво битово отношение като посещаване на тренировки/фитнес да изисква намесата на адвокат, когато се наложи прекратяването му, дори само това е флаг, че нещата не са наред

 

@Lindt, преди пуснах линк към регистрацията на клуба като ЮЛНС, обаче бях забравила, че всъщност вече ги прехвърлиха към Регистър на ЮЛНС към Агенцията по вписванията, та от там може да се види Устава им - https://public.brra.bg/Documents/RetrieveDocument.ra?DocGuid=48bc9bfe7b9a4deba50cf2545bf83e4c

 

погледни го дали има нещо, което да ти помогне в случая, аз утре ще поразгледам и отчета им за 2018, че съм без електронен подпис в момента, а все още не е публикуван за свободен преглед

 

друго, което се сещам - дори и за картовите плащания - онлайн или на място на ПОС, се изисква издаването на касова бележка, която ти очевидно никога не си получавала, та на някой следващ епизод би могла да повдигнеш и този въпрос - не че има голяма вероятност да ти ги дадат, но всъщност са единственият документ, от който можеш да видиш коя от структурите им си тегли от парите им.... съответно неизпълнението на задължението да ти предоставят касовата бележка вече е проблем под санкцията на НАП

Ние имаме Устава. @mililia го изтегли в петък. Ама в него не пише как да се измъкна 🙂

Касова бележка ми дават, и вчера ми предложиха за 3 вноски. Ще питам днес, ако ходя, дали ще ми дадат фактура 🙂

 

Обаче пък защо ми отказват достъп до басейн, ако тук пише, че като активен член имам право на достъп до всички съоръжения: 

 

image.png.95f9ec57f7649655bdc1d53e76fa9084.png

Връзка към мнение

Съгласно ЗЮЛНЦ, то правилата за прекратяване на членственото правоотношение следва да са уредени в устава на сдружението. Щом в устава няма изрични разпоредби, следва да се приложат общите разпоредби на закона - в чл. 22, ал.1, т.1 от ЗЮЛНЦ е уговорено, че членственото правоотношение се прекратява с едностранно волеизявление до сдружението. Без никакви допълнителни изисквания и срокове. Ако нямаш подписан отделен договор ( накъдето навеждат всички до момента събрани данни), то много ми е странно на какво основание претендират заплащане на 3 месечни вноски при прекратяване.  Както и да е, ти вече ги плати, така че от сърце ти желая с това да приключи сагата с този фитнес  и да нямаш повече отношения с тях по никакъв повод.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

по-горе пишеш, че молбата, която са ти дали не е с фирмата с която имаш договорни отношения, значи вече знаеш с коя фирма имаш отношения, така ли? 

 

от прочетеното в онази голяма тема в бг мама оставам с впечатление, че нещата са организирани така - веднъж имаш членство в спортния клуб, за който плащаш членски внос, примерно 50 лв годишна такса и отделно имаш договор с фирма, която оперира съответния физически фитнес

 

прекратяването на членството в спортния клуб не би трябвало да има неустойки, защото е с годишна фиксирана такса, която се плаща еднократно за годината и не ти възстановяват платената сума, ако си прекратиш членството, преди да е изтекла, значи трябва да ти предоставят заявление за прекратяване на членство в спортния клуб, което явно те не ти дават?

 

а щом вече знаеш с коя от фирмите им имаш договорни отношения (тази която ти тегли парите - което би се видяло от касовите бележки, които са длъжни да издават за плащанията онлайн от картата ти), поискай молба, адресирана до нея, и с касова бележка за трите вноски, издадена от същата тази фирма, би трябвало вече да си достатъчно подплатена документално, че са ти прекратени отношенията и с нея

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 16 минути , Roberto Baggio каза:

Съгласно ЗЮЛНЦ, то правилата за прекратяване на членственото правоотношение следва да са уредени в устава на сдружението. Щом в устава няма изрични разпоредби, следва да се приложат общите разпоредби на закона - в чл. 22, ал.1, т.1 от ЗЮЛНЦ е уговорено, че членственото правоотношение се прекратява с едностранно волеизявление до сдружението. Без никакви допълнителни изисквания и срокове. Ако нямаш подписан отделен договор ( накъдето навеждат всички до момента събрани данни), то много ми е странно на какво основание претендират заплащане на 3 месечни вноски при прекратяване.  Както и да е, ти вече ги плати, така че от сърце ти желая с това да приключи сагата с този фитнес  и да нямаш повече отношения с тях по никакъв повод.

 

Не ги платих 🙂 Май трябва наистина да поработя върху изказа си, щом никой не ме разбира от първия път 😥  

П.П. понеже всички казаха да не тръгвам без документ за изчистени взаимоотношения или бележка с основание за плащане и подпис от служител, което да представя и в банката си, аз не можех да постъпя неразумно и да им дам пари. 

 

Даже се чудя дали да не си откажа пратката с волеизявление, в което предлагам да си вземат 3 вноски. 

Връзка към мнение
преди 3 минути , antea каза:

по-горе пишеш, че молбата, която са ти дали не е с фирмата с която имаш договорни отношения, значи вече знаеш с коя фирма имаш отношения, така ли? 

 

от прочетеното в онази голяма тема в бг мама оставам с впечатление, че нещата са организирани така - веднъж имаш членство в спортния клуб, за който плащаш членски внос, примерно 50 лв годишна такса и отделно имаш договор с фирма, която оперира съответния физически фитнес

 

прекратяването на членството в спортния клуб не би трябвало да има неустойки, защото е с годишна фиксирана такса, която се плаща еднократно за годината и не ти възстановяват платената сума, ако си прекратиш членството, преди да е изтекла, значи трябва да ти предоставят заявление за прекратяване на членство в спортния клуб, което явно те не ти дават?

 

а щом вече знаеш с коя от фирмите им имаш договорни отношения (тази която ти тегли парите - което би се видяло от касовите бележки, които са длъжни да издават за плащанията онлайн от картата ти), поискай молба, адресирана до нея, и с касова бележка за трите вноски, издадена от същата тази фирма, би трябвало вече да си достатъчно подплатена документално, че са ти прекратени отношенията и с нея

Да, аз имам регистрационен формуляр за членство с пин №. Той е към Спортен клуб Пулс-София. Булстат 17630271

Молбата за прекратяване щеше да бъде към финансов отдел на Пулс Мениджмънт ЕООД. Касовата бележка от не знам коя фирма. 

 

Какво имаш предвид под бележки за онлайн плащане? Да отида на място и да си искам бележки за тези суми или трябва да ми ги изпращат някъде? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Roberto Baggio каза:

Съгласно ЗЮЛНЦ, то правилата за прекратяване на членственото правоотношение следва да са уредени в устава на сдружението. Щом в устава няма изрични разпоредби, следва да се приложат общите разпоредби на закона - в чл. 22, ал.1, т.1 от ЗЮЛНЦ е уговорено, че членственото правоотношение се прекратява с едностранно волеизявление до сдружението. 

 

В Устава е посочено, че членствените права се уреждат съгласно Правилник за организацията и дейността на спортния клуб. Уставът на клуба подлежи на контрол, но препращането към Правилник е позволило да се избегне контрола. Доколко това е законно не се наемам да коментирам. 

В регистрационната форма, за да станеш член, Линд се е подписала, че е запозната с Правилника.

За съжаление до  момента такъв Правилник не успяваме да открием и да видим какво пише в него. Може да са разписание три вноски, може и да няма такова нещо. Освен горното членовете на сдружението трябва да имат карта за членство, която Линд има, ама е със сгрешено име. Случайност или не, не знам. Това за членството. 

Отделно в документите се говори и за някакво споразумение. Единственото споразумяване, от което Линд разполага с документ, е че ще заплати сумата Х за период от 18 месеца и че плащането ще се осъществява чрез автоматично плащане чрез директен дебит. Заради това би следвало да е получила 15% отстъпка от цената. Отново фигурира само Спортен клуб Пулс. Дали има други документи подписани от Линд, с които те разполагат това не знаем. Почти 90% съм сигурна, че от сметката и тегли точно Пулс Мениджмънт ЕООД, но въз основа на какво основание се случва това, нямам никаква идея. Може да има документ, може и да няма. Обаче дали Линд не е в договор и с тях не смея да твърдя, тъй като 1 год. тя им плаща за услуги, а не е задължително да има писмен договор, защото той може да е сключен при Общи условия. Понякога значение има и търговската практика, а практиката говори за трайни отношения между Линд и фирмата, която тегли от сметката й. Ключов документ обаче е и това, което Линд е подписала, за да им даде право да теглят от сметката и. Не разполагаме с доказателства в тази насока. 

Само на база чиста спекулация мисля, че прекратяването на членството е свободно и е достатъчно изявлението за прекратяване да стигне до Управителния съвет на Спортния клуб и те да гласуват изключването и като член. От друга страна е ползването на услугите на ЕООД-то и дали Линд има договор с тях сключен при Общи условия. Такива Общи условия вероятно Линд е прочела при последното си искане на документи, и съгласно които, тя им дължи 3 вноски. 

Е в тази ситуация с толкова неизвестни, няма как да си сигурен, че си изпълнил процедурата по отношение на всички. 

Все пак @Lindt, пусни писмено искане към банката, за да се знае, кой тегли от сметката ти цяла година. Поне ще може да имаш по голяма сигурност какви са ти отношенията с ЕООД. Ако обаче се появи още някой "играч", тогава аз не бих те посъветвала да плащаш предизвестие на Мениджмънт Пулс. 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , mililia каза:

В Устава е посочено, че членствените права се уреждат съгласно Правилник за организацията и дейността на спортния клуб. Уставът на клуба подлежи на контрол, но препращането към Правилник е позволило да се избегне контрола. Доколко това е законно не се наемам да коментирам. 

В регистрационната форма, за да станеш член, Линд се е подписала, че е запозната с Правилника.

За съжаление до  момента такъв Правилник не успяваме да открием и да видим какво пише в него. Може да са разписание три вноски, може и да няма такова нещо. Освен горното членовете на сдружението трябва да имат карта за членство, която Линд има, ама е със сгрешено име. Случайност или не, не знам. Това за членството. 

Отделно в документите се говори и за някакво споразумение. Единственото споразумяване, от което Линд разполага с документ, е че ще заплати сумата Х за период от 18 месеца и че плащането ще се осъществява чрез автоматично плащане чрез директен дебит. Заради това би следвало да е получила 15% отстъпка от цената. Отново фигурира само Спортен клуб Пулс. Дали има други документи подписани от Линд, с които те разполагат това не знаем. Почти 90% съм сигурна, че от сметката и тегли точно Пулс Мениджмънт ЕООД, но въз основа на какво основание се случва това, нямам никаква идея. Може да има документ, може и да няма. Обаче дали Линд не е в договор и с тях не смея да твърдя, тъй като 1 год. тя им плаща за услуги, а не е задължително да има писмен договор, защото той може да е сключен при Общи условия. Понякога значение има и търговската практика, а практиката говори за трайни отношения между Линд и фирмата, която тегли от сметката й. Ключов документ обаче е и това, което Линд е подписала, за да им даде право да теглят от сметката и. Не разполагаме с доказателства в тази насока. 

Само на база чиста спекулация мисля, че прекратяването на членството е свободно и е достатъчно изявлението за прекратяване да стигне до Управителния съвет на Спортния клуб и те да гласуват изключването и като член. От друга страна е ползването на услугите на ЕООД-то и дали Линд има договор с тях сключен при Общи условия. Такива Общи условия вероятно Линд е прочела при последното си искане на документи, и съгласно които, тя им дължи 3 вноски. 

Е в тази ситуация с толкова неизвестни, няма как да си сигурен, че си изпълнил процедурата по отношение на всички. 

Все пак @Lindt, пусни писмено искане към банката, за да се знае, кой тегли от сметката ти цяла година. Поне ще може да имаш по голяма сигурност какви са ти отношенията с ЕООД. Ако обаче се появи още някой "играч", тогава аз не бих те посъветвала да плащаш предизвестие на Мениджмънт Пулс. 

 

Аз само да допълня с въпрос. Ако Пулс Мениджмънт има Общи Условия, които съм подписала и те играят роля на допълнително споразумение с фирма поредна... но са без дата и в тях пише, че могат да ги променят. Това значи ли, че са валидни за всички техни клиенти и всяка промяна следва да е валидна за всички? 

Питам заради вечния ми въпрос за замразяването, но ми е любопитно и по принцип как седят нещата извън Пулс с общите условия.

Връзка към мнение

Много набързо искам да кажа няколко неща, преди да си изпусна самолета... и с уговорката, че знаете, че не съм адвокат все пак.

 

Когато попълваш тази молба, като причина за прекратяване напиши: "предсрочно прекратяване след заплащане на три месечни вноски съгласно условията на договора/правилника/условията" и се постарай освен касова бележка да вземеш и фактура, където пише за какво е плащането.

 

Освен това, за да се "застраховаш" по още един начин можеш официално да си оттеглиш "пълномощното за дебитиране на карта", чрез нотариална покана и отказ заверен и вписан от нотариус. Тока поне ще имаш някакви доказателства в твоя полза в случай, че не успееш напълно да се "разведеш" и в бъдеще пак ти напомнят, че все още "сте заедно" и настина стигнеш до адвокат. Питай Гугъл за "отказ от пълномощно"...

 

"Виртуалната карта" не решава никакъв проблем, те могат да си търся задълженията по други начини, ако договорът не е настина прекратен, това вече го коментирахме...

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Adventurer каза:

Много набързо искам да кажа няколко неща, преди да си изпусна самолета... и с уговорката, че знаете, че не съм адвокат все пак.

 

Когато попълваш тази молба, като причина за прекратяване напиши: "предсрочно прекратяване след заплащане на три месечни вноски съгласно условията на договора/правилника/условията" и се постарай освен касова бележка да вземеш и фактура, където пише за какво е плащането.

 

Освен това, за да се "застраховаш" по още един начин можеш официално да си оттеглиш "пълномощното за дебитиране на карта", чрез нотариална покана и отказ заверен и вписан от нотариус. Тока поне ще имаш някакви доказателства в тоя полза в случай, че не успееш напълно да се "разведеш" и в бъдеще пак ти напомнят, че все още "сте заедно" и настина стигнеш до адвокат. Питай Гугъл за "отказ от пълномощно"...

 

"Виртуалната карта" не решава никакъв проблем, те могат да си търся задълженията по други начини, ако договорът не е настина прекратен, това вече го коментирахме...

 

Ако си изпуснеш полета с раън в Англия, да знаеш, че можеш срещу наказателни 100 паунда да се качиш на следващия им полет. Това научих вчера. 

 

Иначе аз много се старая, ама без резултат, тъй като никой не иска да подпише, приеме и покаже нещо. 

  • Смея се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.