Прескочи до съдържание

Обстановката в Египет


Lindt

Препоръчани мнения

Темата с опасността в Египет е винаги преекспонирана.Аз ходих 2008 и влязох с фери от Акаба в Нуеба.Тогава в сайта на външно пишеха,че на Синай е много опасно и беше обявено предполседно ниво на риска.Та прекосих Синай с автобус през ноща и единствено на през 60-70 км. влизаха въоръжени войници,да проверяват(мен ме пропускаха като бял).После в Кайро си хванах метро и едно такси и отидох на пирамидите.По това време организираните екскурзии,пишеха че с автобусите пътува военне конвой...и бла,бла.Изкарах 3 дни в Кайро,бях на хостел,разгледах града,ходих до църквите на коптите (позагубих се в един доста забит квартал),разхождах се по Нил,абе въобще беше си ОК.Така че стреляй,не се колебай :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

През 2012 точно заради предупрежденията за Синай не включих Шарм ел Шейх към пътуване в Йордания и Израел (точно ферито от Нуеба до Акаба мислех да взема). По това време обаче бяха отвлекли туристи, после се оказа, че са отвлечени от местни бедуини поради искания към правителството само за един ден и с били гледани добре (не от терористи), но тогава не знаех. Шарм сега го дават да е ОК, но пък човек да отиде там и да не мръдне никъде другаде (поне такива са инструкциите по сайтовете на министерствата на външните работи на основните англоезични държави).

За Шарм още едно нещо леко ме смущава (освен, че е голям ширпотребен курорт, пълен с руснаци) - през 2010 г. имаше доста нападения от акули, някои фатални (една германка, няколко руснаци). В последния национален парк, където ходих лъвове изядоха двама човека в рамките на месец и то точно преди да отидем, но от лъвове имам идея как да се пазя, докато с-у акула няма как да се вземат мерки, германката е била нападната докато гази на плиткото съвсем до брега.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Да дам малко скорошна информация. :)

Обстановката е сравнително спокойна с много въоръжени постове разположени по улиците в и извън градовете.

Нощно време спират почти всички за проверка, като виждахме и изкарани всички хора от колите и целия им багаж за проверка.

Единствено съвсем на юг е по-проблемно ходенето, но ние стигнахме само до Асуан. За ходене до Абу Симбел, трябва предварително да се изпрати копие от паспорта, за да получите разрешение. Това ни каза един от гидовете, които бяхме наели. На нас не ни стигна времето за да стигнем до там. 

Между Кена и Асуан се мотаят доста хора с оръжие, разположани на постове покрай пътя.

По пътя към Кайро също има постове, но са доста по-рядко, за сметка на това по-големи и с повече защитни съоръжения. Различни военни приспособления за защите при атакуване и за възможности за стрелба има изградени до много от постовете.

 

По морето(Червеното  :)  ) всичко беше супер спокойно, но ние там изкарахме един ден.

За гмурканията(аз не съм ходила на такива) - всичко е било спокойно и на ниво.

 

В нито един момент от пътуването не сме се почувствели застрашени, но да отбележа, че не сме се разхождали съвсем сами - навсякъде бяхме наели местен гид.

 

Между Луксор и Асуан в едната посока пътувахме с кораб по Нил. :)

 

Снимки можеха да се правят почти навсякъде, като изключим военните обекти. При язовирната стена бяха изключително строги и навъсени многобройните охранители. Май там беше единственото място, където не можах да развея знамето. :(

 

Ето две от малкото ми снимки, на които се виждат постовете и оръжията(беше забранено да се снимат)

P4050108.JPG

 

P4050109.JPG

 

Ако с нещо друго мога да бъда полезна съм насреща. :)

 

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Ако с нещо друго мога да бъда полезна съм насреща. :)

 

Като имаш време малко по-подробна разбивка на пътуването, организацията, местата по дни, транспорт, настаняване и пр. ?  Абе направо карай по въпросника, все едно ти питаш някой друг :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Говорейки за Пегасус... от много време насам ме изкушава да литна с тях до Батман  :lol:

 

0000027906-middle.jpg

 

http://www.dnes.bg/slideshow.php?mreporter&id=6672&pid=27906

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

FlyTraveler, ще се опитам да разкажа малко по-подробно.

 

Летяхме с чартърен полет до Хургада, изпълняван от БГ Ер.

IMG_1231.JPG

 

За билетите ми помогна приятелка.

Като кацахме със самолета ми направи впечатление големия брой големи хотели и едва тогава разбрах защо от цял самолет хора, само ние не сме в посока ... плажа.

IMG_1397-1.JPG

 

Имахме планирана една нощувка в Хургада и така получихме час-два време да тестваме Червено море.

IMG_1421.JPG

 

Рано сутринта трябваше да тръгнем за Луксор, от където имахме резервиран круиз по Нил.

От хотела ни предложиха да пътуваме с група, която заминава на екскурзия до Луксор и ние се възползвахме.

Стигнахме в Карнак(Луксор), където се разделихме с групата.

Там имахме един ден и една нощ за обикаляне по забележителности

 

Храма в Карнак - един от най-големите

P4050131.JPG

 

P4050141.JPG

 

P4050147.JPG

 

P4050160.JPG

 

P4050238.JPG

 

Храма на Хатшепсут

P4050320.JPG

 

Долината на фараоните

От там май нямам снимки на които да няма физиономиите ни. Беше строго забранено да се снима в самите гробници. Ние влязохме в три от тях.

 

Рамесеум - тъжни останки от едни от най-величествените храмове. Управляващите след Рамзес II са си взимали наготово материали от този комплекс за да изграждат техните собствени.

P4060668.JPG

 

Храма в Луксор

P4050467-1.JPG

 

Колосите на Мемнон

P4050287.JPG

 

Мединет Хабу - много запазени рисунки, дори и цветовете на някои бяха оцелели.

P4060553.JPG

 

P4060641.JPG

 

Гробниците на благородниците - значително по-малки от тези на фараоните, но в някои от тях има много добре запазени стенописи

P4060830.JPG

 

Храм на Сети I - рядко посещаван храм

P4060770.JPG

 

Не ни стигна времето за Долината на цариците и два музея в Луксор, които бях набелязала.

Тук използвахме услугите на местен гид. Той отговаряше за превоза от едно място до друго. Конкретната цена на билетите за всеки обект не си спомням, но да кажем средна цена около 30-40 египетски лири. Услугите на гида бяха значително по-скъпи.

На другия ден тръгнахме с кораба - малко старичък и не от най-луксозните, но пътуването беше удобно 

P4071380.JPG

 

Малко снимки на Нил

P4060844.JPG

 

P4060878.JPG

 

P4060890.JPG

 

Посоката беше - Едфу - там поразгледахме част от града и посетихме Храмът на Хор.

Превоза беше такъв

P4071028.JPG

 

а аз самата седях отпред при кочияша - незабравимо пътешествие, а самия кочияш беше невероятен образ:

P4071034-1.JPG

 

Ето го и Храма на Хор

P4071239.JPG

 

След това продължихме пътуването

Тези лодчици, които продават различни неща се закачиха за кораба и много дълго време въртяха търговия возейки се с нас 

P4060903.JPG

 

И залеза над Нил

P4060900.JPG

 

P4060923.JPG

 

Стигнахме Ком Омбо и храма там - посветен на двама богове - Собек и Хор. Там има и малък музей, посветен на крокодилите.

P4071554.JPG

 

P4071702.JPG

 

После продължихме към Асуан

Имаше и шлюз - интересно беше за наблюдение - доста бързо изравниха нивото на водата и продължихме

P4060981.JPG

 

Видяхме и мост, който се строи в момента

P4071521.JPG

 

 В Асуан посетихме Незавършения обелиск(не си струва), язовирната стена и разгледахме града.

P4081792.JPG

 

P4081822.JPG

 

P4081827.JPG

 

За тези посещения сме се възползвали от организиран превоз от кораба. Цените на обектите и тук са сходни с тези в Луксор.

Тук имахме намерение да посетим Абу Симбел, но е трябвало предварително да изпратим копия на паспортите за да получим разрешително. До  там се ходи с придружаващ конвой.

Предложиха ни обратен трансфер с микробус, в който имаше още няколко човека. Пътуването беше мноооооого дълго от Асуан до Хургада.

 

На следващия ден си купихме от хотела екскурзия до Пирамидите в Гиза.

Пътуването също беше продължително и за мен не особено приятно с цял автобус народ, но просто мъжът ми не искаше да се пробваме сами със самолет до Кайро и т.н.

 

Там посетихме

Саккара, където се намират:

Първата пирамида - Стъпаловидната

P4101959.JPG

 

Музеят на Имхотеп - там, според гида се намира най-старата мумия

P4101907.JPG

 

Пирамидата на Тети - където влизахме

P4101917.JPG

 

И накрая остана комплекса от трите най-известни пирамиди

P4102024.JPG

 

P4102028.JPG

 

Гледките и усещането щяха да са чудесни, ако нямаше тези дребни подробности наоколо :)

P4102107.JPG

 

P4102108.JPG

 

P4102109.JPG

 

Докато заобикаляхме Пирамидите за няколко минути времето се промени рязко - даже и лек дъжд на заваля. Следващите две снимки са направени от едно и също място с разлика от 6 минути между двете :)

P4102156.JPG

 

P4102192.JPG

 

Накрая видяхме и пазача на Пирамидите - Сфинкса - аз лично не очаквах да е толкова голям...

P4102284.JPG

 

На следващия ден летяхме обратно за София и имахме половин ден за плаж.

P4112556.JPG

Това е.

Редактирано от Mary
  • Харесвам 29
Връзка към мнение

Благодаря за хубавото описание и снимки @Mary! Направили сте си много интересно пътуване като сте използвали в същото време чартър на BG Air.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Накрая видяхме и пазача на Пирамидите - Сфинкса - аз лично не очаквах да е толкова голям...

Ооооо, колко хубаво - запознали сте се със Сфинкса - който е на милиони години, живее в пустинята и знае всичко ;) ;)

Срещу него има едно местенце в кафенето, дето стават страхотни снимки.

Връзка към мнение

Мари, прекрасен разказ и снимки.... :)  Толкова беше хубаво прочетеното и видяното, че ми се прииска отново да бъда там.....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Mary благодаря ти за споделените впечатления, придружени със страхотни снимки. Египет е и в моите планове. Ще разчитам на твоите съвети за там :)

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Рано сутринта трябваше да тръгнем за Луксор, от където имахме резервиран круиз по Нил.

Мери, страхотни снимки и много полезен разказ. Египет, ми е много мечтана дестинация. Може ли да те попитам, как си резервирахте круиза- онлайн ли и какво ви беше включено в него? Доколкото разбирам, трябва да си доплатиш за допълнителните екскурзии през деня нали? Вие общо колко време ви беше круиза като дни?

Връзка към мнение

Мери, страхотни снимки и много полезен разказ. Египет, ми е много мечтана дестинация. Може ли да те попитам, как си резервирахте круиза- онлайн ли и какво ви беше включено в него? Доколкото разбирам, трябва да си доплатиш за допълнителните екскурзии през деня нали? Вие общо колко време ви беше круиза като дни?

Благодаря. :)

3 дни беше круиза. Включваше храна, спане и екскурзии. Не бяха включени напитките и бакшишите.

В пакета влизаха някои екскурзии и не сме доплащали за тях.

Може да се купи от всеки хотел или т.агенция там.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Страхотно и впечатляващо Mary , aма то от теб винаги това се и очаква !!!

Египет толкова време го отлагам добре , че показвате мечтаните места  :) .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Stenk, на мен ми останаха още много места за обикаляне, та ако се отвори нова възможност ще се възползвам пак. :)

Засякохме се с друга двойка българи, които бяха дошли през Истанбул и Шарм ел-Шейх, като от там първо бяха пообиколили Израел и после продължиха с Египет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пътуването с автобус между Хургада и Кайро е доста дълго и досадно. Със самолет е много по-удобно. Летяли сме с техните авиолинии, имам спомен, че билетът не беше повече от 70-80 долара в едната посока. Сега погледнах - около 100 е.

 

https://wftc2.e-travel.com/plnext/egyptAir/Override.action?

 

Били сме два пъти и двата пъти с въпросните чартъри. Заради музея в Кайро, който за мен е най- невероятният музей от всички, които съм видяла, бих отишла пак.

Единият път си бяхме поръчали индивидуална програма, защото искахме да видим и Александрия. Така че, бяхме в Кайро, Гиза, Александрия, Луксор, долината на царете, Абу Симбел и Ел Гуна, курортът, наречен Венеция на пустинята. Много красиво и луксозно място за почивка на отбрани люде - предимно с 5зв хотели, всеки на отделно островче, с канали межд утях и придвижване с лодки.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Заради музея в Кайро, който за мен е най- невероятният музей от всички, които съм видяла, бих отишла пак.

 

Опитай догодина. На Египетския музей в Кайро (wiki) му подготвят достоен заместник Големия Египетски музей (wiki).

Предвидено е през 2015 да го завършат (официален сайт).

За проекта има интересна информация тук.

grand-egyptian-museum-night-featured-690

Снимка: Heneghan-Peng Architects.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Според мен музеят ще си изгуби много от чара като се премести. Самата сграда е история, из музеят се усеща духът на старите поколения египтолози, работили там. Има хаос, но уютен, част цялостното усещане. Който иска съвременни строежи и арт, няма смисъл да се мъчи с Египет, новаторски решения бол из Дубай. Ако наистина сте запалени по историята на Древен Египет ходете по най-бързия начин, ПРЕДИ да преместят музея. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Привет!

Някой има ли прясна информация за обстановката в Египет? Имам възножност да отида за 10 дни след 2 седмици и малко се притеснявам за ситуации като отвлечени туристи и т.н. Естествено няма да си търсиме белята и да ходиме в зони, където има протести, ако има въобще, но все пак мисля, че се води рискова зона в момента <_< Но едно информация от медиите, едно е от хора, посетили скоро страната или живеещи там!

Връзка към мнение

По съвет на приятели, няма да рискуваме с екскурзия, организирана от нас, а ще се доверим на местна тур. компания, която ще организира 10 дневното разглеждане на страната от Гиза по Нил до Абу Симбел. Цел не са ни изолираните курортни комплекси за почивка, а разглеждане на максимално мн забележителности за това време.

Да си призная, малко ни е страх с последните отвличания и коли бомби в Кайро. Но не знам колко е медийна пропаганда цялата история и колко е истина, и как се усеща атмосферата в страната. Като цяло, целият свят в момента е в риск, но в различна степен.

Връзка към мнение

Приятели ходят често, включително бяха по време на най-масовите протести  и проблеми. Казаха, че от време на време им миришело на сълзотворен газ в някои части на Кайро. Надолу Луксор и курортите по Червено море все едно нищо не е било.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Скоро не съм чувал да е имало мащабни протести, но протестите не са някаква особена опасност, стига да ги заобиколи човек. Като цяло обаче е по добре да се пътува организирано в Египет. Организираното пътуване може да спести и дребни инциденти, особено ако самостоятелно или в група пътуват и жени.

Аз лично два пъти на едно и също място имах инциденти с две различни жени. В квартала на коптите съвсем малко извън най-посещаваните места на два пъти ни нападаха мюсюлмани тинейджъри, които опипваха и щипеха жените с мен, като трудно успявах да ги прогоня. И в двата случая инцидендите приключиха, като ни помогнаха войниците разположени на близо.

 

Според мен най-големите опасности в Египет са храната, пътните инциденти и евентуални терористични нападения. Рискът от първите две неща може да се намали с по голяма предпазливост, но последното е божа работа. 1997-ма година в Луксор мюсюлмански екстремисти убиха 62-ма туристи. След двете терористични атаки в Тунис тази година, мисля че  е въпрос на време и на други места в арабския свят да се повторят кървавите нападения срещу туристи :( Като цяло обаче, рискът да загинете в ПТП е по голям от риска да ви застрелят терористи :) Аз не бих отложил пътуване заради терористите, защото реално никъде в света няма пълна сигурност. От терористична атака може да загинем и в Лондон и в Бургас и в Мадрид...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мерси за отговорите.

Решихме да отложим това пътуване, за ради споменатите опасносни и жегите, които на места стигат до 50градуса в момента. Така или иначе не сме си били в БГ 2 години, ще посетим хубавата ми страна, а Египет ще остане за есента, но определено с група. Не ми се рискува, още повече съм руса и винаги, дори и в Западна Европа натурално привличам проблеми... :?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.